hatikva hatikva komentáře u knih

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Vedle titulu Svíce dohořívají představuje tato novela mistrnou ukázku psychologické kresby hlavních postav, jejich vnitřní prožívání, skryté pohnutky, sny, tužby. Autor velmi autenticky evokuje maďarskou společnost před druhou světovou válkou, zřetelná je též nostalgie po dobách minulých. V postavě soudce můžeme pozorovat typického představitele klasické měšťanské epochy s její hodnotovou orientací, která se však pozvolna vytrácí..

21.08.2019 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Dílo dnes již světoznámého japonského autora v sobě skrývá mnoho témat typických pro Murakamiho tvorbu- hledání vlastní identity hlavního hrdiny Kafky v dnešním světě, smyslu života a směřování člověka, prolínání tradiční japonské a západní kultury,existenční vakuum postmoderního doby, složité milostné vztahy. To vše okořeněné prvky magického realismu a freudovské psychologie. Doporučuji, příběh je zajímavý, čtivý, nabízí netradiční pohled na mnoho výše zmíněných témat a zároveň zde může čtenář sledovat kontinuálně druhý příběh pana Nakaty, který je neméně poutavou osobou.

07.08.2019 4 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Nesmrtelná klasika, opus magnum autora. Ústy Proroka promlouvá tento libanonský malíř,spisovatel a básník o věčných tématech lidstva- zločin a trest, svoboda, láska, náboženství aj. Tato útlá knížka v sobě skrývá přímo duchovní poklad. Zdroj poučení i inspirace pro všední den a zároveň esence lidství.

07.08.2019 5 z 5

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Unikátní svědectví z pera člověka, který přežil hrůzu koncentračního tábora. Vedle Přežila jsem Osvětim či Přesto říci životu ano jedno z nejlepších svědectví o krutosti a bestialitě nacistické totalitní diktatury. Autor líčí vlastní zážitky velmi autenticky, před čtenářem přímo vyvstává prostředí pracovního tábora a jeho drsné drakonické podmínky neslučitelné s lidstvím. Klade si otázku, jak vůbec k těmto hrůzám mohlo dojít, kam až je schopen zajít člověk ve svém fanatismu a v čem vlastně spočívá smysl lidské existence. Dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovně, neboť je živým dílem minulosti a varovným signálem.

29.07.2019 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Křehký příběh z pera dnes již českým čtenářům známého autora, tématika psycho-socio-sexuálního zrání, vyrovnávání se s traumatem z minulosti, smířením , osudovými křivdami a nacházením nových cest a naděje.

27.07.2019 4 z 5

Mlčení plukovníka Brambla Mlčení plukovníka Brambla André Maurois

Skvost francouzské literatury, drobné dílko, které popisuje národní charaktery zúčastněných postav, vzájemné protiklady v názorovém smýšlení jsou svědectvím ducha doby a zároveň humornou sondou do duše lidí, kteří se snaží tímto způsobem bránit hrůzné mašinérii prní světové války. Na rozdíl od některých biografií tohoto autora je kniha velmi čtivá, poučná a nadčasová

25.07.2019 4 z 5

Srub Srub David Vann

Další z řady psychologických přběhů zasazených do prostředí drsné a zároveň přitažlivé Aljašky. Autor se opět věnuje oblíbeným tématům jako je krize lidské identity, vzájemné odcizení a hledání smyslu života v dnešním světě. Nově postavený, nedokonalý srub se stává symbolem selhávání manželství mezi hlavními protagonisty, zároveň také symbolem jejich vnitřní prázdnoty a již zmíněné krize identity. Závěr u tohoto autora opět velmi překvapivý, logicky se však jedná o vyústění vedoucí k vzájemné katarzi. Doporučuji

25.07.2019 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Americká literatura dnešních dní přichází s výborným a nadaným autorem, kterému se konečně v českých překladech dostalo více pozornosti a prostřednictvím jehož knih na čtenáře dýchne kouzlo, ale i syrovost a bezútěšnost aljašského prostředí. Ostrov Sukkwan, kniha vyznamenaná mnoha cenami a původně řazená jako součást sbírky, je dokladem mistrovství autora. Pobyt syna a otce není jen dokladem dávného boje člověka s přírodními živly a snaze přežít v extrémních podmínkách zcela odlišných od městského prostředí, ale i drtivým svědectvím o kvalitě rodinných vztahů, rozpadu tradičních hodnot, lidském osamocení a křehkosti lidské existence. Kniha je tak vynikající sondou do duše moderního, vnitřně rozervaného člověka, avšak pro trochu otrlé čtenáře.

24.07.2019 5 z 5

Planeta pana Sammlera Planeta pana Sammlera Saul Bellow

Kniha nabízí zajímavou sondu do duše stárnoucího židovského intelektuála, novináře, který většinu života prožil v evropském světě a jehož život byl poznamenám hrůzou nacismu. Na sklonku svého života, již usazen v Americe, hodnotí svůj dosavadní životní běh, vzpomíná na hrůzy nacistické diktatury, smrt své ženy, sleduje vývoj své dcery a bohatých příbuzných, pátrá po smyslu lidského života a ve svém svědectví a životním poselství nastavuje nemilosrdné zrcadlo současné americké kultuře 60. let 20. století. Román je nejen filosofický traktát, ale i zamyšlením se nad tím, jak život žít a ne ho jen přežít či prožít. Po trochu chaotickém úvodu čeká čtenáře zajímavá sonda do duše dalšího ze stárnoucím intelektuálů z pera tohoto klasika americké literatury.

