Hyaenodon Hyaenodon komentáře u knih

Knížka mě neskutečně pobavila, protože mám rád trochu černější a až groteskní humor (viz třeba Vaněk-Úvalský nebo Jiří Charvát). Jelikož se nám každou chvíli vyskytne v bytě malý Hyaenodon, jsem zvědav, jak moc si budu s vypravěčem podobný. Na druhou stranu, "mateřská" mě nečeká, takže co já vím...

01.11.2021 5 z 5

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

Už to za mě napsali jiní; samotné informace o fyzice jsou podávány dostatečně blbovzdorně, takže jsem je pobral i já. Naprosto na sílu vkládané "vtipy" mi v 99 % případů přišly trapné. Za mě Okna vesmíru dokořán stále vedou. :)

17.10.2021 3 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Neodvažuji se udělovat za tuto děsivou knihu hvězdy. :/

30.08.2021

Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770) Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770) Jaroslav Čechura

Knihu jsem si docela užil. Je pravda, že mi určité "opakování motivů" už ke konci trochu vadilo, ale jde o pozoruhodnou studii. Jak sám autor v závěru píše, je barokní venkov vnímán jako jižanská plantáž, akorát bez černochů a bavlny; toto dílo ale ukazuje, že tomu tak (minimálně v jižních Čechách) nebylo. Courání poddaných z panství na panství mě překvapilo asi nejvíc. A co se "sexu" týče, nejlepší byl milovník, který chodil k sousedce okukovat, jak jí rostou okurky, a pak pokřtěný žid, který si nechtěl vzít ženu, již zmrhal, protože si chce vzít židovku a přesvědčit ji ke křtu. :D

20.08.2021 5 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Velmi chutná "jednohubka", kterou jsem si šňupl na jeden zátah. Je znepokojivé, kolik toho, co sužuje George Bowlinga, otravuje život i dnes. A parafráze zásadní myšlenky: Před válkou se lidé budoucnosti nebáli, po ní už ano.

09.07.2021 4 z 5

Králové, kacíři, inkvizitoři Králové, kacíři, inkvizitoři Miroslav Hroch

Popularizační, nicméně zajímavý text. Jen by mi osobně nevadilo, kdyby byla kniha podrobnější a komplexnější.

03.07.2021 3 z 5

Doznání Doznání Artur London

Kniha je to zajímavá, ale nelze ji brát jako historický dokument, protože popisuje samotný osud vypravěče a jak to u memoárů bývá, snaží se autor (i nevědomky) vypadat lépe, než jak to bylo (obecně, ne jen v tomto případě). O vyšetřovacích metodách StB pod vedením sovětských poradců se dnes snad už všeobecně ví (Solženicyn, Appelbaumová, Kaplan), takže pro mě to nic nového nebylo. Mnohem zajímavější je podle mě pohled do uvažování "věřícího" člověka, který je zkoušen stranou (již ne Bohem) a který je obviněn z úchylek (z kontaktu s ďáblem). A paní manželka - to byla dobrá typka...
Mimochodem, je zajímavé si něco přečíst o klasických čarodějnických procesech a srovnat je s (minimálně) s procesem s Rudolfem Slánským - dichotomie Bůh (Stalin, strana), ďábel (Trocký, Tito, imperialisté), krupobití (sabotáže, špionáž), přiznání, upřímná lítost, upálení (oběšení).

28.06.2021 3 z 5

Černá sanitka: Znovu v akci Černá sanitka: Znovu v akci Petr Janeček

Po Černé sanitce a jiných děsivých příbězích a po Pérákovi je tato knižka trošku slabší, ale pořád podle mého soudu dobrá.

28.06.2021 4 z 5

Kniha v barvě krve Kniha v barvě krve Ladislav Kudrna

Velmi potřebná kniha - bohužel se dnes zase začínají objevovat "jediné správné postoje" a boje s "propagandami" různých "nepřátel". Zatím naštěstí bez pendreků...

21.06.2021 5 z 5

Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici Petr z Mladoňovic

Historicky velmi cenný pohled, byť subjektivní, do světa raného husitství. Hodnotit si netroufám. :)

07.06.2021

Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků George Clapp Vaillant

Čekal jsem něco trochu jiného. Je pravda, že jde o starší titul, jehož hlavní část vznikala už před 80 lety, ale i tak je text trochu zmatený. Chybí mapky, které by usnadnily orientaci a celý text působí dojmem jakési příručky pro odborníky přes Mezoameriku, kterou se laik bude poměrně složitě prokousávat. Trochu zklamání.

