hu_87 hu_87 komentáře u knih

Ochlupení bližní Ochlupení bližní Stanislav Komárek

Kniha splnila očekávání i účel. Jedná se o soubor kapitol, ve kterých se autor dotýká různorodých témat: zvířata a archetypy - zvířata a jejich místo v rozličných náboženských hnutí - symbolika krve a masa v různých kulturách - zvířata a Třetí říše - domestikace zvířat (nebo spíš: kdo koho si vlastně ochočil?) + některé zajímavosti ohledně např. našich mazlíčků v porovnání s jejich divokými formami - vzájemné souvislosti přístupu ke zvířatům a dané kultury - stručné načrtnutí tématu zoofilie a sadomasochismu - zoologické zahrady a další...
Knížka splnila účel i očekávání, dotýká se rozličných témat a některé informace mě celkem dostaly (třeba proč vlastně mňoukají kočky...).
Jenom je pravda, jak už bylo napsáno, že autor používá hodně závorek: prakticky na každé stránce lze nějakou najít a někdy jsou tyto závorky celkem dlouhé.
Ale za nápad, téma a informace určitě palec nahoru.

25.01.2021 5 z 5

Umění být Umění být Erich Fromm

Jedna z lepších knih od Fromma, může sloužit jako takové zamyšlení nad sebou, nad svým životem a nad tím, jak k životu přistupujeme.
Velmi dobře to vystihla uživatelka alef pode mnou.

24.01.2021 4 z 5

Evoluce všeho Evoluce všeho Matt Ridley

Matt Ridley v této knize populárně-naučnou formou nastiňuje to, jak jsou každodenní věci okolo nás na spoustě věcech nezávislé a na kterých naopak ano.
Kniha je členěna do několika kapitol (např. evoluce náboženství, evoluce vzdělání, evoluce genů...) a v každé z nich se snaží (i když ne vždy úplně uchopitelnou a praktickou formou, některé pasáže připomínají spíše výcucy z myšlenek nejrůznějších filozofů) podat fakta z oblasti každodenních věcí, o kterých si třeba myslíme, že víme, proč jsou tak jak jsou. I když ono ne vždy je to tak černobílé.

Sečteno podtrženo: evoluce byla, je a bude a je zcela nezávislá na tom, co si my jako lidé přejeme. Hodně věcí se vyvinulo samo od sebe, prostě - protože se vyvinuly.

Je to spíše v tom duchu všeobecného vzdělání a autor se dotýká mnoha oblastí. I když ne vždy se mu to podařilo tak, jako v některých velmi zajímavých kapitolách, za to ta jedna hvězda dolů.

18.01.2021 4 z 5

Les nemlčí: Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují Les nemlčí: Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují Madlen Ziege

Myslím, že ohledně knížky se hodí jedno zásadní upozornění: pokud vás nějakým způsobem aspoň nějak zajímá biologie, etologie a prostě oblast, čemu se tak laicky řečeno říká "propojenost přírody", tak je poměrně ztráta času tuto knížku číst.

Naproti tomu laici v oboru - lidé, kteří o biologii a celkově, chování živočichů, moc nezavadili, knížku ocení spíš a mohou si tímto oživit své dosavadní znalosti a rozhled: autorka to navíc podává takovým jakoby vypravěčským stylem a jednotlivé kapitoly na sebe celkem i navazují. Rozebírá se tu hodně věcí - smysly, jak spolu živočichové komunikují, jakých jsou schopny léček a obecně, prostě abyste si udělali představu, jak moc je příroda navzájem propojená a že některé vychytávky jsou poměrně pokročilé i na naše smýšlení.
Místy jsou v knize i černobílé ilustrace některých živočichů (nebo fotky, nevím jistě).

22.12.2020 3 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Čtivá a zajímavá kniha. Opět se setkáváme s dětskými hrdiny: dívkou Cassandrou, která je místy opravdu nezvladatelná a občas si ani nevzpomíná, že něco konkrétního udělala. Taky tráví hodně času na samotce. Na druhou stranu to, co se jí stalo, by nemělo zažít žádné dítě.
A pak tu máme roztomilého klučíka Drakea, který trpí údajně elektivním mutismem. Nebo snad je věc o něco závažnější...

