hanpari hanpari komentáře u knih

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Co si matně vzpomínám, nijak mne ta "naturalistická" próza nenadchla. Podobný druh literatury mi přijde laciný, takový kýč pro intelektuály.

27.01.2020 1 z 5

Mladá garda Mladá garda Alexandr Alexandrovič Fadějev

Drsné příběhy, rozhodně nic pro útlocitné povahy. Už je to dávno, co jsem ji četl, ale vzpomínám si, že na mne hluboce zapůsobila.

27.01.2020 5 z 5

Mexikán Mexikán Francisco Pérez López

Tak a je to tu opět. Chápu, že Mexikána bude těžké dnes sehnat, ale přece jen - žádný komentář, bez hodnocení?

Pokud chcete sledovat život opravdového hrdiny, ne panáka v upnutém trikotu, ale člověka, který skutečně bojoval za své přesvědčení, a to velice nekompromisně a ne vždycky tak, jak by velel náš útlocit gaučových padavků, pak tady ho máte.

Strhující reportáž o interbrigadistech a boji proti fašismu. Tohle je scénář, který by měl Hollywood adaptovat! Pardon, ono by to nebylo tak úplně korektní, že?

Neříkalo se jeden čas, že v Madridu se bojuje za Prahu. Tu samou Prahu, kde dnes chtějí stavět pomníky vlasovcům? Tak či tak, v bojích, které Lopez popisuje, měl své místo i Čech, kterému přezdívali Stíhačka.

V každém případě můžu vřele doporučit. Hledejte a čtěte, než se tento klenot ztratí v naší přepsané historii.

27.01.2020 5 z 5

R. Merle nechal svého Jindřicha III. prohlásit: "Špatný styl, špatný člověk!"

Já se naopak nedávno rozčiloval, proč překládáme mizerné šunty, když si je umíme psát sami.

Podtrženo a sečteno, je to špatný, době poplatný šunt, ale je náš.

Opravdu netuším, zda autor myslel cokoliv z toho, co napsal, vážně, ale asi ano.

Tohle veledílo mi doporučil kamarád, který víc střílí než čte, a byl z něho nadšený. Co mu teď povím? Doporučil mi Kroniku zániku Evropy se slovy, že kdyby měl čas, napsal by celou věc lépe. Trochu jsem pochyboval, ale nyní, když jsem zjistil, že pan Vondruška nasadil laťku proklatě nízko, myslím, že tak docela nelhal - pokud by ovšem někdo opravil jeho bídný pravopis.

Pokud se čílíte na židli, můžete si udělat malé srovnání: přečtěte první kapitolu od J. M. Simmela z Láska je jen slovo a pak si projděte podobnou první scénu pana Vondrušky. Ten rozdíl bije do očí.

Mírně politický komentář
Ještě jednu věc bych rád dodal. Pokud se nad Evropou opravdu stahují mračna, nemyslím, že by si to nezasloužila.

Sotva kdo mne může podezírat ze sympatií k dnešní politice, ale pokud toto je alternativa, pak jsme se dostali to bezvýchodné situace. Na obou dvou stranách barikády polovzdělaní bezmozci, kteří se domnívají, že jsou intelektuální elita.

Jak ostatně dokazuje kolega nade mnou, který jen proto, že nejsem z této Kroniky celý říčný, nabyl okamžitě dojmu, že jsem sluníčkář a člen pražské kavárny, nejspíš jeden z těch, co pomáhají nelegálním imigrantům z lodi a ještě je balí do deky.

A propos, oč tu vlastně jde? Netvrdí jistý Fukuyama, že liberální demokracie znamená konec historie, protože jde o systém, který nelze zdokonalit? Nejsou západní země "developed", zatímco my ostatní jsme "developing"? Ach pardon, my už jsme také patřičně rozvinutí, takže blahosklonně zhlížíme na Divoký východ.

Nežijeme v nejlepší možné době, jak nám nezapomínají tvrdit naši čelní představitelé? Není na západ od nás všechno skvělé, zatímco na východ všechno špatné? Není okupace 1968 tragédie, zatímco okupace v Afghanistánu, Iráku, či Sýrii jen malá cena za demokracii a svobodu?

Jak praví okřídlené rčení: Kapela hrála, když se Titanic potápěl. A někteří lidé jsou připravení si prostřílet cestu do záchranných člunů.

26.01.2020 1 z 5

Opskurno Opskurno Andrew Caldecott

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.

25.01.2020 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Podobné knihy mi dávají naději, že občas lze najít i něco dobrého ke čtení.

23.01.2020 5 z 5

Smrtící tanec Smrtící tanec Laurell K. Hamilton

Začátek konce. Zde někde končí Anita nadpřirozená detektivka a začíná nadpřirozené porno. Pokud máte dojem, že je se sérií něco špatně, pak vězte, že kromě dílu s názvem Obsidiánový motýl, kde zaplaťpánbůh chybí Anitin harém, nemůžete čekat nic než utrpení a skřípění zubů. Těch svých!

22.01.2020 2 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

19.01.2020 4 z 5

Šeroprostor Šeroprostor Ann Aguirre

Knihu vydal FantomPrint. Ti většinou drží laťku nad průměrem. Tentokrát ale šlápli vedle, možná proto, že když kupovali práva, četli jen prvních pár stránek. Ze zbytku se bohužel stala plytká nesrozumitelná kaše. Taková ta sci-fi, kde víte, že se něco děje, ale nemáte chuť a ani důvod, se snažit přijít na to co.

