Doznání

Z francouzského originálu Artura a Lise Londonových přeložil Ivo Fleischman – Doznání (L'aveu) bylo bestsellerem na francouzském knižním trhu roku 1968. Podle knihy byl natočen film s Y. Montandem v hlavní roli.

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71244/big_doznani-a4v-71244.jpg 4.356
Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Československý spisovatel

L´aveu, 1968

Kniha Doznání

andrii24
09.07.2021

Vykalkulované, beze svědků odehrané, chladnokrevné světské představení sirné víry.

Hyaenodon
28.06.2021

Kniha je to zajímavá, ale nelze ji brát jako historický dokument, protože popisuje samotný osud vypravěče a jak to u memoárů bývá, snaží se autor (i nevědomky) vypadat lépe, než jak to bylo (obecně, ne jen v tomto případě). O vyšetřovacích metodách StB pod vedením sovětských poradců se dnes snad už všeobecně ví (Solženicyn, Appelbaumová, Kaplan), takže pro mě to nic nového nebylo. Mnohem zajímavější je podle mě pohled do uvažování "věřícího" člověka, který je zkoušen stranou (již ne Bohem) a který je obviněn z úchylek (z kontaktu s ďáblem). A paní manželka - to byla dobrá typka...
Mimochodem, je zajímavé si něco přečíst o klasických čarodějnických procesech a srovnat je s (minimálně) s procesem s Rudolfem Slánským - dichotomie Bůh (Stalin, strana), ďábel (Trocký, Tito, imperialisté), krupobití (sabotáže, špionáž), přiznání, upřímná lítost, upálení (oběšení).

Flexa
19.11.2019

Jedinečné svědectví, o ne moc veřejnosti známé epoše 75%

lonedog
09.08.2019

Popis metod psychologického nátlaku na obviněné v procesu se Slánského protistátním spikleneckým centrem a jejich postupné doznání ke všem zločinům. Nenechat člověka usnout, neustále se jej ptát stále na totéž, nutit člověka chodit se zavázanýma očima a rukama spoutanými za zády, ve studené cele, bez zpráv o rodině a hlavně bez naděje, že bude kdy propuštěn. Veterána občanské války ve Španělsku a nacistického věznění zlomila právě skutečnost, že jej věznili komunisté, vyznávající stejnou víru, za jakou od svých šestnácti let bojoval. Autor postupně dospěl k pochopení, že proces se Zinověvem a Kameněvem byl pouhým bojem o moc, stejně jako v jeho případě, kdy byla zlikvidována část komunistických funkcionářů židovského původu, která bojovala proti nacistům v občanské válce ve Španělsku, protože měla zahraniční konexe a zkušenosti. O to víc šokující pro mne byl závěr knihy, kde autor omlouval komunismus tím, že se v jeho procesu a v procesech vedených v jiných socialistických státech jednalo o selhání jednotlivce.

Hobo
23.06.2018

Dost mě překvapilo tvrzení, že kniha u nás mohla vyjít až po Listopadu, v mé paměti funguje, že jsem ji četl někdy v roce 1968 nebo 1969, tak nevím... Zrada paměti? Nebo samizdat? Nevím.
V každém případě jedna z těch knih, které by měly patřit ke kulturním znalostem každého čtenáře. Jen pozor, abyste z toho nic přímočaře neusuzovali o správnosti či nesprávnosti režimu, vše se dá svézt na úchylky; ostatně autor sám to potvrzuje!
Na správnost politického zřízení je třeba uvažovat z jiných publikací než od komunisty pronásledovaných komunistů.
Koneckonců na genocidu ve Vendée se dodnes uvažuje jako na úchylku od světlých ideálů francouzské revoluce...

Metroušek
11.10.2017

Naprosto zásadní obžaloba komunistických režimů, psaná bývalým prominentním komunistou, který metody svých soudruhů poznal na vlastní kůži, či přesněji řečeno, na vlastní mozek. Podle mne se jedná společně s Mňačkovou knihou Jak chutná moc o jednu z nejlepších knih vydaných za socialismu popisujících realitu komunistické vrcholné politiky a deziluzi těch osvícenějších soudruhů i bezpartijních. Doporučuji také novější knihu Brainwashing: Manipulace s myšlením, která ukazuje, kam až může vymývání mozků sahat, proč je úspěšné, a jak obtížné je vyhnout se mu nejen v totalitním, ale i v demokratickém systému, jak vidno. Doporučená hudba: Karel Kryl - Rakovina.

Mahuleno
20.04.2017

V podstatě děsivá kniha, lépe řečeno děsivé odhalení bezskrupulózních metod tehdejšího režimu. Dalo by se použít známé úsloví z historie: "Revoluce požírá své děti".

druzickaster
22.01.2017

Velmi poutavý a děsivý příběh. Orwellovo 1984 bylo vymyšleno, Londonovo Doznání je krutá realita doby ne tak dávno minulé a přitom jsou si knihy podobny jako vejce vejci. Pro soudobé čtenáře je až nepochopitelná modla a idealizování strany i přes mučení a trýznění lidí ve jménu oné strany. I rodinní příslušníci neustále glorifikovali stranu a byly ochotní se vzdát nejbližších příbuzných ve jménu a zájmu strany. Budiž nám tyto hrůzy ponaučením.