Hrefna Hrefna komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Strhující, plné napětí, tajemna, magie a něco o lidské povaze, která se nemění, jen přizpůsobuje době. Pro mne nejsilnější kniha za poslední dobu. Líbilo se mi, že kniha vystihovala svým slohem tamnější lid, který jsem díky jejímu přečtení poznala. Drsné místo k žití, drsní lidé. Z knihy na mě dýchal smutek, křivda, osamění a velké nepochopení. Prostě mě vtáhla a nepustila. Asi se do těch míst pojedu podívat.

15.04.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělá kniha, z které mě často mrazilo, ale hlavně jsem se u toho tolikrát naštvala tou beznadějí, že jsem jí musela na chvíli odložit, uklidnit se a pak teprve pokračovat. Skvělé téma a výborné zpracování. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé popisné pasáže.

05.12.2012 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Strhující kniha, skvělý styl i stavba knihy. Co dodat více, snad jen to: že cesta do pekla, je dlážděna dobrými úmysly...poučíme se někdy?

21.11.2012 5 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Mám pro knihy p. Feuchtwangera neskutečnou slabost, líbí se mi témata která zpracovává a styl kterým píše. Stejně jako jeho ostatní knihy se mi i tato četla sama, píše tak nevtíravě, přirozeně...jsem moc ráda, že jsem se mohla díky této knize dozvědět více o Markétě Pyskaté, protože jsem o ní doteď moc věcí nevěděla. Všechny postavy jsou skvěle vykresleny, jak po fyzické stránce, tak jejich charekter. Neuvěřitelně mě rozčiloval pohled lidí na dvě hlavní rivalky knihy, jak bezmyšlenkovitě upředňostňovali krásu před vlastním rozumem, myslím že si z toho vezmu poučení a měli by i ostatní...Krásná kniha, která mi opět dala i lekci z dějěpisu a zeměpisu...Doporučuji všem co mají rádi historickou prózu.

01.01.2012 5 z 5

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

Tady je snad opravdu všechno!! Vzpomínka na dětství...krásná poučná kniha

22.12.2011 5 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Kniha předčila má očekávání. Napínavý příběh s přesahem do minulosti a to rovnou do několika časových linií. Líbí se mi, jak je zde vykreslen příběh jednoho života, se všemi jeho stránkami (smutné, veselé, tragické,...) a jeho dopad na životy mnoha dalších osob. Mám pocit, že ústředním tématem knihy je zbabělost a na druhé straně přemrštěné hrdinství, jako dvě slepé uličky. Autorka si umí skvěle hrát s napětím a se správným dávkováním informací. Dále oceňuji náhled z mnoha pohledů, ne jen očima ústřední postavy. A výběr krajiny...

17.12.2014 5 z 5

Nelituji jediné vteřiny, kterou jsem věnovala této knize a následně celé trilogii. A vím, že jich ještě mnoho v budoucnu věnuji. Už se těším, jak jí jednou budu číst svým dětem. Nádherný příběh, pro mě hlavně pohádka a tím nechci nijak snižovat kvalitu této knihy. Napsat čtivou, zajímavou a poučnou pohádku není jednoduché. Úžasné popisy krajin, postav, gradace příběhu. Co se mi ale na knize líbilo nejvíc a jsou to pro mne hlavní témata knihy (které by každá kniha pro děti měla obsahovat): odvaha a přátelství, které není samozřejmé, vykročení ze zajetých kolejí, to, že svůj život můžeme změnit a někam se posunout a že to není zadarmo. Někdy na to zapomínáme a děti to neučíme. S filmem odmítám srovnávat, každé dílo je trochu jiné a líbí se mi obě.

