Gizminek Gizminek komentáře u knih

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Dokonalý popis smýšlení a myšlenkových pochodů hlavních postav, díky Kunderovi si dokáži představit všechny postavy v knize skrz na skrz.

17.04.2013 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Toto je má nejoblíbenější kniha od Kundery. Líbila se mi víc než Nesnesitelná lehkost bytí, Směšné lásky a Valčík na rozloučenou. Jinak odpověď na otázku, zda je to jeho autobiografie - mám za to, že částečně ano - čerpal z vlastních zkušeností.

17.04.2013 5 z 5

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Stefan Zweig

Komentáře níže jsou tak hezké, že nemám co dodat - pouze, že s nimi souhlasím. Krásná kniha, krásně napsaná. Psát takovýmto vnímavým, jemným, oduševnělým způsobem může pouze hodný, citlivý a velice chytrý člověk. Určitě si přečtu všechny knihy od Stefana Zweiga, které jsou k dostání.

15.04.2013 5 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Parádní začátek, trošku zdlouhavý prostředek (nejsem věřící, tak mě zdlouhavé přirovnávání k příběhům z bible atd. moc nebavily), a dále pěkný konec. Velice aktuální kniha k dnešní situaci. Měl by si přečíst každý.

15.04.2013 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

K této knize se musím vrátit, až budu starší a "vyčtenější"... mám pocit, že ji v tento moment nedokáži plně docenit... aneb, jak řekl pan Horníček: "K některým knihám se člověk musí pročíst".

15.04.2013 4 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tento krátký, romantický a citlivě napsaný příběh mladého muže, který se zamiluje do dívky při náhodném setkání na ulici Vás přenese do atmosféry Peterburgu 19. století. Láska není nakonec naplněna, což je typické pro období romantismu. Nejvíc oceňuji nevinnost, se kterou dva mladí lidé vnímají své city a svět kolem sebe.

15.04.2013 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásná kniha, která mě ke konci dojala :-) (nevím, jestli jsem jediná)

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Krásně, citlivě napsaná kniha, přibližuje japonskou mentalitu a zcela odlišný pohled od evropského. Haruki Murakami si mě touto knihou velice získal.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Přečetla jsem od Kundery 4 knihy, nejvíce se mi líbil Žert, ale kniha Nesnesitelná lehkost bytí nebyla zcela můj šálek kávy, možná to bylo ovlivněno tím, že hlavní hrdina podváděl svou přítelkyni a mně se v osobním životě dělo něco podobného, tak si mě touto asociací Kundera znepřátelil :D... zřejmě se k ní ještě v průběhu života vrátím, abych viděla, jestli se můj pohled na ni změnil...

28.03.2013 3 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Konečně zcela pochopitelný výklad filozofie :-)

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Jacka Londona jsem definitivně zařadila na svůj list nejoblíbenějších autorů a tuto knihu do svých nejoblíbenějších knih. Líbí se mi syrový styl psaní, kterým se Jack London vyznačuje. Z jeho psaní je patrný, že žil neuhlazený život plný zvratů, musel se probojovat z velice bídných podmínek do společnosti bohatých a vzdělaných lidí (smetánky), aby zjistil, že tito lidé nejsou ani lepší ani horší než jiní lidé a ani jeho samého nedělají lepšího. Tyto dva životní protipóly, které ve svém životě zažil, poznamenávají jeho autobiografie - Martin Eden a Démon alkohol. Pro pochopení a poznání Jacka Londona je nejlepší přečíst obě knihy, získá se tak celistvý obraz o jeho životě a smýšlení.
Démon alkohol měl sloužit a slouží jako memento pro všechny populace, generace o plíživě ničivých schopnostech této legální drogy.
Stručněji - krásná kniha!

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

Kdybych měla možnost ovlivnit učební osnovy, zařadila bych Senecu do povinné literatury na středních školách. Naše generace potřebuje být upozorňována, že existují jiné hodnoty než ty materiální, požitkové (hédonistické) a finanční. Vřele doporučuji.

Slova Slova Jean-Paul Sartre

Překvapivě upřímná a sebekritická autobiografie z prvních 10ti let života. Velmi vtipný popis dětství Jeana-Paula Sartra, který Vás uvede do jeho života a odhalí jeho charakter a životní postřehy. Na knize mě překvapovala jeho neobvyklá sebereflexe a upřímnost se kterou popisuje své dětské prožitky a představy. Při čtení této knihy jsem si znovu uvědomila jak rozdílní a přesto velice stejní jsou lidé. Celé dětství toužil být ve svém životě výjimečný spisovatel a knihu uzavírá poznatkem, že je..."celistvý člověk, složený ze všech lidí, který má cenu jich všech a jehož cenu má kdokoliv."

28.03.2013 4 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Tuto knihu velice doporučuji všem, kteří chtějí pochopit události, které vedly k první a druhé světové válce (a to nejen z politického hlediska, jak je běžně vykládáno v učebnicích dějepisu). Kniha je napsaná velice citlivým způsobem, a to bez zdlouhavého popisovaní. Z celé knihy dýchá autorova láska k literatuře, kultuře a životu, na druhé straně popisuje jeho zvyšující se zklamání a bezvýchodnost z dané situace. Celé toto vyprávění velice emocionálně umocňuje fakt, že je to poslední autorova kniha, po které spáchal, i se svou druhou ženou, sebevraždu. Válka vzala životy mnohým lidem a dalším vzala iluze a sílu žít. Ve jménu této ztracené generace bychom si měli neustále připomínat důležitost míru, tolerance a lásky na zemi.

14.03.2013 5 z 5