Hyaenodon Hyaenodon komentáře u knih

Vězení svobody Vězení svobody Michael Ende

Tak to bylo hodně ostrý. :) Osobně mi nejvíc sedl příběh Maxe Muta, Legenda o Ukazateli na křižovatkách cest a Dům na periferii, ale všechny povídky jsou super. Třetí autorova kniha a potřetí silný WTF pocit.

30.12.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moje první autorčina kniha. Zpočátku jsem měl pocit, že i tři hvězdy budou moc, ale zhruba od chvíle, kdy začala vyprávět Magda, mě kniha chytla. Konec mě příjemně překvapil (Maja), ale na pět hvězd to osobně nevidím. Jak tu již někdo psal, "něco" knize chybělo a pěkné metafory nebo detaily (zboření kostela, mizení lidí) jsou příjemnou třešničkou na dortu.

09.12.2022 4 z 5

Opožděné reportáže Opožděné reportáže Ladislav Mňačko

Krátké a velmi drsné povídky o procitnutí z revolučních snů...

30.10.2022 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Zajímavý a domnívám se, že nadčasový vhled do světa mocných, ale něco málo tomu ještě chybí.

30.10.2022 4 z 5

Žil jsem zbytečně Žil jsem zbytečně Jiří Hejda

Za mě průměr. Některé pasáže byly podle mě až příliš dlouhé (novinařina), některé trochu moc krátké (ÚPK, zatčení, příprava procesu). Příjemný je jazyk knihy, který nenudil, ale celkově mě kniha nějak nenadchla. Londonovo Doznání mi přišlo poutavější.

30.10.2022 3 z 5

Za mě osobně průměr. Kniha má vtipné momenty, ale na Forresta Gumpa nemá,

23.09.2022 3 z 5

Konec Vládců nebes Konec Vládců nebes John Brosnan

(SPOILER) Osobně pro mě byl třetí díl zklamáním. Všechno se zázračně vyřeší, téměř ze dne na den. Jana ustupuje do pozadí ve prospěch své palmýrské dvojnice, Milovi trochu dochází dech a kromě psího vína prorvavšího plot se už ani nesetkáme s ničím novým z produkce genetických korporací (vodní lidé, dobře). Chybí to, co nabízely předchozí díly, tedy akce a "pornografické" pasáže a na jejich místo nastupují pasáže filozofické (nic proti, ale trochu ruší). A myslím, že celkové zakončení příběhu si Jana nezasloužila...

28.07.2022 3 z 5

Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi Miroslav Ivanov

Bohužel je kniha podle všeho poznamenána datem svého vzniku (1977), takže je Mácha prezentován víceméně pozitivně a samozřejmě zcela schází to, co by asi dnešní čtenáře zajímalo nejvíce - zašifrované pasáže deníků...

28.07.2022 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Po 21 letech znovu přečteno a stejně působivé, jako tenkrát. Lantiera bych osobně označil za archetypálního politika - jenom kecá a vyžírá. :)

04.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Velmi potřebná kniha mapující (byť románově) boj komunistiů s církvemi, čte se sama.

13.06.2022 5 z 5

Ekofašismus Ekofašismus Janet Biehl

Dvě krátké črty o původu a hlavně "současnosti" ekofašismu. Pasáže popisující vznik německé posedlosti ekologií pro mě byly velmi zajímavé, popis "současnosti" mi už přišel těžce tendenční a záměrně ignorující fakt, že radikální ekologismus dnes hlásá hlavně tzv. levice.

06.06.2022 2 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Za mě osobně průměrná (průměrně dobrá) kniha, která provází čtenáře moderními dějinami Československa. Přestože základní pohled autorů na to, že si za většinu "národních katastrof" můžeme z části sami, souhlasím, přece jenom mi přijdou některé pasáže zjednodušené (covid, 2. světová válka).

06.06.2022 3 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Ježíši, to byla pecka! Šňupl jsem si to během dvou dnů... Jako malý jsem viděl stejnojmenný seriál (podle mě patřil k těm lepším, co v 80. letech šly), ale kniha mi kdoví proč unikala desítky let. Skutečně mistrovské vyprávění, živé, opravdové postavy, vtipné situace i historky, úžasný svět s vlastními pravidly v toku času. Je to náhoda, že jsem tuto knihu přečetl po Utopia Avenue, které jsem dal s vypětím sil tři hvězdy? Ucelenější než Lidé z maringotek. Jedna z knih, kde člověk lituje, že nemůže osudy jména Humberto sledovat dál...

