Gordon

Román je působivou osobní zpovědí, ohlédnutím za sadomasochistickým vztahem. Vypravěčka Louisa se v Londýně po 2. světové válce setkává s psychiatrem Gordonem a ihned s ním naváže intimní, odpočátku velmi submisivní vztah. Gordon se jí zmocňuje brutálně, znásilňuje ji i slovně: buď jí udílí příkazy nebo chladně analyzuje její komplexy a duševní stav. Román je dobrodružstvím milostným, psychologickým i jazykovým: autorka "hledá" slova, jimiž by vypravěčka popsala své prožitky a vypořádala se s Gordonovými zraňujícími analýzami. Kniha vyšla prvně v Anglii roku 1966 a měla punc zakázaného díla, později došlo i na pirátská vydání. Pod skutečným jménem autorky vyšla za značného mediálního ohlasu až v roce 2003....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15557/gordon-QO8-15557.jpg 3.789
Vydáno, Odeon

Gordon, 1966

Kniha Gordon

hatikva
22.03.2020

Příběh, který se odehrává krátce po skončení 2.svetove války představuje čtenáři hlavní hrdinku, emancipovanou ženu, která podlehne kouzlu psychiatra a prožívá s ním značně submisivni vztah, ve kterém je tímto mužem ovládaná jako loutka nejen po sexuální stránce, ale i znásilňována verbalne. Roman je tak zajímavou psychologickou sondou do duše hlavní hrdinky, odkrývá její zasute a často téměř vytesnene vzpomínky, které často zpětně vysvětlují její chování a jednání. Zároveň nám dává možnost nahlédnout do duše ženy ovládané svým partnerem.

petrarka72
10.10.2019

Spíš než 50 odstínů všelijakých nesmyslů připomíná tento bravurní román o závislosti Poslední tango v Paříži - nebo jednu linii Tichých dnů v Clichy. Spoustu věcí čtenář musí dohledat mezi řádky, ústřední vztah, v němž Gordon a Louisa bojují, každý svými zbraněmi, o uspokojení v dominanci, se vyvíjí velmi neznatelně a jako by každým setkáním začínal s překvapivou kličkou znovu. Není to lehké čtení, ale ve svém zdánlivém chladu přitažlivé - stejně jako hlavní mužská postava - a stejně jako ona umí v nejméně očekávatelných momentech udeřit.

Calinda
05.11.2017

Kniha se mi líbila, je vidět, že "padesát odstínů šedi" se dá napsat i mnohem zajímavějším a uvěřitelnějším způsobem.

Guepp
08.06.2017

Na Freudovu psychoanalýzu autorka moc pěkné světlo nehází, vlastně popichuje celou tu psychiatrickou společnost té doby. Nevím, jak měla velké znalosti psychologie a zda třeba čerpala ze svých zkušeností, ale dle mého je to prvotřídní psychologický román.
Možný spoiler: Žena v románu, která po celý svůj život zažívala vztahy, kde byla spíše ona dominantní, jenž udávala tempo, najednou zjistí, že jí velmi uspokojuje vztah, ve kterém hraje skoro až submisivního otroka. Nechává se ovládat mužem, který je jí nesympatický, nelíbí se jí a vlastně jí vůbec nepřitahuje. Sama píše, že vůbec nezná důvod, proč tomu tak je. Líbí se jí, že je jeho "nebohé dítě", kterému říká i kdy má a nemá jít na záchod.
Když jsem četla tento román, přemýšlela jsem nad tím, že to určitě není nic výjimečného. Podobné vztahy jistě existují - i když třeba může být muž ten submisivní. A věřím tomu, že jako nezaujatý pozorovatel se na to dá koukat velmi přes prsty - "tak přece odejdi, když se ti nelíbí, ne?" - ale ono je to ve skutečnosti dost zamotané. Jakmile se rozehrají nějaké role, jen těžko se z nich dostává. O to víc považuji za hrdiny ty, kteří jsou schopní utéct. :)
Opravdu skvělý román, který vás donutí zapřemýšlet. A pokud ho vnímáte jen jako pornografický, asi nemá ani cenu, abyste ho četli.

hellena1523
03.02.2017

Velice vkusně napsaný psychologický příběh s nádechem erotiky. Ani zdaleka se nečte snadno a jeho syrová atmosféra určitě není ani zdaleka určena čtenářkám současné eroticko-romantické literatury. Ale pokud vám tahle kniha sedne, tak si ji zamilujete.

maygirl
14.02.2016

Psychologický román, ne právě lehký na čtení... jedinečná sonda do dominantně submisivního vztahu bez jakýchkoliv příkras či odlehčení. Kniha, která je na nesrovnatelně vyšší úrovni, než v dnešní době tolik populární červená knihovna typu 50 odstínů šedi a jí podobná dílka.

tisha8409
26.08.2015

Vida, tak co je pro někoho nezajímavým odpadem plným srajd, je pro druhého kultivovaná náhražka 50ti odstínů.

Aljal
12.04.2015

kultivovane napsana kniha o vztahu v rovine dominance-submise, doporucuji vsem ctenarkam Padesati odstinu sedi