heja heja komentáře u knih

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Keďže je toto moja už piata knihy od Julie Caplin, dovolím si porovnávať.
Musím povedať, že sa jedná o doposiaľ NAJLEPŠIU knihu zo série Romantické úteky, hoci Paríž, Brooklyn, Kodaň a Chorvátsko mali čo-to do seba, Hetelu na Islande nesiahajú ani po päty. Dokonca mi to chvíľami pripadalo, akoby to písal iný autor, avšak, Julie sa opäť dokonalo pohrala so slovami a navodila nefalšovanú, realistickú atmosféru daného miesta, v tomto prípade Islandu, a tak som prestala pochybovať o tom, či čítam knihu od nej. Vždy som milovala severské krajiny, no po prečítaní tejto knihy mám chuť si zabaliť narýchlo kufor a ako Lucy odletieť na Island, vo viere, že ma tam čaká nový začiatok! :)
Snáď ma autorka takto milo prekvapí aj v ostatných knihách, ktoré mi zo série ešte chýbajú dočítať.
Tomuto dielu však môžem s istotou dať 5*.

09.06.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Moje už štvrté stretnutie s knihou od Julie Caplin a tak si dovolím porovnávať. Pekáreň v Brooklyne ma, musím priznať, bavila viac ako Cukráreň v Paríži a Pláž v Chorvátsku, hoci ani tento diel nebol nejaký svetaborný, ale čo očakávať od nenáročného románu o pravej láske? Ak človek nemá nejaké veľké očakávania a je zmierený s jednoduchým dejom a predvídateľnosťou, všetko je s kostolným poriadkom a knihu si užije. Bavili ma slovné prestrelky Todda a Sophie a aj to, ako ho vždy zrazila z výšin jeho ega. Tentokrát ma autorka pozitívne prekvapila aj s hlbším rozpracovaním postavy Todda a to, ako bol jeho život a názor na lásku ovplyvnený nefunkčným, toxickým manželstvom jeho rodičov.
Musím ale Julie priznať, že sa opäť vyhrala s opismi New Yorku a jeho okolia, navodila dokonalú atmosféru všetkých miest, ktoré sme navštívili.
Môj osobný názor: Kaviareň v Kodani sa mi páčila doposiaľ najviac, ale v porovnaní s Cukrárňou v Paríži a Plážou v Chorvátsku je táto kniha na vyššej úrovni, bavila ma viac a preto by som dala 3 a pol *.

31.01.2022 4 z 5

Môj priateľ tučniak Môj priateľ tučniak Tom Michell

Príbeh podľa skutočných udalostí písaný na základe spomienok autora. O to viac si ma získal! Napriek tomu, že milujem tučniaky celým srdcom som sa príbehu trochu obávala, no moje obavy boli zbytočné. Šialené dobrodružstvá mladého učiteľa z Anglicka spolu s tučniakom ktorého zachránil vás určite nenechajú bez smiechu a rozveselia vás aj v ten najdaždivejší deň. Veľmi nenásilným spôsobom sa taktiež zoznámime s krajinou a životom v nej, ktorý vďaka situácii v danom období nebol práve jednoduchý.
Kniha nám okrem zábavy, histórie a cestopisu prináša aj lásku ku zvieratám a upozorňuje na problematiku životného prostredia.

04.01.2022 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Jedno slovo, ktoré opíše posledný diel tejto úžasnej série; dokonalosť.

Bola to totálna horská dráha emócií od smiechu, cez strach, hnev, plač, ľútosť, radosť... Autorka sa opäť prekonala a potvrdila svoje kvality, knihy, postavy, ich príbeh a budúcnosť no samotný svet boli prepracované do posledného detailu.
Jediná vec, ktorá mi na tejto knihe prekážala: že skončila

28.05.2022 5 z 5

Búrka v impériu Búrka v impériu Sarah J. Maas

Musím sa opakovať a napísať, že séria je s každým dielom lepšia a lepšia, prichádzajú nové postavy, dej je čoraz viac napínavý, tajomstvá vyplávajú na povrch a ako to Aelin vie najlepšie, nikdy neprestane šokovať, rovnako ako autorka samotná.
Opäť dochádza k striedaniu pohľadov a konečne som si našla cestu aj k Manon, ktorá, ako ostatné postavy má svojich démonov s ktorými sa musí vysporiadať. Už len dúfať, že ďalší diel bude minimálne tak úžasný ako tento a snáď ešte lepší!

