Válečný reportér

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Strhující svědectví světoznámého fotoreportéra o lidské krutosti i solidaritě. Patrick Chauvel popisuje osobně prožité příběhy z osvobozeneckých a občanských válek od Šestidenní války v Izraeli po Čečensko. Po Izraeli následovaly konflikty ve Vietnamu, Kambodži, Irsku, Eritrey, Libanonu, Angole, Mosambiku, Íránu, Panamě, Haiti a v Čečensku. Byl několikrát vážně zraněn, v Libanonu dokonce odsouzen k smrti, s prchajícími Haiťany zažil ztroskotání. Všude musel Chauvel přihlížet nejen dojemným okamžikům lidské soudržnosti či nádheře dalekých měst a divokých krajin, ale i barbarství, zvířecímu násilí, krutostem, popravám, lynčování, davovému šílenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40272/big_valecny-reporter-mGO-40272.jpg 4.690
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Garamond
Originální název:

Rapporteur de guerre, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Kniha Válečný reportér

Jizi
08.09.2021

Když balancujete na ostří nože dostatečně dlouho, ztratíte schopnost kráčet po pevné zemi.

Patrick Chauvel patří k dřevní generaci válečných fotografů. Lidí, kteří museli být přímo u toho, aby mohli zaznamenat, co se děje, co s sebou tahali kinofilmy a složitě je pak posílali do mateřských redakcí, ke generaci odkojené vietnamskou, barmskou a africkou krví. Ke generaci těch, kteří dopili v baru pivo, vyhrnuli si rukávy a vyrazili do boje. Žoldák války, který byl ochotný platit, jen aby mohl dál tančit na ostří nože.

Cena, kterou zaplatil, nebyla malá - o osobním životě se z jeho nesmírně poutavých a dramatických pamětí dozvíme jen málo (žel bohu navíc značně útržkovitě, kdy ve vzduchu zůstanou otázky, na něž měla zaznít alespoň stručná odpověď), ale už jen počet manželek, které jeho životem propluly, dává jasně znát, že tahle práce není pro ty, kdo milují stabilitu. A z hořkosti ze světa, do něhož už nepatří, ze kterého vyrostl nebo který možná přerostl jeho, ze světa, ve kterém se fotky dělají jinak, tak jak on to neumí, se až srdce svírá. Co když dáte něčemu všechno - tělo i duši - a ono to pak přestane existovat? Co bude s vámi?

Chauvelovy paměti jsou veliká adrenalinová jízda. Je to zpráva o světě, který už neexistuje - a je to obraz války, kterou jako by si lidstvo hýčkalo, místo aby se jí snažilo zbavit.

(Jen dvě výtky - nic jako ostřelovač neexistuje. Ostřelovač by mohl možná tak neúspěšný odstřelovač, ale přesto je to vždycky s D. Protože se snaží někoho odstřelit, ne ostřelit. A Libanon opravdu neleží na Středním východě. Blízký východ. Prosím. Blízký východ.) 

michal6873
11.06.2021

Fantasitcky napsaná kniha. Strhující od začátku do konce.


JurijMilkovic
28.01.2020

Neotřelý příběh a k tomu nemůžu napsat mnic jiného, než vynikající a za plný počet hvězd.

petra.kind
13.09.2018

Strhující je přesně to slovo, které tuto knihu vystihuje. Tempo vyprávění je neuvěřitelné. Už úvodní kapitola je jako vystřižená z akčního filmu, až na to, že popisuje realitu, která předčí kdejakou fikci. Šílené, ale především cenné svědectví. Je důležité "vyprávět o nich", o tom, co se dělo, o tom, co se děje...

Vlk.kh
05.01.2018

O válečných konfliktech jsem toho přečetl už docela dost. Ovšem nic se nevyrovná svědectví z první ruky, kor když je to ještě dobře a poutavě napsané. Časem zkusím ještě Apače, který chtěl být orlem, snad to bude stejně dobré.

Juzzy
29.11.2017

Nesmrtelný Patrick Chauvel ukazuje svými bezprostředními snímky zvěrstva páchana člověkem na jiném člověku. Neuvěřitelná vyprávění vás pohltí a nepustí. Není to ovšem "čtení na dobrou noc". :-/

pajaroh
21.11.2017

Drsné válečné reportáže psané jakoby z odstupu. V tomto případě to asi jinak ani nejde... Chvílemi obdivuhodné, často neuvěřitelné, šílené. Ale ono se to opravdu děje...

LucyDvorska
07.10.2017

Co může obyčejný reportér zažít ve válce. Co všechno musí obětovat. Strach, touha, adrenalin, ale hlavně o všem psát a točit. Je neuvěřitelné kolik štěstí měl, kolikrát se objevil na kraji smrti. Ale nebýt jeho, jsme hloupí a nevíme. Chtěl nám otevřít oči a myslím, že díky této knize se mu to opravdu podařilo.

1