Hřibče Hřibče komentáře u knih

Podfuk Podfuk John Grisham

Pro mě je Grisham a jeho Podfuk velmi příjemným překvapením. Vůbec se mi do knihy nechtělo, ale jakmile jsem přečetla pár řádků, tak jsem pochopila, že jsem se jí obávala neprávem. Velmi dobře napsaný právnický thriller a abych byla upřímná, tak na mě možná až moc, protože jsem se chvílemi v ději ztrácela a unikala mi pointa. Pořád jsem si říkala, o co jako Grishamovi jde? Ale k závěru mi to všechno docvaklo a já pochopila, že mě autor ne jednou, ale vlastně hned několikrát nachytal. :)

09.02.2014 4 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Barbora Hrůzová

Velmi příjemný příběh ze života s lehkou detektivní zápletkou. Líbil se mi vývoj postav a dobrý konec. :) Dobrých konců není nikdy dost. ;) Spisovatelka si také zaslouží palec nahoru za věrné vylíčení veterinárního prostředí, ve kterém hlavní hrdinka pracovala.

20.11.2013 4 z 5

Dýchání pod vodou Dýchání pod vodou Alex Flinn

Romantické čtení (nejen!) pro dívky pojednávající o násilí v partnerských vztazích. Jedná se o velmi silný příběh, který sice není tak líbivý jako Netvor, ale o to víc je téma, které se v něm řeší, důležitější. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby si tuto knihu přečetla každá dívka, protože i dnes je hodně dívek chlapci a mladými muži týráno nejen fyzicky, ale i psychicky. Ti, kterým se líbila \"pohádkovost\" v Netvorovi, budou nejspíš trošku zklamaní. Tento příběh nemá s pohádkou nic společného, a to doslova. I když je Dýchání pod vodou určeno mladším ročníkům, než jsem já, tak bych řekla, že jsem si velmi dobře početla. :)

23.09.2013 5 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Oddechová detektivka, která potěší čtenáře především českým prostředím a sympatickou hlavní dvojicí - detektivem Klenským a překladatelkou Marií, kteří pomáhají vyšetřit vraždu mladé ženy. Kriminální příběh příjemně plyne a ani se nenadějete a máte přečtenou půlku knihy. I když je detektivka dobře a poctivě napsaná, tak po přečtení mi dlouho v paměti nezůstala, každopádně mi několikahodinovou cestu vlakem zpříjemnila a urychlila. :)

08.09.2013 3 z 5

Tramín s příchutí krve Tramín s příchutí krve Věra Fojtová

Velmi příjemná detektivka, kde jsem se sice žádného velkého napětí nedočkala, ale na druhou stranu mi to vůbec nevadilo. :) Příběh se velmi dobře čte a je pravda, že až do 3/4 knihy jsem vůbec netušila, kdo může být vrahem krásné a mladé Lucie. Úžasná atmosféra jižní Moravy, která je popsána velmi barvitě, jen podtrhuje celkové kouzlo knihy. S velkou chutí si přečtu další detektivku z edice vinařských krimi. :)

03.09.2013 4 z 5

Nevinnost Nevinnost Stella Blómkvist

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale pak jsem si řekla, že dám 4, protože kniha nemůže za to, že se mi pletly jména a občas jsem nevěděla, kdo je kdo. Nevinnost byla mojí první detektivkou od Stelly Blómkvist a celkově i první severskou detektivkou. Do teď jsem se tomuto žánru celkem úspěšně vyhýbala, ale anotace této knihy mě natolik zaujala, že jsem po ní sáhla.
Stella je jako advokátka postavena před opravdu složitý případ a i když všichni v něm mají téměř od začátku jasno, jí to prostě nějak "zavání". Kromě vraždy nezletilé íránské dívky Soleen, musí řešit i zneužívání mladistvých dívek za účelem nechutných sexuálních hrátek, za které jsou dívky posléze odměněny drogami. Měla jsem určité tušení, že oba případy spolu budou nějakým způsobem souviset a přiznám se, že jsem měla radost, když se mé tušení potvrdilo. Ale vrah mi byl jasný až na konci, když autorka vyložila všechny karty na stůl.
Bavilo mě postupné odkrývání pravdy a moc se mi líbil Stellin přístup k policistům a celkově k mužům, respektive - líbila se mi Stella. :) Už jen kvůli ní si ráda někdy opět přečtu nějakou její další knihu. A proč jen 4 hvězdy? I přes to všechno mi sem tam přišlo, že příběh trochu polevuje a ztrácí na dynamičnosti a občas mi také unikaly souvislosti, ale jinak se četl příjemně a doporučuji jej. :)

