Tichá dřina: Dělnictví a třída v továrně Baťa

Tichá dřina: Dělnictví a třída v továrně Baťa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484824/bmid_ticha-drina-delnictvi-a-trida-v-tov-38G-484824.jpg 4 23 1

Co cítíme, když se začne mluvit o sociální třídě? Rozčílení, rozpaky, stud? Máloco prozradí naši třídu tak, jako typ emoce, kterou pocítíme, když se třída objeví jako téma hovoru. Třída je vidět ve vzdělávání a zaměstnání, ale souvisí také s tím, co jíme, jakým vtipům se smějeme, jestli a kam chodíme do divadla, jestli si oblečení pořizujeme na stánku, nebo v centru města. Sociální třída souvisí s tím, jestli je naše práce dřina, a v čem přesně ta dřina spočívá. Třída má co do činění i s tím, jestli je naše práce za dřinu považována ostatními, a jak je podle toho ceněna. Na základě pozorování a rozhovorů v továrně Baťa vypovídá tato kniha o dělnících, továrně, vedení a nerovnostech mezi lidmi. Jejím cílem je vrátit pojmy, jako je třída a dělnictví zpátky do diskuse, laické i odborné.... celý text

Hledam94
13.02.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha na Českém rozhlase Plus.
Na knize oceňuji nejvíce, že se podrobně zabývá tématem, které je myslím opomíjeno - životem manuálně pracujících. Určitě byl poslech pro mě zajímavý a podnětný, byť nesouhlasím s každou větou, na kterou jsem narazil (ať od respondentů, tak od autorky).
Oceňuji i rozhlasové zpracování s různými hlasy pro přímou řeč.

sociologie továrny společenské třídy

2021  83%Tichá dřina: Dělnictví a třída v továrně Baťa
2022  75%Pracovat
2006  92%Spoutaná Rozkoš: Sociální (re)produkce genderu a sexuality v ženské věznici
2012  100%Matky kuráže
2022  80%Fenomén Zbrojovka