hanzmb hanzmb komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Co mě napadlo po přečtení bylo Robinson Crusoe 21.století. (A jak jsem zjistil z recenzí nejsem s tím přirovnáním sám.) Já si to hodně užíval, ale asi jsem ideální cílový konzument (chemik pracující celý život ve výrobě velké strojírenské firmy a pečující o chalupu s velkou zahradou). Takže ty detailní popisy mi byly hodně blízké. I časové umístění do blízké budoucnosti přispívá pochopitelnosti. Technika je zde jen evolučně dál, ne nějaké skoky na dosud neznámou úroveň. Proto 5*. Myslím si ale, že bude i hodně zklamaných čtenářů, kteří to ani nedočtou. Po literární stránce a bohatosti děje se toho až zas tak moc neděje.

20.12.2018 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Proti Mrtvé schránce se autorka zlepšila, ale pořád to nedosahuje kvalit prvních dvou dílů série, které napsala. Už to není takové až nudné opakování v kolečku, jako tomu bylo v Mrtvé schránce. Je to akčnější a hlavně hodnotím plusově původ netvorů. Snad tento bezva nápad ještě někdy pořádně vytěží. Bohužel celkový děj se tímhle dílem nijak neposouvá. Je to taková "udržovačka". Tak 4,5 *.

10.01.2024 5 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Je to skoro na chlup 4 roky, kdy jsem začal chronologicky číst tuto sérii. A najednou tu už je díl 37. Takže autor už překonal Jiráska (romány) a nejspíš brzy i Dumase. Bohužel to je trochu znát i na kvalitě. Není to špatné, ale ani vynikající. Takový solidní autorův průměr. (Co by samozřejmě jiný za to dal, psát na takové úrovni.) My čtenáři jsme ale zmlsaní. Kdy už si to například konečně vyřídí s Kowalskou?
Více než fórky v partě se mi tentokrát líbily ty manželčiny.

17.12.2023 5 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

Připadá mi, že autor zase začíná nabírat dech po dle mého slabším období. Do toho bych zahrnul díly 30, 31 a 33. Na 5* to ale zatím ale není. Na to mi tam chybí více těch fórků mezi parťáky a vysloveně odbytý můj oblíbený patolog. V té krimi složce je opravdu zajímavý a poučný rozbor nalezených stop jednotlivými odbornými techniky. V závěru nebuďte naštvaní a raději se co nejrychleji vrhněte na Dáma kontra strelec.

24.03.2023 4 z 5

Marie z Černobylu Marie z Černobylu Volodymyr Javorivskyj

Už přes 50 let sovětskou literaturu čtu vysloveně minimálně. Takže jsem měl z tohoto úkolu výzvy docela strach. Ale trefil jsem se do výborné knihy, kterou jsem četl jedním dechem. Pro mladší generace to je spíš prázdný pojem. Pro tu mojí to byla dost hrůza. V mém případě násobená znalostmi důsledků (VŠCHT+ důstojník v záloze chemického vojska, set-krát vyhodnocující dopad atomové bomby) a manželkou v 6 měsíci. Zde uváděnou příčinu havárie ( politický příkaz znovu ručně rozjet blok z důvodu navýšení dodávek) jsem slyšel od kolegy z Řeže už v květnu 1987. Naštěstí není v knize jen popis havárie. Je zde i "civilní" část, ve které se prolínají vlivy staré ukrajinské společnosti se socialistickou současností a nově rozjetou pěrestrojkou Gorbačovem. Její začátek jsem v létě 84 týden osobně zažil v Moskvě a Leningradu.

25.01.2023 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Po slušné Vánoční zpovědi jsem se rozhodl pustit i do této série, díky které se o autorovi mluví jako o českém Dánovi. Ano, oba mají 1 velkou společnou výhodu. Vědí o čem píší, nevymýšlí si neskutečné nelogické kombinace. Bohužel v okamžiku, kdy začnu srovnávat literární řemeslo je DD o třídu výše. Jeho styl je mnohem poutavější. Jeho hrdiny si oblíbíte po přečtení pár kapitol. V této knize mě hlavní hrdinové za srdce moc nechytili. Možná i tím, jak se autor striktně vyhýbá jejich soukromí. Snad to příště bude lepší.