13.08.2013 4 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Je zajímavé, že na to, jaká je to jednoduchá literatura, jsem zvládla přečíst první 4 knížky docela rychle. :) Do dalších pokračování jsem se už nikdy nedokopala, ty první čtyři mi stačily, asi nejsem cílová skupina. Musím říct, že jsem koukala i na pár dílů seriálu a ten se mi líbil víc, hlavně Damon byl strašně moc hezkej. :)

10.06.2013 2 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Výborná post katastrofická kniha, jejíž děj se navíc odehrával i v Brně! Četlo se to velmi dobře, doporučuji! :)

Milenec Milenec Marguerite Duras

Jeden z mých neoblíbenějších erotických románů, který krom erotiky obsahuje také hluboký psychologický děj. Výborná kniha, která byla i zfilmovaná. Film byl taktéž velmi povedený.

Poslední tango v Paříži Poslední tango v Paříži Robert Alley

Zvláštní, ale nebylo to špatné. :) Měla jsem alternativní období, kdy jsem podobnou literaturu hltala. Kdo vyhledává erotický román, tak by si měl určitě tuto knížku přečíst.

Hester aneb o čem ženy sní Hester aneb o čem ženy sní Iva Hercíková

Naprosto výborná knížka, která nejen že pojednává o ženě středního věku, jejích úvahách a činech, ale také o jejím manželství a nevěře s mladým mužem. Na to, že nejsem zatím ve věkové kategorii hlavní hrdinky, tak mě kniha zcela pohltila a četla jsem ji dokonce 2x, což většinou nedělám. A ano, místy je to i velmi erotické. :)

10.06.2013 5 z 5

Levanduľové ráno Levanduľové ráno Jude Deveraux (p)

Vydařená obálka, o ději se to však už tolik říci nedá. Přečetla jsem, ale přišlo mi to strašně překombinované a nezáživné, postrádalo to pověstnou jiskru knih od Deveraux.

10.06.2013 3 z 5

Návrat do kouzelného domu Návrat do kouzelného domu Jude Deveraux (p)

Překrásná obálka, hezký a milý děj, ale na Dům splněných přání tato kniha nemá, ale i tak stojí za přečtení. :)

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Čokoláda není špatná kniha a má v sobě i určité kouzlo, přesto si myslím, že se jedná o jednu z mála knih, kdy byl film lepší jak kniha.

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Jedna z nejlepších knih o minulých životech a vzpomínkách na ně. Děj je velmi propletený, ale ničemu to nevadí, ba právě naopak. Čím víc se blížíte konci, tím víc si přejete, aby kniha byla delší. :) Četla jsem ji už před pár lety, ale dodnes mi zůstala v živé paměti.

V pravou chvíli V pravou chvíli Nora Roberts

Velmi příjemný krimi - slaďáček. Hlavní hrdinkou je policejní vyjednavačka Phoebe, která se při jednom policejním zásahu seznámí s mladým majitelem baru Duncanem. Okamžitě mezi nimi přeskočí jiskra a je na lásku zaděláno, bohužel si nemůžou cukrování užívat příliš dlouho, protože se ukáže, že někdo chce Phoebeině rodině uškodit.
Na této knize se mi moc líbilo policistické prostředí, jde vidět, že N. Roberts již má s podobným tématem mnoho zkušeností (píše kriminální příběhy pod pseudonymem).
Celkem jako netradiční se mi zdálo to, že muž zde hrál tak trochu druhé housle - nebyl až tak v pozici toho, kdo by byl ten silnější. Jasně, Duncan se nedal zastrašit, dokázal Phoebe utěšit, pomáhat jí, ale přece jen ona měla drsnější job, i když se občas bála. Rozhodně je to na romantický příběh poměrně netradiční rozdělení, ale není špatné, to v žádném případě. :)

