Gordon

Román je působivou osobní zpovědí, ohlédnutím za sadomasochistickým vztahem. Vypravěčka Louisa se v Londýně po 2. světové válce setkává s psychiatrem Gordonem a ihned s ním naváže intimní, odpočátku velmi submisivní vztah. Gordon se jí zmocňuje brutálně, znásilňuje ji i slovně: buď jí udílí příkazy nebo chladně analyzuje její komplexy a duševní stav. Román je dobrodružstvím milostným, psychologickým i jazykovým: autorka "hledá" slova, jimiž by vypravěčka popsala své prožitky a vypořádala se s Gordonovými zraňujícími analýzami. Kniha vyšla prvně v Anglii r. 1966 a měla punc zakázaného díla, později došlo i na pirátská vydání. Pod skutečným jménem autorky vyšla za značného mediálního ohlasu až v roce 2003. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15557/gordon-15557.jpg 3.973
Vydáno:, Odeon

Guepp

Na Freudovu psychoanalýzu autorka moc pěkné světlo nehází, vlastně popichuje celou tu psychiatrickou společnost té doby. Nevím, jak měla velké znalosti psychologie a zda třeba čerpala ze svých zkušeností, ale dle mého je to prvotřídní psychologický román.
Možný spoiler: Žena v románu, která po celý svůj život zažívala vztahy, kde byla spíše ona dominantní, jenž udávala tempo, najednou zjistí, že jí velmi uspokojuje vztah, ve kterém hraje skoro až submisivního otroka. Nechává se ovládat mužem, který je jí nesympatický, nelíbí se jí a vlastně jí vůbec nepřitahuje. Sama píše, že vůbec nezná důvod, proč tomu tak je. Líbí se jí, že je jeho "nebohé dítě", kterému říká i kdy má a nemá jít na záchod.
Když jsem četla tento román, přemýšlela jsem nad tím, že to určitě není nic výjimečného. Podobné vztahy jistě existují - i když třeba může být muž ten submisivní. A věřím tomu, že jako nezaujatý pozorovatel se na to dá koukat velmi přes prsty - "tak přece odejdi, když se ti nelíbí, ne?" - ale ono je to ve skutečnosti dost zamotané. Jakmile se rozehrají nějaké role, jen těžko se z nich dostává. O to víc považuji za hrdiny ty, kteří jsou schopní utéct. :)
Opravdu skvělý román, který vás donutí zapřemýšlet. A pokud ho vnímáte jen jako pornografický, asi nemá ani cenu, abyste ho četli.

hellena1523

Velice vkusně napsaný psychologický příběh s nádechem erotiky. Ani zdaleka se nečte snadno a jeho syrová atmosféra určitě není ani zdaleka určena čtenářkám současné eroticko-romantické literatury. Ale pokud vám tahle kniha sedne, tak si ji zamilujete.

maygirl
14.02.2016

Psychologický román, ne právě lehký na čtení... jedinečná sonda do dominantně submisivního vztahu bez jakýchkoliv příkras či odlehčení. Kniha, která je na nesrovnatelně vyšší úrovni, než v dnešní době tolik populární červená knihovna typu 50 odstínů šedi a jí podobná dílka.

tisha8409
26.08.2015

Vida, tak co je pro někoho nezajímavým odpadem plným srajd, je pro druhého kultivovaná náhražka 50ti odstínů.

Aljal
12.04.2015

kultivovane napsana kniha o vztahu v rovine dominance-submise, doporucuji vsem ctenarkam Padesati odstinu sedi

Palivo
11.03.2015odpad!

Takže. Začne to tak, že si mladá blbá nána sedne do hospody. Přijde k ní idiot, kterej jí od začátku uráží a chová se jako idiot. Vedle něho i můj kamarád Spacák, který používá balící hlášku "pujč mi zapr***," vypadá jako absolvent Jejlu. Náně to přijde urážlivé, ale protože je pitomá jak motyka, tak si řekne, že se s ním půjde podívat na jeho zahradu. Tam ji vojede asi tak jak Spacák vojížděl holky u nás za diskotékou Eden a mezitím si vymění pár vět, jejichž level mindfucku by nepřebil ani Dan Nekonečný na heroinu. No a pak si dají druhý rande. Logický.

