gretl74 gretl74 komentáře u knih

Děkuji panu knihkupci za doporučení :) ... i když na tu správnou náladu musela čekat v poličce skoro rok! Moc pěkné - originální, úsměvné i smutné, strašidelné, fantastické i realistické! Jen škoda těch neobjasněných záhad. Ale s čistým svědomím můžu prohlásit, že nic podobného jsem ještě nečetla.

12.04.2021 4 z 5

Chobotem sem, chobotem tam Chobotem sem, chobotem tam Ivona Březinová

Ač "první čtení", pro druháčka je určitě vhodné taky. Příjemný jednoduchý příběh, má nápad, spád, pořád se něco děje a malý čtenář se nenudí. A dítko evidentně musela knížka zaujmout, protože DOBROVOLNĚ popadlo pracovní sešit a začalo doplňovat ...
4,5*

26.03.2021 4 z 5

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Parádní jízda, kterou jsem si náramně užila. A skvělý pocit, že pořád ještě někdo umí napsat napínavou detektivku, kde netečou potoky krve a na každé druhé stránce nejsou hromady nechutných detailů (za to bych klidně přidala i šestou hvězdu).

22.03.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

No tak jo, dočteno ... a jde se hodnotit. Wim Hof je člověk, který něco dokázal, překonává sám sebe a snaží se pomoci i ostatním (a přitom samozřejmě i své rodinné firmě, ale proč ne). Určitě nelze popřít, že dechová cvičení a otužování nám prospívají a posilují naši imunitu i psychiku, podporují soustředění, zmenšují stresovou zátěž. Klady WH metody jsou tak pěkně popsané, že i já, rozený teplomil, který se v těchto zeměpisných šířkách objevil zřejmě omylem, má chuť to na těch deset dní vyzkoušet. Zatím jsem ovšem teprve ve fázi uvažování :) Co mi obecně na motivačních knížkách amerického typu vadí - neustálé omílání dokola a dokola a dokola - vždyť by stačil delší článek (ale jasně, na tom se tolik nevydělá). Té ezotero-filosofie už tam bylo na můj vkus až až. A kdybych náhodou byla účastnicí kurzu a někdo na mě zkoušel pokřik typu "Dejchej, ty zmr..." nebo pokyny typu "procítíme dýchání a vnímáme své třetí oko", asi bych si nechala vrátit vstupné.

18.03.2021 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Zvláštní čtení. Moje první od pana Hájíčka a určitě ne poslední. Nebylo to třeskuté ani ohromující, dech se napětím netajil, ale mělo to prostě něco do sebe. A zatímco spousta jiných celkem dobrých a příjemných knížek končí přečtením poslední strany a zaklapnutím, tahle i po přečtení zanechává pocity a nálady... Jen teď budu muset sáhnout po něčem na odlehčení, nebo si přivodím depku .)

04.03.2021 4 z 5

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

Některé knížky a filmy zestárnou pár let po svém vzniku, ale téhle knihy se to vážně netýká. Způsob vyprávění, jazyk, téma - to vše je dostatečně moderní, a kdybych netušila, kdy byla kniha napsána, rok 1933 bych zcela jistě nehádala. Úžasné prostředí velehor, nádech mystiky a spousta prostoru pro přemýšlení o bytí a nebytí, o svobodě člověka a o tom, jak se vlastně k životu postavit. Dala bych možná 3,5*, ale teď, když už konečně vím, kde se vzala Šangri-la, přihodím ještě tu půlčičku ,)

01.03.2021 4 z 5

Ela a kouzelné baletní střevíčky Ela a kouzelné baletní střevíčky Darcey Bussell

Tak nevím, nechala jsem se zlákat recenzemi a roztomilou stylovou obálkou, ale čekala jsem od téhle knížky víc - neurazí, nenadchne. Začátek byl docela slibný, ale druhá polovina s Myším králem mi přišla taková odfláknutá. Na další díly z téhle série už asi nedojde. Mluvím tedy za sebe, ale ani dcerka nebyla úplně unešená.

28.02.2021 3 z 5

Zlatý boss, který chodil bos Zlatý boss, který chodil bos Jan Müller

Ano, v pár bodech má autor jistě pravdu, svět jde do háje, peníze jdou do háje, zlato je doufejme alespoň malá jistota. Ale ten závěr, ten tomu dal ťafku ...

A jinak - chodit bos je jistě skvělá marketingová strategie - každý si "takového podivína" i jeho firmu dobře zapamatuje. Jen mi pak vadí, že to předestírá jako děsně "filosofickou, bio a přírodní a já nevím jakou záležitost" a přitom je to úplně obyčejné pozérství. Tak do Národní divadla si boty vezme (důvod: úcta k tradicím), ale na obchodní schůzku ne (důvod: ??? neúcta k partnerovi? ).

A ve finále: kdybych věděla, že kupuji něco jako výtisk Strážní věže, rozhodně bych své peníze investovala jinam - třeba do zlata :)

23.02.2021 1 z 5

Hormonální jógová terapie Hormonální jógová terapie Dinah Rodrigues

Procteno, zatim ne moc poctive procviceno, ale verim, ze pomaha a urcite se k ni budu vracet.

20.02.2021 4 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

Mně to přišlo jako ve filmu Páni kluci - "Ale jo, ale ne, ale jo, ale ne...". Od knížky jsem nic nečekala ... a taky jsem nic nedostala ;) Celkově prostoduché a nevěrohodné. Další díl si raději nechám ujit.

