HiNataLi HiNataLi komentáře u knih

Hra věží Hra věží Daniel O´Malley

Rozhodně jedna z nejlepších knih které jsem kdy četla. ♥
(A to už mám za sebou na desetitisíce stránek.)

Hra věží je originální, poutavá a skvěle promyšlená kniha a i když se děj zpočátku (a popravdě, často i v průběhu) zdá místy zamotaný, všechno má svůj účel. Dějová linie se střídavě zamotává a rozmotává a důvod poskytnutí zprvu zdánlivě zbytečných informací začne teprve o dvě stě stránek později dávat smysl. Prostě skvost.
Představivost vložená do všech postav - hlavních i vedlejších - a jejich nadpřirozených schopností je vskutku obdivuhodná. A o postupném vývoji charakteru nejen hlavní postavy ani netřeba ani začínat.

Určitě jsem na mnoho aspektů knihy, které jsem chtěla vychválit zapomněla, ale musím vám, kteří jste knihu ještě nečetli a teprve se rozhodujete nechat nějaký prostor, ne? ;)

Abych byla i trochu objektivnější, je pravda, že knížku bych nedoporučila každému. (Rozhodně to není pohádka.) Vzhledem k temnější atmosféře celé knihy jsou některé pasáže značně naturalistické a s odstraňováním postav si autor servítky příliš nebere. (To se všichni nakazili od G.R.R. Martina?)
Pokud však slabší povahy nejste a ani jedno ani druhé vám problém nečiní, určitě po knížce sáhněte!

Pevně doufám že se dočkáme překladu druhého dílu - Stiletto - který vyšel už v minulém roce. (Protože na uzavření některých - nejen postrannějších - dějových linií jsme se na konci Hry věží nedočkali... A neříkejte, že vás nezajímá jak to všechno pokračuje.)

02.09.2017 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

"Achilleova píseň" ... neboli "The Song of Achilles", jak na mě knížka v originálu pomrkávala z poličky...
Na přečtení této knížky jsem se připravovala hodně dlouho. Snad jsem si ji mohla přečíst už dávno, ale vidina konce, o kterém jsem věděla že na konci knížky prostě BUDE... Jsem si jistá, že téměř každý, kdo má o tomto příběhu z Antiky alespoň nějaké ponětí kvůli tomu alespoň na okamžik zaváhal... A přesto jsem si tu knížku přečetla.
A povím Vám, tohoto počinu nebudu nikdy litovat.
Knížku jsem přečetla jedním dechem, a to téměř do slova a do písmene. Jakmile jsem přečetla prvních pár slov, už jsem věděla, že tuhle knížku prostě NEODLOŽÍM dokud si ji celou nepřečtu.

Tahle kniha, a její děj, je prostě Ú.Ž.A.S.N.Á a to mi nikdo nevymluví.

Řečtí bohové... nedotknutelní, krutí... spravedliví? Nejenom oni byli v této knize zobrazeni tak jak si je mnozí z bájí představují a mnohem lépe. (Thetis bych z jejího popisu opravdu nechtěla potkat v noci.)
Postupný vývoj charakterů postav a jejich vztahů, popisy tak podané, že si člověk připadal, že je v centru děje, že se může hrdinů a jejich okolí téměř dotknout... to ani nemluvím o tom, že nemůžu být jediná, kdo by si s Achillem a Patroclem dal ty fíky. :D
A konečně Patroclos a Achilles samotní...
Patroclos, zavržené dítě, které se dostalo do Phtie a tam potkalo svůj osud v podobě polo-boha Achillea... jak avizuje i popis knihy samotný "jejich cesty se nikdy neměly zkřížit"... a přece se tak stalo.
Jejich příběh, ač známý, je v této knize podaný v takovém světle a tak přesvědčivě, že sem se musela zamyslet. "Co když to bylo opravdu přesně tak?"
Nevím... faktem je, že od proroctví o blížící se smrti "nejlepšího z Myrmidonů" (nebo jak je to v češtině podáno :p) jsem měla na krajíčku, a posledních cca. 50 stránek jsem probrečela.
Víc říkat nebudu, neboť ač je příběh známý, detaily, jak je v knize podaný nejsou, a kazit vám jí nechci.