Pěkně se to četlo, je to zase kousek jiného pohledu na zdánlivě nezvladatelné, nebo v něčem divné děti. A opět se na konci knížky dozvídáme, jak to bylo s dětmi dál.

21.12.2020 5 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Sebranka je příhodný název. Čtyři děcka, každý s nějakým problémem se sejdou v jedné třídě, kde to chvilkama vypadá trošku jako blázinec a chvilkama jako emoční bouře.
Tahle profese je strašně namáhavá a místy určitě deprimující. Každé z těch dětí má své mouchy, svoje potíže, ale každé z nich je v něčem krásné a dobré.
Dobré je, že v epilogu se pak čtenář dozví zhruba, jak jednotlivé děti pokračovaly dál, jaké udělaly pokroky a tak dál.

Co k tomu ještě dodat, no. Asi to, že z knížky byste si měli odnést zhruba několik základních věcí:
- To, že mají druzí problém, který my nevidíme neznamená, že ten problém neexistuje
- I vzteklé a sprosté dítě v sobě může chovat spoustu dobroty
- Někdy nezbyde nic jiného, než doufat a oceňovat i pouze malé pokroky k lepšímu
- Je dobré nejít s proudem a sem tam přistupovat k druhému individuálně a s na míru šitým přístupem
- A hlavně: Nenechme se odradit neúspěchy, bojujme dál. Ono se to poddá.

20.12.2020 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Hodně smutný příběh o dívce, které umřela maminka a ona se pak starala o svého tátu a bratra. Depresivní čtení.

14.12.2020 4 z 5

Sociálně úspěšní psychopati aneb vzpoura deprivantů 1996-2020 Sociálně úspěšní psychopati aneb vzpoura deprivantů 1996-2020 František Koukolík

Na týhle knížce není nic moc co hodnotit. Dojem z knížky je z mojí strany takový nijaký.
O čem kniha pojednává:
- první část je věnovaná psychopatům
- v další části se probírají aktuální problémy lidstva jako takovýho (pokud jste optimista, nečtěte), vlastně je to všechno progrese a bude jenom hůř; klimatické změny; znečištění; korupce; touha po moci; a tak dále
- jako pozitivum vnímám to, že v příloze je věnovaná část argumentačním klamům, což považuji za velmi důležitou součást vědomostí ; také se autor věnuje poznávacím předpojatostím

Nevím, autor napsal mnohem lepší knížky, tohle je taková všehochuť. Nedozvíte se nic extra nového, pokud jste alespoň některé jeho knihy přečetli (kapitoly o psychopatech třeba nečekejte nějak extra zajímavé nebo nějaké nové, vzrušující poznatky, prostě to, co se tak všeobecně ví a tuší - třeba že psychopati mají v 5ti faktorovém OCEAN nižší míru přívětivosti a svědomitosti).

Jeden citát se mi ale zalíbil a proto si ho tu odložím.
"Necháme-li se zničit, vesmír se neusměje. Neví o nás."

21.10.2020 3 z 5

Šikana dětí s poruchami autistického spektra Šikana dětí s poruchami autistického spektra Nick Dubin

Čtivý a praktický průvodce ať už pro rodiče, děti s PAS nebo jejich kamarády, co jim chtějí při šikaně třeba pomoct.
Autor se i zaobírá možným obranám a jak dítě vést, aby nebylo tak snadným terčem. Rozebírá taky to, jak dítě vést, osobně tomu říkám zvýrazněná logika; tedy, že třeba sedíte s dítětem u TV nebo čtete knížku a vy dítě vedete k tomu, aby přemýšlelo (u PAS třeba vztazích, skrytých významech, neverbální komunikaci) a zkoušelo odvozovat různé vztahy mezi věcmi.Což je užitečné, že třeba rychleji pozná, že si z něj někdo dělá srandu nebo mu záměrně klame.
Autor sám má Aspergera, takže to psal i ze svojí perspektivy, takže určitě doporučuju každému, kdo se o problematiku minimálně trochu zajímá. Můžete se líp naučit, jak někomu takovému pomoci.

