Hwaelos Hwaelos komentáře u knih

Elektra: Atentát Elektra: Atentát Frank Miller

Poctivej devadesátkovej halucinační macho bizár s kyborgama a obříma kvérama. Z bahna ho zvedá Millerovo hraní si s perspektivami, ale především Sienkiewiczova fantastická kresba, která jako vždy působí dojmem, jako byste vypili houbovej čaj před sledováním Van Dammova trháku. Není to asi čtení pro každého, ale svým ujetým způsobem je to super. Ale každej asi pochopí, proč Marvel nedovolil tohle zahrnout do Elektřina kánonu.

16.06.2018 4 z 5

Dlouhý John Silver 3 a 4 Dlouhý John Silver 3 a 4 Xavier Dorison

Je tam všechno, co má dobrodružný příběh z pralesa mít: nebezpečné domorodce, překonávání překážek, tropické šílenství, magické rituály, zkrátka všechno. A Lauffrayova kresba je nádherná.

13.06.2018 4 z 5

Znovuzrození hrdinů DC Znovuzrození hrdinů DC Geoff Johns

Je to spíš teaser, než plnohodnotný komiks, ale svůj účel plní dobře. Zvědavost vzbuzena.

13.06.2018 3 z 5

Nova Nova Dan Abnett

Díky One-Above-All za Abnetta! Ten totiž nakopl marvelovský vesmír (teď mluvím opravdu o mezihvězdných dálkách!) jako nikdo jiný a vdechl vcelku ordinérním postavám nový život. Příběhu o vpádu Rakoversa ovšem předchází ještě jeden kolosální příběh - Annihilation - který u nás bohužel vyjde nejspíš jen v podobě dvou ukázek (NHM: Nova a Star-Lord). Novův příspěvek je zásadnější a je radost ho číst, ačkoliv po něm zůstává určitá pachuť z toho, že český čtenář nedostane kompletní story. Oproti tomu bez čtyř zcela nepropojených dílů Novova originu bych se klidně obešel. Oldschool tentokrát tvoří polovinu svazku, a to je prostě trochu moc.

11.06.2018 3 z 5

Warlock Warlock Roy Thomas

Starlinův příběh je vlastně jen pohrobek Infinity Gauntletu, který u nás nevyšel (a bohužel asi ani nevyjde), ale i tak je to kvalitní vesmírná záležitost, vezmeme-li v potaz, že jde o příběh ze začátku devadesátek.

28.05.2018 3 z 5

Wonder Woman: Ztracený ráj Wonder Woman: Ztracený ráj J.M. DeMatteis

Fskutečnosti tři příběhy: 1. o padouších posedlých antickými padouchy, který je prostoduchý, utahaný jako nudle z nosu a nakreslený jako ve stylu osmdesátek, 2. o válce Amazonek, který je tohle všechno + naprosto nepřehledný, pokud nejste hardcore fanoušci Dianiny mytologie, 3. s detektivním Robinem, který opravdu je z osmdesátek a alespoň odsýpá.

17.05.2018 1 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Nelogické chování postav (fakt, že totálně), zoufalá psychologizace (svatej Snyder, kterej sice batmanovskou figuru taky prezentuje jako asociála, ale způsobem, kterýmu se dá uvěřit) a kresba, která nepříliš snaživě předstírá styl Eduarda Rissa (to by ovšem musel mít vykloubený zápěstí a kterého by lobotomie připravila o cit pro kompozici. Pokud tohle DC prezentuje jako své top příběhy, tak bůh dík za Marvel.

19.04.2018 1 z 5

JLA: Hřebík JLA: Hřebík Alan Davis

Davisův příběh z alternativní reality je po stránce struktury prostě dobrý - rozehrává politickou detektivku, hravě nakládá s DCčkovskou mytologií a přes množství postav má čtenář pořád přehled. Ve všech ostatních ohledech je to ale spíš podprůměr. Dialogy jsou zoufale popisné a/nebo nabubřele patetické a kresba ordinérní (jak by se sem hodilo používání temnějších, monochromatičtějších koloringů!). Není to samozřejmě fér srovnání, ale člověku to nedá, aby nepřemýšlel, co by s tím tématem svedl scenárista jako Moore.

