GYROTOURBILLON GYROTOURBILLON komentáře u knih

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Tak jsem si připoměl svoje dětství touto knihou. Sice jsem byl na pár táborech v Krkonoších - v Dolním Dvoře u Vrchlabí, ale zážitky zde byby jiné. Spoustu rituálů ( rozcvičky , nástupy , olympiáda , stezka odvahy , atd. ) Už to byly tábory rozplánované na každý den. To za táboření JF. , to by bylo to pravé.
Samozřejmě , že i mě se zde líbilo , spousta kamarádů , lesy, sportování a poznávání všeho nového. Získávání samostatnosti bylo určitě důležité.
Byla to doba, kdy kamarádství mělo váhu, opravdu vznikala pouta na celý život.
Autor dokázal barvitě vyprávět , bylo znát , že vše osobně prožíval s kluky. Dělat velitele party a být respektován , byl dar . Dnes je to velice těžké , obzvlášť právě s teenagery.
Za mě tedy 5 * a určitě budu pokračovat ve čtení knih Pana Foglara , i když můj čas dětství , jaksi poskočil dále

25.09.2020 5 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Kniha plná myšlenek o životě , ale i smrti. Ta atmosfera okolo chaty u jezera je úplně cítit.
Autor má smysl pro krásu , ať už nočního nebe , lásky ,či čistoty a barvy přírody.
Příchod nemoci nás všechny dokáže překvapit , zaskočit či jinak dostat. A jak autor píše , být naobtíž těm nejbližším je velmi frustrující.. čemuž věřím

22.09.2020 4 z 5

Život v poklusu Život v poklusu Jaroslav Foglar

Nádherný životopis JF. Souhlasím s pepa4081, prostě , kdo má vztah k přírodě , jejímu kouzlu a vůní . Zařiřování vše ohledně táboření a v době dětství a dospívání pana autora, v nebezpečné době a přesto se radovat , s kamarádství na celý život. Je fascinující , jak se JF. odevzdal mládeži , co pro ni udělal , zdokumentoval i krásně popsal. Určitě nějakou tu foglarovku ještě přečtu, moji první knihou v dětských letech , byla Přístav volá a nedávno jsem si ji připoměl.
Knihy jsou určitě k přečtení pro každého i odrostlého fanouška této literatury.

21.09.2020 5 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Vynikající kniha , která má co nabídnout. Pěkně vykreslené osoby očima osmiletého chlapce , který zažívá takovéto poznání. On opouští matku , která je k němu poměrně chladná a nachází na druhé straně "rodinu " milující.
Příběh působí opravdově , myšlenka pomoci chudším rodinám , byla hezky vytvořená. Taky se mohlo stát , že by děti zase až tak hezky do nových rodin přijaty nebyli. Komunismus zde byl vykreslen jako solidarita , což v očích dětí , muselo vypadat jinak než pro nás dospělé.
Kniha od Italské autorky až neuvěřitelně splnila očekávání

19.09.2020 5 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Nádherná kniha o sportu a jeho poselství. Měl jsem tu čest sportovní atmosféru pár let zažívat (samozřejmě v jiné podobě i době než EZ.) Souhlasím s autorem , i panem Emilem , že je moc pěkné , když vznikají kamarádská pouta mezi účastníky. Ten adrenalín před startem , povzbuzování , a ovace po výkonu , kdo nezažil , neví... Z knihy mě až mrazilo, představa tolika skandujících lidí , to musí závodníkovi po ukončení kariéry rozhodně chybět .
V knize je i spoustu informací , o Zlíně a městě pana Bati ,či Staré Boleslavy , kde aktér trénoval. Samozřejmě , pohled na komunismus té doby , což britský autor dobře a srozumitelně zaznamenal. Též informace z rodinného krbu a manželky Dany Zátopkové , dokresluje vše podstatné. Líbila se mi myšlenka propojení lidí z celého světa , bez závisti , mamonu , čistě krásnou sportovní cestou..Ale to je zájem jen někoho z nás , nikoliv všech.

