Hyaenodon

Přečtené 167Cirkus Humberto
? - květen 2022
Cirkus Humberto 1955, E. Bass (pseudonym)

Ježíši, to byla pecka! Šňupl jsem si to během dvou dnů... Jako malý jsem viděl stejnojmenný seriál (podle mě patřil k těm lepším, co v 80. letech šly), ale kniha mi kdoví proč unikala desítky let. Skutečně mistrovské vyprávění, živé, opravdové postavy, vtipné situace i historky, úžasný svět s vlastními pravidly v toku času. Je to náhoda, že jsem tuto knihu přečetl po Utopia Avenue, které jsem dal s vypětím sil tři hvězdy? Ucelenější než Lidé z maringotek. Jedna z knih, kde člověk lituje, že nemůže osudy jména Humberto sledovat dál...


Utopia Avenue
? - květen 2022
Utopia Avenue 2021, David Mitchell

Strašně nevyrovnaná kniha. První polovina, kdy sledujeme počátky kapely, pro mě byla čirým utrpením. Haldy postav, v první fázi ploší hlavní hrdinové, spousta názvů a jmen, které mi často nic neříkaly. Teprve zhruba od italské epizody nabrala kniha konečně spád. Ale co bylo záměrem autora, to netuším. Horologie je zde odsunuta do pro příběh nepodstatné vložky (potkáme Bolívara v další knize?) a pokud má jít o příběh kapely ve zlatých šedesátých, tak naopak až ruší. I když mi postavy ve druhé půlce knihy konečně přirostly k srdci, za mě u Mitchella průměr. Holt Nagano není každý den...


Města
? - březen 2022
Města 2019, Michal Ajvaz

Nemůžu si pomoct. Knihu jsem dočetl před třemi dny a pořád se nějak nemohu zbavit pocitu, že se mi ve výsledku příliš nelíbila. Oproti velmi hutnému Druhému městu nebo nápady přecpané Cestě na jih na mě Města působí nesmírně řídce. První polovinu knihy se Adam pachtí za jakousi součástkou a musím se přiznat, že před odletem do New Yorku jsem už uvažoval, že knihu nedočtu. Jakmile se podařilo zachytit Oliviinu stopu, začalo se i příběh někam posouvat a závěr byl jako vždy snový, ale přišlo mi to celé trochu na sílu. Některé nápady či obrazy (nafukovací sochy, bojující roboti, neexistující spisovatelé) byly úžasné, jiné už za mě horší (král s písmeny, šílený stroj v Irsku). Iridius má pravdu, autor zde vykrádá sám sebe (neviditelní umělci byli v Prázdných ulicích, nevyjasněné rodinné vztahy naplněné nenávistí v Cestě na jih, zoufalí umělci tamtéž, víly nebo co to bylo na hausbótu již v povídkových cyklech). Kdyby to byla moje první Ajvazova kniha, asi bych hýkal nadšením, ale takto (šestá) na mě působí jako průměrné dílo.


Válka Vládců nebes
? - únor 2022
Válka Vládců nebes 1995, John Brosnan

Nenáročná brakovka, ale málo platné, prostě mě to baví. Poprvé čteno před nějakými 25 lety a na rozdíl od Vládců nebes jsem si z ní nepamatoval skoro nic - teda kromě finální interakce Andrey a Ryna. Jsem zvědav, zda bude i třetí díl taková super prasárna. :)


Zinkoví chlapci
? - leden 2022
Zinkoví chlapci 2016, Světlana Alexandrovna Alexijevič

Nějak nevím. Samotné příběhy se dají rozdělit v podstatě do dvou skupin - na veterány, kteří litují, že nejsou vnímáni jako hrdinové či trpí posttraumatickou poruchou, a matky, které přišly o syny. Jednotlivé příběhy jsou velmi působivé a nejvíc mě asi zaskočil neskutečný bordel, který byl v sovětské armádě na území Afgánistánu, ale i když jsem si dával mezi jednotlivými příběhy pauzu, stejně mi s ubývajícími stránkami přišly všechny na jedno brdo. Modlitba za Černobyl nebo Sólo pro dětský hlas mi v tomto přišly plastičtější a minimálně první kniha mě zasáhla velmi silně. Rozhodně jde o potřebnou knihu, ale za mě tři hvězdy.


