Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici

Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401387/mid_zprava-o-mistru-janu-husovi-v-kostn-I53-401387.jpg 5 3 2

Překlad latinské zprávy Husova žáka Petra z Mladoňovic, jenž patřil k Mistrovu doprovodu v Kostnici. Universita Petra pověřila, aby shromáždil úřední dokumenty o procesu s českým kazatelem, proto je jeho spis místy vlastně listářem. V poslední části knihy, při Husovu odsouzení, odsvěcení a upálení, však nastupuje Petrovo bezprostřední, živé a soustrastné líčení. Spis, jenž vznikl krátce po Petrovu návratu do Prahy, se ujal jako protestantská obdoba legendy a byl přetiskován s pašijemi ostatních mučedníků. (anotace: JulianaH.)... celý text

Hyaenodon
07.06.2021

Historicky velmi cenný pohled, byť subjektivní, do světa raného husitství. Hodnotit si netroufám. :)

JulianaH.
30.01.2019 5 z 5

Jelikož jsem si anotaci napsala sama, dodám ještě postřeh subjektivního charakteru.
Pro mě byla četba burcujícím zážitkem. Četla jsem ledacos o Janu Husovi i od Jana Husa, ale s výjimkou Mistrových dopisů z Kostnice mě nic nezasáhlo tolik jako Mladoňovicův raport. (Dává to smysl, jelikož Jan Hus se stává morálně svatým člověkem až v kostnických vězeních.) Teprve díky Petrovi jsem skutečně vzala na vědomí, že Jan Hus nebyl postava z dějepisné učebnice, nýbrž člověk, který se bál hranice, trpěl pomyšlením na své budoucí ponížení, stále si uchovával zbyteček zoufalé naděje, protože tolik chtěl žít, a přes to všechno nakonec podstoupil smrt.

„A jej (mistra), když šel mimo, pan Jan z Chlumu pozdraviv a ruku mu podav, utěšoval. A on byl z toho velmi rád, že se za něho, již takřka ode všech zavrženého, opovrženého a kaceřovaného, nestyděl a neostýchal se ho pozdraviti a veřejně mu ruku podati. A to také potom panu Janovi oznámil.“

Myslím, že je to nejsilnější příběh českých dějin.