iampatrik iampatrik komentáře u knih

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Nikdykde považuju za jednu z nejlepších fantasy z mého mládí. Po více jak deseti letech jsem šáhl po Gaimanovi znovu a tentokrát mě příběh úplně neoslovil. Vše je takové nemastné neslané, bez pořádné zápletky a děje. Stále jsem čekal, že se bude dít něco víc, ale nepřišlo nic. Byť na jednu stranu je příběh zahalen tajemstvím (což je plusem a přidává knize na vlastní fantazii), na stranu druhou jsem čekal jakékoli objasnění alespoň jedné z mnoha věcí v knize (rodina Lettie, blechy, onen "druhý svět" apod.). Určitě nemůžu sdílet všechna ta přespříliš pozitivní hodnocení. Zároveň se nejedná o špatné čtení, které díky své délce nezabere ani moc času.

25.07.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Miliontý neveselý příběh z období druhé světové války. Popravdě jsem dané tématiky přesycen jak z knih, tak z filmů. Dal jsem však Haně šanci, kvůli pozitivním ohlasům ze všech stran a byť jsem byl ze začátku skeptický a neshledával jsem na knize z počátku nic zajímavého ("pouze další smutný příběh židovské rodiny"), s úbytkem stránek na mě začala doléhat tíha osudů postav. Spolu se stylem vyprávění mi nakonec Hana sedla, byla poutává avšak na druhou stranu nic nového nebo nezapomenutelného mi kniha nedala.

12.07.2018 4 z 5

Mám Ziburu rád, ale prozatím jeho "nejslabší" cestopis, který je snad jen o tom jak někoho potká a pije s ním. Pomalu se mi to schéma knížek začíná opakovat. Konec kritické části.
Na druhé straně stále zábavná, svižná cestopisná kniha. Přesně taková, jakou od Zibury můžeš čekat (pokud si už něco četl/četla). Pokud by to pro tebe mělo být první seznámení se se Ziburou, volil bych jeden z předchozích cestopisů, které jsou lepším počtením.

16.03.2018 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Postava Poirota a styl popisu vypravování mi úplně nesedlo, Sherlock pro mě vždy vyjde v souboji těchto dvou snad nejznámějších detektivů vítězně. Co mě naopak bavilo bylo uzavřené prostředí vlaku a vyústění zápletky, které jsem tak úplně nečekal. Navíc kniha je poměrně krátká a tak děj svižně odsýpá. Svůj status detektivní klasiky si Orient-express určitě zaslouží.

16.03.2018 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Smekám před prací pana Kmenty. Obdivuji jeho výsledky, jak už v této knize tak v jiných, ne jen knižních "projevech".
K této knížce snad jen, že hodnocení je spíše jako takový nutný detail. O čtivosti a podobných charakteristických rysech knihy se špatně hovoří, natož hodnotí. Ať už má člověk jakýkoli názor na AB, určitě stojí za to přečíst.

22.01.2018 4 z 5

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Pokračování Mrázkové trilogie druhým dílem Krakatice mé velké nadšení z předchozí knihy hodně zarazilo. Kniha se točí především kolem jediného případu, což by nebyl problém. Problémem je styl, jakým je událost vyprávěna. Přepis zaznamenaných odposlechů, který zabírá drtivou většinu textu, se čte těžce a nepřehledně. Po první třetině knihy už nastávala nechuť pokračovat.
Pozitivem naopak opět příloha, která obsahuje rozhovory s některými zúčastněnými a také radost z toho, že jsem druhý díl přelouskal a můžu se pustit do závěrečného dílu.

13.05.2017 2 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Jednoduchý avšak čtivý příběh, který již od úvodní strany působí jemně mysteriózně se čtenářovou potřebou číst dál a odkrývat tak příběh Hannah.
Způsob vyprávění originální (respektive, takto psanou knihu jsem ještě nečetl), avšak chvíli mi trvalo než jsem se "do toho dostal" a občas jsem se přistihl, že jsem zapomněl "přepnout" a vnímat, která postava hovoří.
Kniha určitě pro mladé, ale určitě i starší, kteří nečekají složitě propracovaný děj, či charaktery.

PS. Obálka knihy odrazuje a evokuje čtení pro patnáctileté, naštěstí obsah tomu úplně tak neodpovídá.
PS2. Přiznávám, nebýt všudypřítomnému povyku okolo seriálu 13 důvodů proč?, na knihu bych nikdy nenarazil. Takhle zvítězila zvědavost a přečtení knihy nelituji.

