Jiří Šmatlán

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životopis člověka, který se od náboženství dostává k myšlenkám socialismu.

1. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142194/jiri-smatlan-142194.jpg 3.437
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Josef R. Vilímek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Jiří Šmatlán

Přidat komentář
kristijan
15. dubna

"Satanáš a socialista, to už prej je skorem jedno!" Jiří Šmatlán podle mě není nejlepší knížkou Terézy Novákové, na to má moc slabý děj, opět ale dovede autenticky přenést na venkov konce 19. století a hezky se čte. Hlavní hrdina je sečtělý, ale zároveň poněkud prostoduchý rýpal, který hledá "pravdu pravdoucí", ale najde jenom pochybného socialistu Hamerníka. Žádné velké finále nepřijde, nakonec je to tedy "jen" smutný příběh snílka a důvěřivce v krásných kulisách východních Čech.

Yabac
30.12.2019

Realistický pohled na život jednoho člověka od jeho dětství až po smrt. Obsahuje velké množství archaismů a nářečních výrazů, což asi odradí mladé čtenáře. Nicméně jde o docela čtivý popis myšlenkového života hlavní postavy, zobrazení folkloru jižních Čech a hlavně jakousi prozaickou ódu na sílu lidského ducha, jeho boje za pravdu a směřování za svým cílem. Je zde zachycen přechod víry: z katolíka se postupně stává evangelíkem, až nakonec došel k socialismu. Nečetlo se to špatně.


sgjoli
18.12.2019

Na tuto knihu vzpomínám celkem ráda. Dějově na mne asi tehdy při čtení tolik nezapůsobila, neb si už takřka nevybavuji, o čem to bylo. Nicméně zapůsobilo na mne to, že se kniha odehrává v místech, které dobře znám, neboť je Poličsko domovinou části mé rodiny. Proto to vyšší hodnocení (hodně subjektivní a asi nadhodnocené :-D). Autorka má srozumitelný styl psaní, četlo se mi to celkem dobře. Asi si to budu muset ještě někdy připomenout. :-)

EmiClare
15.05.2017

Nevím, proč jsem čekala, že to bude strašné, a zatím to byla velmi čtivá knížka z kraje, který zbožňuji.

Harry
19.12.2015

Román se odehrává v 19.století na moravském venkově a Jiří Šmatlán byl obyčejný chlapec z podruží, potom tkadlec a chalupník a především člověk hledající pravdu a spravedlnost.Postupně přechází od katolíků k evangelíkům a na sklonku života se setkává se socialistickými idejemi.Svému okolí se vymykal tím, že hodně četl a své poznatky se snažil vysvětlovat ostatním, což se mu příliš nedařilo. Na konec udřený životem umírá a i kvůli lakotné manželce nedokáže pomoci ani svému starému nemocnému otci- potají mu odkáže pár svých bot, v nichž pak může jít synovi na pohřeb.
Autorka používá v knize nářečí a lidové výrazy a popisuje myšlení lidí silně ovlivněné církví. Proti tomu se těžko bojuje, což ostatně dokazuje i osud hlavního hrdiny románu.

Verousek
14.07.2012

Kniha se mi opravdu velice líbila :) má svou myšlenku :)

WEIL
04.10.2011

Chudý vesnický chlapec odmítne otcovu pokoru a rezignaci. Hodně čte a hloubá. faráři mu nedávají uspokojivé odpovědi, ty nalézá až u dělníka Hamerníka, který mu ukáže program sociální demokracie, se kterým se Jiří Šmatlák ztotožňuje. Volby ale nedopadnou dobře, což ho zklame.

Doporučujeme

Továrna na Absolutno
Továrna na Absolutno
Údolí včel
Údolí včel
Nebezpečná láska
Nebezpečná láska
Devět dní
Devět dní

Autor a jeho další knihy

Teréza Nováková
česká, 1853 - 1912

všech 32 knih autora

Podobné knihy

Kniha Jiří Šmatlán je v

Přečtených50x
Čtenářské výzvě4x
Knihotéce18x
Chystám se číst7x
Chci si koupit1x