12.01.2020 2 z 5

Dítě v síti Dítě v síti Daniel Dočekal

Snůška blábolů, počínaje už předmluvou. Občas užitečná informace, překrytá dlouhým neskutečným žvaněním. Od Února 1948 po ruské trollí farmy až po zlé americké nebo čínské společnosti; pokud budu chtít politickou propagandu pro děti, zapnu si Déčko nebo přečtu kterékoliv noviny.

Kniha víc než cokoliv připomíná slabomyslný referát: málo skutečných informací, ale hodně omáčky, aby autoři zaplácali místo. Už jen předmluva donutí čtenáře zpozornět.

Opravdu doporučuji se poohlédnout jinde. S bezpečností by ostatně měli rodiče začít od sebe. Je zbytečné dělat dětem přednášky, pokud sami rodiče bezpečnostní pravidla neznají a nedodržují.

Na závěr bych rád podotknul, že pokud toto představuje standard české odborné tvorby, pak bychom jako národ se měli začít učit cizí jazyky. Tady chcípl pes, pokud naučné publikace místo faktů dávají přednost nepodloženým domněnkám a osobním názorům.

24.12.2019 odpad!

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Kniha připomíná cestu do kopce a z kopce. Čím déle ji čtete, tím víc vás přestává bavit. Na začátku svižné a originální, uprostřed zábavné, a pak už jen utrápené finále.

Osobně bych byl raději, kdyby konec napsala ta madame, co napsala začátek. Možná jí jen došla kuráž. Co já vím?

01.12.2019 3 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Upřímně, naprosto mi uniká, proč musí někdo vydávat podobná veledíla v češtině.

Špatné fantasy novely si snad dokážeme napsat i sami, viz Žamboch nebo Kulhánek.

19.10.2019 odpad!

Doktor v domě a na moři Doktor v domě a na moři Richard Gordon (p)

Svého času mne tato kniha ohromně bavila. Pak jsem bohužel četl další díly. Teď si už nejsem jistý. Třeba ty první dva díly nebyly tak dobré, takže se raději přesvědčte sami.

16.08.2019 5 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Sakiho zářivý klenot hodnotilo 120 uživatelů, 50 odstínů šedí (nomen omen) přes 6500. Co si o tom myslet? Pokud jsem kdy pochyboval, že je lépe být misantropem než filantropem, pak dnes už nepochybuji.
Jestliže by nás kdy zaměřila nějaká nepřátelská vesmírná síla, tak jí budu držet terč, aby se lépe trefila.

22.07.2019 5 z 5

Vádemékum pro... Vádemékum pro... Jerzy Wittlin

Nevysoký počet hodnocení této báječné knihy, zejména v porovnání s jinými tituly, dává tušit, že máme co do činění s národem, který si říká Tango v zemi samby. Tolik T. Hill.

Pokud si vzpomínám, četl jsem ji víc než často, takže některé rady znám nazpaměť. Humoristická literatura ve své nejlepší podobě.

22.07.2019 5 z 5

Slečna Pettigrewová začíná žít Slečna Pettigrewová začíná žít Winifred Watson

Taková slabší Fan Vavřincová; romance ve stylu první republiky, alespoň z pohledu našince. Ti, co mají rádi pokulhávající humor P.G. Wodehouse, si přijdou na své. Je to zkrátka takové neobratné, tlačené násilně správným směrem. Osobně dávám přednost jiným humoristům, nebo zkrátka jsem čekal víc.

22.07.2019 3 z 5

Rybářova naděje Rybářova naděje David Feintuch

Upřímně řečeno, nejslabší díl série, alespoň té, co vyšla v češtině. Existují myslím ještě další tři díly, ale ty nikdy nedosáhly úspěchu prvních čtyř, nejspíš proto, že v nich nevystupuje chudák Nicolas.
Pokud mluvím o nejslabším díle, pak nepočítám finále, strhující a naprosto ...

No nic, přečtěte si čtvrtý díl sami až do konce. Rozhodně budete překvapení.

19.07.2019 4 z 5

Praporčíkova naděje Praporčíkova naděje David Feintuch

David Feintuch prý toto napsal, protože nemohl najít pořádnou knížku ke čtení. Jedna a pravděpodobně jediná space opera, která za něco stojí. Hlavní hrdina je sebemrskačský náboženský fanatik - to tu ještě nebylo. Rozhodně doporučuji.

19.07.2019 5 z 5

Základy anglické stylistiky Základy anglické stylistiky Robin Macpherson

Aby bylo jasno, kniha je určená všem, kdo mají zájem o pokročilé studium anglického jazyka. Je psaná kompletně anglicky, navíc autorem s bohatou slovní zásobou, takže pokud vás zmatou ony "Základy...", může se stát, že vám kniha bude ležet zbytečně v knihovně.

Nevím, zda nakladatelství chtělo oslovit početnější publikum věčných začátečníků, v každém případě správný překlad titulu by zněl: Angličtina pro spisovatele a překladatele. Jak sami uznáte nic, co by ucenil bojující student.

Pokud ale rozumíte anglicky a na psaném projevu vám záleží, pak neváhejte a investujte do svého vzdělávání. Autor nabízí brilantní dílko, které vás naučí o stylistice a anglickém jazyce víc, než byste se odvážili doufat.

24.06.2019 5 z 5

Mrakulin grimoár Mrakulin grimoár Hanina Veselá

Nelze rozumně hodnotit. Autorka má talent, ale bohužel nemá disciplínu. V ideálním světě by nikdy nemohla kniha v této podobě vyjít. V reálném vyšla a stala se přes všechny své mouchy tím lepším, co jsem v poslední době četl.

V každém případě, pokud se v každém supermarketu vychloubají českou kvalitou, pak nevidím důvod, proč nepodpořit Haninu Veselou.

14.06.2019 3 z 5