Cesta na jih
? - leden 2022
Cesta na jih 2008, Michal Ajvaz

Přečteno s odstupem asi šesti let a znovu úžasný zážitek. Nejvíc se mi asi líbil osud Fernandovy drátěné knihy, kde si každý našel, co se mu hodilo, ale nikdo ji vlastně nečetl...


Vražda v hotelu Intercontinental / Návrat starého varana
? - prosinec 2021
Vražda v hotelu Intercontinental / Návrat starého varana 2012, Michal Ajvaz

Podruhé přečteno. Je pravda, že Ajvaz se zde ještě "rozjíždí", ale i tak už jsou jeho texty velmi magické a úsměvné (přiznávám, že filozofující pasáže mi nic neříkají, proto mě třeba zcela nenadchly Prázdné ulicie). Za mě každopádně vede Letní noc.


Malorie
? - listopad 2021
Malorie 2021, Josh Malerman

Knížka se čte hezky, ale trochu mi vadí nelogičnosti textu. Chlápek se pachtí možná roky se sčítáním a pak nechá jen tak kopii (kterou pracně napsal) na verandě, Olympia od šesti let vidí tvory, aniž by zešílela, ale řekne to Malorie až 15 stran před koncem knihy. Garyho smrt je divná a příliš optimistický konec shazuje knihu do průměru amerických filmů, kdy se nakonec objeví armáda a hlavní hrdinové zase mohou normálně žít... Nevím, no. Tři hvězdy za čtivost.


Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti
? - listopad 2021
Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti 2014, Dominik Landsman

Knížka mě neskutečně pobavila, protože mám rád trochu černější a až groteskní humor (viz třeba Vaněk-Úvalský nebo Jiří Charvát). Jelikož se nám každou chvíli vyskytne v bytě malý Hyaenodon, jsem zvědav, jak moc si budu s vypravěčem podobný. Na druhou stranu, "mateřská" mě nečeká, takže co já vím...


Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace
? - říjen 2021
Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace 2020, Thomas Kaufmann


O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem
? - říjen 2021
O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem 2019, Jorge Cham

Už to za mě napsali jiní; samotné informace o fyzice jsou podávány dostatečně blbovzdorně, takže jsem je pobral i já. Naprosto na sílu vkládané "vtipy" mi v 99 % případů přišly trapné. Za mě Okna vesmíru dokořán stále vedou. :)


Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas
? - srpen 2021
Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas 2018, Světlana Alexandrovna Alexijevič

Neodvažuji se udělovat za tuto děsivou knihu hvězdy. :/


Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770)
? - srpen 2021
Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770) 2015, Jaroslav Čechura

Knihu jsem si docela užil. Je pravda, že mi určité "opakování motivů" už ke konci trochu vadilo, ale jde o pozoruhodnou studii. Jak sám autor v závěru píše, je barokní venkov vnímán jako jižanská plantáž, akorát bez černochů a bavlny; toto dílo ale ukazuje, že tomu tak (minimálně v jižních Čechách) nebylo. Courání poddaných z panství na panství mě překvapilo asi nejvíc. A co se "sexu" týče, nejlepší byl milovník, který chodil k sousedce okukovat, jak jí rostou okurky, a pak pokřtěný žid, který si nechtěl vzít ženu, již zmrhal, protože si chce vzít židovku a přesvědčit ji ke křtu. :D


Víno tvé výborné
? - srpen 2021
Víno tvé výborné 1998, Svatopluk Karásek


Druhý život Protektorátu Čechy a Morava
? - červenec 2021
Druhý život Protektorátu Čechy a Morava 2021, Petr Koura