06.10.2022 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Sice se mi nejvíc líbila Kate v období vysedávání po barech a poslouchání rockové muziky, ale i tahle skoro paní Tomasettiová má něco do sebe. Autorka je stále více a více vypsanější a vůbec ji nedochází (naštěstí pro nás) nápady na perfektní zápletky. K tomu Amišové a nezbývá než dát plný počet bodů. A těšit se na příští příběh.

27.05.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Autor je u mě Pan spisovatel už jen z toho důvodu, jak perfektně odhadl to, že námět Rytířů je více méně vyčerpán a jen by se opakoval. Novou sérii přitom založil tak, že se v ní určitě ještě některé z postav té první mohou a určitě budou objevovat. Třeba až se hlavní hrdina dostane k penězům a bude si chtít koupit pořádného koně. Jinak tohle byla perfektní jednodenní chuťovka. Je v ní vše, co tenhle druh literatury vyžaduje: sympaťák hrdina-boje-intriky-láska. Jedinou chybou je to min. půlroční čekání na další díl.

20.02.2022 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Dlouho jsem přemýšlel o nějaké alespoň drobné vadě této knihy. Marně. Má úplně všechno, co od historického románu očekávám. Perfektní literární zpracování. Zajímavý příběh nejen v hlavní ale i ve vedlejších liniích. Láska, intriky, souboje, zrada apod. Ani chvíli se nenudíte. K tomu dobové reálie a politická propojení a hrátky v rámci střední Evropy. A to včetně přemyslovských Čech. Bohužel u nás přibližně z této doby vyšla jen Bauerova dvoudílná patlanina.

25.04.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Nádherné, působivé téma knihy. Tohle mohl být základ na 10* román. Bohužel zpracování zůstává daleko za tématem. Další ajťák v naší literatuře, který ukazuje, že literární řemeslo se naučit nedá. To je nadání od Boha. Takže bohužel musím průměrovat. Ten příběh může být pravdivý. Sám jsem osobně znal 2 svobodné bratry, kteří až do smrti soukromě hospodařili. A kamarád se leta z upravené stodoly díval, jak se v jeho rodinném mlýně roztahuje komunistický papaláš.

19.11.2020 4 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Sérii čtu chronologicky, takže jsem si parádně spravil chuť po zatím nejslabším Kapitánovi. Už je to zase ten starý vynikající Dán, který dokáže čerpat nápady z běžné kriminalistické praxe. A hlavně ji často i odlehčenou formou čtenáři perfektně zprostředkovat.
Až na Kapitána se mi zatím líbily všechny díly, ale připadá mi, že ty z 2. poloviny jeho tvorby jsou ještě o třídu lepší.

22.10.2020 5 z 5

V moci zla V moci zla Linda Castillo

Asi nemá cenu se moc rozepisovat o Katy. Ten, kdo se dostane až k 8.dílu ví přesně co má očekávat. Tentokrát si amišů opravdu užijete. Bohužel trochu mi začíná vadit ta Katyina suverénost a lehkost, s jakou se dostává z kritických situací. Dobrá zpráva je, že nás minimálně ještě 4 díly čekají. A to nemluvím sérii novel, které nakladatelství bohužel zatím přehlíží.

17.07.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Asi každou autorčinou knihu budu porovnávat s Hanou. A i když je tato kniha také vynikající, tak jejich kvalit nedosahuje. Kniha je velmi čtivá, člověka ten příběh neustále udržuje v napětí, ale přece tam ta nějaká "třešnička na dortu" chybí. Nevím, možná to je tím, že jde o autorčinu prvotinu a postupně se dopracovala k dokonalosti (to posoudím, až si přečtu Tiché roky). Možná je to i hlavní postavou, kdy Hana je silná osobnost, zatímco Anežka spíš slaboch, který se snaží proplouvat životem bez konfliktů.

