hatikva hatikva komentáře u knih

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Střet dvou životních filosofií a světonázorů, snaha o evangelizaci míst, kde tradice hluboko zapustila své kořeny, doporučuji milovníkům feudálního Japonska

03.04.2018

Barvy a léta Barvy a léta Margit Kaffka

Vedle Z.Moricze další z řad plodných maďarských autorů vynikající mistrovstvím psychologické kresby hlavních postav. Autorka se zabývá převážně tématikou sociálního postavení žen ve společnosti, jejich touhou vyniknout, emancipovat se a stát se muži rovnoprávným protějškem. Zajímavá sonda do hlubin duše ženy, která svou životní filosofií přerostla dobu. Určitě dopručuji.

03.04.2018 4 z 5

Pan Bovary Pan Bovary Zsigmond Móricz

román čerpající námět z tradice francouzského kritického realismu, konkrétně z opus magnus Gustava Flauberta. Bovarismus zasazený do reálií maďarského venkova. Jako vstup do tvorby tohoto velikána maďarské literatury doporučuji společně s knihou Buď dobrý až do smrti..

02.04.2018 3 z 5

Smrt na úvěr Smrt na úvěr Louis Ferdinand Céline (p)

Opět zajímavý literární klenot, naturalističtější než K domovu se dívej, anděli. Mnohým tento text připomíná. Otevřená zpověď o dětství a dospívání na pařížském předměstí.

23.02.2018

Cesta do hlubin noci Cesta do hlubin noci Louis Ferdinand Céline (p)

Skvěle pojatá autobiografie francouzského lékaře a spisovatele, kterému bohužel uškodily antisemitské výroky. Díky nim nedostal prestižní francouzské literární ocenění, přesto je dobře, že díky nakladatelství Atlantis se dostává znovu do podvědomí čtenářů a řadí se tak k významným autorům světové prózy první poloviny 20. století. Kniha je nezapomenutelná, pojmenovává nejen falešný patriotismus, ale i lidské nešvary napříč sociálním spektrem- od válečných důstojníků, až k nejchudším obyvatelům pařížské periferie.

23.02.2018