Osamělý mrtvý muž

Detektivka s kapitánem Exnerem se odehrává v Praze, přičemž podstatná část děje je situována do prostředí pražské zoologické zahrady. Populární detektiv s týmem spolupracovníků vyšetřuje dvě odlišné vraždy, z nichž v jednom případě bylo použito narkotizačního náboje, a odhaluje nejen přímé pachatele, ale i jejich zákonem nepostižitelné průvodce. V roce 1972 vycházelo na pokračování v deníku Mladá fronta pod názvem Kopyta osla Kiang. Kniha byla přeložena do rumunštiny jako IkÎnsinguratul a vyšla v roce 1983 v nakl. Junimea. O rok dříve (1981) do bulharštiny jako Samotnijat mărtăv măž v nakl. Christo G. Danov. Ve švédštině si mohli čtenáři přečíst Den försynte döde (Bra Böcker, 1980). Německý Der einsame tote Mann z nakl. Neue Berlin v roce 1977....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42869/osamely-mrtvy-muz-42869.jpg 4.380

Kapitán Exner 8.

Detektivky, Literatura česká
Vydáno · Československý spisovatel

Kniha Osamělý mrtvý muž

Anika27

Paně Erbenovy detektivky jsou kouzelné - v jednu chvíli začínám číst nový příběh, a v druhou konsternovaně zírám na hnusná písmenka KONEC... :-)

pavels36

Zajímavá zápletka, fajn rozuzlení a hlavně se to dobře čte. český Maigret neboli kapitán Exner není žádný Reacher od Childa. Nečekejte drama,akčnost či drastické scény. Je to taková pohodová detektivka se špetkou humoru i zábavy. Doporučuji

Pavelpi

Kapitán Exner zase trochu jinak.Vražda narkotizačním nábojem tu u něj ještě nebyla.Tak se rozjíždí pátrání,které vede přes druhou vraždu ke konci.Případ je rozluštěný a vrah dopadený,i když to byl vlastně chudák.

ArwenAragorn

U této detektivky jsem asi čekala o něco víc. Když jsem ji četla, přišla mi nějak zdlouhavá.

Isew

Česká kriminálka z období socialismu zasazená do atraktivního prostředí ZOO. Je to má první kriminálka s kapitánem Exnerem. Čekala jsem asi trochu víc. Ne, že by to bylo špatné, ale ... Také mi dost vadilo, jak Exner, který má evidentně závislost na kofeinu a problémy se spánkem, hodně rád v noci chodí po návštěvách a vyslýchá. Zvláštní, že to nikomu vlastně nevadilo. Mně by to asi vadilo dost. I v socialismu.

Další díl s kapitánem Exnerem a zase dost dobrá kniha. Jen začátek se mi zdál tak trochu zdlouhavý, ale jinak se jednalo o zajímavý a podle mého názoru i poměrně spletitý případ, který se odehrává v originálním prostředí pražské zoologické zahrady. Kniha je zase čtivá a dobře napsaná, proto dávám poctivé čtyři hvězdičky a na Exnera určitě nezanevřu a časem se opět k nějakému jeho případu vrátím ;-).

ondrej.b

Proč zkoušet číst další "Exnerovky"? No protože jsou to nejlepší české detektivky staré školy. Kapitána Exnera si zamilujete, to jinak nejde:-). Tady v tomto příběhu jsem si to opět užil. Moc pěkně vyprávěný děj, skvěle popsány jednotlivé postavy (třeba Adolf Kroupa, nebo Karel Buš - to je borec:-) a další. Nezklamou Beránek s Vlčkem jako vždy. I téma zoologické zahrady je zajímavé, dnes si tam už jen tak nevlezete přes rozbitý plot. Tohle nejsou provařené severské thrillery, tohle je české a moc hezké. Jako u každé knihy s kapitánem vás to nutí číst dál a dál a těžko se mi přestávalo, pokud jsem musel. Je to návyková literatura, a to mi jistě dosvědčí pán Bůh a svatý Václav....

momo01
02.12.2018

Neortodoxní způsob vyšetřování kapitána Exnera a jeho zabejčenost při hledání viníka, mě bavilo. Na knize se ale už podepsal zub času, i když politickému pozadí socialismu se Erben zdatně vyhýbá. Na to, že se jedná o klasiku našich detektivek, to prostě taková jízda nebyla. Možná jiné díly s Exnerem jsou lepší, ale proč to zkoušet.