hatikva hatikva komentáře u knih

Šváb Šváb Ian McEwan

Plně souhlasím s předchozím komentářem. Tato nejnovější kniha makabrozniho autora představuje tentokrát lehkou a svěží satiru spojenou s tématikou brexitu v alegoricke podobě. Autor se odkazuje hned v úvodu na Proměnu a na jejím základě rozehrává stále tolik aktuální politickou hru vysoce postavených švábu.

25.03.2020

Gordon Gordon Edith Templeton

Příběh, který se odehrává krátce po skončení 2.svetove války představuje čtenáři hlavní hrdinku, emancipovanou ženu, která podlehne kouzlu psychiatra a prožívá s ním značně submisivni vztah, ve kterém je tímto mužem ovládaná jako loutka nejen po sexuální stránce, ale i znásilňována verbalne. Roman je tak zajímavou psychologickou sondou do duše hlavní hrdinky, odkrývá její zasute a často téměř vytesnene vzpomínky, které často zpětně vysvětlují její chování a jednání. Zároveň nám dává možnost nahlédnout do duše ženy ovládané svým partnerem.

22.03.2020

Manekýn Manekýn Joanna Scott

Kniha, která zanechá ve svém čtenáři až magický dojem. Prostřednictvím jedné z hlavních postav, která na Manekýnu vyrostla, se vracíme retrospektivně do dob 20.let 20.století, kdy toto venkovské sídlo obývá jeho majitelka ,invalidní starší dáma,společně se svým početným služebnictvem. Společnost zde sídlící tvoří uzavřenou skupinu, s jejímž osudem se prolíná magický duch přírody v podobě vycpaných zvířecích exponátů a okolní krajiny. Román je čtivý a nese v sobě prvky až antického dramatu spojeného s osudy hlavních postav.

08.03.2020

V náruči mužů V náruči mužů Camille Laurens

V této knize autorka rekapituluje své vztahy a adoraci mužského pohlaví, vrací se do období svého dětství, dospívání, přemýšlí nad svým vztahem k otci, příteli své matky, složitých rodinných vazbách a manželství, které prochází krizí. Prolíná se zde několik dějových linek, autorka píše velmi intuitivně a nebojí se otevřít svou třináctou komnatu i v oblasti milostných vztahů a smrti dítěte. Kniha, která evokuje mnoho zajímavých podnětů. Vyžaduje však podle mě příhodný okamžik a soustředění se.

05.03.2020

Světlo dne Světlo dne Graham Swift

Tato kniha anglického prozaika mě velmi zaujala a stala se úvodem do jeho další tvorby. Sledujeme zde retrospektivně příběh vraždy vyprávěný bývalým policistou, dnes soukromým detektivem, který se živí sledováním nevěrných manželů. Jedna z jeho zákaznic však radikálně poznamená jeho život svou zakázkou na sledování manžela, který právě ukončuje svůj milostný poměr s chorvatskou dívkou, která se stala členem rodiny. I když tento milostný vztah skončil, to hlavní po dějové stránce teprve na čtenáře čeká. Stáváme se tak svědky příběhu , který se nejprve může zdát chaotický tím, jak se zde prolínají časové roviny vyprávění, postupně však celý obraz děje zapadne a nabídne tak zajímavou psychologickou sondu do duše a jednání hlavních postav.

27.02.2020

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

(SPOILER) Životní bilance muže, který na pozadí politických a společenských dějin Francie 20. století rekapituluje svůj život od dětství, které bylo ovlivněno smrtí jeho bratra, celoživotního vzoru, přes sexuální revoluci 60. let, studia sociologie na univerzitě, první milostné vztahy, až k nepovedenému manželství a postupnému odcizení od svého okolí. Útěchou se mu kromě novinářské profese stává svět fotografie, kde nachází životní harmonii. Osobitá bilance muže, která je dokladem jedné éry francouzských dějin. Doporučuji.

