h2220 h2220 komentáře u knih

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Napínavý příběh z pražského prostředí , kdy jeden z "bytařů" policistům dobře známý uvidí při bytové loupeži něco, co mu vyrazí dech.. autor zbytečně nezabíhá, příběh vyúsťuje do logického závěru. Sympatické je i čtení o osobním životě hl. protagonisty.

28.07.2023 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Nepateický příběh přátel z období I. války. dojemné. Klasická četba

29.01.2018 4 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

thriller z prostředí kardiochirurgie, který pojednává o operacích umělé náhrady chlopní , zároveň se dostává pod kůži lékařů - kardiologů, obsahuje i milostnou zápletku ... prostředí kardiochirurgie vede k vrahovi, který zneužívá a konečně i devastujícím způsobem zabíjí děti.

17.06.2019

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Originální kniha, mnohovrstevnatá, příběh z konce století, soumarku monarchie... kdy nikdo neví, co přinese příští století. Odehrává se ve Vídni a jinde, týká se života vévodkyně ... která chce vytvořit něco, co by po sobě zanechala, velkou věc pro další generace ... tím se zaobírají její myšlenky a snažení
Kuchařka se přitom v knize objevuje až ke konci; proč autor nazval knihu Vévodkyně a kuchařka, když o kuchařce je určitá pasáž vedou odborníci i laici diskuze.
Mnoho jinotajů, odboček, vtipných scén (pasáž o leštění zrcadel mě rozesmívá znova znova) i rozsáhlé popisy hostin a přípravy pokrmů (labužnické .-))
Četl jsem již několikrát.
Ukázky z knihy zpracoval ve čtení na pokračování i rozhlas.

11.08.2016

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Vtipné hororoé povídky zkušeného autora, které kritika v době jejího prvního vydání odsoudila, že příběhy jsou příliš sadomasochistické nebo urážejí veřejnou bezpečnost. Dnes příběhy s úsměm přečteme aniž bychom byli pohoršen. Příběhy doplňují vtipné kresby Neprakty.

11.09.2021 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

úžasný příběh, v knižní formě poměrně útlá knížka, já znám verzi s ilustrací Adolfa Borna. Sledujeme několik lidí na ostrově, odkud není možné uniknout a proměnu jejich charakterů, který vyvolá strach, když lidé zjistí, že vrah, který se postupně zbavuje jednoho po druhém, je jedním z účastníků setkání. I když už jsem knihu četl víckrát, viděl a slyšel různá zpracování ve filmu nebo rozhlase, pokaždé se udivuji, kam nás autorka v mystifikaci , kdo může být vrahem a má i motiv, zavádí, aby jsme nakonec zjistili, že vrahem je člověk, do kterého bychom to vůbec neřekli.

05.11.2016 5 z 5

Zločin pro slečnu Poirotovou Zločin pro slečnu Poirotovou Jana Moravcová

Dost jalový text, redaktorka v roli "soukpmého" vyšetřovatele se vrací k události na horské chatě jednoho nakladatelství. Stále omílané dedukce, možné varianty dšj neposunují a závěr vyznívá naprázdno

11.09.2021

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Napínavá kniha, vyžaduje soustředěním, jako ostatně další Fuksovy knihy, trochu groteska, trochu parodie , krimi román... někteří srovnávají děj s životem v totalitní společnosti . ... vyústění příběhu je každopádně překvapivé

09.02.2016

V Miláně se vraždí v sobotu V Miláně se vraždí v sobotu Giorgio Scerbanenco

Příběh Masakr: otřesná vražda mladé učitelky, která byla pohlavně zneužita chlapci ze sociálně slabých vrstev ... Vyšetřování zavede ke strůjci onoho hrůzného činu, inscenátorem vraždy byla žena ... I když originál vyšel v Miláně v roce 1968, je svým tématem aktuální i dnes.
Kniha obsahuje ještě druhý příběh: V Miláně se vraždí v sobotu: opět z italského prostředí - originální příběh, kterak se otci ztratila jeho mentálně retardovaná dcera; pátrání po ní vede do místních veřejných domů...
Doporučuji k přečtení

11.10.2015 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Zvláštní příběh despotického otce - policejního rady a jeho ustrašeného syna, který ještě studuje, avšak chce se otci vzepřít a odejt se svým karádem do země zaslíbené, kde se nebude muset nikomu zpovídat a bude si moct dělatm, co chce sám. Postava otce a syna představuje dva odlišné světy. Dalšími důležitými postavami jsou komorník, kterému se syn jako jedinému v rodině může svěřit, dále důvěrný kamarád hlavní postavy a jeho sestra, kteří mu představují nejjlepší společnost. Svůj cíl však hlavní postava neuskuteční... Zvláštní ukončení příběhu klade otázku, kdo je vlastně oběť a kdo vrah, a pro koho a čí vlastně smrt byla vykoupením ... Znamenitý psychologický příběh, který však vyžaduje pozorné čtení, jako už ostatně většina Fuksových děl.