20.01.2020 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trochu jsem čekal, že se autor bude opakovat, že jako obvykle v podobných případech bude laťka o něco níž. Nic z toho se nepotvrdilo - spíše naopak snad ještě lepší než 1.díl. Už minulý díl jsem chápal spíš jako napínavý psychologický román než jako detektivku. Teď už tu vazbu přetrhal úplně, aniž by ztratil něco na čtivosti. Je zbytečné rozevírat detaily, už výběr toho, kdo tentokrát vzpomíná na minulost je fantastický. Nijak mi nevadí ten tvrdší závěr. To je jen kulisa. To finále a i poselství je v tom posledním rozhovoru Ceit a Johnnyho.

15.12.2018 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Autor umí v každém dílu překvapit.
Takže nejsem schopen určit, který se mi líbil víc.
Takže všechny jsou fantastické a každý, kdo má rád moderní krimi by se je neměl nechat ujít.
Takže zase kniha, kde 5* nestačí.
Tentokrát nejvíc obdivuji autorovu odvahu hodit blátem na "zbožňovanou britskou armádu" a hodit vidle do vztahu s USA.
Už se těším na Botanika.

15.04.2024 5 z 5

Krutá volba Krutá volba Diane Chamberlain

Vynikající nápad a perfektně prokombinovaná zápletka. K tom špičkové literární zpracování. Tohle se četlo samo a ani okamžik jsem se nenudil. I když závěrečná zápletka je od počátku díky anotaci dost jasná.
Spoiler:
Pokud bych něco změnil, tak ten typicky americký happy end. Co by se stalo, kdyby Cory byla Tima a tudíž nesedělo DNA s guvernérem??

14.09.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

I ty Brute. Slyšel jsem několikrát pane Vondrušku hovořit o tom, že Martin byl hřích z mládí a už o Lucemburcích psát nebude. Zákon trhu je ale silnější, jak v létě přiznal u nás v MB na přednášce. Proti těm desítkám podobných knih má tato alespoň výhodu v určité ucelenosti a přehlednosti. Ty historie Jana, Elišek, Rožmberků a Ronovců byly popsány už na x způsobů. Vždy však jen jako několikaletý výsek. Z názvu bych očekával, že to bude jen o Janovi, ale ten má skoro stejný podíl jako Landštejn, Eliška či později už Karel. Škoda. Na druhou stranu to je solidnější kniha než poslední díly autorových detektivních sérií. Proč ale kvůli tomu opustil skvělé Skláře stejně nikdy nepochopím.

27.02.2023 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Všechny předchozí knihy autora jsem četl s obrovským potěšením. I když řešily vážné problémy, byly psány s nadhledem a pořád jsem v nich cítil určitou jiskru vtipu. To bohužel není případ této knihy. Šedá, nudná a asi 3x delší než by odpovídalo myšlenkové náplni. I když hrdina cvičí bojová umění, svádí spousty žen atd. pořád zůstává "kadeřníkem". Absolutně pasivní a přežívá jen zásluhou spousty šťastných náhod. Takže náběh do fantasy literatury. Hlavně, aby ta aktivní spermie v závěru nedala vzniknout 2.dílu.

12.12.2022 3 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Pro nás chronologiky už 27. kniha. Z toho dle mého jich bylo 24 výborných, či spíše vynikajících. Mezi ně patří i tento díl. Osobně bych ho řadil do nejlepší čtvrtiny. Velmi slušná zápletka, logicky rozplétaná. Tentokrát má větší úlohu i Petra. Těch špílců mezi parťáky si zase užijete spousty.
Jen autům, specielně škodovkám, autor moc nerozumí :-). Tu minimálně 14 let starou stodvacítku by při dostatku chladící kapaliny neuvařil. To se dalo jen za mrazu při špatné koncentraci, kdy zamrzaly pod autem ropovody. A náporový chladič byl naopak proti stovce krok vpřed.

25.03.2022 5 z 5

Studňa Studňa Dominik Dán

Standardní Dán. Vtípků mezi parťáky spousta. Ta krimi složka je proti Mačaciej stope ( kterou jsem musel v prosinci jako chronologicky starší upřednostnit) také na podstatně vyšší úrovni. Možná v tomto období psal i lepší věci, ale to se při chronologickým čtení srovnává hůř. Zajímavý byl i třeba Petřin nápad, jak působit na vyšetřovaného :-). Jen ten konec realitky byl nějaký uspěchaný, bez detailů. Třeba se to ještě objeví v nějakém příštím dílu.

25.02.2022 5 z 5