Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Po letech jsem si s chutí přečetl druhý díl Metra, kde hlavní postava z prvního dílu zde není hlavní, ale sledujeme ostatní postavy na dalších stanicích a tak se nám více otevírá další prostor pro představivost. Zápletka je prostá, jak zabránit nákaze rozšířit se z několika stanic a zachránit celé Metro? Kdo bude další hrdina, když ne Arťom? Bude to Hunter, Homér či Saša? Povedené pokračování postapo bestselleru.

19.05.2022 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Budoucnost poloviny dvacátého pátého století. Děsivá budoucnost nesmrtelných lidí. Tohle dílo dalo jistě autorovi nějakou práci, aby své myšlenky a poselství přetvořil v knihu o 642 stranách. Některé pasáže byly fakt skvělé, některé zarážející (jak tohle mohlo projít korekturou a korektností?) a jiné zcela zbytečné. Kniha se ubírala jiným směrem než anotace a začátek slibovaly, konec je plný katarze a z docela odpudivého hrdiny se stala "pochodeň" osvětlující cestu za lepším člověkem, lidstvem, které se posune vpřed. Kniha stojí za přečtení, ale na pět hvězd mi tam chybělo větší využití potenciálu SF světa klidně na úkor rozvláčných filozofických úvah.

25.05.2021 4 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Trochu jiné sci-fi než díla, která tohoto velmistra sci-fi proslavila, ale je to velmi pěkně napsáno, příběh plyne a čím dál víc se v hlavě tvoří představa Země za pět miliard let, kdy se lidstvo vzdalo cest mezi hvězdami a díky blíže neurčené hrozbě se vrátilo zpět na Zemi. V této době mají obyvatelé "posledního města" věřit, že jsou jediní, kdo uvnitř hradeb žijí a vše vně nich je jen poušť a smrt. A oni, kteří se stále rodí dokola, nemají co objevovat, jen přežívat v místě, kde vše obstarávají stroje. To se však změní, když se po dlouhých staletích narodí člověk, který předtím nikdy nežil. A ten začne objevovat, že ne vše čemu se věří je až taková pravda.

06.12.2020 5 z 5

Atlantida Atlantida David Gibbins

Po dlouhé době kvalitní román o Atlantidě, respektive o jejím hledání. Moc pěkně zde autor nastínil jednu z možností jak to s Atlantidou bylo na základě střízlivých vodítek držící se vědeckého poznání. K úplné dokonalosti chybělo, resp. přebývalo, mnoho stran zabývající se konflikty mezi mafiány bažící po pokladu a hrdiny, kteří si necenili jeho nominální, ale kulturní hodnoty. Kdyby místo nich byly tyto stránky naplněny popisem, ač spekulativním, života a migrace dávných lidí prchající z Atlantidy, bylo by to asi na plný počet. Knihu jsem měl poměrně dlouho v knihovně pořízenou na nějakém blešáku, ale rád si přečtu i další knihy jenž spojuje hlavní postava Jack Howard. Doporučuji.

01.01.2024 4 z 5

Hlubinná bouře Hlubinná bouře Lincoln Child

Velmi nečekaný příběh oproti anotaci. Nejprve jsem si říkal, že první část měla čtenáře nalákat na pořádnou atlantskou záhadu a nakonec se z toho vyklubal napínavý technothriler s pěknou klaustrofobickou podmořskou základnou, stojící na objevu vskutku zničujícím. Je lidstvo připraveno na takový objev nebo by nemělo tolik pospíchat do míst, kde není pro pozemský život místo? Vyhrajte vědec nebo voják? Knihu jsem dostal a jsem za to rád.