26.01.2022 5 z 5

Jednota Jednota Oliver Bowden (p)

Z hernej série sa nejedná o najobľúbenejší príbeh, no z tej knižnej jednoznačne! Kniha nám ponúka náhľad do života Élise, ktorá vďaka svojim denníkom vypĺňa obdobie medzi prológom hry a prvou misiou, kedy naskočíme do deja cez Arna Doriana.
Čo sa týka spracovania, autor sa konečne o niečo viac rozpísal aj o historickom pozadí, ktoré v predchádzajúcich knihách len mierne načrtol a nechal to na čitateľovi, aby si, v prípade záujmu, o historických aspektoch diela doštudoval informácie na vlastnú päsť.
Ku knihe a k celej sérií sa vraciam už niekoľkýkrát a vždy som rada, že som tak učinila, čítajú sa veľmi rýchlo, ľahko, a som presvedčená, že sa do príbehu nie len Élise a Arna, ale celého príbehu assassínov a templárov zamiluje aj človek, ktorý tieto hry nepozná / nehrá.

21.07.2022 5 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Ako prvé som videla film a potom čítala knihu, vzdala som to na *jachte* a po asi roku a pol som tomu dala druhú šancu. Väčšinou býva kniha lepšia ako film, ale v tomto prípade to (pre mňa) neplatí. Hoci aj vo filme bola väčšina scén veľmi patetických, pripisovala som to k tomu, že áno, je to erotický film. Na druhu stranu, v knihe to bolo rovnaké. Asi bola moja chyba, že som od nej čakala viac, každopádne, dám šancu aj pokračovaniu.

27.01.2022 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Za mňa zatiaľ najlepšia kniha zo série. Nedokázala som ju odložiť a to, ako sa postupne zoznamujeme s postavami, ako aj tie najmenšie maličkosti do seba začínajú zapadať... Zatiaľ čo vo veľa prípadoch sa deje, že s novou knihou či sériou seriálu sa príbeh zhoršuje, tu sa jedná o presný opak. Každý ďalší diel je viac prepracovanejší, intenzita napätia sa postupne zvyšuje... Už teraz sa neviem dočkať kedy sa pustím do ďalšej knihy

17.01.2022 5 z 5

Polibek v Římě Polibek v Římě Catherine Rider

Pre milovníkov jedla, Vianoc, romantiky a Talianska je táto kniha absolútne dokonalá! Ja, ako človek, ktorý spĺňa vyššie vymenované "požiadavky" nemôžem povedať nič krivé. Od deja sa nedajú a ani nesmú očakávať veľké zvraty, zápletky či dávne tajomstvá, keďže ide o "oddychovu na adventné večery". Kniha splnila presne to, čo mala. Veľmi vtipne nás previedla najznámejšími miestami Ríma, nechýbali ani hlbšie myšlienky na tému lásky, priateľstva, dokonca ani sebareflexia či tzv. self-growth a self-love. V príbehu spolu s hlavnými postavami prechádzame Rím, spoznávame talianské delikatesy a hlavne... čakáme na "polibek v Římě" !

29.12.2021 5 z 5

Vánoce v New Yorku Vánoce v New Yorku Mandy Baggot

Kniha čítaná v anglickom origináli.
Musím povedať, že spočiatku som mala problém ponoriť sa do sveta Lary a zároveň do sveta Setha (keďže sa ich pohľady striedali) no po nejakých štyroch kapitolách, ktoré som naozaj čítala s ťažkým srdcom, som sa do príbehu zamilovala a úplne ma pohltil. Je to milé vianočné oddychové čítanie o hľadaní samého seba, svojho šťastia, o rodine a samozrejme...láske! Kniha je písaná veľmi jednoducho, sviežo, vtipne a ako stvorená na decembrové večery.

