Hledam94 Hledam94 komentáře u knih

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Opět výborný Hrabal, tentokrát o sobě. Možná si tolik nehraje s jazykem, jako v jiných knížkách, ale cit pro situaci, ten hořký humor a empatie s každičkým človíčkem zůstávají. Dávám plný počet *.

Posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Zdeny Hadrbolcové na Plusu.

20.08.2022 5 z 5

Třináct oken Třináct oken Karol Sidon

Posloucháno jako rozhlasová hra. Na můj vkus je to takové překombinované - autor přivedl na scénu hodně různých postav a já se ztrácel v jejich osudech. Nechci ale knihu zatracovat, někdo jiný možná ocení.

15.08.2022 2 z 5

Skalní plemeno Skalní plemeno Jan Morávek

(SPOILER) Posloucháno jako rozhlasová hra pro pamětníky. Myslím si, že kniha je neprávem opomíjena. Jak píší i ostatní, tvrdý osud lidí v Posázaví ve druhé polovině 19. století, tentokrát kameníků. Ocenil jsem i celkové vyznění, které má smysl pro realitu, ale převládá optimismus.

A výborná postava Anky Metráka - jak ta to s muži uměla.

Hodnotím na 80 %

07.08.2022 4 z 5

Plukovník Švec Plukovník Švec Rudolf Medek

Drama z první světové války, posloucháno rozhlasové zpracování ke stému výročí vzniku Československa. Za mě trochu tezovité rozdělení charakterů, proto 3 hvězdičky.

04.08.2022 2 z 5

Kolury Kolury Vladimír Holan

Posloucháno jako audiokniha od Českého rozhlasu a na mě to bylo příliš složité. Knížka měla asi nějakou nosnou ideu, která mě bohužel unikla. Dávám 3 hvězdičky, protože chyba je spíš ve mě než v autorovi.

04.08.2022 2 z 5

Lužanská mše - Vita Brevis Lužanská mše - Vita Brevis Valja Stýblová

Kniha je zajímavá jazykově, protože se nebrání zapojení většího množství cizojazyčných slov / vět a ne všechny jsou opatřeny vysvětlivkami. Čtenář se pak snad lépe vžije do situací, kdy se pohybuje v cizině a rozumí špatně.

Aktuální je zobrazení situace v Černovcích a hrdinovy naivní představy o soužití mezi Rusy a Ukrajinci. Mnoho se za více než století nezměnilo.

Některé scény byly asi smyšleny, ale dle mého názoru citlivě doplňovaly reálie života Josefa Hlávky.

02.08.2022 4 z 5

Magelóna Magelóna Josef Jiří Kolár

Posloucháno jako rozhlasová hra. Smutný příběh.

11.07.2022 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Posloucháno pouze výborné rozhlasové zpracování, vysoce oceňuji i předlohu.

11.07.2022 5 z 5

Léto Léto Fráňa Šrámek

Posloucháno jako rozhlasová hra. Dílo je poměrně statické, bez velkých a překvapivých zvratů, o to více vynikne originální jazyk a jemné významové náznaky. Oceňuji nejvíce postavu faráře Hory, tak citlivého a chápavého kněze i člověka bych chtěl potkávat i ve skutečnosti.

11.07.2022 3 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Posloucháno jako audiokniha - výborná interpretace Josefem Vinklářem. Smutné a těžké téma, jako vše od Lustiga. Je obdivuhodné, jak dokázala Kůstka žít brzy poté, čím si prošla. Ale věřím, že to tak bylo nebo mohlo být, že osud Kůstky je inspirován z velké části realitou.

27.06.2022 4 z 5

Nepřítel z Atlantidy Nepřítel z Atlantidy Alexej Pludek

(SPOILER) Hodnotím průměrně. Na dobrou noc to nebylo špatné, ale nějaký hlubší přesah jsem z knihy necítil - naopak byla kniha plná předsudků. Atlantida je přísně kastovně rozdělenou zemí, která nepřipouští žádný vývoj. I cizinci, kteří tam žijí po několik generací jsou občany druhé nebo třetí kategorie. Atlantida je podávána jako ideál, ale je ideálem? Byl by skutečně převrat kupců takovou tragédií, kdyby nedošlo ke zkáze ostrovů? Podle mě ne.

21.06.2022 2 z 5

Dobrodružství na Černé řece Dobrodružství na Černé řece Rudolf Hrbek

Kniha má řadu potěšujících detailů. Nezapře se důraz na pravdivé detaily z Plzně a okolí Mže (Černé řeky), na detaily dnes už neexistující jako zbouraná čtvrť Karlov nebo údolí zatopené Hracholuskou přehradou. Kniha ukazuje neutěšené sociální poměry třicátých let a věřím tomu, že to tak bylo. Bohužel příběh je takový nevýrazný a politická linka velmi vyčnívá - skoro z každého trampa se vyklubal komunista.

19.05.2022 2 z 5

Táborská republika Táborská republika Václav Kaplický

Výborná kniha, myslím si, že zbytečně opomíjená. Souhlasím s předchozími komentáři, musím k nim ale přidat dva body.