02.05.2017 4 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Nutnost pro ty, jenž se zajímají o nejvyšší místo na Zemi. Nutnost však také pro milovníky hor, dobrodružství a lidského odhodlání (pýše, lásky a hlouposti).
Mrazivě vylíčený skutečný příběh, který popisuje jeden ze zúčastněných.

PS. Pro doplnění také doporučuji pěkný film Everest (2015, Kormákur). Popřípadě knihu od dalšího zúčastněného - A. Bukrejeva, jenž má odlišný obrázek na danou expedici (tragickou událost).

02.05.2017 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Jak napsat vtipně, edukativně, neotřele a čtivě cestopis? Přesně takhle!
PS. Prince Ládíka doporučuji vidět osobně i na nějaké jeho besedě.

02.05.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Musím potvrdit mnohokrát omývanou skutečnost, že kniha je až mrazivě nadčasová a depresivní. Co se však týká čtivosti a děje je 1984 přechválená kniha, jejíž příběh (zápletka) je poměrně nudně a plytce podaný, s pasážemi, které se opakují v "bledě modrém".

02.05.2017 3 z 5

Volání anděla Volání anděla Guillaume Musso

Pocity hned po dočtení mám smíšené. Knihy "Budeš tam?" a "Protože tě miluji" jsem hodnotil jasně tím nejvyšším možným hodnocením. Volání anděla však ve mě budí rozpaky. Příběh je až moc plný náhod, až moc "sladce" romantický, až moc jednoduše a rychle odvyprávěn. V první polovině se čtenář seznamuje s postavami a zároveň čte vztahovou hru dvou ústředních postav. Mimo jiné se začíná rýsovat krimi linka. Ta pak přebírá otěže. Ve výsledku se mi kniha četla svižně, ale z prvních dvou knih autora jsem byl připraven na kvalitnější čtení. Kniha neurazí (zejména ženské pohlaví), svou romantičností, ale ničím nepřekvapí. Zvlášť pokud má člověk něco málo načteno.
PS. Možná je to také tím, že zrovna krimi mám rád, s čímž se v knize pracuje. Bohužel však je to možná její nejslabší částí - zejména kvůli jednoduchosti.

Byť je komentář spíše negativní, kniha rozhodně není špatná. A protože často hodnotím při nerozhodnosti (3 - 4) více než méně, může si klidně kriticky smýšlející čtenář u mého hodnocení ubrat jednu hvězdičku.

22.01.2017 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Příběh o podivných dětech pokračuje přesně tam, kde skončil. Nutno říct, že tentokrát jsem se musel několikrát nutit abych ve čtení pokračoval. V první polovině (možná i více) hrdinové cestují z jednoho bodu do druhé a potkávají různé postavy. Ty jim buď pomůžou, přidají se k nim a vlastně se děj nijak neposouvá a není ani napínavý, byť se sem tam objeví i netvoři. Člověk tuší, že to dopadne dobře, o postavy se nebojí.
Zajímavý je děj jakmile se hrdinové dostanou "na určité místo", kde je čeká hned několik událostí a překvapení. To se však děje až v poslední několika desítek stránek.
Celé mi to přijde jako vyplnění mezery v příběhu. Postavy to moc neposune v příběhu, ani vztahově. Budu hodně zvažovat, jestli se pustím do třetího dílu.

08.05.2016 3 z 5

Setkání se smrtí Setkání se smrtí Joe Simpson

Strhující kniha od samotného úvodu, která může bavit úplně každého. Také ukázka toho, jak poutavě lze popsat cestu za vrcholem, která se promění v boj o holý život. Jako možná jediné úskalí knihy vidím pojmy (např. moréna, převis, ale také horolezecké vybavení apod.). které jsou zde často používány k popisu děje. Na druhou stranu to však nevidím jako zásadní problém, protože kniha je psaná tak čtivě, že jen těžko od ní odlepíte oči. Pro lidi, které baví cestopisy (byť nejde úplně o cestopis) popřípadě hory obecně - povinnost.

02.03.2016 5 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Děj navazuje hned na konec první knihy. Ten, kdo byl spokojený s prvním dílem (viz můj komentář k první knize), myslím si, bude spokojen i zde. Děj se odehrává v jednom městečku, kde se hlavní protagonisté snaží pokročit v řešení hlavní zápletky. Děj opět nepostrádá charakteristický humor a morbiditu. V čem mě naopak zklamala je popisování děje, který je místy až nespisovatelsky podaný (také možná odfláknutý). Každopádně se ve výsledku jedná o zábavné pokračování.