28.12.2023 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Novinka od autorky mě zaujala svou anotací a když jsem měl možnost knihu pořídit ve slevě, neváhal jsem. Ač předchozí kniha mě bavila o hvězdu méně, dal jsem autorce šanci. Je vidět, že kniha vznikala dlouho, propracovaný svět i hlavní hrdinka Sofie probuzená po století a půl od zmrazení, kdy byl nalezen lék na její jinak smrtelnou nemoc, byly vymyšleny pěkně.
Sice se nedozvíme úplné podrobnosti, ale hlavní premisy zničené Země, kde zůstalo oslabené lidstvo v několika megapolích postavených na futuristické technologii a práci bioroidů, byly velice zajímavé a poznávali jsme to společně se Sofií. Cizí jména ostatních postav trochu stíraly českou stopu, ale třeba to byl záměr. Narážky na světovou popkulturu čtenáře sci-fi nepřekvapí, někde jsou narážky pak přímo jmenovány. Vůbec to nerušilo, naopak mi to dodávalo punc sounáležitosti s naším světem.
V druhé polovině se děj už ubíral klasickou stopou sci-fi detektivky hrdinky a generického záporáka, která je tak populární. K závěru se vyjadřovat nebudu, ale ty čtyři hvězdy si kniha jako celek zaslouží. Kniha se četla rychle a neměla zbytečné zákruty.

25.10.2023 4 z 5

Hitlerovi stoupenci: Zločinci a vykonavatelé Hitlerovi stoupenci: Zločinci a vykonavatelé Guido Knopp

Životopisy strůjců a pomahačů zla, jenž mělo za úkol vyhladit Židy a Slovany podrobit. Velmi zajímavé pozorovat jak se vzdělání, šikovní a chytří lidé nadchnou pro takovou zvrácenost jako byla politika nacistického Německa.
A nyní si musí položit člověk otázku, kde se berou. Právě v této době, kdy se v roce 2023 opět bojí Židé o své životy, je tato i jiné publikace týkající se holocaustu a válečného běsnění velmi naléhavě aktuální. Bohužel tyto knihy ale nečtou lidé volící a zastávající hanebné postoje vůči jiným. Vždy jsem si kladl otázku jak mohlo být takové zlo podporováno na státní úrovni. A hle, žijeme ve světě kdy celé zástupy mají jediný cíl: zničit Izrael a vybít Židy. Nedovolme to.

17.10.2023 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Po třech letech čteno podruhé - pasuje do čv 23 - a užil jsem si to ještě víc než prvně. Oproti prvnímu čtení jsem si vychutnával náznaky, které se prvně ztrácely v hltání děje. Po dočtení však nemusím hádat co ten závěr znamená. Jdu totiž hned na druhý díl.

09.09.2023 5 z 5

Syn lidstva Syn lidstva Adrian J. Walker

Proč jen tři hvězdy? První za nápad, druhá za vrcholnou myšlenku kvantového dalekohledu, která však nebyla nosná pro příběh (tip na román jen o tomto vynálezu), byl totiž vymyšlen dle románu až na konci existence lidstva a třetí hvězdu za to že jsem to dočetl a závěr se mi líbil. Ale propána krále, jinak celá kniha je o tom jak na Zemi není po lidstvu ani památka. Ertové, bytosti stvořené posledními lidmi pět staletí před dobou románu, opravují zničené životní prostředí (ostrá výtka naší civilizaci alá eko aktivismu), dokončují Eden a jednu Ertku napadlo dát člověku šanci. Prosadí svou vůli a stvoří člověka a nyní sledujeme od novorozeněte do dospělosti jak se o něj stará a jak ostatní Ertové nechtějí aby uspěla, protože zalidnit Zemi přece znamená jí nechat opět zničit. Asi dvakrát jsem vážně uvažoval, že knihu odložím, budiž ke chvále, že jsem to neudělal a dostalo se mi pěkného závěru. Ale je to slabší kus autora, předchozí Běžecký klub se mi líbil víc.

06.08.2023 3 z 5

Osudové nebe Osudové nebe Mary Robinette Kowal

Druhý díl "První astronautky" nás zavádí do roku 1960, na Měsíci je základna a již se cvičí posádka a staví lodě pro cestu na Mars. Zde ještě narážíme na vsuvky jako v prvním díle, kde autorka stále tepe sociální a genderové otázky, po startu však se již zaměřuje na samotný let k Marsu, který je velmi pěkně podrobný a je vidět, že korekturu měli na starosti odborníci, jak sama autorka uvádí v poděkování. Stále však měla nutkání prokládat napínavé scény vatou, kde se řeší proč by (ne)měli mít kuchyň a prádelnu na starosti hlavně ženy nebo proč jeden rasistický astronaut měl narážky na jisté členy posádky. Myslím si, že takový člověk by se do výběru pro dlouhodobý let vůbec nedostal. Přesto je to zajímavé čtení a pokud s knihou strávíte nějaký ten čas, nebude ztracený.