18.10.2020 5 z 5

Cesta ze schizofrenie Cesta ze schizofrenie Jindřich Jašík

Pro lidi, co si třeba právě procházejí nebo prošli touhle hnusnou nemocí, knížka může dodat jistý záchranný lano a naději, že se věci můžou zlepšit. Z hlediska porozumění nebo lepší představy o tom, jak takový schizofrenik prožívá bludy, halucinace a tak dál, knížka bohužel účel nesplnila. Mě třeba by konkrétně zajímaly více hlasy, o těch bludech toho asi moc nového být nemůže... Značnou část knížky zahrnují Jindrovo možná až filozofický úvahy o tom, proč asi ta nemoc vzniká a tak podobně. Velkej bod ale za sdílení svých způsobů, jak se třeba vyrovnávat s těmi špatnými myšlenkami. Pro hodně lidí to může být první popud s tou nemocí začít bojovat i jinak, než nabízí medicína. Knížka ze začátku působí dojmem nějakýho filozoficko-psychologickýho díla, kde hrají prim autorovo názory a myšlenky, potom se rozbíhá víc ta praktičtější stránka věci a tady mají nemocní šanci se naučit, nebo chtít se naučit, jak s jejich problémy bojovat.

07.10.2020 4 z 5

Přehled teorií osobnosti Přehled teorií osobnosti Victor J. Drapela

Tenounká knížečka nutná jednak pro zájemce o jednooborovou psychologii (hlavně ideální na přijímačky, protože se tu shrnuje spousta věcí, co je nutný vědět), jednak o pro samotné studenty. Hezky napsané, čte se to skoro samo a snadno se z toho i učí, řekla bych.

02.10.2020 5 z 5

Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války Jozef B. Ftorek

Knížka pojednává o tom, o čem je název - o manipulaci, hoaxech, techikách, které využívají různá média (apelování na silné emoce apod.).
Co mě velmi překvapilo bylo, jak je kniha odborně napsaná (vzhledem k šílený obálce, vidíte jak obálka dělá svoje). Čekejte objektivní a podložená fakta, zatím asi nejlepší knížka na toto téma, která se mi dostala pod ruku.

24.09.2020 5 z 5

Příběhy stromů Příběhy stromů Peter Wohlleben

Stromy jsou fascinující.
- Navzájem komunikují a jsou schopni si vyměňovat třeba zásoby glukózy
- Určit stáří stromu nemusíme jenom podle počtu a šíře letokruhů
- Dva stromy vedle sebe mohou být přáteli a pomáhat si navzájem
- Stromy jsou přizpůsobiví a při získávání světla jsou neskutečně kreativní; i za nepříznivých podmínek

22.07.2020 5 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Nutnost pro každého, kdo studuje psychologii, nebo něco příbuznýho. Je tu fúra případů, kde je to prostě realisticky popsaný, bez nějakých ťuťu ňuňu, takže pro romantický duše věřící v dobro lidí tohle asi nebude to pravý ořechový. Pokud se vás tyhle věci příliš nedotýkají, tím líp - odnesete si toho z knihy možná i ve výsledku víc, protože se nebudete třást zjištěním, jaká je hlubší podstata sobeckýho chtíče někoho připravit o život.

23.05.2020 5 z 5

Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana František Koukolík

Myslim, že (nejen) pro studenty psychologie by měla být kniha klasikou. Pěkně se čte, napsaná je celkem srozumitelně i pro laiky.