10.04.2018 3 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Mám rád meta příběhy, ale tady si Palahniuk ujel snad až trochu moc, aby mu čtenář věřil, že si z něj nedělá úplnou čurinu. Obálky od Davida Macka jako vždy famózní, škoda, že neměl na svědomí i kresbu.

12.03.2018 3 z 5

Tajné války superhrdinů Marvelu část 2 Tajné války superhrdinů Marvelu část 2 Mike Zeck

Druhý svazek dokázal vybalancovat nucenost toho prvního. První část je v zásadě vyplněna spoustou drobných soubojů s velmi malichernými příčinami. V téhle druhé knize už se ale nastolují některá velmi zajímavá témata, která budou mít dopady do dalších sérií - řekl bych, že v tomhle smyslu jde snad o první velký event vůbec. Nejde zdaleka jen o Spideyho nový kostým, z něhož se časem vyklube Venom, ale i o otevření starých otázek o podstatě povahy Dr. Dooma (přes všechny zelené kápě jednoho z nejzajímavějších a nejlidštějších záporáků vůbec), o vnitřní rozervanosti Hulka a Bena Grimma, o postavení mutantů ve světě a oprávněnosti jejich boje, o pokrytectví Cpt. Ameriky atd. Šikovné rovněž je, že motivace, které pohánějí kosmické entity (Beyonder, ale i Galactus) zůstávají vlastně je ve spekulativní rovině, protože jejich pochopení by mělo pro vždycky zůstat tabu. Tajné války jsou tedy minimálně v téhle své druhé půlce velmi chytře koncepčně rozvrženým scénářem. Ale samozřejmě klackem pod nohy, který nedovoluje dát lepší hodnocení, jsou jako vždy dialogy, a naopak velmi hloupé chování jiných (zejm. záporných) postav vyplývající z příliš plochého charakteru.

22.02.2018 3 z 5

Daredevil: Ďábel strážný Daredevil: Ďábel strážný Kevin Smith

Tenhle "dospělý" titul z řady Marvel Knights je tak trochu schizofrenní. Co do výstavby příběhu jde o jeden z nejlepších titulů, jaké lze v UKK číst. Ačkoli se to tak sugeruje, nejde vlastně o detektivku, která by směřovala k odhalení, kdo za tím vším peklem pro Ďábla stojí. O tom, že tato linie je poddružná svědčí fakt, že celý poslední sešit je věnovaný pouze jakémusi "doslovu", v němž se DD vyrovnává s překonanou krizí, jakož i skutečnost, (spoiler) že hlavním padouchem není žádná ikona typu Kingpina, ale zlomený chlápek, který chtěl alespoň jednou před smrtí něco dokázat (všechna čest tomu nápadu zaangažovat jako hlavního protivníka směšného druholigového záporáka). Dokonce i Bullseye tu má jen epizodní - i když klíčovou - roli a vyřešení celé zápletky čtenáři (ani hlavnímu hrdinovi) žádné uspokojení nepřináší. Ne, celé Smithovo vyprávění je především o obyčejných démonech uvnitř nás a o věčném boji s nimi. A to je super. Co tomu ale podráží nohy, jsou frázivité, papírem šustící dialogy (tak vzdálené Bendisově konverzační lehkosti) a Quesadova ohavná cartoonová kresba, v níž i Karen Page a Black Widow vypadají jako ošlivé napodobeniny člověka.

17.02.2018 3 z 5

Scarlet Witch Scarlet Witch Stan Lee

S 27. dílem NHM přichází poměrně zásadní komiks, který má pak dalekosáhlé budoucí dopady (zejména v podobě Klanu M), takže je super, že to tu vyšlo. Problém samozřejmě je, že jde o starou osmdesátkovou záležitost s množstvím vysvětlujících panelů a utahanými dialogy. Celkově ale dobrý.

09.02.2018 3 z 5

Když zaklepe mrtvý Když zaklepe mrtvý Mike Carey

Gamebook!

