Planeta pana Sammlera

Planeta pana Sammlera https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3157/bmid_planeta-pana-sammlera-EKz-3157.jpg 4 16 2

Hlavní hrdina románu z pera nositele Nobelovy ceny je noblesní starší muž židovského původu, který víceméně omylem uvízl na počátku války v rodném Polsku a prožil Holocaust. Po válce využívá nabídky příbuzných a společně s dcerou odjíždí do New Yorku. Rodina, jež ho sem pozvala, mu poskytuje slušnou, leč skromnou apanáž, aby zde mohl v klidu dožít, a pan Sammler má čas a příležitost nejen rekapitulovat, ale především porovnávat dva odlišné světy, které měl možnost poznat – předválečnou Evropu a její postupný rozpad a moderní Ameriku 60. let, které příliš nerozumí, ale přesto se pokouší ji dešifrovat…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

Mr. Sammler's Planet , 1970

Crimble
01.03.2022 4 z 5

Bellowova tvorba je dost intelektuálně náročná, pro mne už tak skoro na hraně. Mám rád ty jeho postavy starších nepraktických, trochu srandovních mudrců. V této knize opravdu málo děje, zato hutné odstavce různých úvah a analýz. Lehké se ztratit. Humanismus a židovství, to je to, proč Bellowa vyhledávám.

hatikva
10.07.2019 3 z 5

Kniha nabízí zajímavou sondu do duše stárnoucího židovského intelektuála, novináře, který většinu života prožil v evropském světě a jehož život byl poznamenám hrůzou nacismu. Na sklonku svého života, již usazen v Americe, hodnotí svůj dosavadní životní běh, vzpomíná na hrůzy nacistické diktatury, smrt své ženy, sleduje vývoj své dcery a bohatých příbuzných, pátrá po smyslu lidského života a ve svém svědectví a životním poselství nastavuje nemilosrdné zrcadlo současné americké kultuře 60. let 20. století. Román je nejen filosofický traktát, ale i zamyšlením se nad tím, jak život žít a ne ho jen přežít či prožít. Po trochu chaotickém úvodu čeká čtenáře zajímavá sonda do duše dalšího ze stárnoucím intelektuálů z pera tohoto klasika americké literatury.