Hledam94 Hledam94 komentáře u knih

Moderní básnické směry Moderní básnické směry Vítězslav Nezval

Výborná antalogie tehdejší nejnovější poezie, i když výklad mi přišel trochu tendenční a příliš zdůrazňující surrealismus. Později vznikla spousta úžasných básní, které se tak trochu "vracely" k pravidelnému rytmu, rýmů atd.

13.02.2023 4 z 5

Toulky českou minulostí 18 Toulky českou minulostí 18 Zdeněk Volný

Důstojné rozloučení s edicí. Tato kniha se mi líbila více než některé předchozí díly, hlavně díky zvoleným osobnostem, které většinou měly i zajímavý osobní příběh, a to jsem na Toulkách vždy oceňoval.
Trochu mi mrzí, že se do glos nevešlo více např. o jednolivých uměleckých směrech nebo některých netradičních knihách (Nezvalova kniha Moderní básnické směry). Ale to jsou jen mé nápady, možná zcestné.

13.02.2023 4 z 5

Tichá dřina: Dělnictví a třída v továrně Baťa Tichá dřina: Dělnictví a třída v továrně Baťa Kateřina Nedbálková

Posloucháno jako audiokniha na Českém rozhlase Plus.
Na knize oceňuji nejvíce, že se podrobně zabývá tématem, které je myslím opomíjeno - životem manuálně pracujících. Určitě byl poslech pro mě zajímavý a podnětný, byť nesouhlasím s každou větou, na kterou jsem narazil (ať od respondentů, tak od autorky).
Oceňuji i rozhlasové zpracování s různými hlasy pro přímou řeč.

13.02.2023 5 z 5

Kdo s koho Kdo s koho Václav Kaplický

Je to moje druhá kniha od Václava Kaplického, ale po Táborské republice jde o zklamání.

Kniha má spoustu dobrého - nenásilnou archaizaci jazyka, který ale zůstává čtivý a srozumitelný; spoustu postav z různých vrstev společnosti a určitě i pochopitelnou motivaci většiny z nich.

Bohužel kniha nemá nějaký sevřený příběh a její dost velká část je jen jakousi statickou vztahovou šachovnicí. Nechci spoilovat, ale vyústění knihy mi přišlo takové nucené; jakoby bylo vyžadováno tehdejší (cca 1979) politickou situací.

Čtení to nebylo špatné, ale autor napsal i mnohem lepší knihy.

01.02.2023 3 z 5

Synáček / Vlčí kůže Synáček / Vlčí kůže Jaroslav Havlíček

Zatím jsem četl pouze Synáčka.
Povídka je výborná, trochu podobná Petrolejovým lampám, ale Synáček se mi líbil mnohem více. Je daleko kratší, sevřenější a mně se i lépe četla.
Knihu bohužel kazí nakladatelská práce, chyběl mi hlavně obsah.

20.01.2023 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

(SPOILER) Výborné. Kromě kladů zmíněných v dalších komentářích oceňuji i autorův sarkasmus v řeči vypravěče i některých postav. Zvláště rouhání starého Kyliána v závěru knihy, kdy se těší, že přežije svého synovce Pavla. A nepřežije.

Z dnešního pohledu je zajímavý ideál krásy na konci 19. století, kdy blahobytně vypadající Štěpka nemohla najít žádného ženicha z lásky. Možná to bylo dáno spíš její povahou, ale autor to nepíše jasně - jako v životě je to nevyřčené.

29.12.2022 5 z 5

Plavci na Sázavě Plavci na Sázavě Jan Morávek

Posloucháno jako výborná rozhlasová hra. Tvrdý život vorařů, ohromný cit pro jejich furiantství, čekal jsem veselejší vyústění, které nepřišlo.Výborný, i když trochu pozapomenutý autor.

21.12.2022 4 z 5

Fuente Ovejuna (Ovčí pramen) Fuente Ovejuna (Ovčí pramen) Lope De Vega

I dnes skvělá hra poslouchána ve skvělém zpracování ČRo.

16.12.2022 5 z 5

Každý něco pro vlast Každý něco pro vlast Václav Kliment Klicpera

Posloucháno jako rozhlasová hra pro pamětníky na Vltavě - natočená 1952. Kvalita záznamu i výkony herců jsou výborné.
Bohužel hodnotím hlavně samotnou hru a ta je pro dnešního posluchače poměrně jednoduchá a dost předvídatelná.

