Moderní básnické směry

Moderní básnické směry https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81059/bmid_moderni-basnicke-sme-81059.jpg 5 47 8

Výklad a rozbor moderních básnických směrů, které se od počátku 20. století do 30. let objevily v naší i zahraniční literatuře. Obsah: •Úvod •Dvojí obrazotvornost •Předchůdci moderní poezie mezi prasymbolisty a v generaci individualistických anarchistů a) Symbolismus b) Generace českých individualistických anarchistů c) Výklad teorie symbolismu a individualisticko-anarchistické básnické generace d) Tvůrci symbolů, jejich nástupci a ukázky z děl •Futurismus •Konstruktivismus •Imažinismus •Výklad teorie futurismu a ukázky z futuristické poezie •Kubismus a kubofuturismus •Výklad kubismu a kubofuturismu. Ukázky z děl •Dadaismus •Surrealismus •Výklad dadaismu a surrealismu. Ukázky z děl •Proletářská poezie •Socialistický realismus •Výklad proletářské poezie a ukázky z děl •Poetismus •Výklad poetismu a příklady z děl •Perspektivy •Kniha básnické obrazotvornosti •Poznámka a rejstřík... celý text

Hledam94
13.02.2023 4 z 5

Výborná antalogie tehdejší nejnovější poezie, i když výklad mi přišel trochu tendenční a příliš zdůrazňující surrealismus. Později vznikla spousta úžasných básní, které se tak trochu "vracely" k pravidelnému rytmu, rýmů atd.

Kory98
30.11.2022 5 z 5

Toto není jen obyčejná knížka, ale skoro poklad. Pokud nechcete mít v knihovně žádnou básnickou sbírku a přece jen si verše přečíst a trochu se v poezii orientovat, pak je to pro vás to pravé. Objevila jsem ji ve své knihovně při hledání knih pro moji kamarádku gymnazistku a hned jsem ji dala stranou, že jí ji "také vnutím" protože si vzpomínám sama na sebe, jak mi před maturitou pomohla, i když už je tomu dávno. Je to nepřežitá publikace, proto již vyšla v tolika vydáních. A já jsem po ní sáhla, protože se mi hodila při plnění starých témat čtenářské výzvy (než jsem se přihlásila do Databáze), která se snažím si pro sebe splnit. Mě osobně nejvíce zaujaly verše Jakuba Demla, Otokara Březiny a Jiřího Wolkera.

Nuny
27.05.2019 5 z 5

Neskutečně přínosná kniha. Je tam přesně vše, co potřebujete k tématu vědět. Nic víc, nic míň.

eraserhead
09.08.2018 4 z 5

Jsem básnický laik. Básně rád čtu, neřeším směry, styly apod., i když mě baví, když objevím jisté stylistické a obsahové odlišnosti a obecně mám rád pestrost. Jsem rád, když si přečtu krásnou báseň, která mi pohladí mysl nebo naopak báseň, která mi mysl zaměstná a donutí mě odhalit její zákoutí. Nemám oblíbené básníky, nepídím se po jejich tvorbě. Ale básně čtu rád. V tomhle ohledu mě kniha potěšila, protože mě seznámila s mnoha mě dosud neznámými básníky nebo mi předložila básně od básníků, které jsem znal jen podle jména. taky jsem si rád konečně přečetl nějaké verše od E. A. Poea. Nejdřív jsem si myslel, že mě kniha bavit nebude, ale nakonec mě chytla a přečetl jsem ji za jeden den, s tím, že mi spousta z ní zůstala stále v mysli. Jména, verše, témata...

Nočnípták
25.07.2018 3 z 5

Hrál kdosi na hoboj, a hrál již kolik dní,
hrál vždycky navečer touž píseň mollovou
a ani nerozžal si oheň pobřežní,
neb všechny ohně prý tu zhasnou, uplovou.

Hrál dlouze na hoboj, v tmách na pobřeží, v tmách,
na plochém pobřeží, kde nikdo nepřistál:
hrál pro svou Lhostejnost, či hrál spíš pro svůj Strach?
byl tichý Pastevec, či vyděděný Král?

Hrál smutně na hoboj. Vzduch zhluboka se chvěl
pod písní váhavou a jemnou, mollovou . . .
A od vod teskně zpět mu hoboj vlhkem zněl:
jsou ohně marny, jsou, vždy zhasnou, uplovou.

Karel Hlaváček - Hrál kdosi na hoboj

Opravdu mimořádně zdařile uspořádaná antologie před a meziválečné poezie.

Bonda
28.01.2016 5 z 5

„Také zvláštní slast, kterou působí básnické obrazy čtenáři, jakmile se jim podaří přemoci nedůvěru čtenářova logického myšlení, svědčí o tom, že jsou básnické obrazy výsledkem sublimované činnosti touhy, která je zdrojem vší lidské rozkoše.“

„Již to, že básnické obrazy zrazují a zavádějí námět na vedlejší kolej, svědčí o tom, že jsou výrazem skryté a dosti bezohledné touhy, která chce být ukojena stůj co stůj.“

Finskej
07.02.2014 5 z 5

Antologie soudobé (tzn. před- a meziválečné) poezie. A to mimořádně zdařile uspořádaná a smysluplným výkladem doprovozená. Jako k autorovi mám k Nezvalovi poměrně rozporuplný vztah, ovšem bez ohledu na tuto skutečnost jej právě díky této knize musím respektovat coby redaktora a "učitele".

HTO
15.05.2013 5 z 5

První náraz do moderní poezie – láska na první pohled! Mimo jiné – je tady Jakub Deml! – obsahuje Péretovu báseň Půjdu chceš-li, která je u nás přímo zosobněním surrealismu. Pamatuju si, jako by to bylo včera, jak jsem poprvé uviděl tuto kouzelnou, nekonečnou krajinu:

Byl velký dům
Nad nímž plaval ohnivý potápěč
Byl velký dům
Opásaný kapucemi a zlatými helmami
Plný skla a krve
Jehož majitel byl chlup
Jehož majitel byl zub
Jehož majitel byl zatáčka
Jehož majitel byl upír
Jehož majitel byl zuřivá kráva
Jehož majitel byl kopanec
Jehož majitel byl tornádo
Jehož majitel byl kymácivá loďka
Jehož majitel byl karmaňola
Jehož majitel byl náhlé úmrtí
Řekněte řekněte mi kde je ten velký dům

surrealismus

Vítězslav Nezval
česká, 1900 - 1958
2001  85%Manon Lescaut
1969  74%Edison
1999  82%Básně noci
1966  83%Sbohem a šáteček
1971  73%Anička Skřítek a Slaměný Hubert

Kniha Moderní básnické směry je v