Cesta do zaslíbené země a jiné povídky

od:

Cesta do zaslíbené země a jiné povídky

Strhující příběh o patnácti bohatých vídeňských Židech, kterým je po anšlusu "dovoleno" emigrovat po Dunaji na vratké kocábce. "Nemáte průjezdní víza, loď nesmí nikde přistát..." Nejprve si cestu užívají, ale pak dojde k poruše motoru. Třikrát se pokoušejí s lodí s hákovým křížem přistát, třikrát jsou zahnáni zpět na řeku. Přistanou na liduprázdném slovenském břehu, opraví závadu ale mezitím klesne voda a loď je na suchu, nemají sílu ji dostat k vodě, hledají řeku, postupně ztrácí veškerou naději. Zbytky trosečníků nalezne slovenský kněz, přesvědčuje je ....aby se pokusili, nevdzali, zachránili .... Rabbi říká: Pořád někdo někoho pronásleduje a bere volnost, pořád někdo někoho viní, štve a bere mu život. Pořád někdo utlačuje jiné ve jménu pravdy....pořád někdo někomu brání jíst, spát, bydlet, hledat štěstí a žít. A Židé na to od počátku dopláceli nejvíc. Proto volají šalom, mír vzdáleným i blízkým, mír všem. Cesta do zaslíbené země vede už jen vzhůru. V den, kdy začala válka, volí dobrovolně smrt. Představuje vrchol Fuksovy povídkové tvorby. Motivem, kdy se ze ctihodných, slušných lidí během krizové situace velmi rychle stanou špinavé a jakékoli akce neschopné trosky, může poněkud připomínat Goldingova Pána much. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29424/cesta-do-zaslibene-zeme-a-jine-povidky-29424.jpg 4.130
Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Horizont
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
h2220
09.02.2016

Přžíběhy vynikající svou zvláštní poetikou.... nejzávažnější z nich, Cesta do zaslíbené země ... je příběh Židů doufajících, že se zachrání na kocábce cestou z Vídně "do země zaslíbené" .. postupně však dochází k neodvratné katastrofě, jíž ani spolucestující - kněz nedokáže zabránit či osvětlit.

květáček
22.09.2013

Při čtení těchto povídek se jednak vrátíte do doby konce předminulého století, ale také do doby před 1. i 2. světovou válkou, ale také do doby nedávné. Povídky jsou v podstatě situované do celého světa, napsány vybraným jazykem, čímž myslím přesně tím, co se dneska už těžko v knížkách hledá...V celku se nejedná o humorné příběhy, ale humor v nich je. Často končí tak nějak podivně či negativně, ale to už k životu patří.

ZuzanaMrh
21.05.2013

Čtivé, zajímavé povídkové příběhy. Často s hořkým koncem, ale to k Fuksovým dílům patří. Doporučuji k přečtení.