07.12.2022 2 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Posloucháno jako rozhlasová hra na Dvojce - v první řadě musím ocenit skvělé výkony herců.
Příběh sám má řadu typických rysů pro Karla Čapka - zájem o obyčejného člověka a lidský soucit s ním, nejednoznačnost poznání a hrdinů, lehce otevřené vyznění, krásu jazyka atd. - už to je výborné. Zvláště mě zaujal osud Adama.
Přidává se (pro mě jako pro laika) cit pro prostředí a silná sociální linka - podaná ale neschematicky, jak by se u socialistické rozhlasové hry dalo očekávat.
Dávám o hvězdičku méně kvůli kontextu celého Čapkova díla. Mezi tím vším úžasným, co vytvořil, tato kniha tolik nevyčnívá. Na druhou stranu je trochu opomíjena neprávem.

Přečteno i jako kniha a hodnocení nechávám stejné.

05.12.2022 4 z 5

Velká láska Velká láska Vladimír Balla

Posloucháno v audioverzi. Kniha není mým šálkem kávy - zvláštní jazyk, příběh zvláštního vztahu hlavního hrdiny. Někdo jiný to snad ocení.

04.12.2022 2 z 5

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

(SPOILER) Román s jednoduchým a přímočarým dějem, který se orientuje na myšlenkový vývoj titulního hrdiny od dětství po smrt. I přes časté užití archaismů a nářečních výrazů je jazyk čtivý a velmi srozumitelný. Na příběhu jsem oceňoval spíše detaily z tehdejšího života venkovanů než nějaké hledání pravdy - která z povahy věci těžko může být nalezena. Je škoda, že takový schopný a přirozeně inteligentní člověk jako Šmatlán nevěnoval více své energie zlepšení svých životních podmínek - viz třeba, že pracoval celý život stejně bez nějakého zvýšení produktivity. Tady mě napadá, že podobný pohled často vidím i dnes.

28.11.2022 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

(SPOILER) Posloucháno jako četba na pokračování na ČRo, stejně jako jiným i mě projev herce příliš nevyhovoval. Jinak výborné a nezvyklé téma - kolektivizace venkova + i současnost venkova, periferie atd. - viz hlavní hrdina a jeho blízcí. Mrzí mě jen, že v díle (ale i v jiných vzniklých po roce 1990) nevystupují žádní kladní funkcionáři či příznivci režimu - to nežili? Ale je to volba autora a jako čtenář / posluchač ji musím resptektovat.

22.11.2022 4 z 5

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Posloucháno jako rozhlasová hra. Smutný a krutý příběh, ale tak to asi tehdy bývalo. Využití nářečí bylo k užitku, rozuměl jsem, i když jsem Západočech. Výborné moderní zpracování v rozhlase.

21.11.2022 5 z 5

Takových tisíc let Takových tisíc let Alexej Pludek

Kdyby povídka vyšla v roce 1960, stala by se nejspíš zjevením. Vždyť jaký skandál způsobili Zbabělci, vydaní o dva roky dříve.

I tak je kniha velmi čtivá a velmi originální. Jednu hvězdičku jsem musel strhnout za závěr, který se mi nezdál úplně pravděpodobný.

Jak píše komančéro, Alexej Pludek je ze dvou důvodů podezřelý autor. Je to tak - ale napsal i výborná díla, jako je toto.

18.11.2022 4 z 5

Listopadový uragán Listopadový uragán Bohumil Hrabal

I když je kniha méně známá, je to klasický Hrabal. Překotné vyprávění o příhodách, které z velké části vycházejí z reality, ale působí neskutečně.

16.11.2022 4 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Výborné, i kniha, i rozhlasové zpracování. Jak už bylo zmíněno níže, oceňuji hlavně nečernobílý pohled na Emila.

04.10.2022 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Netradiční kniha, trochu o životě a trochu o metru v Berlíně, které mělo (stejně jako celé město) dost pohnutý osud. Před dvěma lety jsem tam byl na dovolené a nad stránkami si znovu připomněl část toho, co jsem viděl.
Kniha je trochu otevřenější v oblasti erotiky a trochu devadesátková, proto jsem jednu hvězdičku ubral.

22.09.2022 4 z 5

Lužanská mše - Musis amicus Lužanská mše - Musis amicus Valja Stýblová

(SPOILER) Opět výborná kniha, i když oproti předchozím dílům trochu smutnější než předchozí, ale takový je život. Hodně se odehrával v lázních, a já ho také v lázních četl, tak se to hodilo.

01.09.2022 5 z 5

Tank mířil na Kafku Tank mířil na Kafku Heinrich Böll

Poslouchány úryvky jako audiokniha. Jde o dosti neobvyklý pohled na konec pražského jara. Zajímavé jsou i autorovy sympatie k československému reformnímu komunismu.

21.08.2022 5 z 5