Dějiny ráje: Zahrada rozkoše
? - červenec 2021
Dějiny ráje: Zahrada rozkoše 2003, Jean Delumeau


Deník morového roku
? - červenec 2021
Deník morového roku 1982, Daniel Defoe


Nadechnout se
? - červenec 2021
Nadechnout se 2003, G. Orwell (pseudonym)

Velmi chutná "jednohubka", kterou jsem si šňupl na jeden zátah. Je znepokojivé, kolik toho, co sužuje George Bowlinga, otravuje život i dnes. A parafráze zásadní myšlenky: Před válkou se lidé budoucnosti nebáli, po ní už ano.


Králové, kacíři, inkvizitoři
? - červenec 2021
Králové, kacíři, inkvizitoři 1987, Miroslav Hroch

Popularizační, nicméně zajímavý text. Jen by mi osobně nevadilo, kdyby byla kniha podrobnější a komplexnější.


Doznání
? - červen 2021
Doznání 1990, Artur London

Kniha je to zajímavá, ale nelze ji brát jako historický dokument, protože popisuje samotný osud vypravěče a jak to u memoárů bývá, snaží se autor (i nevědomky) vypadat lépe, než jak to bylo (obecně, ne jen v tomto případě). O vyšetřovacích metodách StB pod vedením sovětských poradců se dnes snad už všeobecně ví (Solženicyn, Appelbaumová, Kaplan), takže pro mě to nic nového nebylo. Mnohem zajímavější je podle mě pohled do uvažování "věřícího" člověka, který je zkoušen stranou (již ne Bohem) a který je obviněn z úchylek (z kontaktu s ďáblem). A paní manželka - to byla dobrá typka... Mimochodem, je zajímavé si něco přečíst o klasických čarodějnických procesech a srovnat je s (minimálně) s procesem s Rudolfem Slánským - dichotomie Bůh (Stalin, strana), ďábel (Trocký, Tito, imperialisté), krupobití (sabotáže, špionáž), přiznání, upřímná lítost, upálení (oběšení).


Černá sanitka: Znovu v akci
? - červen 2021
Černá sanitka: Znovu v akci 2020, Petr Janeček

Po Černé sanitce a jiných děsivých příbězích a po Pérákovi je tato knižka trošku slabší, ale pořád podle mého soudu dobrá.


Kniha v barvě krve
? - červen 2021
Kniha v barvě krve 2020, Ladislav Kudrna

Velmi potřebná kniha - bohužel se dnes zase začínají objevovat "jediné správné postoje" a boje s "propagandami" různých "nepřátel". Zatím naštěstí bez pendreků...


Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků
? - červen 2021
Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků 1974, George Clapp Vaillant

Čekal jsem něco trochu jiného. Je pravda, že jde o starší titul, jehož hlavní část vznikala už před 80 lety, ale i tak je text trochu zmatený. Chybí mapky, které by usnadnily orientaci a celý text působí dojmem jakési příručky pro odborníky přes Mezoameriku, kterou se laik bude poměrně složitě prokousávat. Trochu zklamání.


Sucho
? - květen 2021
Sucho 2019, Neal Shusterman

Nápad výborně jednoduchý, střídání vypravěčů trošku matoucí, ale zase rozvíjí psychologii postav. Na škodu je podle mě příliš americký konec, kdy se všichni ve zdraví setkají. Příjemná jednohubka, pochutnal jsem si.


Dějiny dobytí Peru
? - květen 2021
Dějiny dobytí Peru 1980, William Hickling Prescott

Trochu "romantický" pohled na dějiny - tím míním situace, kdy se "Francisco Pizarro s hněvem v očích otočí a řekne...". Ale jinak velmi zajímavá kniha.