22.12.2021 5 z 5

Jedného dňa v decembri Jedného dňa v decembri Josie Silver

(SPOILER) Knihu som dostala pred pár rokmi od mojich kamarátok ako narodeninový darček. Napriek všetkému musím povedať, že sa stala mojou "vianočnou tradíciou" a čítam ju každý rok v decembri. Príbeh je veľmi, dalo by sa povedať, jednoduchý,predvídateľný a sleduje príbeh našich hlavných postáv naprieč takmer desaťročím a môžeme vidieť ako postupne dozrievajú, posúvajú sa v osobnom, kariérnom a aj rodinnom živote. Hlavná hrdinka stretne lásku svojho života no nestihne sa s ním zoznámiť a ako inak by sa jej mohol dostať do života ako nový priateľ jej najbližšej kamarátky? Áno, pre niekoho je tento príbeh možno patetickým, no pre nenapraviteľných romantikov ktorí milujú Vianoce je ako vyšitý. Rovnako aj pre ľudí, ktorí si prechádzajú podobnou situáciou - niekoho ľúbia, no kvôli okolnostiam nemôžu byť spolu. Ako hovorí Jack v knihe- možno za iných okolností... A keďže spadám do oboch kategórií, môžem prehlásiť, že ak aspoň do jednej z nich patríte, určite si príbeh zamilujete.

12.12.2021 5 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

Kvalita príbehu zrástla vďaka tomu, že nabral iný smer a vyprostil sa z tuctovitosti "kráska a zviera". Príbeh naberá na deji, ktorý nám bol v prvej knihe do určitej miery skrytý, ale ono to tak väčšinou aj pri fantasy knihách býva, no nie? :)
Kniha sa čítala veľmi rýchlo a keďže som ju čítala po večeroch, musela som sa buď veľmi presviedčať aby som ju odložila a išla spať, alebo s ňou rovno zaspala od únavy, pretože som ju nechcela odložiť skôr, ako dočítam "aspoň túto kapitolu" ktorá sa premenila na tri ďalšie, veď to poznáte ;)
Príbehu nechýba akcia, napätie, slow - burn romance... no všetko je tak, ako má byť.
Už teraz sa teším na tretí diel!

26.07.2022 5 z 5

Láska a gelato Láska a gelato Jenna Evans Welch

Ja, ako obrovský milovník Talianska, som bola veľmi nadšená, keď som zistila, že bude čoskoro film, a o to viac, keď som sa dozvedela, že je na základe knižnej predlohy. Misia bola jasná: prečítať si knihu skôr ako bude film!
Nedokážem povedať nič iné, ako to, že je to úžasná letná kniha, ktorej dej sa odvíja v Taliansku, s typickými talianskymi postavami, dej bol síce jednoduchší, ale to sa u takýchto kníh dá aj očakávať, no i napriek tomu bol veľmi zaujímavý, veľmi ťažko som sa od knihy odtrhávala. Ak by som mala viac času, bola by som schopná ju prečítať behom jedného dňa.
Milujem to, ako nás autorka pomocou denníku Lininej matky previedla najznámejšími miestami Florencie a vtipným, ľahkým spôsobom opisovala každú situáciu. Nebola postava, ktorej by som mala čo vytknúť, azda len Matteo, ale... každý dobrý príbeh potrebuje "padoucha".
Už teraz sa veľmi teším na film a knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi rom-com a predovšetkým gelato. :)

18.06.2022 5 z 5

Buď ťažký frajer Buď ťažký frajer Jen Sincero

Knihu som skúšala čítať pred 3 rokmi, no nakoniec som to vzdala a teraz som sa k nej vrátila. Úprimne ? Ľutujem toho. Prišlo mi to, akoby autorka polepila kúsky ostatných kníh, ktoré doplnila, pre mňa, veľmi otravnými pasážami z jej života. Čítam knihu na to, aby som sa mohla rozvíjať a pracovať na sebe, nie na to, aby som zistila, že jej synovec, že ona na joge, že je sused...Za mňa obrovské sklamanie a som rada, že knihu mám doslova "z krku".