Řeknu vám jen, že vám ji VŠEM (kteří netrpí předsudky o vztahu dvou mužů, to by jste asi nezkousli) NEJVŘELEJI DOPORUČUJI, protože tahle knížka je PERFEKTNÍ a vystřelila v mém osobním seznamu tak vysoko, že ostatní knížky skopala z příček cestou nahoru, a sdílí první místo s několika málo dalšími, které se rády o toto místo podělí (nebo je donutím).
(Teď už jenom vrátit kamarádce její vypůjčenou kopii a sehnat si vlastní ;))

03.08.2014 5 z 5

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Skvělá, skvělá, SKVĚLÁ knížka!!!! Odtrhnout jsem se od ní nemohla, u některých částí jsem se u ní smála jak potrhlá, jindy se mi chtělo sáhnout po kapesníku. PŘESNĚ TAKHLE si představuji dobře napsanou knížku. ♥
Jestli o ní někde "zakopnete", rozhodně s ji přečtěte! (^^)/

30.01.2014 5 z 5

Půlnoční klub Půlnoční klub Christopher Pike

Už je to dlouho co jsem knížku četla, jako ostatně všechny knížky ze série, ale tahle je jedna z těch, které mi uvízly v paměti. (teda... děj a edice uvízly :D)
Rozhodně je tato kniha jednou z těch, ke kterým bych se chtěla někdy vrátit, i kdyby jen proto, abych porovnala, jaký bude mít mé "vyzrálejší já" na knížku názor... (tentokrát už si snad připravím kapesníky)

27.01.2014 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Relikvie smrti a Viteály, artefakty, kolem nichž se poslední díl této úžasné série točí jsou jeden zajímavější než druhý a nejeden z nás si asi pomyslel, který z nich by měl raději ve svém vlastnictví. I já sama takového favorita mám. :)
Knížka samotná byla úžasná, a pamatuji si, jak jsem se od ní nemohla odtrhnout, a to ani kvůli spánku ne. V konečném součtu jsem jí měla přečtenou zhruba za den. A toho času vůbec nelituji. Naopak, cítím se obohacena :D (ač musím přiznat, že Epilog, který se mi až tolik nelíbil, mou eufórii mírně strhnul dolů) V celkovém součtu ale bravo J.K. (^^)/♥

19.10.2013 5 z 5

V šestém dílu se dozvídáme mnoho nových informací, konečně se vysvětlují některé staré pravdy, a osvětlují se temná místa z předchozích dílů... Dozvídáme se něco o minulosti i dalších postav a to někdy dosti do podrobna. :) Snad to byl právě tenhle aspekt z knížky, který mi tak chyběl ve filmu, protože věta "Ano, já jsem Princ dvojí krve" opravdu ne osvětluje nic ze zákulisí této přezdívky a je neuvěřitelně nedostačující ZEJMÉNA protože je to něco, o čem bychom se dle názvu měli něco dozvědět. Ale dost o filmu. Knihu samotnou jsem si hrozně užila a už se těším, až se ponořím do své vlastní verze v originále (^^)/ ♥

18.10.2013 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

V tomto díle série už je jednoznačně vidět, že časy v kouzelnickém světě se obracejí k horšímu.. to samé se dá vyčíst i z Harryho samotného, a jeho vyvíjejícího se charakteru... a navíc... ... ... Sirius.. (QmQ).. uhuhu...

18.10.2013 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Čtvrtý díl je mým asi nejoblíbenějším (ač si mohla J.K. odpustit první příznak potemňování atmosféry :( ), samotný nápad Turnaje mi přijde úžasný, až na to, že diváci z něj - až na první úkol - asi moc neměli :p. Každopádně 5 hvězd, tahle knížka si to zaslouží :)

18.10.2013 5 z 5

Ač mnoho lidí poukazuje na to jaká je "náhoda" že právě ten jediný vězeň z Azkabanu, který byl schopen uprchnout je Harryho kmotr, mě to přijde poměrně chytré. A koneckonců... Vždyť i podle názvu se dá poznat, že půjde o někoho významného. :p