15.05.2022 5 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

Strašně nevyrovnaná kniha. První polovina, kdy sledujeme počátky kapely, pro mě byla čirým utrpením. Haldy postav, v první fázi ploší hlavní hrdinové, spousta názvů a jmen, které mi často nic neříkaly. Teprve zhruba od italské epizody nabrala kniha konečně spád. Ale co bylo záměrem autora, to netuším. Horologie je zde odsunuta do pro příběh nepodstatné vložky (potkáme Bolívara v další knize?) a pokud má jít o příběh kapely ve zlatých šedesátých, tak naopak až ruší. I když mi postavy ve druhé půlce knihy konečně přirostly k srdci, za mě u Mitchella průměr. Holt Nagano není každý den...

10.05.2022 3 z 5

Města Města Michal Ajvaz

Nemůžu si pomoct. Knihu jsem dočetl před třemi dny a pořád se nějak nemohu zbavit pocitu, že se mi ve výsledku příliš nelíbila. Oproti velmi hutnému Druhému městu nebo nápady přecpané Cestě na jih na mě Města působí nesmírně řídce. První polovinu knihy se Adam pachtí za jakousi součástkou a musím se přiznat, že před odletem do New Yorku jsem už uvažoval, že knihu nedočtu. Jakmile se podařilo zachytit Oliviinu stopu, začalo se i příběh někam posouvat a závěr byl jako vždy snový, ale přišlo mi to celé trochu na sílu. Některé nápady či obrazy (nafukovací sochy, bojující roboti, neexistující spisovatelé) byly úžasné, jiné už za mě horší (král s písmeny, šílený stroj v Irsku). Iridius má pravdu, autor zde vykrádá sám sebe (neviditelní umělci byli v Prázdných ulicích, nevyjasněné rodinné vztahy naplněné nenávistí v Cestě na jih, zoufalí umělci tamtéž, víly nebo co to bylo na hausbótu již v povídkových cyklech). Kdyby to byla moje první Ajvazova kniha, asi bych hýkal nadšením, ale takto (šestá) na mě působí jako průměrné dílo.

21.03.2022 3 z 5

Válka Vládců nebes Válka Vládců nebes John Brosnan

Nenáročná brakovka, ale málo platné, prostě mě to baví. Poprvé čteno před nějakými 25 lety a na rozdíl od Vládců nebes jsem si z ní nepamatoval skoro nic - teda kromě finální interakce Andrey a Ryna. Jsem zvědav, zda bude i třetí díl taková super prasárna. :)

08.02.2022 5 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Nějak nevím. Samotné příběhy se dají rozdělit v podstatě do dvou skupin - na veterány, kteří litují, že nejsou vnímáni jako hrdinové či trpí posttraumatickou poruchou, a matky, které přišly o syny. Jednotlivé příběhy jsou velmi působivé a nejvíc mě asi zaskočil neskutečný bordel, který byl v sovětské armádě na území Afgánistánu, ale i když jsem si dával mezi jednotlivými příběhy pauzu, stejně mi s ubývajícími stránkami přišly všechny na jedno brdo. Modlitba za Černobyl nebo Sólo pro dětský hlas mi v tomto přišly plastičtější a minimálně první kniha mě zasáhla velmi silně. Rozhodně jde o potřebnou knihu, ale za mě tři hvězdy.

24.01.2022 3 z 5

Cesta na jih Cesta na jih Michal Ajvaz

Přečteno s odstupem asi šesti let a znovu úžasný zážitek. Nejvíc se mi asi líbil osud Fernandovy drátěné knihy, kde si každý našel, co se mu hodilo, ale nikdo ji vlastně nečetl...

04.01.2022 5 z 5

Vražda v hotelu Intercontinental / Návrat starého varana Vražda v hotelu Intercontinental / Návrat starého varana Michal Ajvaz

Podruhé přečteno. Je pravda, že Ajvaz se zde ještě "rozjíždí", ale i tak už jsou jeho texty velmi magické a úsměvné (přiznávám, že filozofující pasáže mi nic neříkají, proto mě třeba zcela nenadchly Prázdné ulicie). Za mě každopádně vede Letní noc.

13.12.2021 5 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

(SPOILER) Knížka se čte hezky, ale trochu mi vadí nelogičnosti textu. Chlápek se pachtí možná roky se sčítáním a pak nechá jen tak kopii (kterou pracně napsal) na verandě, Olympia od šesti let vidí tvory, aniž by zešílela, ale řekne to Malorie až 15 stran před koncem knihy. Garyho smrt je divná a příliš optimistický konec shazuje knihu do průměru amerických filmů, kdy se nakonec objeví armáda a hlavní hrdinové zase mohou normálně žít... Nevím, no. Tři hvězdy za čtivost.

22.11.2021 3 z 5