07.06.2021 2 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) Nápad výborně jednoduchý, střídání vypravěčů trošku matoucí, ale zase rozvíjí psychologii postav. Na škodu je podle mě příliš americký konec, kdy se všichni ve zdraví setkají. Příjemná jednohubka, pochutnal jsem si.

20.05.2021 4 z 5

Dějiny dobytí Peru Dějiny dobytí Peru William Hickling Prescott

Trochu "romantický" pohled na dějiny - tím míním situace, kdy se "Francisco Pizarro s hněvem v očích otočí a řekne...". Ale jinak velmi zajímavá kniha.

08.05.2021 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Naprostý mazec. Kniha sama patří mezi moje srdcovky (a bohužel je dnes vnímána spíš jako manuál než jako varování) a zaslouží si důstojnou vizualizaci. Oba filmy natočené podle knihy nemůžou zdaleka vystihnou košatost předlohy a byť je verze z roku 1984 slušná, knize se nevyrovná. Grafický román je podle mě perfektním spojením vizuálna a samotné knihy, autor nevynechal nic podstatného, předlohu nepatrně s citem doplnil a dokonce do komiksu zařadil i řadu detailů z knihy, které pro samotný příběh nejsou nezbytné. Za mě tedy majstrštyk, víc takových adaptací!

23.03.2021 5 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Po Mlsounovi, Solaru a samozřejmě Pokání jsem asi čekal něco trošku jiného. Komorní příběh o robotovi nastaveném na pravdu a spravedlnost, který se zamiluje, ale láska mu nezabrání prosazovat pravdu a spravedlnost (Miranda)... Nevím, no. Zajímavé jsou určitě otázky vztahu k umělé inteligenci, ale na velmi podobné myšlenky jsem narazil nedávno u Harariho v knize Sapiens - Stručné dějiny lidstva. Motiv knihy - viz R. U. R., Sní androidi o elektrických ovečkách?, Asimov, ale třeba i 2001 Vesmírná odyssea a mnohé jiné. Celkově na mě kniha působí dojmem jakési črty, která mohla být dotaženější. Na druhou stranu, osmdesátkové kulisy jsou perfektní (viz Mlsoun). Za mě tři hvězdy, ale jak zde již někdo psal - neurazí, nenadchne.

07.03.2021 3 z 5

Rozum proti kovidové panice Rozum proti kovidové panice Václav Klaus

Je mi jasné, že hodnotit knihu nyní (dva dny po zákazu pohybu mezi obcemi), je ošemetné, nicméně - kniha je jednostranná (netvrdím, že chybně), nejde o polemický sborník. Některé texty mi přišly trochu na sílu (obří korporáty v pozadí celé pandemie), naopak text MUDr. Svobody byl na hranici - někdy i za hranicí - mých (nepříliš velkých) biologických znalostí. Každopádně je velmi osvěžující si přečíst text o covidu, který zároveň nepanikaří stylem "Všichni na covid umřeme, když nebudeme...".

02.03.2021 3 z 5

Na mě až moc "stručné", nicméně velmi zajímavé.

02.03.2021 4 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Čas poslední dobou šíleně peláší. Asi za to může i lockdown, ale mám pocit, že rok 2020 ani nebyl. Dnes, když jsem knihu dočetl, je mi jasné, že zloději času v nějaké podobě opravdu existují. A jsou stále hladovější...

21.02.2021 4 z 5

Finch Finch Jeff VanderMeer

Budu přísný. Autorova neskutečná fantazie mě opět unášela úžasnými prostředími (samotná Ambra, Zilion, Tonzurův hrob, šeďáci, fungální zbraně). Pozadí příběhu, kdy se o území původních obyvatel (Tris) přetahují lidé s nově příchozími šeďáky, jsem chápal jako metaforu kolonizace Ameriky a vlastně se mi tato myšlenka líbila - Boje o moc mezi rody a státy, zatímco původní obyvatelé nikoho neajímají. Ale to je v podstatě všechno, co mě na knize zaujalo. Nejsem příznivcem detektivek a kromě Forsytha mi nic neříkají ani špionážní romány. Mnohem více mi sedla mysteriózní Anihilace, Adaptace a vlastně i Veniss Underground. Za mě tři hvězdy za fantazii, ale není to málo, Jeffe Vandermeeroviči? :)

15.02.2021 3 z 5

Džínový svět Džínový svět Radek John

Na mě příliš málo příběhu a příliš mnoho otázek... Ale na druhou stranu se mi při čtení vybavovaly situace z vlastního dospívání.

30.01.2021 3 z 5