GOD-Complex GOD-Complex komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Zatimco predchozi Krev elfu pusobila jako lehce pomalejsi uvod do cele sagy, Cas opovrzeni se konecne rozjizdi na 100%. Ackoliv hlavni postava ma byt Geralt, tady ma hlavni slovo jednoznacne Ciri, coz me prekvapive bavi jeste vic. Deni ve meste je zabavne, putovani pousti vtahujici, zaver super a vubec cela legenda okolo Falky starsi krve je dokonale atmosfericka az mraziva. Zatim moje nejoblibenejsi zaklinacska kniha. 9/10

25.05.2015 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

O neco pomalejsi tempo, nez tomu bylo u prvnich dvou povidkovych sbirek, ale stale uzasne ctive fantasy. Zaroven je nutne to brat spis jako start sagy, nez samostatnou knihu. Jako prolog to ale funguje vyborne, obvykle si po precteni knihy davam delsi pauzu, nez se vrhnu na dalsi, ale jakmile skoncila Krev elfu, okamzite jsem zacal cist dalsi dil, Cas opovrzeni, coz jasne dokazuje jak moc je to chytlave cteni. Uzasny svet a charaktery. Tesim se, co bude dal. 8/10

01.05.2015 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Dalsi skvela sbirka povidek okolo Geralta a spol. Dustojne pokracovani, ktere si hraje s chronologii a skvele tak koncepcne navazuje na predchozi kousky i pripravuje ctenare na dalsi knihy serie. Nektere povidky jsou trosku pomalejsi, ale jine jsou naopak famozni highlighty viz. uvod kdyz jdou na draka, nebo predstaveni Ciri a dryadskeho lesa. Epilog je pak uz ryze komedialni zalezitost, ktera skutecne pobavila (medium zenskeho pohlavi) a ktera me spravne nazhavila na naslednou zaklinacskou knizni sagu. Jsem zvedavy a doufam, ze si udrzi tempo a zabavnost i ve vetsim formatu. 9/10

18.03.2015 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Jakozto velky fanousek herni "The Witcher" serie jsem si prisel doplnit vzdelani do knizniho sveta, byl jsem trosku skepticky jestli me to bude bavit, ale jsem velmi mile prekvapen jak zabavne cteni to je. Sbirka chytlavych povidek, ktere spolu ale zaroven koncepcne souvisi a funguji jako skvely rojezd pro dalsi knizky. Citim v tom velky potencial a uz se chystam na dalsi dily, tak doufam, ze nezklamou. Oblibena povidka: Konec sveta, ve ktere je krome zabavneho certa nastinen konflikt mezi elfy zijicimi ve vyhnanstvi, motiv, ktery je naplno rozvinuty v prvni The Witcher hre, kde je zaroven zdejsi povidka o odcarovani strigy zpracovana jako animovane intro. 9/10

28.11.2014 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Docetl jsem! Ano, konecne ten moment nastal a po mesicich usilovneho cteni jsem se dobral na konec tak extenzivniho literarniho dila, jakym Dostojevskiho Idiot bezpochyby je. Ani jsem snad neveril, ze se mi tato knizka bude libit, ba dokonce jsem myslel, ze budu trpet pri jejim cteni, ale opak byl k memu prekvapeni pravdou, uzil jsem si to naramne a nechal se unaset detailne konstruovanym svetem a komplexni psychologii postav. Nejde snad ani tak o nejakou chytlavou pribehovou linku, do ktere by bylo mozne se zacist, jako spise o zobrazeni ruske spolecnosti dane doby a zrucne propletenou sbirku povidek, snu a nazoru autora skrze skutecne do podrobna vykreslene charaktery. Knizka jednoduse vytvori svuj svet a nejak vam ho nepodbizi, je jen na vas zda-li se vam podari do nej vstoupit. Proto se toto dilo muze jevit jako lehce nepripustne, ale je to prave to, co z nej dela klasiku.

Vsiml jsem si zajimaveho ukazu a utvoril si vlastni interpretaci, se kterou zrejme malokdo bude souhlasit a urcite je to i vase velectene pravo, nicmene ackoliv je hlavni hrdina na kazdem kroku oznacovan za idiota a mentalne choreho jedince, po celou dobu mi prislo, ze prave knize je ze vsech jedinym zdrave uvazujicim jedincem a naopak vsichni ostatni jsou seriozne mentalne naruseni. Jednani a chovani drtive vetsiny ostatnich charakteru bylo po vetsinu casu naprosto silene a jsou to prave oni, kdo by se mel jet lecit do Svycar a ne velecteny knize. On byl jedinym dobrym a rozumnym clovekem v cele knizce, nicmene obklopen touto silenou spolecnosti se clovek proste eventuelne zblazni. Vnimam to jako autoruv komentar tehdejsi spolecnosti, ktery je ale stale aktualni. Obcas si i ja pripadam jako knize a mam pocit, ze svet kolem me se zblaznil. Muzi jsou magori a zeny se chovaji podobne silene jako Nastasja Filipovna, nebo nelogicky jako Aglaja Ivanovna. A co by tomu vsemu rekla Lizaveta Prokofjevna, ta je z toho cela na prasky.