18.10.2013 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další knížka v sérii Harry Potter, další požitek. Je úžasné kolik si tato série našla fanoušků a jsem hrdá na to, že jsem jedním z nich. :) ♥

18.10.2013 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knížku jsem četla až dlouho po vydání filmu, v originále, ale to nic nemění na tom, že jsem si ji moc užila.
Roku 1997, kdy byla tato kniha vydána vznikla legenda... a za to můžu J. K. Rowling jen děkovat. ♥

Kill Me, Kiss Me 5 Kill Me, Kiss Me 5 Lee Young Yuu

Posledním dílem jsou uzavřeny všechny příběhy a komediálně je uzavřena cesta, kterou všechny postavy podstoupily. Skvělá série. Doufám, že budu mít možnost se k ní někdy brzy vrátit. :)
(Poznámka pro "pikilo": Když se ti tahle série tak nelíbí, proč sis jí dočítala až do konce?)

Kill Me, Kiss Me 4 Kill Me, Kiss Me 4 Lee Young Yuu

U čtvrtého dílu mám zamilovanou především obálkovou kresbu (he he), ale co se příběhu týče, ani o tom nemůžu říct křivé slovo. Série má svůj vysoký standard a ten si drží. (^^)

Kill Me, Kiss Me 3 Kill Me, Kiss Me 3 Lee Young Yuu

Třetí díl navazuje na druhý, co se příběhu týče a rozhodně to není na škodu. Kdo z nás si snad nezamiloval (těch, co nemají potřebu tuto sérii kritizovat) Jung-Wooa? ;)

Kill Me, Kiss Me 2 Kill Me, Kiss Me 2 Lee Young Yuu

Manhwa série Kill Me Kiss Me má zajímavý příběh, a změněná centricita druhého dílu to pro mě pouze potvrzuje. :)

Kill Me, Kiss Me 1 Kill Me, Kiss Me 1 Lee Young Yuu

Sérii Kill Me Kiss Me jsem měla půjčenou od kamarádky, a teď si jí sháním pro sebe. Z prostého důvodu, série se mi moc líbila. ;)

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Poslední díl série a byla jsem za to i ráda. Knížku jsem četa spíš na setrvačník, než cokoli jiného, ale nebylo to až tak strašné. Co mě rozhodně zaujalo byl Jacobův náhled na události. Dokonce i zapojení Rosalie do běhu příběhu ve větším rozsahu bylo milým překvapením, ač rozhodně tato upírka není zrovna sladkostí sršící. Konečná "bitva" byla ale zklamáním. Kdo četl chápe, kdo bude číst pochopí... Tečka.

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Oproti druhému dílu z mého pohledu zlepšení, ale zklamalo mě, že když děj začíná nabírat na obrátkách, Bella začne magořit (-_-). Snad už je to způsobeno odstupem času, ale já si Bella samotnou snad nikdy neoblíbila. Mnohem více mě zaujaly vedlejší postavy, kterým bohužel v tomto dílu není dáno moc prostoru. Jinak se to ale nečetlo špatně.

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Mě osobně se tento díl asi líbil nejméně (ač se mi líbí zpracování obálky), Bellin způsob vyrovnání se s odchodem Edwarda a její následná tendence k "adrenalinovým sportům" mi přijde až komická. O to spíše, že když začíná cítit něco k Jacobovi, a sama to i přiznává, stačí lusknout prsty a jede do Itálie, skočit Edwardovi do náručí... ... (-_-)... I tak měla ale knížka světlejší místa, která ale postupem času a medializací z mé paměti vybledla. Stejně jako první díl nehodnotím.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nemám ráda, když jsem ovlivňována médii, ale musím přiznat, že humbuk kolem Stmívání mě zklamal. Já osobně jsem například četla knížku ještě před uvedením filmu, a poměrně se mi líbila, ale s nástupem hordy fanynek, které přilákal hlavně pohledný zevnějšek Roberta Pattisona (a kterého mám jako herce přes to přeze všechno stále ráda), mé nadšení z knížky poněkud ochladlo. Nehodnotím, protože by to snad ani nebylo spravedlivé. Knížka si můj chladný odstup, který pro ni vytvořila média nezaslouží.