16.09.2020 5 z 5

Nebe je naše Nebe je naše Luke Allnutt

Krásná kniha o smutných životních krocích. Pro rodiče to musí být nepředstavitelné utrpení a velmi těžké vyrovnání se s danou realitiu. Ano , věřím , že každý z nás by to řešil vlastní cestou. Spousta lidí chce zapomenout , nepŕipomínat , pokračovat dál v životě. Za sebe si myslím , že autor dobře vystihl krásu fotografování a i jeji hlubší význam. V dnešní době , kdy se fotí dft. jak na běžícím páse , bez přemýšlení ,si uživatelé ani kolikrát neuvědomují , jaká fotka cenu má či nikoliv. Nakonec nám z dětství našich dětí zůstanou jen fotografie. A věřím , že pokud máme alespoň trochu cit ,dokážeme zachytit okamžik , který vždy vyvolá vzpomínky atmosféry té chvíle . Je to naše historie .Nemám rád názor , že minulost je pryč , žijme přítomností a hleďme spíš dopředu. Jasně, v jistých okamžicích to pravda je , ale nepotěšit a nepoučit se z minulosti , ať už byla veselá či smutná , a jen se hnát a shlížet k zítřkům , se mi zdá zvláštní.
Kniha samozřejmě splnila očekávání , a vryla se do podvědomí , co kdyby já , mé dítě , má partnerka . A rakovina tedy zrovna nechodí po horách , jde po nás i s jinými nemocemi. Po zásahu diagnozou dostává náš přítomný život ohraničené možnosti. Važme si malých radostí, ať už v podobě zapadajícího slunce , vlídnému slovu , pochopení , ale i té pro nás krásne fotografie , která k nám promlouvá.

15.09.2020 5 z 5

Pán přílivu Pán přílivu Pat Conroy

Vynikající kniha , srovnatelná s barvitým filmem. Líbila se mi role B. Streisandové , ale spoustě lidí není vzhledově pochuti. Film vyvolává silné emoce, krásná matka , která zradí vlastní děti . A děti odnášející si traumata do dospělosti.
Kniha i film jsou uvěřitelný , dokázal bych poukázat na takto milující rodiče.
I já mohu říct , že podobné rodiče mám. Je zajímalo spíš jejich blaho v době mého dětství , vychovávali mě prarodiče. V době okolo 18 narozenin najednou zjistili , že mě neznají , a já hledal cestu za svými zájmy a osamostatnil se. Positivní záležitosti je dft. nikdy nezajímali a v negativních mi ještě přidali, ať už šlo o rozchod s partnerkou , či přijití o práci. Snad jsem se poučil a raduju se z maličkostí , a ze špatných věcí se musíme poučovat všichni, ne zničit celou rodinu a nepodpořit se.
I syn B. Streisand ve filmu strádal , musel být v tom , co otec řekl nejlepší, ostatní otce nezajímalo , a to jak se svým úspěchem nakládal ,bych nazval po Česku : Jako prase.
Knihu vřele doporučuju , a autorovu druhou knihu - Hudba na pláži taktéž

11.09.2020 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Co k této knize dodat ?? Super , krása , ale i smutné , přesto čtivé ..
I výstížná obálka.

10.09.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Určitě užitečná kniha pro milovníky hub a přírody , detaily jak chutnají houby , nač se používají ocení i kuchaři , ale zase používat houby v gastronomii " bez papírů ", je fakt ošemetné , jsem z oboru , vím, že je to takto praktikovné u nás velmi nebezpečné..A pokud houby nezná kuchař , je jednou nohou v kriminále, při lepším způsobu bez práce. Kniha je smutná , ale podobné příběhy nejsou ojedinělé...Autorka vytvořila postavu a příběh ..., chvílemi to působilo trochu až biograficky , jako by to prožívala právě ona..??? Kniha splnila očekávání , snad se hl. aktérce povede zvednou ze dna , vím co to je na dno padnout

05.09.2020 4 z 5

Z jiného světa Z jiného světa Mike Oldfield

Souhlasím s nothing _forever se vším , skladby toho multiinstrumentalisty jsou / byly dlouho v povědomí . A skladby jako Moonlight shadow , Man in the rain , To france zněly dobře i v době 90 let , v době dance techno rap hudby.
Já MO zaregistroval v době jeho Tubular bells lll . A musím podotknot , že právě tento live koncert v Londyně na horse guard parade na dvd mě a i jiné dostal ..
Skladby secret + far above the clouds , zaznamenaly velký úspěch živě , ale i na video jukeboxu v jedné vinárně zde u nás v Čr. Závěrečná část dokázala zvednout lidi ze židle , a pro velký úspěch byla v jukeboxu lidmi předplacena třeba i 6×za sebou..tak silné skladby to tehdy byly. I koncert v Edinburgu je špičkový a na dvd dobře zaznamenán. Proto přesně bylo překvapením , za jakých okolností skladby vznikaly. Ano , i to , že MO žil na Ibize z jeho hudby bylo znát..A všeobecně se říká , že největší hyty většinou nevznikají jako prvoplánované.. kolikrát i sám autor bývá překvapen svým úspěchem aniž by tomu dopředu věřil..
Proto doporučuji knihu všem jeho fanouškům