08.02.2018 4 z 5

Avengers: Kree-Skrullská válka Avengers: Kree-Skrullská válka Roy Thomas

Popisné dialogy, které vlastně zní bez výjimky jako vysvětlující monolog vypravěče, jsou pro tyhle staré komiksy Marvelu tak nějak charakteristické. To už ani nemá smysl zmiňovat. Kree-Skrullskou válku lze vyzdvihnout jen ze dvou důvodů: jedním je její historická hodnota (počátek vztahu Scarlet Witch a Visiona, první event vůbec), druhým je konkrétní sešit, v němž se Ant-Man vydává na průzkum Visionova těla zevnitř, který je jednak dobře napsaný a jednak skvěle nakreslený.

27.01.2018 2 z 5

Inhumans Inhumans Stan Lee

Fajn jednohubka z eventu Tajná invaze. Příběh je vzat trochu z rychlíku, což je škoda, jinak ale funguje docela dobře a připomíná dobře napsaný akční (a trochu špionážní) film s několika různými liniemi příběhu. Hlavní výtku mám ke kresbě - obličeje i části těla jsou místy podivně deformované jakoby Raney spěchal s uzávěrkou...

23.01.2018 3 z 5

Truchlivý amoret pražský Truchlivý amoret pražský James Stafford

Zápletka jako vystřižená z Hellboye, jen přesazená do Prahy. Hlavní hrdina, pražský Amorek, je se svým kouřením a klením sympaťák, ale schází mu nosnější a celistvější příběh.

23.01.2018 3 z 5

Nejnebezpečnější hrdinové světa Nejnebezpečnější hrdinové světa Doug Mahnke

Navzdory úporné snaze zapojit béčkové hrdiny (a zkoušet přesvědčit čtenáře, že jsou právě tak hustí jako Superman a Wéwéčko) a navzdory klasickým Johnsovým megalomanským tendencím (občas se na dvojstraně mihne až třicet hrdinů, aniž by půlka z nich měla nějakou roli v příběhu) se nedá JLA upřít to, že dokáže zaujmout a vtáhnout do děje. Jenže chybí míra - ponejvíc právě v počtu zapojených postav, ale možná ještě zřetelněji ve způsobu rozehrání eventu. Zatímco u Marvelu rozumíme základnímu příběhu velkých událostí díky jedné knize, která má okolo sebe cloud prequelů, sequelů a tie-in one shotů, jež čtenář nemusí znát, DC takhle očividně nepracuje. JLA sice doplňuje logické a kauzální díry v posledním dílu Ligy spravedlnosti, ale ani teď není příběh ucelený, konzistentní a především uspokojivě fungující v knize (lze přesvědčit čtenáře, aby si kupoval tři různé řady sešitů, pokud mu to bude ve výsledku navazovat do jednoho smysluplného a časově uspořádaného příběhu - v souborném vydání je to ale maglajz, protože člověk neví, kterou kapitolu - tj. sešit - kterého knižního svazku by měl číst po čem).

14.01.2018 3 z 5

Klan M Klan M Brian Michael Bendis

Mám skoro chuť přidat jednu hvězdu za Bendisovu odvahu. Jen je škoda, že je ten event tak krátkej. Stálo by za to nechat propukat expozici vzpoury proti Wandině realitě trochu delší dobu.

06.01.2018 4 z 5

Black Panther Black Panther Stan Lee

Vcelku povedená věc. První představení Panthera ve FF překvapivě baví a je jedním z lepších šedesátkových kousků. Aaronův počin zasazený do Tajné invaze potěsil progresivní kresbou a střídmým, atmosférickým koloringem. Je ale hodně uspěchaný a vcelku lineární. Jednalo by se o zajímavější kousek, kdyby byl zasazen do celkové skládanky skrullského takeoveru...

26.12.2017 3 z 5

JLA: Země 2 JLA: Země 2 Grant Morrison

Chytře napsaný brak. Chytrý, protože Morrison sype z rukávů dobré nápady a odkazy na kdeco. Brak proto, že samotná premisa příběhu implikuje, že známí hrdinové z JLA jsou "dobří", protože takoví musejí být, čímž pádem se z nich stávají ploché figurky bez hloubky. A jejich protějšky jsou "zlé", protože protiklady se musejí vyvažovat.

20.12.2017 3 z 5