20.01.2014

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Kniha i film jsou skvělé, každé jinak, takže je hodnotím jako dvě nezávislá díla. Musím říct ,že i když jsem jako první viděla film a knihu četla až potom, tak mě vůbec nezklamala, naopak! Je to neskutečně milé čtení, které mě dokázalo jak rozesmát, tak rozbrečet. Forrestův jazyk se mi četl dobře a pomohl mi lépe se přiblížit jeho vidění a chápání světa.

27.11.2011 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Krásná, ale pro mne těžká kniha. Četla jsme jí opravdu dlouho, první polovinou jsem se prokousávala a druhou zhltla naráz. Proto pokud jste na tom stejně, tak to nevzdávejte, stojí za to! Náročné pro mne byly odborné pasáže, netradiční styl psaní a uvažování hlavní hrdinky, ke které jsem dlouho hledala vztah. Nakonec jsem jí pochopila a obdivovala, za její nezlomnost, odvahu a nasazení. Zdánlivě syrový příběh, pod nímž, stejně jako pod sněhem, jsem našla život, cit a barvy.

16.02.2017 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a ač je obsáhlá, tak jsem jí přečetla jedním dechem. Je neskutečné, že je to první kniha autora, protože si myslím, že je ve všech směrech vysoce kvalitní. Neuvěřitelně napínavá a děsivá. Nejenom v tom, jak k sobě umí být lidé zlí, bezcitní, ale hlavně v tom, co je na pozadí světa ve kterém žijeme. Lepší nevědět.

16.02.2017 5 z 5

Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jiří Šebánek

Stejně krásný a ušlechtilý humor jako v divadelnách hrách...obdivuji se genialitě a fantazii pánů Svěráka a Smoljaka.

28.10.2015 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný příběh, který ukazuje, že pomsta nikdy nepřinese zadostiučinění, a že násilí plodí jen násilí. Je mi z této části naší historie nevolno. Ale nechci nikoho soudit, protože nevím, jak bych se sama v dané situaci zachovala. Obecně čtu velmi nerada knihy z období novodobých válek a z období komunismu, protože zvěrstva v nich napáchaná jsou ještě nějak blízko a živá a nedělá mi to dobře. Takže mě velice překvapilo, že ač tato kniha byla plná zla, tak se mě moc nedotýkalo. Což pro mne není výtka, ale velký klad, mohla jsem se ponořit do příběhu a necítit se špatně.
Pokud bych srovnávala, tak čtivější pro mne byly Žítkovské bohyně. Oslovilo mě víc téma, cítila jsem v knize tajemství, energii, měla větší spád. Něco se odkrývalo a já musela být plně s tím, jinak by mi to uteklo. Ve Vyhnání bylo vše řečeno, v Bohyních musel člověk více hledat mezi řádky.

15.04.2015 5 z 5

Červený koníček Červený koníček John Steinbeck

Moje první setkání se Steinbeckem a ač neholduji prostředí o kterém píše, tak mě kniha velice oslovila. Připomněla mi mé dětství na vesnici, můj dětský pohled na okolní svět, na vztah ke zvířatům smísený z obdivu, respektu, strachu a lásky. Kniha je v podstatě smutná, na první pohled plná krutosti, ale přitom plná radosti a přirozenosti, kterou mnoho lidí nevidí, nebo nechce vidět.
Z celé knihy mi vystupuje poselství o tom, že smrt a stáří, je stejně jako zrození a mládí, neodmyslitelnou a přirozenou součástí života a ani před jednou by se neměli zavírat dveře ani oči.

19.01.2015 4 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Agáta mě uchvátila! Neuvěřitelně napínavé. Cením reálný náhled do života starého Egypta a ač jsem dělal co jsem mohla, tak jsem na toho vraha nepřišla (včas). Dokáže věrohodně vykreslit atmosféru strachu a paranoie, čímž je přenáší na samotného čtenáře. Zatím první kniha od ní,ale rozhodně ne poslední. Jak jsme jí jen mohla tak dlouho přehlížet?

