Výrostek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vedle Zločinu a trestu a Bratrů Karamazových je román Výrostek jedním z nejčtenějších a kritikou nejvýše ceněných románů F. M. Dostojevského. Je příznačné pro Dostojevského, že jeho romantický, v podstatě čistý a charakterní hrdina Arkadij Dolgorukij má nejvíce rysů destruktivního antihrdiny, jak ho charakterizuje ve svých Zápiscích z podzemí. Arkadij se rozhodne zbohatnout – peníze ho nelákají proto, aby získal pohodlný život, chce jimi dosáhnout na nikom nezávislé moci, stačí mu pocit nadřazenosti pro sebe sama. Když přátelství s lehkomyslným knížetem Sokolským vychýlí Arkadije z cesty, kterou si vytyčil, pocítí touhu stát se „posledním“, nemůže-li být prvním. Romantický snílek a „podzemní člověk“ jsou u u Dostojevského dvěma stránkami téhož jevu. Oba žijí ve stejném osamění, ve stejné nemožnosti navázat komunikaci s lidmi, proniknout k nim a sblížit se s nimi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11236/vyrostek-JO7-11236.jpg 4.1107
Orig. název:

Podrostok (1876)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Výrostek

Přidat komentář
Ran
28.07.2018

Sice jsem pochopila o co v knize jde, ale i tak mě její čtení nebavilo.

šlendrián
23.02.2017

asi po 3 letech co ji mám rozečtenou jsem zhruba v půlce, vzdávám to...

m4xp4yn3
25.05.2016

Z množství postav a komplikovaných vztahů mezi nimi musí dnešní čtenář panikařit. Je opravdu složité až nemožné udržet v hlavě všechny nitky pohromadě. Ale v průběhu čtení jsem postupně začal přikládat menší pozornost sledování příběhového meta-rámce a více si užíval jednotlivé scény. To se mi osvědčilo jako nejlepší způsob, jak mít z knihy co nejvíc. Kdekdo si tu stěžuje na příliš mnoho žvanivých pasáží, kdy se příběh nikam neposouvá, postavy sedí v obýváku a Dostojevskij věnuje pozornost jejich úsměvům, gestům, drobným faux pas. Vzájemným nepochopením. Touto drobnokresbou mistrovsky vykresluje nuance ve vývoji postav, které tu na rozdíl od jiných románů nejsou definovány tím, jak se oblékají nebo kde pracují. Čtenáři je pečlivě vyložena minulost každé z nich a detail každé jejich akce, proto před námi Dostojevskij neposouvá ploché figurky, ale opravdové lidské duše, neredukované na "posouvače příběhu".

Aaron Lewis
14.05.2016

Tak to byl tedy zamotanec. Když jsem četla, pořád jsem se ptala: o co vůbec beží? V čem má být konec?. Ani po konci si nejsem úplně jistá, možná proto pouze ty čtyři hvězdy (a Versilov mě nakonec trošku zklamal). Každopádně, co se týče charakterů, tak ty se Dostojevskému povedly. Asi nejzajímavější ze všech jeho děl a tím myslím snad všechny, co se v knize objevily. Především hlavní hrdina, tomu podobného není:).

guru
24.05.2014

Strašne veľa postáv s mýliacimi sa menami, na začiatku som mal medzi nimi taký chaos, že som skoro vôbec nevedel rozlúštiť, kto čo všetko urobil.

Atuin
27.10.2013

Beze vší skromnosi je to další opravdové dílo, kde se autor bez všech pomlk,a odluk od sebe samého vyjadřuje někdy až stroze a syrově, banálně a hekticky a přitom nevyčerpetleně o nejvnitřejnějších kapitolách života. Mohl by to být i jeho nejlepší román, protože seřadit jeho texty do nějakého žebříčku je ovšem nemyslitelné, všude strhne a zakroutí podivně duší, je to u něho vždy kvalitním díle. Výrostek si neodpírá výsady skutečného srdce, kterými opovrhuje a kam chce zároveň proniknout. Ta rozpolcenost pro Dostojevského tak typická. Oddělit totiž autora od knih je další nesmysl. Nemohl napsat nic jinak, potom by to vůbec nenapsal.

Skjaninka
09.06.2013

Čo dodať? Výrostek je ďalšia skvelá kniha velikána Dostojevského. Kto pozná lepšie život samotného autora a vie čo zo svojho vlastného života preniesol do svojich románov, tak vtedy plne pochopí nie len to, aký veľký talent nosil v sebe tento človek a čo dokázal vytvoriť aj napriek tak nepriaznivým podmienkam v akých žil.

budíček
08.06.2013

Dlouhé, rozvláčné, se spoustou postav (často jsem ztrácela orientaci, která postava vlastně mluví), se spoustou vedlejších úvah (které mi přišly zbytečné). Přesto občas autor dokázal upoutat mou pozornost natolik, aby mě to nutilo číst dál až do samého konce. Dostojevskij je dobrý spisovatel, ale tohle dílko přečíst mi trvalo na mě poměrně dlouho a asi Výrostka hned tak neotevřu a vrátím se k němu až za hodně dlouho. I přesto si tohoto díla cením, ale na druhou stranu ostatní knížky, které jsem od autora četla se mi líbily víc. Nemůžu se ubránit pocitu, že děj byl občas vážně až zbytečně natahovaný a některé scény nicneříkající...