12.06.2023 4 z 5

Solar Solar Ian McEwan

Neotřelý a přitom tak obyčejný příběh muže, který v mládí dostal Nobelovu cenu za fyziku a díky tomu od té doby z toho těží ve své kariéře. Velmi pěkně spletitý a zároveň humorný příběh, kde se z mladého slavného vědce stává postupem let starší pán po pěti rozvodech, kterého každý zná a zve na přednášky čím dál častěji ze slušnosti. Ale jen do doby než opět přijde s něčím převratným, čeho se drží až do zajímavého finále. Jeho kariéra je však jen nástroj, který používá autor skrze svého hrdinu k vytvoření zajímavých, někdy až absurdních situací (scéna ve vlaku mě dohnala k slzám), ze kterých opět nějak vybruslí, aby se v dalším obraze opět dostal do nesnází. Je to první kniha od autora, co jsem četl a rozhodně ne poslední. Doporučuji.

02.11.2022 4 z 5

Dílo, označované jako "drsná biblická škola", není jen záznam krutostí odehrávající se po americko - mexické válce na hranicích těchto států. Je to western, který boří mýty o westernu Oldieho a Viniho. Hluboké myšlenky o jedinečnosti života se mísí se scénami kdy život "nemá větší cenu než kámen" o něž banda rozčísla hlavičky novorozenců v jedné z mnoha vypleněných vesnic indiánů. Kniha má mnoho vrstev, které jsou odkryty až v doslovu překladatele. Poučná kniha, která však poznání nedává snadno.

22.10.2022 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Román o lidech, kteří propadli virtuální realitě sociálních sítích a o nebezpečí kdy přestanou rozlišovat realitu. Dobře se střídající minulost s přítomností nás dovedou na překvapivý závěr. Velmi povedený thriller na 4,5*. Doporučuji.

01.12.2021 4 z 5

Síla, sexualita, sebevražda Síla, sexualita, sebevražda Nick Lane

Jen málo knih vysvětluje vznik života a evoluci tak srozumitelně a čtivě jako tato práce. Jde do hloubky času i prostoru, provede nás horkou Zemí a vzniku buněk a vývoje života z pohledu erudovaného biologa. Některé části jsou náročnější na pozornost, ale vše pěkně navazuje a předpoklady opakuje před nástinem důsledků hypotéz. Doporučuji

14.11.2021 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

To si tak náhodně vyberete knihu z knihovny protože jí nějaký čas máte na seznamu kvůli anotaci: knihkupec se zakouká do zákaznice. Láska mezi regály klasiků to bude fajn čtení. A za jeden večer na sté straně zjišťujete, že čtete o fakt ujetym typkovi, kterému je lepší se nedostat do spárů. Kniha napsaná v du formě, originální a nutí sáhnout k pokračování.

08.08.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Druhý díl "Krev na sněhu" se odehrává na dalekém severu Norska. Čtvrtá kniha co jsem četl od autora a opět jsem dostal skvělý příběh, komplexnější než první díl této série. Krásné popisy drsneho kraje a zápletka která na konci i dojala.

19.04.2021 4 z 5

Parádní kniha, 500 stran uteklo ani nevím jak. Co kapitola to poutavé čtení i když někdy velmi znepokojivé. Autor probírá různé aspekty existence a vývoje druhu Homo sapiens na planetě Zemi. Vše je napsáno čtivě a přitom se nemusel autor uchylovat ke kompromisům. Leckteré názory a postoje nemusí být po 12 letech od vydání originálu aktuální nebo úplně stravitelné, ale já jsem za ten odstup rád a každý čtenář si udělá názor sám. Nemusím se všemi výroky jenž v knize jsou, souhlasit, přesto knihu hodnotím plným počtem, protože nenutí určité názory, ale nutí čtenáře přemýšlet aby si vytvořil názor sám. Tedy hlavně na současné poměry a zda s nimi bojovat či se smířit. Kdo je přesvědčený věřící, určitě by neměl přestat číst po kapitole o náboženství, ale i kdyby jeden ze sta začali o všemocném a vševědoucím Bohu pochybovat, splnila publikace účel. (Nadsázka.) Knihu rozhodně doporučuji.