Do tohoto momentu, což je teprve nějaká 30 stránka jsem si říkal, že už to prostě nemůže bejt horší.

chvíle napětí...

samozřejmě, že bylo.

Druhé setkání:

"Kolik bylo manželovi, když od tebe utekl?"
"Sedmadvacet."
"Takže nebyl starý a krásný, co?"
"Přestaň s těmi stupidními řečmi. Co to s tím má co do činění?"
"Jak to mám vědět? To bys měla vědět ty. Ale už na to nemysli."
"Jsi vážně nemocný! To je jako ten příběh o muži, kterému bylo sděleno tajemství, jak vyrobit zlato z obyčejného kamene, jako jediná podmínka mu bylo uloženo, že nesmí ani na okamžik pomyslet na bílé slony. A on se samozřejmě nedokázal přimět k tomu, aby nemyslel na bílé slony. Tak proč mi říkáš, abych na to nemyslela. Od teďka na to myslet budu!"
"Budeš, ale nikam se nedostaneš."
"A kam bych se měla dostat? Nerozumím ti."
"Nemusíš mi rozumět."
"Kecáš jen samé blbosti."

Po tomto intelektuálním průjmu pak pro zlepšení image začne hlavní hrdinka sypat z rukávu Goetheho Mignona a Fausta, což byl od autorky velice chabý tah jak nás přesvědčit, že má mozek, když hned náhle protagonisté pokračují:

"Běž do koupelny. A tím nemyslím umít se. Jak tomu říkáte?"
"Utrousit penci?"
"Ne, jinak!"
"Lu-lu."
"Jo, to je ono. Jdi se vylulat!"

LITERATURO, VZDÁVÁM SE.
PS: největší hnůj co jsem snad kdy otevřel.
PS2: nejotřesnější dialogy co jsem kdy četl.
PS3: nejvíc idiotské postavy
PS4: poslední potvrzení mé doměnky, že jsem si v ranném dospívání postavil Odeon na piedestal (páč jsem nic jiného neznal) a ona to je přitom řada, kde vychází až neúměrně obrovské množství průměrných a podprůměrných srajd.

fruitbueno
23.02.2015

Nemám šajn, jak toto dílo ohodnotit. Prudce nesympatické postavy, jejichž minulost, přítomnost i budoucnost mi byla těžce ukradená, příběh (???) žádný, no opravdu nevím. Asi by se dala ocenit odvaha autorky, že text vznikl v době, kdy vznikl. Ale to je tak všecko...

paprickaa
05.02.2015

Podmanění psychické i fyzické. Propojení dvou osob, kteří k sobě patří jako jing a jang.
Rozjetý vlak, kterým se oba tak rádi společně řítí.
On jí koupil lístek, ale ona nastoupila dobrovolně.
Problém ovšem je, že se vlak řítí čím dál tím větší a větší rychlostí. Oba šílí vzrušením z téhle zběsilé jízdy, ale to začíná být dost nebezpečné a… takový vlak je hrozně těžké zastavit.
Kam až může dojet, pokud ani jeden z nich nezatáhne za záchrannou brzdu, nebo snad vykolejí, narazí?

Pro mě asi zatím nejlepší kniha, která popisuje BDSM vztah, kde jsou jasně dané role a působí to tak přirozeně…
Jen ten překlad místy pokulhává, často se opakují jednotlivá specifická slova, ale to nijak zvlášť téhle knížce neubírá na jejím kouzlu.
Rozhodně ale nečekejte žádné něžnosti, polibky, láskyplné doteky...
Knížka mě učarovala svou uvěřitelností, dokázala jsem se dokonale vcítit do hlavní hrdinky a knihu zhltla prakticky jedním dechem.
Určitě jí chci doporučit všem, kteří za BDSM vidí hlubokou psychologickou hru, ale chvílemi i něco, kde pro logos není místo, ale je to jen a jen o psýché…

Pavo.Klima
12.06.2014

Podle anotace na obálce knihy jsem asi čekal víc. Pamatuji si, že když jsem kdysi potajmu četl svazek erotického románu z knihovny mých rodičů, tak to se mnou hýbalo. Gordon se mne nejvíc dotýkal při čtení psychiatrického finále. Průběh toho sexuálně podřízeného vztahu ve mně mnoho emocí nevyvolal. Přesto jsem pociťoval oboustrannou vazbu mezi oba hrdiny.... Byla to láska bez něžností, vyjadřovaná příkazy a poslušností.... Spirála, kterou nejde jen tak zastavit... Bez posledních dvou kapitol by to nebylo ono. Vydržet se vyplatí... Seděl jsem na náměstí Míru, slunce pálilo, lidé se houfovali do párů. Ideály lásky... Dilema ala vnitřní babička a matka hrdinky - konvence vs. spokojenost... povinnost vs. láska... Nalezení osobního Goetha, před kterým lze v klidu, ale poslušně rozprostřít své dlouhé vlasy jako na počet císaře Franze Josefa....