03.09.2020 5 z 5

Charles Lindbergh: transatlantický let Charles Lindbergh: transatlantický let Dan Hampton

Velice pěkná kniha pro fanoušky aviatiky. Samozřejmě i životopis hlavního aktéra je zajímavý ..Těchto pokusů bylo samozřejmě více , ale do podvědomí se jich dostalo už méně. Tato kniha mě navedla ke knize První a sám od B. Dytrycha a též se mi moc líbila. Od Pardubic pocházím a od místa kam v Chuchly přistál jsem pracoval cca 2km. Samozřejmě jsem jiný ročník . Miluju sice let proudovým letadlem , přesto letět těmito stroji musel být zážitek.Malým letadlem jsem se prolétl nad Pastvinskou přehradou, byl to můj první let , který neměl chybu , za pěknýho počasí vidět vše z výšky je fakt nádhera , nemluvím o pohledu z 10 tisících metrech. Z naši cesty z letní Ibizi jsme po vystoupání do této výšky vletěli do velké turbulence , v momentě , kdy jsme si vychutnávali večeři přišla druhá vlna a kamarád s řízkem v puse praví : Jezte ,jezte ,honem , za chvíly spadnem..Ano , pár lidí večeři urgentně odkládali , vlastně možná i se snídani a obědem..Přesto na letadla nedám dopustit a typy A 380 a boeing 747 patří k mým nynějším ,dnešním favoritům

02.09.2020 5 z 5

Černobyl 01:23:40 Černobyl 01:23:40 Andrew Leatherbarrow

Další poučně naučná kniha o této katastrofě...Autor dobře vystihl atmosféru míst , kde se pohyboval , bylo úplně cítit tu prázdnotu města Pripjať. Pro nás , co nejsme příliš vědomí jaderné problematiky , to napsal snad nejsrozumitelněji ze všech autorů..fotografická příloha podtrhuje veškeré pocity z jeho pobytu..
Jelikoš mám zde pár kamarádů Ukrajinců, i oni dokázali přispět do diskuze .Ze strany SSSR bylo vždy ,co se týče jejich neúspěchu tajeno vše. To , ale víme všichni. Přesto věřím , že Kyjev ale i Minsk a Moskva mohou a určitě jsou zajímavé destinace k poznání..Osobně obdivuji i Transsibiřskou magistrálu a kniha od Václava Turka nabízí velice pěknou projížďku po celé jeji délce.
Samozřejmě i kniha Modlitba za Černobyl od S. Alexijevich splnila mé očekávání a ji přinesla Nobelovu cenu za literaturu

02.09.2020 5 z 5

Noční můry v Elm Street 1 Noční můry v Elm Street 1 Jeffrey Cooper

Ale ano , plné hodnocení za mě 100% . V době , kdy tento film gradoval v kinech jsem byl na hranici dospívání , čili tento druh filmu ( následně literatury) byl žádaným artiklem..Bohužel v té době jít do kina na tento film bylo až od 18 ti , což mi ještě nebylo.. ,ale v brzké době se film dostal na vhs s dabingem namluveným jednou osobou (vzpomenete si někdo ??) No a opravdu až za čas jsem tuto videokazetu - půjčenou měl možnost shlídnout u kamaráda na videu.
Pěkně navečer jednoho lednové studeného dne , asi 2 km od rodného domu jsem s kamarády usedli k filmu. Asi jsme to moc prožívali , ale zkoukli jsme cca první část , kdy ta blondýna lítala nad postelí a řvala...V ten moment jsme to vypli a kluci na mě :koukej ven , tma jak v ranci a pln tohoto zážitku jeď domů..Dnes se tomu směju , ale opravdu ta cesta i po tak krátkým zhlídnutí nebyla the best.
Samozřejmě dnes už to vidím jinak , ale doma kdysi bylo toto téma zakázaný ovoce, které pochopitelně bylo třeba koštnout.. ano báli jsme se všichni a stačilo málo a byli pos...při každý příležitosti, po setmění , či v lese..Soundrack 1 dílu jsem za čas pokoupil, samozřejmě i original dvd +knihu. Ale strach šel jen z jedničky.. Samozřejmě , že přišli další děsivé horory , ale tento v té době byl nejlepší.. Nestydím se přiznat , že mě film děsil i fascinoval , ale dnes mě toho mnoho nevyděsí.. filmy pokročili jinou cestou, kolikrát jdou až na dřeň , což až tak nevyhledávám...čili ke knize , díl první o kterým mluvím = film , A nightmare on Elm Street 1