09.05.2020 5 z 5

Psychologie Psychologie Rita L. Atkinson

Velice obsáhlá, bohužel pro studium dle mého ne příliš vhodná kniha.
Mnohem více mi vyhovuje ta od Saula Kassina. Je přehlednější, má zvýrazněné klíčové pojmy z každé kapitoly napříč každou stránkou.
Samozřejmě, každý, kdo studuje jednooborovou psychologii si tímhle projít prostě musí, protože je to taková bible psychologie, i když si myslím, že neprávem. Dají se tam občas najít zajímavé informace. Ale pro studium - ne, děkuju, nechci.

06.02.2020 3 z 5

Sociální patologie Sociální patologie Slavomil Fischer

Pěkně a přehledně napsaná kniha. Ale co hlavní - velmi srozumitelně. K učení na zkoušku ideální, protože vám spíš přijde, že si čtete nějakou rozšiřující a zajímavou literaturu, než že něco povinně studujete. Víc takových knih, prosím.

06.02.2020 5 z 5

Podnětné, zajímavé, to bezesporu knize právem náleží.
Jenže. Tu bývá hodně otazníků, hodně ale. Introverze jako taková je něco, co je v menšině, na druhou stranu něco, co se v dnešní době hodně blahořečí - navzdory těm uřvaným extrovertům - a samozřejmě je na každém z nás, jak se naučíme naše povahové rysy vylepšovat podle toho, jak vyhovuje především nám.

Zpátky k tématu. Autorka se až moc zaobírá teoriemi, které ve výsledku jsou, jak se říká, k ničemu, protože nepřináší žádné objektivní fakta. Spoustu teorií, ale nakonec, co si z celé knihy odnáším? Zajímavé poznatky, kterých mohlo být o tolik více. Navíc, autorka se v knize zaobírá některými osobními příběhy, tudíž opět (pro milovníky "vědecké" literatury jako jsem já, je to velká škoda), v tu chvíli žádná objektivní a podložená fakta.

Někomu mohou ty příklady z praxe, které autorka uvádí, pomoci v nějaké té sebereflexi, pomoci do života, zamyslet se. Jsem ale hodně ráda, že jsem knihu pořídila za polovic. Plnou cenu by se mi za ní dávat nechtělo - a to obvykle nejsem, co se týče knih, nějaký šetřílek.

04.09.2019 3 z 5

Homo psychoticus II aneb Můj návrat ke studiu Homo psychoticus II aneb Můj návrat ke studiu Michaela Malá

Osobně si myslím, že se klidně mohlo ubrat na počtu stránek. Takhle mi osobně přijde kniha zbytečně zdlouhavá. Tak jako tak, jedná se o velice intimní zpověď pacientky s psychotickým onemocněním (jako u prvního dílu), včetně toho, že zde autorka rozebírá i svou vlastní sexualitu.
Těm, kteří se zajímají o schizofrenní onemocnění, kniha pomůže v lepší orientaci toho, jak můžou tito lidé přemýšlet, uvažovat, prožívat.
Zásadně nesouhlasím s tvrzením, že si autorka vymýšlí problémy a že je vlastně normální. Když budu chtít být jednorožcem, neznamená to, že se jím opravdu stanu. Ale snažit se o to můžu.

17.06.2019 3 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Spíš oddechovka, obsahuje poměrně podnětné myšlenky (dle mého spíše k hlubšímu přemýšlení), ale když vezmu princip, tu hlavní myšlenku, knihu rozhodně nevnímám jako nadčasové dílo.
Když někdo opravdu miluje, pak pokud možno nesobecky (i když i to je věc k diskuzi), pokud možno s jistou dávkou pokory a tak dále - asi proto mi četba nepřišla nějak revoluční, protože tohle je snad samozřejmost a to, že nejrůznější podoby sobecké lásky, případně lásky motivované vlastním narcismem jsou nesprávné, snad tuší každý, kdo někdy opravdu miloval. A ta část obyvatelstva, co bere lásku k druhému jako závislost nebo kompenzaci svých vlastních problémů stejně s tímhle přístupem o štěstí s největší pravděpodobností neškobrtne. Alespoň co se oblastí lásky týče. Takže asi tak.

17.06.2019 3 z 5