Nahý jsem přišel na svět

V životopisném románě přibližuje současný americký autor život a dílo slavného francouzského sochaře Augusta Rodina. Spolu s ním předvádí celou plejádu vynikajících osobností uměleckého i politického života, s nimiž se Rodin stýkal a jež zasahovaly do jeho lidských i uměleckých osudů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11763/nahy-jsem-prisel-na-svet-GRM-11763.jpg 4.7137
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány
Vydáno, Svoboda

Naked came I, 1963

Kniha Nahý jsem přišel na svět

Rilian

Kniha mi byla doporučena otcem, podle něhož prý budu na Rodinovo dílo pohlížet úplně jinak. Musím uznat, že měl částečně pravdu. Z knihy člověk lépe pochopí Rodinovo nazírání na svět a celkovou tvorbu. Sochař by se měl dívat a ne si vymýšlet. Přidávat nebi více modré je lež. Na druhou stranu Rodinova fascinace pohybem a lidským tělem spojovala starou antickou a renesanční tradici. Pokud trochu znáte dějiny umění v 19. století, jistě vám příběh řekne více. Protože první dvě třetiny vidíme Rodinovo strádání a marný boj proti konzervativní umělecké akademii. Tím se přidává na stranu impresionistů a podobných "vyvrhelů" tehdejší umělecké scény. Weiss skutečně umí psát velice čtivé a zajímavé životopisy, přičemž čtenář na jednu stranu Rodina chápe, ale na druhou stranu jej neustále dráždí jeho přezíravý přístup k Rose a sobeckost vůči ostatním. Avšak jen málo geniálních umělců vedlo příkladný rodinný život. Musíme si vždy vybrat, jestli budeme hodnotit dílo nebo člověka. Rodin měl vlastně v životě štěstí, protože se dokázal obklopit lidmi, kteří v něj věřili a věřit nepřestali, ani poté, co jim negativně ovlivnil život (Rose, Camilla, Zola). Nakonec však svému okolí Rodin mnoho štěstí nepřinesl, Rose zemřela na zimu, když jej ošetřovatele, z jeho syna se stal nezvedený alkoholik, Camilla se zbláznila apod. Knihu mohu jedině doporučit i přes její délku. Příběh plynule utíká, tak jako život samotný. Nicméně po četbě člověk pochopí slova opata Eymarda, že každý člověk je schopen oběti, odříkání a sebezapření. Někdo kvůli Bohu někdo kvůli sochařství.

johnny01
08.02.2020

Obsáhlá kniha široce líčí osudy života sochaře Augusta Rodina. Velice se přitom soustředí na jeho osobní život a zejména v pozdějších částech knihy se zdá, že na jeho dílo mohl být kladen větší důraz. Například o výstavách v zahraničí je tam doslova větička, přitom tady mohlo být zvýrazněno, jakého úspěchu si vydobyl. Začátky na Petit École jsou například sympatické a velmi sympatický je i Lecoq a také Rose. Clou knihou se line utrpení Rose, se kterou se Auguste odmíta oženit, která posluhuje a pečuje o Augusta a ten se jí "odměňuje" trvalou nevěrou a častými pobyty mimo domov a jejím přehlížením. Neuvěřitelná krutost a co vše musela vytrpět. Vedle toho umělecké úspěchy snad ani nejsou moc zajímavé a potěšitelné, zvlášť když Auguste je věčně nespokojený. Celkově knize chybí určitá "jiskra" či "šťáva", děj utíká dost pomalu a čtenář jej přijímá se značným cynismem.

Petunka1302
20.01.2020

Velice poutavá kniha o neobyčejné osobnosti

KURACHJO2018
16.08.2018

August Rodin – postava umělce ,který se v této knize zobrazuje jako postava trochu jakoby maminčina mazlíka, občas tvrdého chlapa, ve skutečnosti naprosto rozpolcená osobnost, která by ráda doma partnerku , co se vzorně stará o domácnost a on se může věnovat tvorbě, ale na druhé straně partnerku, se kterou se může prezentovat. Co na tom, že obě ženy o sobě ví, tolerují se a Rodin se může věnovat své dokonalé tvorbě a nezabývat se zbytečnostmi- pořádkem, vařením, výchovou syna.
Kniha naprosto dokonale popisuje Paříž a Francii té doby a je tak úžasně zpracována, že máte dojem, že ty ruce od sádry máte s Rodinem zapatlané taky a že Kamilinu bustu držíte v ruce a máte chuť s ní po Rodinovi mrsknout a pomoct Kamile při jejich depresích, které ji dovedly až na samý konec.
Kniha naprosto dokonalá, čte se sama.

Aptronym
26.04.2018

Uzasne. Zvlaste slovenske vydani 1985. Perfektni priklad vytvarne a typograficke harmonie s textem.
Neromantizujici, zajimava cesta do hlubin velkeho umelce.

ela1972
06.03.2018

Krásná kniha, která nás nechá nahlédnout do toho, jak bylo a určitě i je těžké se v umění prosadit. Také nás laiky učí se zadívat na sochařské umění . Určitě se poohlédnu po dalších autorových knihách.

evask
28.02.2018

Umělci asi opravdu myslí nějak jinak. Kniha nastiňuje složitou povahu Auguste Rodina, jeho nelehký život, také jeho vztah k ženám. Mrzelo mě, že si Rózu vzal až na sklonku života, že nedal svému synovi své příjmení, i osud Camille. Jednal sobecky.

iška
11.05.2017

To je již hodně dávno, kdy jsem tuhle knihu četla. Vím, že jsem z ní byla vysloveně nadšená. Teď začínám číst nový příběh o Rodinovi - M. Ritchie: Pařížský polibek, tak se trochu bojím.