Podle tohoto komentare to muze vypadat, ze jsem nemocny a samozrejme je vase ctene pravo si to myslet, v minulosti to tak mozna i bylo, ale uz tomu tak neni, vylecil jsem se totiz ve Svycarech. A jakpak se mi libilo ve Svycarech ptate se? Maji tam hory? Ano, maji. 8/10

01.11.2014 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Prostor pro tvoje ego. Neskutecne chytlave sci-fi dobrodruzstvi, do ktereho kdyz se zactete, uz vas nepusti. Obri v bazenu, telepaticti kralici, prerostle krysy a tak vubec. Po Skleniku moje druha knizka od Aldisse a podruhe dokonalost na plny pocet, to nebude nahoda. 10/10

05.04.2014 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

The Great Gatsbyho jsem sel cist s povesti nejlepsi knihy vsech dob a odkladal jsem ho s nazorem, ze nic nudnejsiho jsem nikdy v zivote necetl. Alespon v necem ma tedy tohle dilo prvenstvi a ziskava za to ode me cestnou hvezdicku. Filmova podoba Baze Luhrmanna je mnohem vyzivnejsi. 1/10

20.03.2014 1 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

100 let stare, ale naprosto nadcasove dilo, ktere je do dnes stale stejne aktualni a pusobi, resp. je kolebkou vsech robotich pribehu budoucnosti, robotich love story, roboti vs civilizace atd. Neskutecne zasadni kousek, jsem si jisty, ze je to oblibena knizka Kraftwerk "We are the robots... tu tu ti tu". 9/10

08.02.2014 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Roztomila love story, kterou na 4* vypalil pusobivy konec. 7/10

04.02.2014 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Pekne vykreslena Francie dane doby, ale jednak se to strasne tahne, vesmes se tam vubec nic nedeje a hlavne Madame Bovary by s prehledem vyhrala cenu za zensky charakter nejvic na presdrzku vsech dob. 4/10

25.01.2014 2 z 5

Mistrovství práce s DSLR Mistrovství práce s DSLR Roman Pihan

Super tutorial knizka pro zacatecniky s DSLR vcetne peknych nazornych fotek. Neni spatne si neco podobneho precist jako intro, ale nasledne stejne doporucuju radeji vzit fotak do ruky a jit samostatne testovat a v priapde potreby chekovat danou problematiku na internetu plnem diskuzi a video tutorialu, knihy jsou v tomhle smeru z me perspektivy uz pase. 7/10

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Kultovni knizka meho detstvi, diky ktere jsem si do konce zivota zamiloval antickou mytologii. Perseus a Hercules byli moji idolove :) 10/10

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Fantasticka fantasy knizka pro deti a zrejme vubec moje prvni, kterou jsem kdy precetl. Cte se to skvele a narozdil od LOTRa u ktereho preferuju genialni filmovou trilogii je tahle hobiti knizni forma mnohem lepsi variantou podani pribehu, nez ten na 3 filmy roztahany digitalni maglajz. 9/10

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Super sci-fi pro deti. Skoda, ze ten "twist' o ktery se to cele opira je silene predvidatelny. Kniha, kterou jsem cetl 2 roky. 8/10

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

Neskutecne zajimave a haluzni dilo u ktereho mate dvere k vlastnim interpretacim otevrene dokoran a je na vas jak se s tim poperete. Spousta Dickovych oblibenych temat, prolinani realit, meziplanetarni epikusu... zatim 4*, ale tohle bude chtit druhe precteni na plne doceneni. 7/10

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

"Everybody is a book of blood; wherever we're opened, we're red." Cistokrevny Barker! 8/10

Čtvrtá kniha krve Čtvrtá kniha krve Clive Barker

V porovnani napr. s prvni koleci Books of Blood je tohle uz o uroven niz, ale stale kvalitni povidky, ktere jsou vzhledem k mensi rozsahlosti stale ctive. Minimalne ta revoluce rucicek za to stoji! Na treti povidku "Revelations" je velmi dustojne odkazovano v klipu How To Destroy Angels - The Space in Between. 6/10

24.01.2014 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ano, je to proflakle jak prase, ale tahle knizka je proste vyborna, napinava a atmosfericka detektivka. Z toho svedskeho mrazu mi pri cteni malem umrzl nos. Cetl jsem to sice po shlednuti svedske verze filmu, takze jsem se ochudil o nejaka ta prekvapka, ale i presto jsem to hltal jednim dechem a i pres silne napumpovanou delku jsem to shltnul jako prijemne mrazeny seversky desert. Fincheruv film po precteni tehle knihy uz pak pusobil jen jako zrychleny audio-vizualne vymazleny videoklip. 9/10

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Cistokrevne militantni sc-fi. Famozni nastup v prvni tretine, v porovnani s nim sileny sesup dolu a nuda uprostred a posledni tretina opet naprosty masakr pridavajici navic epicky feeling diky casovym posunum. The Forever War by byl vyborny film, uz roky si na nej brousi zuby Ridley Scott, tak to snad dopadne dustojne. 8/10

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Klasicke dystopicke sci-fi ala 1984 s lehce pomalejsim tempem, ale o to vice k zamysleni. V prubehu to trosku drhne, ale konec to cele rozseka, opet dalsi z del z obrovskym odkazem do budoucna. Z filmu velmi podobny kousek "The Island" od Baye. 8/10