07.10.2014 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Mrazivá výpověď...musím říct, že nejhorší pro mne byla paradoxně pasáž po jejich návratu do Československa, kde se k nim nadále chovali jako k levné pracovní síle, hlavně soudružka Gruntová. S jejím svědomím bych nemohla usnout. To co prožily a přežily je neskutečné, mají můj nekonečný obdiv a úctu. Tato kniha mnou tak otřásla, že není možné napsat, co vše mi přinesla...přemýšlím o dnešních hodnotách, o mezilidských vztazích, o lidech samotných, o poučení a poselství, které tato kniha má a zda se z něj někdy poučíme...Tato kniha je pro mě adept na povinnou literaturu na středních školách, pokud jí už není.

13.05.2013 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Krásná kniha plná jemného humoru a nadsázky, která citlivě ukazuje lidskou povahu ve zdánlivě obyčejných povídkách.

03.01.2013 5 z 5

Desdemonin dům Desdemonin dům Lion Feuchtwanger

Povídky jsou příjemné, ale nijak zvlášť mě nezasáhly, zato divadelní hry mě dostaly a to jsme se na tuto část knihy nejméně těšila. Myslela jsem si, že to pro mě bude čtenářsky nestravitelný formát, ale velice jsem se mýlila. Chvílemi jsem měla pocit, že ty obrazy před sebou opravdu vidím, na obě divadelní inscenaci bych si zašla, obvzláště na Ďábla v Bostonu. Poslední část knihy, a to ta nejdůležitější - rozjímání Feuchtwangera o historické literární tvorbě, je chvílemi hůře čitelná, docela náročná, ale neuvěřitelně obohacující, po jejím přečtení jsem litovala , že jsem tuto knihu nepřečetla jako jeho první, protože bych na všechny další (a nejen jeho) knihy nahlížela jinak, hledala bych v nich daleko víc. Při čtení historických děl se budu nadále snažit mít na mysli některá jeho slova, hlavně ta týkající se čtenářovi veliké důvěry v pravdivost historických událostí, protože jsem si sama musela přiznat, že i já jsem mnohdy obětí vykonstruovaných příběhů z naší minulosti a ani fakta nedokáží poznatky přejaté z knih nahradit...padlo zde mnoho velkých myšlenek a ne úplně se všemi se ztotožňuji, každopádně myslím, že každý milovník historické literatury by si měl tuto část knihy přečíst...tato kniha mě přiměla se opravdu daleko více zamyslet nad tím, co čtu, proč to čtu, co si z toho odnáším, co mi chtěl vlastně autor říct...

26.01.2012 4 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Přečetla jsem ji v rámci Čtenářské výzvy v kategorii špatně hodnocená kniha a takto nezklamala, jinak po všech dalších stránkách ano. Možná ještě oceňuji, že je to kniha krátká.

26.11.2015 1 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Tak tento žánr není vůbec šálek mého čaje. Samotný příběh je hezký, použití retrospektivy osvěžující, protože v té záplavě citů člověk může přemýšlet, ale ta naléhavost lásky umocněná opakováním veršů mě dusila.

17.09.2015 2 z 5

Král krysa Král krysa James Clavell

Přečetla jsem jí na druhý pokus a velmi lituji toho prvního, zmařeného na druhé stránce. Měla jsem obavu, že téma zajateckého tábora za druhé světové války mě nezaujme, ač jsme od něj přečetla již mnoho skvělých knih. Velmi jsem se mýlila. Král krysa je jedna z nějkrásnějších knih, kterou jsem četla.
Vykreslení charakterů osob v krizové situaci, zvolené způsoby přežití, morální otázky, vyrovnání se z utrpením, život v uzavřeném společenství, otázka přátelství,...všechno to hltáte, přemýšlíte kdo je vám sympatický a kdo ne a nenácházíte odpověď, protože nelze soudit nikoho, sami nevíme, jak bychom se zachovali. Je to mistr pera a znalec lidí.

07.08.2015 5 z 5