Homo Deus - Stručné dějiny zítřka
? - duben 2021
Homo Deus - Stručné dějiny zítřka 2017, Yuval Noah Harari


1984: grafický román
? - březen 2021
1984: grafický román 2021, Matyáš Namai

Naprostý mazec. Kniha sama patří mezi moje srdcovky (a bohužel je dnes vnímána spíš jako manuál než jako varování) a zaslouží si důstojnou vizualizaci. Oba filmy natočené podle knihy nemůžou zdaleka vystihnou košatost předlohy a byť je verze z roku 1984 slušná, knize se nevyrovná. Grafický román je podle mě perfektním spojením vizuálna a samotné knihy, autor nevynechal nic podstatného, předlohu nepatrně s citem doplnil a dokonce do komiksu zařadil i řadu detailů z knihy, které pro samotný příběh nejsou nezbytné. Za mě tedy majstrštyk, víc takových adaptací!


Stroje jako já
? - březen 2021
Stroje jako já 2021, Ian McEwan

Po Mlsounovi, Solaru a samozřejmě Pokání jsem asi čekal něco trošku jiného. Komorní příběh o robotovi nastaveném na pravdu a spravedlnost, který se zamiluje, ale láska mu nezabrání prosazovat pravdu a spravedlnost (Miranda)... Nevím, no. Zajímavé jsou určitě otázky vztahu k umělé inteligenci, ale na velmi podobné myšlenky jsem narazil nedávno u Harariho v knize Sapiens - Stručné dějiny lidstva. Motiv knihy - viz R. U. R., Sní androidi o elektrických ovečkách?, Asimov, ale třeba i 2001 Vesmírná odyssea a mnohé jiné. Celkově na mě kniha působí dojmem jakési črty, která mohla být dotaženější. Na druhou stranu, osmdesátkové kulisy jsou perfektní (viz Mlsoun). Za mě tři hvězdy, ale jak zde již někdo psal - neurazí, nenadchne.


Rozum proti kovidové panice
? - březen 2021
Rozum proti kovidové panice 2021, Václav Klaus

Je mi jasné, že hodnotit knihu nyní (dva dny po zákazu pohybu mezi obcemi), je ošemetné, nicméně - kniha je jednostranná (netvrdím, že chybně), nejde o polemický sborník. Některé texty mi přišly trochu na sílu (obří korporáty v pozadí celé pandemie), naopak text MUDr. Svobody byl na hranici - někdy i za hranicí - mých (nepříliš velkých) biologických znalostí. Každopádně je velmi osvěžující si přečíst text o covidu, který zároveň nepanikaří stylem "Všichni na covid umřeme, když nebudeme...".


Sapiens: Stručné dějiny lidstva
? - březen 2021
Sapiens: Stručné dějiny lidstva 2018, Yuval Noah Harari

Na mě až moc "stručné", nicméně velmi zajímavé.


Děvčátko Momo a ukradený čas
? - únor 2021
Děvčátko Momo a ukradený čas 2005, Michael Ende

Čas poslední dobou šíleně peláší. Asi za to může i lockdown, ale mám pocit, že rok 2020 ani nebyl. Dnes, když jsem knihu dočetl, je mi jasné, že zloději času v nějaké podobě opravdu existují. A jsou stále hladovější...


Finch
? - únor 2021
Finch 2020, Jeff VanderMeer

Budu přísný. Autorova neskutečná fantazie mě opět unášela úžasnými prostředími (samotná Ambra, Zilion, Tonzurův hrob, šeďáci, fungální zbraně). Pozadí příběhu, kdy se o území původních obyvatel (Tris) přetahují lidé s nově příchozími šeďáky, jsem chápal jako metaforu kolonizace Ameriky a vlastně se mi tato myšlenka líbila - Boje o moc mezi rody a státy, zatímco původní obyvatelé nikoho neajímají. Ale to je v podstatě všechno, co mě na knize zaujalo. Nejsem příznivcem detektivek a kromě Forsytha mi nic neříkají ani špionážní romány. Mnohem více mi sedla mysteriózní Anihilace, Adaptace a vlastně i Veniss Underground. Za mě tři hvězdy za fantazii, ale není to málo, Jeffe Vandermeeroviči? :)


Džínový svět
? - leden 2021
Džínový svět 1990, Radek John

Na mě příliš málo příběhu a příliš mnoho otázek... Ale na druhou stranu se mi při čtení vybavovaly situace z vlastního dospívání.


