haannyys

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Říkala jsem si, jestli mě zaujme téma této knihy. Rozhodnuto bylo hned během prvních stránek, děj plyne, osudy jsou zajímavé a syrové, takové, jaké musely být. Pro mě rozhodně další zajímavá autorka i dílo samotné. Dovětek mě dojal možná i víc než celá kniha.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dávno přečtená, ale v myšlenkách rozhodně stále živá kniha. Úžasný počin

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Recenzím na knihu se vyhýbám, abych mohla napsat hodnocení podle svého pocitu. Ten je po dočtení tíživý, několikrát jsem se přistihla, že se musím zhluboka nadechnout a vydechnout, jak se mi podvědomě sevřela hruď. Jsem narozená na přelomu revoluce, a ačkoliv jsem dobu před ní nezažila, vím, že to je něco, co zažít nepotřebuju. A poslední dobou vnímám okolní tlak událostí, proto díky za tuhle knihu, která, byť by se mohla zdát fikcí, by mohla být spíše věštecká. Věřím, že není!

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Pro Mornštajnovou mám prostě slabost. Její sloh čtu jedním dechem, propojenost osudů mě vždy uchvátí. U Hotýlku jsem věděla ihned po nalistování obsahu, že jsem opět nesáhla vedle - takto krásně udělaný obsah jsem ještě neviděla. Těším se na další knihu.

10.06.2019

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Ráda dám této knize výborné hodnocení, protože si ho prostě zaslouží. Někde jsem četla, že autorka píše podbízivě, aby se to lidem líbilo. Nesouhlasím. Píše čtivě, protože jsou tam opravdové emoce, ne jen "mělo by to tam být, tak to tam dám". Díky a ráda sáhnu po nějakém dalším titulu

24.07.2020

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Malá knížka plná velkých činů, velkých pravd a velkých emocí. Styl psaní úžasný, úderný právě tak jak bylo třeba.

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Další do mé sbírky, nelze nečíst

16.10.2020

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Když tenkrát kniha poprvé přišla do ČR, moji vrstevníci jí podlehli, mě ale nějak minula. Miluju filmové zpracování, všichni si knihy chválí víc, takže byť je pro děti, poprvé jsem ji četla v jednatřiceti. A je to skvělý. Fakt. A jak tomu bývá, je tam mnohem víc věcí než ve filmu. Takže hurá na další díl.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Velmi mi sedí styl psaní této autorky. Zajímavě pracuje s generačním propojením a tím, jak naše činy mění nás i naše okolí.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knihu jsem začala číst a po cca 40 stránkách odložila. Asi tak na rok. Že si k ní určitě jednou najdu cestu. A to z ničeho nic, mezi záplavou jiných knih, bylo teď. A nelituji, byla jsem jinak naladěná a to prospělo, přečetla jsem ji jedním dechem, skvělé dílo! Málokdy se pustím do knihy, která má přes 300 stran, ale tahle, ta za to rozhodně stála!

18.08.2020

KrysařKrysařViktor Dyk

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem za to vážně ráda, příběh mi přišel skvělý! Sloh je samozřejmě na čtení náročnější, ale je to jen o zvyku.

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Po sledování StarDance jsem měla na autorku lehkou averzi, knihu jsem odkládala dlouho. Poměrně mile mě překvapila, protože jsem raději neočekávala nic. Styl psaní je čtivý, ale v půlce jsem si vzpomněla na Cimrmana: 'Jakej Vavroch, prosim vás, vy tam máte figur jak na orloji..'. Ztratit se v množství propletených osudů je víc než snadné. Zároveň mi chyběla mezi ženami ta, která by byla šťastná a spokojená.

07.06.2020

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Četla jsem po Heřmánkovém údolí, a opět jsem nesáhla vedle, čtivé, se zápletkou.

07.08.2020

Harry Potter a Ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohárJ. K. Rowling (pseudonym)

Když byly knížky o Harrym na vzestupu, nějak mě minuly a v krásném věku dospělého člověka jsem se rozhodla, že filmové zpracování znám již nazpaměť, byl čas na knihy. V tomto díle se film zatím nejvíce odklonil od předlohy, proto bylo skvělé knihu přečíst s detaily, které na obrazovce nejsou.

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

4 nebo 5 hvězd? Dávám 5, přestože do stylu slohu jsem se vžívala 100 prvních stran, musím uznat, že je to jiné a dobré, i když mě trochu od knihy odosobňuje. Téma by se mohlo zdát stokrát opsané, ale cením si kapitoly z dospělosti. Osoby jsou zajímavě vykresleny. Takže přes počáteční skepsi vůči slohu hodnotím knihu velmi dobře.