Za prvé velkou pochvalu za originální jazyk - na jednu stranu je čtivý a i pro dnešního čtenáře srozumitelný, na druhou stranu používá stará slova a obraty. Nejsem tak vzdělán, abych rozhodl, zda jsou dobově autentická, ale zdají se mi.

Za druhé, neubráním se srovnání s romány Aloise Jiráska. Četl jsem Temno a Psohlavce. Výstavba příběhu i pojetí postav mi přišlo trochu podobné, ale Kaplický působil daleko napínavěji a více vtahoval. Asi se projevuje rozdíl šedesáti nebo osmdesáti let.

Rád si od pana Kaplického přečtu něco dalšího.

02.05.2022 5 z 5

Ve vánici: dramatické texty 1961–1970 Ve vánici: dramatické texty 1961–1970 Ludvík Kundera

Poslouchal jsem Večer všedních dnů jako rozhlasovou hru (natočenou 1966), ostatně byl původně jako rozhlasová hra vytvořen. Je velmi neobvyklá, vzájemně se v ní prolíná několik velmi dobrých obrazů. Bohužel jsem do ni nepronikl dost hluboko a nenalezl jsem nějakou výraznější jednotící linii. Večer všech dnů bych hodnotil ***, ostatní jsem nečetl.

21.04.2022

Život Galileiho Život Galileiho Bertolt Brecht

Posloucháno jako rozhlasová hra. Za mě vynikající, vypichuji citlivě zvolený jazyk, který je na jedné straně dobře srozumitelný a na druhé straně s omezením jasně moderních prvků.

02.02.2022 5 z 5

Dvojník, Stepančikovo Dvojník, Stepančikovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Stěpančikovo posloucháno jako rozhlasová hra. Postavy působí schematicky, příběh je poměrně předvídatelný. Velmi podobný je Tartuffe od Moliéra.

04.12.2021 2 z 5

Stanice Bouřná Stanice Bouřná Čingiz Ajtmatov

Stanice Bouřná mě příliš neoslovila, autorovo Popraviště je mnohem lepší. V románě se prolínají tři roviny děje, vzájemně by měly tvořit určité podobenství. Hodnotím je rozdílně.
Nejrozsáhlejší je linie označovaná jako současnost, zahrnující osudy hrdinů zhruba od čtyřicátých do sedmdesátých let 20. století. Tu oceňuji nejvíce, je pro českého čtenáře atraktivní vynikajícím popisem tehdejší reality v Kyrgyzstánu, pro nás v řadě faktorů velmi exotické. Líčení přírody je vynikající. Některé motivy mi přišly velmi zajímavé a překvapivé, například podání Stalinovy smrti nebo podání začínající zkázy Aralského jezera (Edygej od Aralu pocházel). Bohužel z pohledu politických názorů a postojů mi přišlo, že příběh leží v období chruščovovského tání, nikoliv v době, kdy se odehrává.
Druhou dějovou linií jsou mýty kyrgyzského národa. Ty myslím celkem vhodně doplňovaly hlavní příběh. Paralely mezi současností a mýty mi ale přišly nevýznamné.
Třetí linií je sci-fi příběh o poznání nové planety Náruč lesa. Ten v knize myslím vůbec být nemusel, protože působí velmi tezovitě a nepřináší nic podstatného.

15.07.2021 2 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Zajímavá kniha, bohužel, nedokončená. Myslím si, že svým způsobem byl Foltýn chudák, že nedokázal najít své místo v životě a naplnit ho něčím smysluplným.

26.05.2021 3 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Můj druhý Jirásek po Psohlavcích. Zajímavé je, že i když obě knihy dělí 30 let, jsou si stylem i kompozicí velmi podobné. Autor opět uvedl na scénu značné množství různých postav a základní linii příběhu doplňuje řada epizod.
K Temnu: Vážím si určité vyváženosti a nejednoznačnosti, postavy nelze rozdělit šmahem na dobré bratry a špatné katolíky. Navíc víra je u většiny z nich vnímána dosti "vnějškově" jako příslušnost k rodině, k předkům nebo ke společnosti přátel než jako niterné lidské přesvědčení. Ani mladý Jiří na mě nepůsobil jako přesvědčený katolík. Snad jen u jezuitů (Koniáše, bratrů Mukařovských) jsem toto vnitřní přesvědčení vnímal, ale tyto postavy působily dosti ploše.

26.05.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Byl jsem trochu překvapen obsahem, očekával jsem, že některá témata (rozbor společenské situace, rozdíly v každodenním životě mezi ČR a USA) dostanou v knize větší prostor, naopak některá (pohled do zákulisí práce televizního reportéra) menší. Martin zpracoval několik příběhů voličů Donalda Trumpa, ale žádný příběh voliče Hillary Clintonové. To je podle mě škoda.
Musím ocenit profesionalitu a odstup autora od situace, Martin ten který názor neupřednostňuje a otevřeně nestraní nikomu stejně jako v televizi.
Celkové hodnocení 80 %.

17.01.2021 4 z 5