Paní z neděle Paní z neděle Carlo Fruttero

Zajímavá detektivka z prostředí města Turína v období cca 60. let 20. století. Hlavní dějová linka je detektivní - smrt osoby způsobenou zvláštním nástrojem, snad historickým, který zprvu nikomu nic nepřipomíná... Dále máme možnost sledovat zkorumpovanost italské městské správy a policie. Tímto politikařením a intrikováním na úrovni měst a obcí je kniha aktuální i dnes a v našem politickém zřízení.
Obětí vražd v detektivce je několik, stejně jako možných vrahů. Rozuzlení přijde jako u každé správné detektivky až na závěr, a od osoby, od které by to nikdo nečekal.
Autoři vtipně popisují jednající postavy - mondénní dámy, ustrašení policejní úředníčci, kteří se bojí svých nadřízených, tzv. "privilegované" potomky svých vlivných rodičů. Kniha vyniká plastickým obrazem života turínské společnosti své doby.

Maigret se brání Maigret se brání Georges Simenon

Příběh komisaře Maigreta, který je ke konci své kriminalistické kariéry vlákán do pasti a ocitá se v roli vyšetřovaného. Nemíní se však smířit s tím , že na sobě falešné obvinění nechá, a pátrá na vlastní pěst i přes zákaz jeho nadrízených.

11.09.2021 4 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

osvědčený autor Václav Erben a jeho kapitán Exner - nyní v příběhu vraždy muže, který je nalezen mrtvý políž sídliště. Stopy však vedou do ZOO. A na scéně je další vražda ... Autor je obeznámen s prostředím ZOO, líčení jeho příběhu je vcelku realistické.

14.09.2020

Přejezd Přejezd Jiří Švejda

Mladý muž je usmrcen na želez. přejezdu. Probouzí se a žije svůj život znova - ovšem poučí se ze svých předcizích životních kotmelců, pracovních vzletů i padů a milostných vzplanutí ... ?

24.01.2018

Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Georges Simenon

dva příběhy, dobře čtivé, s mistrným vykreslením psychologie postav. Svou nadčasovostí díky jednání postav, které se stejně tak může odehrávat i v dnešní době, je úplně jedno že byly vydány před více než půlstoletím.
První příběh se odehrává na venkově, kdy mladý muž cestující autobusem se seznámí s vdovou, která ho vezme na statek jako pomocníka. Rodina vdovy však je však zatížena na majetek po zemřelém a proto vztahu , který vznikne mezi vdovou a mladým mužem, nepřejí. Touha po majtku je pak příčinou smrti....
Druhý příběh se odehrává ve městském prostředí a řeší spletité vztahy mezi manžely a milencem ženy, za kterém nespokojená paní utíká.

05.11.2016 5 z 5

Další příhody z černého kufříku Další příhody z černého kufříku Archibald Joseph Cronin

pokračování předchozích povídek z lékařské praxe na venkově ... vtipné a humorné, jindy spíše závažné s důrazem na sociální tématiku, když si někteří venkovští lidé nemohou dovolit zaplacené lékaře nebo mezi nimi panují mylné představy o příčinách chorob a léčbě. Povídky se vyznačují vykreselením svérazných venkovkých postav. V záverečných částech se mladý lékař setkává s půvabnou a odborně zdatnou sestrou, která ho nejdříve štve, protože je z místní velkopodnikatelské rodiny, a lékař si myslí, že práce v nemocnici není pro ni, že ji tam dostail tatínek. Pak je s ní nucen hrát tenisový turnaj a jeho postoj se mění. Nakonec k ní zahoří láskou a způsobí, že i ona odmítne snoubence, který po ni jinak prahne.

04.11.2016 4 z 5

Cesta do zaslíbené země a jiné povídky Cesta do zaslíbené země a jiné povídky Ladislav Fuks

Přžíběhy vynikající svou zvláštní poetikou.... nejzávažnější z nich, Cesta do zaslíbené země ... je příběh Židů doufajících, že se zachrání na kocábce cestou z Vídně "do země zaslíbené" .. postupně však dochází k neodvratné katastrofě, jíž ani spolucestující - kněz nedokáže zabránit či osvětlit.

09.02.2016 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

O tom, jak snadno člověk podlehne touze odlišit se od ostatních jako nadčlověk, a o tom jak se stane nadčlověkem který může řídit životy jiných --- popisy, jak se hlavní postava zbavuje svých členů rodiny je děsivá..

09.02.2016 4 z 5

Třikrát v roli detektiva Charles Paris Třikrát v roli detektiva Charles Paris Simon Brett

Detektivní příběhy z prostředí rozhlasu, televize, divadla v bristkém prostředí - vtipné glosování společnosti světa televize, rozhlasu a divadla, a pozlátko vztahů mezi režiséry, hererečkami, herci, dabérkami, dabéry, produčkními, uměleckýmu vedoucími a vůbec úsměvné prostředí světa lidí pohybujícím se v umění

Třikrát v blízkosti vraha Třikrát v blízkosti vraha Ruth Rendell

skvělé tři kriminální příběhy, s psychologickými prvky, resp. je možné považovat za psychitrillery, ... sledujeme neúprosný vývoj v psychice člověka, který vede ke zločinu. Líbí se mi i popsání běžného života v Londýně i na britském venkově.

15.10.2023 5 z 5