Co neodvál ani časCo neodvál ani časH. M. Körnerová (pseudonym)

Sázka na jistotu, opět skvěle vykreslený děj. Občas smích, občas úzkost u srdce. Příběhy o životech, které se dějí.

17.11.2020

Chlapec, krtek, liška a kůňChlapec, krtek, liška a kůňCharlie Mackesy

Musím dát 5 hvězd. Naprosto krásné zpracování, FAMÓZNÍ (ano, použila jsem vážně CAPS LOCK) ilustrace, boží papír, skvělý font. Citáty mohou vyznít jako klišé, ale není od věci si je čas od času připomenout.

Nekonečná nocNekonečná nocAgatha Christie

Málo známá kniha s velmi dobrou zápletkou, rozhodně stojí za přečtení! Sehnala jsem ji zde v prvním výtisku, takže i zažloutlé stránky dodávaly na dramatičnosti :)

Mapa dníMapa dníRansom Riggs

Nečekala jsem, že vyjde další kniha z této řady, ale víc jsem nečekala (asi naivně - pozor, malý spoiler), že se touto knihou připraví spisovatel na řadu dalších dílů. To mě trochu mrzelo (aby autor nešel jen po penězích, neochudil děj...), nicméně kniha je po vlažnému začátku dobře čtivá, rozvíjí dál oba světy, objasňuje, vytahuje kostlivce ze skříní. Ve výsledku se na další díly těším.

02.06.2019

Falešný románFalešný románMagdalena Mintová

Poměrně trapná záležitost, dočetla jsem ji jen proto, že jsem ji dostala a knihy nerada odkládám. Takže jsem zatla zuby, abych se na konci rozčílila, že je to jen první z dalších knih. Děkuji nechci.

06.10.2019

Dlouhá traťDlouhá traťViktorie Hanišová

Mám ráda styl Hanišové, byla jsem nadšená, že má novou knihu a hned jsem si pro ni šla. Styl jako vždy čtivý, příběhy věcné. Brala bych knihu delší, ale i za těch necelých 200 stran jsem ráda

22.10.2020

Stopařův průvodce GalaxiíStopařův průvodce GalaxiíDouglas Adams

Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, i proto, že jsem byla fixovaná na filmové zpracování. Ale postupně se děj od filmu liší, a to bylo mnohem lepší. Dokonce se těším na pokračování. Líbilo se mi i zpracování knihy s ilustracemi a příjemným tmavě modrým tiskem písmen.

04.06.2020

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

Pomalu se poprvé prokousávám všemi díly, protože jsem je nikdy nečetla, byť filmy znám nazpaměť. Už v minulém dílu je znát filmový odklon, ale zde je jasné, že stejná je tak polovina. Najednou začínám propojovat věci, které mi ve filmu neseděly, zároveň získávám sympatie k úplně jiným postavám. 800 stran je na mě dost, ale dá se to.

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Jak je mým zvykem, nejdřív jsem viděla film, teď jsem četla knihu. Samozřejmě je kniha košatější, mnohem více výpravná a také mnohem více vysvětluje mnoho věcí, které mě ve filmu zaujaly, ale nebyly vysvětleny. První polovina se mi četla lépe, nicméně druhá byla stejně skvělá

RekonstrukceRekonstrukceViktorie Hanišová

Četla jsem někde v komentářích k této knize, že je to, jako by ji psal někdo jiný než Hanišová. Nemohu souhlasit, je to přesně její styl, kterému s každou další knihou přicházím čím dál více na chuť. Tato kniha mi zatím přišla jako nejlepší.

26.07.2019

Všichni žijemVšichni žijem' v blázinciRadkin Honzák

Myslím, že knihu může přečíst i laik a hodně mu dá. Je přirozené, že nelze souhlasit s každým výrokem, i tak si každý najde "to své". Rozhodně stojí za přečtení.

29.07.2019

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemilovalSpratek: Příběh dítěte, které nikdo nemilovalT. L. Hayden (pseudonym)

Uf, no byla to síla. Jednou jsem knížku odložila, dvakrát se mi zvedl žaludek. A rozhodně bych tuhle knížku doporučila všem. Ne tedy asi maminkám malých holčiček. Ale pak všem.

27.08.2020

Lískový lesLískový lesMelissa Albert

Dočetla jsem to jen proto, že knihy neodkládám. Ráda bych řekla, že je to vážně kniha pro děti, ale nedovedu si představit, že by se dítě v tomto ději dobře orientovalo. Třeba ano, pro mě to byl přehmat.

07.05.2019

Život, vesmír a vůbecŽivot, vesmír a vůbecDouglas Adams

Pro mě na čtení nejtěžší z dílů, četla jsem jí na můj vkus moc dlouho, spíš jsem se nutila. Nevím proč. Neurazí, nenadchne (oproti předchozím dílům)

16.11.2020