26.02.2020

Sbohem, přízraky Sbohem, přízraky Nadia Terranova

Komorní příběh z péra italské autorky přibližuje čtenáři vnitřní dialog úspěšně etablovane autorky rozhlasových her, ve kterých se vypořádáva s traumatem z dětství. Deprese a následný odchod jejího otce do neznáma je pro hlavní hrdinku zdroj mnoha obsesi a halucinaci, které narušují jinak spokojený osobní život hlavní hrdinky
Je nutné čelit minulosti, umět uzavřít určitou životní kapitolu, abychom mohli vnímat nové výzvy a užívat si to, co máme. Hlavní postava tohoto románu je toho typickým příkladem

20.02.2020 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Tato kniha americké autorky původem z Hongkongu dává náhled do duše dospívající dívky, která je nucena se na prahu dospělosti konfrontovat s mnoha existenciálními problémy - snaha dostat přáním sve matky, co má v životě být, co dokázat, jak se zařadit do společnosti, pokud se lisim barvou pleti a kulturou, jak se stát vnitřně svobodným a organizovat život po svém. Mistrny náhled do duše hlavní protagonistky, do které se okolí snaží projektovat své nezdarene životní plány a která i přes tento fakt chce žít své autentické já za každou cenu. Víme o svých blízkých opravdu vše podstatné, nebo jen podlehame povrchním soudům?

13.02.2020

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

(SPOILER) Oceněná novela nabízí jako tradičně u toho autora hluboký vhled do psychologie hlavních postav. Nad hrobem společné důvěrné přítelkyně se setkávají dávni přátelé,slavny hudební skladatel a oportunisticky založený novinář. Postupně se před čtenářem odkrývá široká paleta motivů lidského egocentrickeho jednání, která vyústí ve vzájemnou sebevraždu, symbolickou katarzi. Doporučuji

Bílá kniha Bílá kniha Han Kang

Tato tenká kniha je spíše zamyšlením, meditací nad symbolikou bílé barvy v našich životech, nabízí nevšední pohled na věci všedních dní spojené s touto barvou. Krátké, inspirující

Superpozice Superpozice Kat Kaufmann

Kniha této autorky mě zaujala nejen svým nosným tématem, ale především způsobem jeho zpracování. Pojednává totiž o tom, s čím mnoho dospívajících jedinců dnes bojuje, totiž se snahou nalézt svou identitu, své autentické já, v dnešní postfakticke době a především místo ve společnosti . Zde je hledání vlastního já ještě zkomplikovane původem hlavní hrdinky, ve kterém se spojuje starobylá židovská a ruská kultura v konfrontaci s německou kulturou 90.let...Kde jsou mé kořeny, co utváří můj život a kam mám směřovat, to jsou otázky, které si autorka prostřednictvím hlavní hrdinky klade a nabízí zajímavý výklad. Kniha je hodně o pocitech, dojmech, to však neubírá na její ctivosti.

Výrostek Výrostek Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Společensko-psychologický román, ústřední motiv morální krize mladíka posedlého fixní ideou získat majetek, společenské postavení a nezávislost , který naráží na okolní prostředí a dobové tendence. Hluboká sonda do duše a úvah hlavní postavy..

08.10.2019

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Tato kniha předního myslitele a amerického filosofa 19. století, představitele tzv. transcendentalismu, je sondou do života člověka, který se rozhodl opustit tradiční životní styl a žít v lesích, uprostřed přírody. Ukazuje, že člověku stačí k opravdu spokojenému životu mnohdy méně, než si představuje a že vše ostatní je jen pozlátko a způsob zotročení a nesvobody člověka. Právě zde, v tomto prostředí, se zamýšlí velmi působivě a nadčasově nad smyslem života, životními hodnotami a sociálními konstrukty, které člověku upírají právo na skutečně svobodný život, kde by člověk poznal sám sebe a to, co skutečně od života chce. Myslím si, že vzhledem k současné postmoderní době a akcentaci ekologické problematiky je toto dílo více než nadčasové a mnohé autorovy úvahy rezonují s problémy dnešních dní..