29.08.2020 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Ano , souhlas plný počet *****

29.08.2020 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Velice čtivá autorka se zajímavou tématikou amišů..Nádherné obálky i originální + dobré počtení , splní určitě očekávání čtenářů.

Ruiny Ruiny Scott Smith

Výborný horor...trochu z něho jsem i zažil.. Na dělící hrázy na Roskoši u Český Skalice v mých mladých letech.
Bylo velice lákavé se na kolách vydávat až na tuto hráz, kde bylo spousta rybářů , nudistů a možnost se v klidu vykoupat. Na konci této cesty po hrázy je přepad ,dál se jet nedá. V tomto úseku je menší ostrůvek , kde hnízdilo opravdu mnoho racků.. Oni ani tak nestaví hnízda, sedí na vejcích dft. kdekoliv. S dobrým úmyslem si je prohlédnout jsme dojeli k přepadu a samozřejmě odtud zase jeli zpět..když se celá ta kolonie zvedla do vzduchu a začla bránit území , ze kterého jsme museli pouze stejnou cestou zpět, a s jejich atypickým křikem začli nalétávat na naše hlavy , začlo nám docházet , že je zle..Opravdu jsme museli šlápnou do pedálů a krýt si hlavu..Ten křik a pocit cítím dodnes.., jít pěšky těch 500m bych fakt nedal, kola nám pomohla, pak už jsme byli z dosahu, ale abych se vrátil ke knize, bylo to dost na špici, zde šlo o životy.

Monstrum Monstrum Jonathan Kellerman

Tak tohoto pana autora mám přečtenýho celýho. Detektivní příběhy nemají chybu..tato je jedna z the best.. Bohužel další knihy po přeložené 30 přestaly být u nás překládány , nebo se pletu?? Docela škoda . Milo a Alex se dobře doplňovali.

Smrtící hry Smrtící hry Steve Robinson

Vynikající thriller, od autora jsem přečetl dft. Vše přeložené, těším se na další knihu..

Když nám rodiče ničí život Když nám rodiče ničí život Susan Forward

Ano, tuto knihu jsem potřebolal přečíst a spousta mi řekla. Bohužel , ne každý znás má to štěstí dobrých rodičů..Jasně , rodiče si vybírat nemůžem.
Vím , jaké to je být rodiči pouze tolerován. Každý krok od mých 18 let byl dle nich špatný. Radost z obyčejných věcí z jejich strany neexistuje ( k vl. dětem)
Historie ukázala , že jsem tu vlastně neplánovaně i nechtěně , alespoň ze strany táty. Není jedinného prvku ve kterém jsme s tátou za jedno. I v jeho vyšším věku není mnoho věcí , čím ho potěšit..Mamka (učitelka ve školce ,nyní již v důchodu) mu ve všem podlehla , radši odevzdávála dětem lásku za prachy ve školce, o nich básnila , k nám se ale mnoho neprojevovala.. Veškeré positivní záležitosti jsem získal od babičky a dědy z její strany a časem i potvrzení , co jsem již uvedl , když jste neplánovaní..Právě b+d mi pomohli vše pochopit, i když je to nepochopitelný pro lidi , které tento můj problém zaujal.
V knize je to poměrně podobně popsané..

22.08.2020 5 z 5

Idioti na plavbě kolem světa Idioti na plavbě kolem světa Ivan Orel

Velice krásná kniha od počátku vybudování lodi v doku u zdymadel v Ústí nad Labem , přes všechny trable až po obeplutí světa.. I zde musejí být nervy na pochodu, obzvláště za nevlídných dní..ponorková nemoc , mořská nemoc a dft. jakákoliv nemoc uprostřed oceánu musí být problém.. Kniha obsahuje mapky plavby , fotografie , čili dokáže navodit . Ale pocit obeplutí světa, poznání, které plavba dala , to pro aktéry musela být bomba. Těžko říct zda bych takovou odvahu vůbec měl a kdokoliv další

22.08.2020 5 z 5