17.02.2022 odpad!

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Kniha sa čítala veľmi rýchlo a ako to býva pri tomto žánri, nedá sa a ani nemôžeme očakávať nejaké prekvapivé zvraty. Príbeh bol príjemný, vtipný a svieži, miestami mi mierne pripomínal seriál Emily in Paris.
Avšak, na to, že sa jedná o romantiku som mierne sklamaná. Hlavní predstavitelia sa hašteria, áno, hľadajú si k sebe cestu hoci boli kedysi priateľmi, no chýba mi tam tá povestná romantická iskra, od ktorej očakávam, že bude v každej knihe rovnakého žánru. Na moje sklamanie sa objavila až pár stránok pred koncom.

17.01.2022 3 z 5

Pouštní přísaha Pouštní přísaha Oliver Bowden (p)

Ako nadšený fanúšik hier série Assassin´s od samotného začiatku a prvej časti musím povedať, že každú hru a knihu doslova hltám. Príbeh Bayeka ma dokonalo pohltil a priznávam, že som ju prečítala rýchlejšie ako som čakala. V porovnaní s hrou mi kniha obsahovo príde chudšia, či už tým, že niektoré časti neboli zhodné, no hlavne, príbeh je ochudobnený o obrovské množstvo "obrazov". Chýbajú mi napínavé boje na mori, práca s Kleopatrou, návštevy v Alexandrii. Rovnako mi prekážali aj skoky v pohľadoch a časoch, človek, ktorý nehral hry a nepoznal postavy už predtým by sa mohol veľmi jednoducho zamotať. Napriek tomu kniha ako taká bola fajn, užila som si ju ako aj ostatné knihy od Bowdena. Avšak, srdce oddanej fanúšičky a milovníčky týchto hier mi nedovolí dať plných 5 hviezdičiek.

18.12.2021 4 z 5

Most nad riekou Liffey Most nad riekou Liffey Marta Gergelyová

Kniha má potenciál s originálnym príbehom...ak by bola kvalitnejšie spracovaná.

18.02.2024 3 z 5

Emily v Paříži Emily v Paříži Catherine Kalengula

Ak by som nevidela seriál, z knihy by som teda toho moc nemala. Autorka extrémne šetrila slovami. jednoznačne odporúčam najprv pozrieť seriál a až potom čítať knihu.

27.12.2023 2 z 5

Algoritmus lásky Algoritmus lásky Lenka Kyselicová

jedná sa o veľmi dôležitú knihu v rámci osvety zneužívania, domáceho násilia či bolesti, s ktorou sa človek musí vyrovnať. Dej, nápad a celkový obsah knihy spolu s posolstvom bol fantastický a to bol dôvod, prečo som knihu dočítala. Celkový zážitok z čítania však znižoval autorkin spôsob a štýl písania :( Ale, sto ľudí, sto chutí. To, čo nevyhovuje mne, môže vyhovovať ďalšej tisícke mladých, ktorí knihu chytia do ruky.

21.05.2023 4 z 5

Pútnik Pútnik Alexandra Bracken

Záver úžasnej série o dvoch knihách. Celkom určite by som prijala aj ak by sa jednalo o trilógiu, ale autorka najlepšie vie, kedy treba prestať, aby príbeh nestratil na kvalite :) Kniha bola napínavá, stále sa tam niečo dialo. Tentokrát sme mohli sledovať dva rôzne príbehy, keďže Nicholas a Etta necestovali spolu, o to viac to bolo zaujímavejšie. Mali sme aj možnosť spoznať Juliana, za čo chválim.
Kvalitne spracovaná kniha s tématikou cestovania v čase, 5* :)

10.10.2022 5 z 5