Gizminek Gizminek komentáře u knih

Martin Eden Martin Eden Jack London

Jiné knihy od Jacka Londona řadím mezi nejhezčí knihy co jsem kdy četla - např. Démon alkohol, Tulák po hvězdách, Láska k životu - jednoznačně mé nejoblíbenější knihy. U této knihy mi trochu vadilo, že hlavní hrdina ke konci zdůrazňoval, že všechny inteligenčně přesáhl a že už si nemá s kým povídat, protože nejsou tak sečtělí jako on. Kniha ale celkově pomáhá pochopit životní dráhu Jacka Londona a určitě stojí za přečtení. Také báseň na konci knihy se mi vryla do paměti:

Zproštěni vášně žití,
věčná smrt na člověka,
a sebedelší řeka
do moře dospěje.

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pro mě nejhezčí kniha, co jsem od Kinga čelta... asi jsem více dítě než dospělý...

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Na mě je tato kniha napsaná až moc vulgárně. Kapitola, kde hlavní hrdina obcuje ve svých fantaziích se sestrou a jí fekálie mi přišla zbytečná. Jinak, tato kniha se snaží dokázat, že život není černo-bílý ani v tom na první pohled nejjasnějším a odsouzeníhodnějším případě. Nutí člověka zamyslet se nad sebou samým v dané situaci a uvědomovat si, že vše je velice relevantní a to je ta část, která se mi líbila.

30.04.2013 3 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

Někde Eichmanna uvádít jako vrchol byrokratického odlidštění a tato kniha to potvrzuje.

O jinakosti O jinakosti Fedor Gál

Kniha nám připomíná, jak důležité je akceptovat jinakost a to etnickou, kulturní, náboženskou nebo jinakost sexuálního vyznání. Jsme všichni jiní a je to tak správně. Nejsme na tomto světě, abychom se odsuzovali za jinakost, ale abychom se jí navzájem obohacovali.

30.04.2013 4 z 5

Trojí svědectví Trojí svědectví Fedor Gál

Jsem překvapená, že tato kniha není známější. Velice doporučuji si tyto krátké válečné emotivní příběhy přečíst.

Birdy Birdy William Wharton

Tato kniha je zvláštní. Nepamatuji si, že by se mi obvzlášť líbila (četla jsem ji před lety), ale zanechala ve mě takový zvláštní mysteriozní pocit a do dnešního dne si pamatuji popis toho krásného ptáčka a vznikajícího citu k němu - velmi věrohodné.

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Vím, že tato kniha má velice dobrou pověst a hodně se o ní všude mluví, ale mě také nic nedala a hodně jsem se u ní nudila. Unikl mi smysl příběhu - a to jsem se snažila o pochopení. Další knihy od Bacha zřejmě číst nebudu.

30.04.2013 2 z 5

Dějiny klasické sociologie Dějiny klasické sociologie Jan Keller

Toto je výborný přehled sociologického a myšlenkového vývoje lidstva. Málokdo umí napsat učebnici takto záživně.

26.04.2013 5 z 5

Kromě Forresta Gumpa autora možná inspiroval i Haškův Švejk, protože ho uvádí jako svou nejoblíbenější knihu - čímž si u mě samozřejmě šplhl :)

26.04.2013 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Řadím mezi své nejoblíbenější knihy. Když mi je smutno, sahnu po této knize nebo po Saturninovi :)

26.04.2013 5 z 5

Ano typická new age literatura. Čtyři myšlenky - mimochodem již dávno objevené, neustále se opakující dokola a z toho vytvořená kniha. Podobný pocit jsem měla i u knihy Carnegieho nebo Murphyho. Jako kdybych si přečetla větu a autor měl pocit, že jsem ji nepochopila dostatečně, tak mi ji opakoval na dalších stránkách neustále dokola. Nevidím důvod proč číst nebo se věnovat těmto new age knihám, když existují díla např. od Senecy, které je svou moudrostí mnohonásobně předči.

26.04.2013 1 z 5

Budoucnost svobody Budoucnost svobody Fareed Rafiq Zakaria

Musím říci, že Postamerický svět se mi líbil mnohem více. Obě knihy jsou však velice poučné.

26.04.2013 3 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Pěkně a citlivě napsané, avšak pro mě mnohdy nepchopitelné, přehnané a neúměrné situaci (až hysterické :-) reakce hlavního hrdiny..... vysvětluji si teno popis vnímaní světa jinou dobou... dnes kdybychom hroutili při každém překvapení, tak bychom se nedožili puberty - dnes je svět plný zvratů, tak se spíše cítím jako více pasivní přihlížeč (alespoň více pasivní než hrdina této knihy) velice aktivního dění.

26.04.2013 3 z 5

Mozart: Člověk a génius Mozart: Člověk a génius David Weiss

Místami je to opravdu zdlouhavé, jinak moc hezké.

25.04.2013 4 z 5

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Jako milovník biografií jsem byla nadšená. V tomto století žilo tolik géniů, že přečtením životopisu jednoho z nich se neustále seznamujete i s ostatními současníky génii - v tomto případě např. Renoir.

25.04.2013 5 z 5

Sám proti osudu Sám proti osudu Antonín Zhoř

Krásná kniha, dokonce jsem se u ní rozbrečela a to se mi snad u žádné další knihy dosud nepovedlo... do Beethovena jsem se zamilovala kvůli jeho hudbě a paličaté nátuře - povahový rys, který mi je blízký z vlastní zkušenosti :-)

25.04.2013 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Tato kniha mi hodně pomohla zorientovat se v dějinách a převratných událostech Číny ve 20. století, místy má člověk pocit, že čte science fiction, protože něco takového se přece ve skutečnosti nemohlo nikdy stát.... nejvíce neskutečné se zdá být, že v Číně nebyla žádná obdoba KGB ani STB, celou tu kontrolu a indoktrinaci koordinoval Mao a asi další čtyři lidé, kteří ho obklopovali a prováděli jí pak samotní obyvatelé Číny (nejvíce mládež) u sebe navzájem - knihu všem doporučuji!

22.04.2013 5 z 5

Krejcarový román Krejcarový román Bertolt Brecht

Čtivý román s nádechem sarkasmu. Místy jsem se ztrácela v propletenci postav, společníků firmy a dalších, ale vždy jsem se nakonec chytla zpět do děje. Kniha má plno zajímavých postřehů a myšlenek.
"Co je vykradení banky proti založení banky?" :) velice aktuální

17.04.2013 4 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Ano po Norském dřevu je toto trochu zklamání. Možná, kdybych jí četla před Norským dřevem, bylo by hodnocení vyšší...

17.04.2013 2 z 5