18.02.2016 4 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Pokud čtenář přistoupí na nepříliš komplikovaný příběh a nepříliš složité postavy, může si užít zábavnou urban fantasy. Magie pro každého není knihou pro každého. Objevuje se zde humor, který neosloví každého, stejně tak jako občasná hororovost či morbidita. Přestože je kniha zejména seznámením se s postavami a zasazením do určitého světa/příběhu, je zápletka knihy ukončena a zároveň v druhém díle navazuje hned zápletkou novou, která se váže na hlavní dějovou linii. Kniha ve výsledku neurazí a díky své délce ji máte sfouknutou během chvilky.

18.02.2016 4 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Poutavá neuvěřitelně uvěřitelná kniha plná příběhů a osudů lidí z celého světa. Kniha je o to víc poutavější, když po otevření v každém výtisknu naleznete ono pírko tučňáka. Knihu také pěkně dotváří občasné jednoduché ilustrace a v závěru fotografie. Po obsahové stránce od autora moc nečekejte samotný popis cesty, daných světadílů, krásy přírody apod. Kniha je mířena na zážítky a příběhy přátel, ale i osob neznámých, které během své cesty potkal. Celkově je kniha velmi čtivá, záživná a pro někoho může být i k zamyšlení nebo inspirací k vlastnímu dobrodružství.

01.02.2016 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Když Hunger Games, potká Enderovu Hru, která potká World of Warcraft.

Přestože se jedná o poměrně jednoduchý příběh, který využívá již viděné či čtené prvky (dobro X zlo, zvraty, přátelství, láska) knihu jsem četl jedním dechem. Je to asi také tím, že výše uvedené již známe prvky autor zakomponoval do originálního příběhu. Ten je plný odkazů na kulturu 80. let , přesněji počátky pc her a vše kolem nich. Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kde lidstvo žije svůj realný život v tom virtuálním, protože jim dává mnohem lepší podmínky a možnosti pro život a najdou zde úplně všechno, přes školní docházku, práci až po zábavu. Vše začíná tehdy, když umře autor virtuálního světa, který odkáže veškerý svůj majetek tomu, kdo zvládne jako první pokořit jeho hru. A tak se strhává napínavý kolotoč plný kvalitní čtené zábavy.
Musím říct, že knihu si užijí více ti, kteří kdy hráli nějakou pc hru (nebo mají ke hrám alespoň minimální vztah), popřípadě ví co je to "pac man". Na druhou stranu není to podmínkou a knihu pochopí i neznalý. Navíc myslím, že knihu si rádi přečtou ti, co v daných letech vyrůstali, ale i mladší, kterým kniha může otevřít dveře celkově ke čtení. Navíc je příběh velmi aktuální a tématem může varovat před silou virtuálního světa či hraní her.
PS. Velmi jsem zvědav a těším se na filmové zpracování.

01.02.2016 5 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Dovolím si hodnotit, byť jsem knihu nedočetl. Pokud přečtu přes 150 stránek a stále mě kniha nedokáže vtáhnout tak ji nelze jinak hodnotit. Mrzí mě to o více, když se jedná lehce mysteriózní fantasy téma zasazené do moderní doby. Přehnané popisování všeho kolem, nezajímavé postavy a neustále plácání se na místě se sice zajímavým vtahujícím prvkem, kdy člověk čeká co a proč se tak děje, ale bohužel daný prvek autor neprodal a nezaujal.

04.02.2015 1 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Možná je to tím, že jsem tuto část viděl nejdříve v seriálové podobě a pak četl. Ale i tak.. Tak moc jsem se nudil a děj se táhl, nikam pořádně neposouval. Jen málo která pasáž nebo postava mě bavila.

21.11.2014 3 z 5

Válečný reportér Válečný reportér Patrick Chauvel

Váleční reportéří - neznámi hrdinové , takhle by se dalo ve zkratce popsat knihu.
Možná by někdo mohl namítat, zdali příběh(y) nejsou přikreslené, to nikdo ale nezjistí a i kdyby, tak mu to žeru a Patricka obdivuju. Čtivé, silné a dojemné tak, že knihu mátě přečtenou za pár dní. Ke všemu mi kniha otevřela oči, hned když teď někde v novinách, na zpravodajském webu apod. vidím fotku, nechá mě přemýšlet, pozastavit se nad ní, protože za ní může stát další člověk, co klidně mohl riskovat život.

04.11.2013 5 z 5