10.07.2019 3 z 5

Lovefullness - Terapeutická metoda sebepřijetí Lovefullness - Terapeutická metoda sebepřijetí Jakub Tenčl

Vřele doporučuji všem zájemcům o tuto terapeutickou metodu, kniha je srozumitelná,čtivá a umožní tak snadno pochopit podstatu metody sebepřijetí. Ocenil jsem její kvalitní zpracování.

06.04.2019 5 z 5

Tajemství života: Jsi světlo a to je nezničitelná pravda Tajemství života: Jsi světlo a to je nezničitelná pravda Jakub Tenčl

Hledáte knihu, která vás po dlouhé době konečně inspiruje? Pak doporučuji tuto autobiografii známého hypnoterapeuta dr. J. Tenčla, která se jistě stane dobrým průvodcem na vaší duchovní cestě za podstatou vaší osobnosti a vaším pravým já. Kniha nabízí mnoho netradičních pohledů vnímání světa a umožnuje se tak hlouběji zamyslet nad jeho podstatou, která nám v dnešní postmoderní, postsekulární společnosti mnohdy uniká. Nalezněme znovu ztracený frommovský modus být, který byl vytlačen dominujícím materiálním pohledem na život. Tato kniha vám umožní pochopit mnohé, co vám ještě zůstalo utajeno. Vřele doporučuji

30.03.2019 5 z 5

Etický kodex pro supervizory v hypnoterapii Etický kodex pro supervizory v hypnoterapii Jakub Tenčl

Ojedinělá odborná kniha na českém trhu, která se zaměřuje nejen na problematiku etiky ve vzájemném vztahu supervizor a praktik. Povinná literatura pro všechny praktikující hypnoterapeuty.

30.03.2019 5 z 5

Ulehni v temnotách Ulehni v temnotách William Styron

Kniha psaná v tradici jižanských románů nepostrádá hlubší ponor do psychického prožívání hlavních protagonistů. Téma rozpadu rodiny, sociokulturních hodnot a náboženské orientace je zde brilantně zpracované. Dává tak možnost zasazovat si příběh postupně do celkového kontextu a zkoumat pohnutky hlavních hrdinů, které se zprvu zdají nepochopitelné. Čtení vyžaduje více pozornosti, odmění se však trpělivým skvěle vystavěným příběhem jedné americké rodiny.

02.02.2019

Malina Malina Ingeborg Bachmann

Kniha, která zanechá svým stylem psaní v čtenáři hluboký dojem. Milostný trojúhelník, naznačené motivy s filosofickým a psychologickým přesahem, zrcadlo autorčina života, kritická reflexe společnosti- zkrátka fenomenální čtenářský zážitek i výzva.

05.11.2018

Demian Demian Hermann Hesse

Jedinečné Hessovo literární dílo, které obsahuje syntézu všech známých prvků jeho tvorby- psychoanalýzu, východní náboženské směry, svět rozumu versus svět citu aj. Souboj člověka se sebou samým,jeho psychosociální zrání, odvěký souboj mezi dobrem a zlem končící nalezením sebe sama jako zralé osobnosti. Vedle Stepního vlka mé druhé nejoblíbenější autorovo dílo.

31.10.2018

Kajícník Kajícník Isaac Bashevis Singer

Knihy I. B. Singera stejně jako Chaima Potoka dokáží čtenáře chytit za srdce. Zobrazují náročný boj o kulturní a náboženskou identitu ve složité organizaci současného světa. Dávají však naději, že boj za vlastní národ a jeho sociokulturní orientaci má vždy smysl. Kajícník je reflexí současného světa a nastavuje jeho pozlátku tak kruté zrcadlo. Doporučuji jako seznámení s autorem a jeho názory.

21.10.2018

Menší nebe Menší nebe John Wain

Novelka autora z řady anglických rozhněvaných mladých mužů. Obraz boje individua s organizovaným společenským systémem, ve kterém se jedinec cítí osamocen a chce žít vlastním životem. Společnost však radikálně nastavuje limity, kterým je nutno se podřít, někdy i za cenu nejvyšší- ztráty vlastní svobodné volby a identity. Hlavní hrdina tuto cestu však nevolí.

08.10.2018 4 z 5

Černý chlapec: Zápis dětství a mládí Černý chlapec: Zápis dětství a mládí Richard Wright

Autobiografický román z autorova dětství a mládí, který nám blíže ukazuje nelehký sociální úděl černošské rasy na počátku 20. století, stejně tak i rozdíl mezi životem na Severu a Jihu po skončení války občanské. Autor prostřednictvím nahlédnutí do nitra svých literárních postav podává plastický obraz bídy, pokory, zároveň však naděje k lepšímu životu a zdokonalení osobnosti i přes četné rasové předsudky. Nádherná a opomíjená kniha, ze které jistě čerpala řada spisovatelů - O´Connor, Morrison aj.

08.10.2018 4 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Jedno ze stěžejních děl moderní anglofonní americké prózy. Autobiografický román slavné básnířky, jehož ústředním tématem je nerovný boj člověka s psychickou poruchou. Autorka detailně popisuje problém ztráty iluzí jedince vstupujícího do produktivního života, plíživý nástup poruchy, emoční labilitu, depresivní ladění provázené se sebedestruktivními sklony. Poutavá sonda do duše mladé dospívající dívky, jejíž život je takto poznamenán. Rozhodně stojí za přečtení...

30.09.2018

Syn černého lidu Syn černého lidu Richard Wright

Kniha mapující osudy černošského obyvatelstva v USA a jeho nelehkého údělu. Obsahuje četné reflexe z autorova mládí. Doporučuji.

25.08.2018 4 z 5