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Děj se odehrává ve středověkém Německu, kde se to hemží čestnými a udatnými rytíři a panoši, chytrými a krásnými ženami, ale i darebáky a intrikami. Hlavní hrdinka je na začátku příběhu skoro ještě dítě, které se však až úchvatně vyzná v léčitelství. Musím říct, že pasáže, ve kterých spisovatelka popisovala léčitelské schopnosti a dovednosti Marty, byly velmi zajímavé a nikoliv nudné.
Příběh o porodní bábě Martě se mi velmi líbil, je opravdu hodně napínavý a dobře se čte. Na každé stránce se něco dělo, takže když se do knížky začtete, je velmi těžké ji odložit. :)

10.06.2013 5 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Knihkupci řadí knihy Simony Monyové do kategorie společenský román, popřípadě humorně laděný společenský román a muži zase do románů pro ženy od kterého dávají raději ruce pryč. Upřímně si myslím, že tato kniha je určená jak pro ženy, tak i pro muže (mnohým by jistě prospělo, kdyby si ji přečetli) a humorného na ní není téměř nic.
Autorka sice děj popisuje s nadhledem sobě vlastním, ale i přesto z vět, které čtete, cítíte zoufalství a nekonečný smutek z nešťastného manželství. Připravte se na to, že když se pustíte do čtení Srdcebolů, tak často budete žasnout nad tím, co všechno musela hlavní hrdinka ve svém manželství zkusit a uvědomíte si, že láska je opravdu slepá a že odpoustět je možné, ale ne navždycky.
Pokud mám být upřímná, tak si absolutně nedovedu představit, kdybych měla prožít jen čtvrtinu toho, co hlavní hrdinka. Když si navíc uvědomím, že kniha je na rozdíl od předchozích knih paní Simony, daleko více autobiografická, tak mi běhá mráz po zádech.
Nemohu říct, že je toto nejlepší kniha paní Simony (nečetla jsem všechny), každopádně si myslím, že na ni nebudete moct snadno zapomenout. Podle mě je to kniha, díky které si i některé "věčně" nespokojené ženy uvědomí, že se nemají zase až tak špatně a že vždycky může být i hůř. A to klidně i u prince, který sice přijel na bílém koni, ale u kterého se později ukázalo, že kůň nebyl jeho, nebyl ani bílý a že ten pěkně vyhlížející krasavec, který na něm přijel, ve skutečnosti ani žádný princ nebyl.

Věnečky Věnečky Blandine Le Callet

Svatební den z pohledu devíti postav, už jen toto slibuje poměrně zajímavý čtenářský zážitek. Na své si přijdou převážně milovníci paralelních dějů, kdy se například dojmy z jedné události dozvídáte z pohledu několika různých aktérů, a to od neteře, která jde své tetě Berenice na svatbě za družičku, přes oddávajícího kněze až po samotnou nevěstu a jejího ženicha.
Děj začíná od malé Pauline, neteře nevěsty a vypadá téměř až idylicky. Po přečtení prvních pár odstavců však pochopíte, že autorka čtenáři nebude servírovat pouze pěkné věci a načančaný děj. Naopak jej nechá nahlédnout nejen do nitra postav, kde se mezi sebou bije touha zachovat si dekorum, styl a eleganci s pochybnostmi a křivdami minulosti, ale poukáže i na ryze měšťácké chování a snobismus.
Je velmi pravděpodobné, že některé postavy vám budou sympatické více, jiné méně, každopádně vás však zaujmou a k některým se budete časem i vracet (minimálně ještě při čtení knihy, abyste si zpětně přečetli, jak se v tu chvíli chovala jiná postava ;).

Dvě zrcadla Dvě zrcadla Karolina Limrová

Knize se nedá vytknout, že má spád. Na to, že je to autorčina prvotina, tak bych řekla, že je dobrá, ale zůstala bych pouze u toho slovíčka "dobrá". Tím nechci nikoho od Dvou zrcadel odrazovat, ale pokud čekáte hlubší děj, tak budete pravděpodobně zklamaní, jedná se totiž o nefalšovaný upíří slaďák na dlouhé zimní večery (na mě to bylo sladké až moc, a to je už co říct, zvládnu opravdu hodně). Pokud však máte rádi tuto tématiku, tak vaše čtenářské srdce bude plesat radostí. Na knize je sympatické to, že pochází z pera české autorky a děj se odehrává v USA. Kdyby někdo řekl, že knihu napsala Američanka, tak bych mu věřila. :)

10.06.2013 2 z 5