02.10.2019 4 z 5

Tajemství papyrů Tajemství papyrů * antologie

Tato utla knížečka nabízí detailnější pohled do duše starověkého člověka, přináší působivé náhledy na radosti a starosti všedních dní a ukazuje tak netradiční pohled na toto období, který zůstal ve slavných dílech antických klasiku mnohdy utajen. Je dokladem toho, že lidstvo řeší stále obdobný okruh problémů rodinného i společenského života. Ve své době vyšla jako členská prémie

24.09.2019 5 z 5

Mandaríni Mandaríni Simone de Beauvoir

Opus magnum slavné francouzské profesorky filosofie a intelektuálky. V provonání s ostatní tvorbou této autorky bych Mandaríny označil za její umělecký vrchol, ve kterém se spojuje hluboká znalost psychologie, filosofie, politiky. Tento román líčí osudy francouzské levicové inteligence po skončení druhé světové války, jejich naděje, plány, avšak také drsnou realitu vedoucí k deziluzi a hledání morálních východisek. V ústřední postavě psychoanalytičky Anny, jedné z nejlépe vykreslených postav románu, autorka promítá své životní zkušenosti a světonázor

18.09.2019 5 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Tato kniha představuje první tři díly z úspěšné pentalogie. Autor se českému čtenáři představuje jako skvělý znalec psychologie hlavních postav a sociálních poměrů své doby. Otevírá vrátka do soukromí vyšší britské společnosti, s hořkou ironií před námi tak defiluje řada ožehavých témat, která měla zůstat skryta- od incestu, přes závislost na alkoholu, drogách či sexuální deviace. Autor se snaží nic neskrývat, vychází ze své osobní zkušenosti. Ukazuje tak zhoubný vliv nevhodného rodinného prostředí na psychosociální rozvoj jedince a jejich pozdější negativní vývoj poznamenaný těmito okolnostmi. Lidé ztroskotávají, nalézají však naději...

26.08.2019 5 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Zelda Fitzgeraldová je českým čtenářům dobře známá nejen prostřednictvím svého slavnějšího manžela Scotta, ale i z románů Alabama song či Z jako Zelda, které se soustředí na psychologickou a společenskou sondu. Jediný dokončený román této autorky je dalším poutavým svědectvím éry jazzového věku, světa krásných a prokletých, evokuje dobovou atmosféru a mnoho autobiografických prvků Zeldina života. V postavě Alabamy se obráží mnoho charakterových vlastností autorky, která nám touto knihou plnou barvitých metafor podává svědectví o svém nesporném literárním talentu předčasně ukončeném sebedestruktivními sklony.

25.08.2019 4 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Pokračování bestselleru Moc přítomného okamžiku, ve kterém autor rozvádí své myšlenky do větších detailů. Upozorňuje na ničivou moc našeho ega, myšlenkových konstruktů a negativních emocí, detailně se zaměřuje na koncept emočního těla člověka a představuje svou vizi nového světa plného duchovně transformovaných osob. Některé myšlenky i podněty jsou společné pro techniku mindfulness, která má s knihou též společné soustředění se na přítomný okamžik... Dobrý průvodce osobním rozvojem

25.08.2019 5 z 5

Sanatorium Arktur Sanatorium Arktur Konstantin Alexandrovič Fedin

Novela líčící životní osudy a vztahy tuberkulózních pacientů, kteří se zotavují v prostředí tohoto kdysi vyhlášeného sanatoria, které se dnes potýká s finanční krizí a odlivem pacientů. Autorovi se podařilo na pár stránkách vystihnout charakteristiku postav a prostředí sanatoria. Oddechová četba na jeden večer.

21.08.2019 4 z 5

Herbář Herbář Sándor Márai

Milé čtení, autorův morální a společenský kodex. Marai čerpal především z poznatků svých a antických filosofů.

21.08.2019 5 z 5