20.02.2021 2 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Ač mi rodiče četli a sama jsem četla hodně a od útlého věku, knížky Astrid Lindgrenové mě prostě nějak minuly. Takže Ronja přečtena poprvé s osmiletou dcerkou, a nevím proč, ale zase tak moc nadšená nejsem. Doporučila bych ji určitě starším dětem - třeba 10+, naše osmiletá ze spousty věcí moc chytrá nebyla. Pro ty mladší je tam i hodně popisů, a i když je příroda nádherná, jaro báječné a zima krutá, malé děti od knihy čekají spíš nějaký děj a u dlouhých popisných pasáží se nudí. A protože je naše slečna přecitlivělá citlivka, spousta věcí jí rozhodila a nakonec jsme četly spíš odpoledne a ne před spaním (zabité hříbě, věšení a rvačka loupežníků apod). Takže jsem ráda, že jsme ji přečetly, já si rozšířila obzory, ale vracet se k téhle knížce asi nebudeme.

09.02.2021 3 z 5

Tanec trosečníků Tanec trosečníků Iva Procházková

Přečteno během úplně jiné pandemie ...
Krásně napsáno, sympatičtí hlavní hrdinové (tím myslím Mojmír a pes), četlo se jedním dechem. Až s Jessikou to přestalo mít ten správný šmrnc, ta mi ten konec trošku pokazila. Ale jinak skvělé - 4,5*

06.02.2021 4 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Moje první setkání s autorkou, která očividně psát umí, jen ještě mít o čem. Dějově mě to úplně neoslovilo a chování dvou hlavních postav to ještě dorazilo. Ač se nejedná o sci-fi, na mě obě dámy svým jednáním působily jak ufoni z jiné planety.

01.02.2021 2 z 5

Kuba nechce spát Kuba nechce spát Petra Braunová

Naší dcerku tedy moc nezaujalo. Možná je to tím, že hlavní hrdina není ani drak, ani víla, ani jednorožec, ale třeba taky tím, že knížka se dost táhne. Děje pomálu, zato na každé druhé straně ospalý Kuba a ustaraní rodiče. Ponaučení mi nepřišlo ani tolik skryté, jako spíš dost agresivně z knížky vystupující - ve stylu "kniha dobrý, počítač špatný". Ema a kouzelná kniha se nám líbila mnohem víc.

27.01.2021 3 z 5

Po delší době zase jedna krásná dětská knížka. Přečteno společně s osmiletou dcerkou, které tedy fantazie nechybí ani náhodou, spíš dost přebývá ,) Ději nemám co vytknout - bylo to milé, neotřelé, moderní a přesto pohádkové, vtípky potěší děti i rodiče, moc pěkná grafická úprava i celkové provedení knížky.

27.01.2021 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Nejdřív jsem myslela, že sem prostě vrazím 2* a nebudu to nijak komentovat, ale nedá mi to :)
Bylo to moje první setkání s autorkou, možná ne úplně dobře zvolené, ale na další knihu se rozhodně nechystám. Přiznávám, že mě hodně nalákala obálka a taky tolik kladných ohlasů, ale ve výsledku je to jedno velké zklamání. Neočekávala jsem nějakou hlubokou literaturu, když to má nápad a styl, snesu toho poměrně hodně - ale tohle bylo trochu moc.
Většina nadšených čtenářů argumentovala "čtivostí" - ale k čemu je mi "čtivost" a to, že stránky rychle ubývají, když celkově to stojí za starou bačkoru. Oba hlavní charaktery velmi nesympatické (a oba psychopati par exellence), akce pomsta a její marketingové provedení ze světa sci-fi, závěr přitažený za vlasy, na mě to prostě působilo dost lacině (včetně erotických scén) a strašně nevěrohodně. Škoda, fakt jsem se na tuhle knížku těšila.

23.01.2021 2 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Děkuju! Děkuju! Děkuju! ... za skvělý příběh a za tu možnost strávit na Schiermonnikoogu alespoň těch pár dní, než jsem knížku přelouskala. Jasně, jen obrazně a v duchu, ale případnou návštěvu ostrova rozhodně do budoucna nevylučuji :)

16.01.2021 5 z 5

Hoteliérem na střeše světa: Pět let v Tibetu Hoteliérem na střeše světa: Pět let v Tibetu Alec Le Sueur

Miluju hory, miluju hotely, knížka měla vysoké hodnocení ... nebylo co řešit ,) ... a čekala tu v poličce už docela dlouho.

Prvních pár stránek přečteno trošku s rozpaky, ale pak se vše parádně rozjelo a nezastavilo se až do poslední stránky. Vtipné, plné postřehů. Autor si sice dělá legraci z domorodců, ale humor je to laskavý a plně tolerující naprosto odlišný způsob života. A neskutečná příroda všude kolem, to už je jen ta pověstná třešnička na dortu.

12.01.2021 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Nedocteno, nebavilo, nesympaticka hlavní postava ...

08.01.2021

Království Království Jo Nesbø

Horská vesnice plná psychopatů, mistrně rozehrané vztahy, krásná a drsná příroda ... a k tomu navíc fakt, že Nesbo vážně psát umí a perfektně dávkuje napětí, to by si zasloužilo plný počet hvězdiček. Jééénže, abych mohla Royovi držet palce a trochu víc ho chápat, musel by autor ubrat scénu s Dogem a Fritzem. A taky jsem se namlsala reklamou a čekala toho luxusního wellness hotelu víc, než jen holé základy ,) Takže psycho dobré, četlo se jedním dechem, ale já se k téhle knížce určitě vracet nebudu a přiděluji 3,5*

03.01.2021 3 z 5