Skalní plemeno

Skalní plemeno https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159993/mid_skalni-plemeno-hH0-159993.jpg 4 12 5

Vyprávění čerpá z doby předválečné a představuje kolektivní drama posázavských lamačů kamene a jejich zápasu s konopišťskou vrchností. Dějovou nit osobního zápasu mezi dobrem a zlem rozvíjí román na pozadí společenského vývoje,kdy do lamačského a kamenického řemesla pronikají průmyslové prvky, začíná být nedostatek práce a roste třídní uvědomění dělníků.... celý text

Hledam94
07.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako rozhlasová hra pro pamětníky. Myslím si, že kniha je neprávem opomíjena. Jak píší i ostatní, tvrdý osud lidí v Posázaví ve druhé polovině 19. století, tentokrát kameníků. Ocenil jsem i celkové vyznění, které má smysl pro realitu, ale převládá optimismus.

A výborná postava Anky Metráka - jak ta to s muži uměla.

Hodnotím na 80 %

n.ezn.amy
26.09.2020 5 z 5

Další z románů Jana Morávka, tentokrát zaměřený na kameníky a jejich těžkou práci v požáreckých lomech. Román vychází ze skutečných příběhů, které se tehdy udály. I dnes, když každý rok putuju touto krásnou krajinou a vidím zbytky lomů na Požárech, vždy si vzpomenu na tuto nádhernou knihu.

Harry
06.04.2019 3 z 5

Vesnický román, který na rozdíl od většiny podobných skončí celkem optimisticky, autor ví, o čem píše a zdařile popisuje nejen krajinu, ale i charaktery zúčastněných osob.

maryzka
11.08.2018 3 z 5

Čtivý román z vesnického prostředí v Sázavském kraji. I když si myslím, že ač tam lidé měli těžký živobytí, tak stejně v jiných oblastech Čech byli ještě těžší. I když vesnická morálka byla stejná jak v nížině tak ve vysočině.

valentýna
26.02.2013

Čtivý román o životě dělníků v žulových lomech v Posázaví kolem roku 1930, kde jednou z klíčových postav je vesnická prostitutka zvaná Anka Metrák. Oddychová četba, z které čiší autorova láska k tomuto kraji i lidem, doporučuji.