18.04.2024 5 z 5

Dívka v přestrojení Dívka v přestrojení Greer Macallister

Knihu jsem si pořídil, jelikož mě zaujala doba ve které se odehrává. Šedesátá léta 19. století v USA, kdy se rozhořela občanská válka. Proto se mi i hodila do ČV 24. Žel o tomto tématu se téměř nic nedočteme, jen okrajové střípky. Tato kniha je o první ženě detektivovi. Jenže to není jednolitý příběh, ale kusé "případy" popsané v jednotlivých kapitolách. Až mi to přišlo, že to je vlastně povídková kniha o jedné detektivní kanceláři v různých rocích svého působení. Zde se dozvídáme jak se hlavní postava zapracovala až do fáze po několika letech kdy nabírá nové ženy a zaučuje je. Jako historický pohled to jistě mělo svou hodnotu, ale jako příběh do kterého bych se začetl a otáčel stránku za stránkou rozhodně ne. Očekával jsem více tématu Sever proti jihu, ale to budu muset sáhnout po jiných knihách, které nebudou pro dívky, jak jsem později zjistil, jako je tato kniha. I přesto si ji klidně může zkusit někdo, kdo není dospívající dívka, ale ví že je pro ně určena, protože bude připraven a některé případy byly opravdu zajímavé.

28.02.2024 3 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Mé hodnocení je čistě subjektivní, ale nechtěl jsem to nechat bez něj, i když zřejmě nejsem cílovka. Tato kniha, ač má velmi zajímavou dobu děje (proto se mi dostala do ruky), je bohužel pro mne uchopena zcela jako ubíjející, plná beznaděje a bezděje. Tedy, něco se tam děje, ale to stále dokola z čeho mi nebylo dobře. Kniha se odehrává v jednom pokoji přeplněné nemocnice na konci první světové války, kdy řádí Španělská chřipka v Irsku. Nemocné jsou těhotné ženy a my sledujeme útrapy jak je popisuje sestřička, jenž po odpadnutí ostatních je na toto "oddělení" sama. Čteme o měření teplot, převlékání pomočených postelí a další chuťovky spojené se starostí o tyto pacientky. Většinou zasloužilé matky, které žijí v době, kdy se razí heslo "Dokud mu nedáš dvanáct dětí, dostatečně ho nemiluješ" a věřící v další nesmysly, se kterými musí vzdělaná sestřička bojovat.
Já se chci četbou nejen pobavit, ale i něco dovědět o době. Jenže kdybych chtěl vědět to, co je popisováno v této knize, stačila by mi příručka pro sesterskou péči. Takže kandidátky na zdrávku, co chtějí poznat minulost svého povolání "od podlahy" (nočníku), tak s chutí(?) do toho. Koho opravdu zajímá nějaký příběh s dějem v této době použije štítek španělská chřipka, kde najde opravdu kvalitní knihy.

12.02.2024 2 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Po dvou letech od četby slavné trilogie, která autora vynesla na výsluní literárního nebe, jsem si mohl přečíst sbírku povídek napsané v průběhu desetiletí před a po přelomu milénia a váhám mezi třemi a čtyřmi *.
Některé povídky byly originální, bohužel protknuté tehdejším Čínským pohledem na svět a nyní o dvě desetiletí později až patetickém. Některé nápady zas tak originální nebyly, ale inspiraci hledal autor u těch nejlepších jako Clarke či Asimov. Stoletý Hawking v "Čínském slunci" či titulní "Toulavá Země" se četly dobře, jiné zase o něco hůře. Hlavně "Požírač" byl dost bláznivý. Kniha není takové to čtení co slupnete za víkend, některé dny jsem zvládl dvě povídky, jindy mi stačila jedna a raději jsem si po jejím dočtení pustil seriál Silo pro odpočinek mozkových závitů. Je to pestrá sbírka a pro čtenáře sci-fi určitě příjemná četba.

28.01.2024 3 z 5