Francouzský švindl svobody
? - leden 2021
Francouzský švindl svobody 2013, Daniela Tinková

Rozhodně nejde o beletrii, ale o sborník, dle mě velmi zajímavých studií o dopadu francouzské revoluce na českou společnost. Čekal jsem něco trochu jiného, ale byl jsem mile překvapen.


Pánův hlas
? - prosinec 2020
Pánův hlas 1981, Stanisław Lem

Nebýt to Lem, tak bych knihu nejspíš ani nedočetl. Pominu-li novelu Pánův hlas samotnou, jde o naprostý průměr, v Lemově případě bych možná hovořil i o podprůměru. Samotná novela Pánův hlas je ovšem úžasná a v ní obsažená věta: "Babička umřela, pohřeb ve středu.", kterou nelze přeložit do jazyka mimozemšťanů, pokud nemají rodiče, množí se dělením, vnímají jinak čas nebo nemají pohřební rituály... Uf, silná káva.


Nová rada
? - prosinec 2020
Nová rada 1940, Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka

Tato knížka je asi nejznámější z mravně-výchovných textů starověku, středověku a raného novověku. Obsahově nepřínáší žádné novinky (ona pravidla pro spokojený život / správnou vládu jsou víceméně minimálně od období starověkého Řecka stejná), rozsahem také nevyniká, ale přesto na mě svou hutností a přímočarostí velmi zapůsobila. A skřivanova promluva, ve které upozorňuje na neustále se proměňující svět, kde nic není stálé. Když to čtete v tramvaji s hadrem na ústech... Velmi působivé.


Obětní beránek
? - prosinec 2020
Obětní beránek 1997, René Girard

Pozoruhodná kniha, ale svůj komentář bych rozdělil na dvě části. Nejdříve klady. Přijde mi nesmírně zajímavý popis mechanismu, kdy společnost potřebuje obětního beránka. Krize, nerozlišování atd. V tom má podle mě autor pravdu a minimálně u stokrát opakované zprávy Guillauma de Machaut jeho teorie perfektně sedí. A teď zápory. Jeho rozbor dalších mýtů (Baldur, Zeus, Kristus) už mi přijdou sice zajímavé, ale na druhou stranu trošku na sílu. Pokud tento text má být vědeckou studií, přijdou mi jeho tvrzení sice podnětná, ale relativně nepodložená. Zcela zbytečně pak v textu působí jeho neustálé narážky (a někdy i urážky) jeho kritiků. Summa summarum, autor podle mě neví, zda píše studii, polemiku, dílo historické, sociologické, nebo co vlastně chce a ve výsledku tato nejednoznačnost knihu kazí. Za mě tři hvězdy.


Gold za všechny peníze
? - listopad 2020
Gold za všechny peníze 2000, Joseph Heller

Musím říct, že jsem vůbec netušil, do čeho jdu (četl jsem jen Hlavu XXII), ale děsně jsem si knížku užil. Kromě výstřižků o Kissingerovi má kniha svižné tempo a díky vynikajícímu Žantovského překladu se čte sama. A pokud naše vlády fungují jen z poloviny jako v této knize, tak "To já nevím," jestli se vůbec dožijeme rána...


Výminkáři
? - říjen 2020
Výminkáři 1961, Karel Václav Rais

Některé povídky (poslední dvě) jsem už znal z Rodičů a dětí. Jsem si jist, že si Rais pro svou inspiraci vybíral extrémní modely sedláků a že ne všichni byli tak chamtiví; to ale nic nemění na tom, že postavy jsou perfektně napsané - zejména výminkáři šikanující Pavlu jsou napsaní skvěle. Dávám čtyři hvězdy, protože na Kalibův zločin to podle mě nemá.


1