Basti06
04.04.2014

k prihlednutim k tomu, kdy roman vzniknul, ziskal muj obdiv. dnes by mozna zapadnul. cim mene je popisnejsi, tim je desivejsi. Neklid se prenasi z kazde stranky...

kosakkill
02.04.2014

Vau... no příběh má opravdu tíživou atmosféru. Skvělý psychologický román.

miuk
31.12.2013

Zvláštní kniha. Příběh mě něčím znechucoval, ale přesto jsem četla dále až do konce. Konec mě zklamal, čekala jsem něco šokujícího, úlet a ono nic.

kneslova
21.08.2013

Velice zvláštní kniha, zajímavý jazyk i příběh

Chensie
28.05.2013

Úžasný psychologický román.

evasamankova
15.05.2013

Jak knihu ohodnotit? Mám z ní dosti rozporuplné pocity. Ale ve výsledku je to spíše zklamání. Předně nejsem podobného "zaměření" jako byla autorka, takže takovýto vztah jednoduše nechápu. První věc - Gordon i Louisa mi byli oba nesympatičtí.. Dále to, co se v anotaci jeví tak provokativně a zkaženě, v samotném románu bylo spíše nakusováno. Autorka se za celou dobu svého líčení nedostala ničemu pod povrch nebo takříkajíc "na dřeň". Její pocity, které jí to nutily dělat nebo přesněji " si nechat dělat", mě zcela míjely.. Nepřesvědčivé. Další věc, která mi chyběla, byla absence jakéhokoliv popisu sexu. Kromě obratu "zmocnil se mě". Samo téma si o to říká. Ale uznávám v kontextu dnešní doby proti stáří knihy a době, kdy byla napsaná - je to velký rozdíl.(I když třeba taková Agatha Christie s inteligentními zápletkami a konci svých knih obstojí i v dnešní době krimi a thrillerů). Dnes se se sexem takové "caráty" nedělají. Závěrem pro mě dosti nepřesvědčivá zpověď. Celkem nepříjemné čtení, ke kterému jsem se nutila. Trochu jako chlubení se tím, kým vším byla hrdinka vydržována.

tibby
11.11.2012

"Je lepší být trestán než ujít bez trestu, protože člověk aspoň ví, že se s ním nejedá lhostejně. Bez mraků není nádherných západů slunce..""Nechám si tě navždy, protože vždycky najdu nový způsob, jak tě mučit."Nemám slov, přečteno za čtyři hodiny.

Eli.s
23.10.2012

Stránkou po stránce se potápíme čím dál hlouběji do mysli i pocitů Luisy, hlavní hrdinky, která je odrazem samotné autorky. Strhující příběh, kterému Edith Templetonová propůjčila autenticitu, popisuje odvrácenou tvář lásky a zároveň nás nechá nahlédnout do lidské psychiky, která se možná jen zdánlivě jeví stejně nevyzpytatelně jako láska samotná.

Bolkonská
30.07.2012

Mám přesně opačný pocit - ty analýzy jsou mnohem hlubší, než by člověk od takové knihy čekal. Ani zdaleka nejde o prvoplánovou pornografii, jak se to občas někde senzačně propaguje. Scény, přestože vlastně brutální, jsou popsané velmi decentně, a i kdybyste se na prvních 150 stranách divili, o čem že to tedy je, na zbývajících 50 vám to určitě bude úplně jasné. Velmi znepokojující příběh fatálně hluboké lásky.

odejana
24.07.2011

Je to sice dráždivé, ale jen na povrchu, nepřipadlo mi, že by v analýzách vztahu a situací pronikla nějak hlouběji. Horko těžko jsem to dočetla.

charlosina

Zneklidňující a dráždivé zároveň. Silná atmosféra, roztodivné pocity a nádherný jazyk.