GepardLady GepardLady komentáře u knih

Opět kniha, která mě jen utvrzuje v tom, že komerční úspěšnost je nad literární kvalitu. Nechala jsem se utáhnout na tom, že se jedná o "dokumentární" dílo. Předpokládala jsem, že ty fotografie budou jednoduše v knize označeny za falza a že za podivné děti budou označovány děti z východu, které jsou v sirotčinci skrývané před válkou. Zpočátku to tak bylo vysvětlováno, ale pak přišly ty příšery a časové smyčky...

13.04.2013 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kdyby se mě ještě před nějakou dobou někdo zeptal, jaká je moje nejoblíbenější kniha, řekla bych mu, že bych sotva v té spoustě pěkných knih, které jsem kdy četla, hledala tu nejlepší. Ale teď mám jasno.Jméno růže v sobě kombinuje všechny prvky literatury, které mám ráda. Mozaika poskládaná z filozofických myšlenek a teologie, to vše v historickém kontextu velmi rozporuplné doby. Detektivní zápletka mě moc bavila, protože to není typická povrchní detektivka, jaké neučtu a jakou by ani tak vzdělaný člověk a vynikající autor, jako je Umberto Eco, nebyl schopen napsat.

18.11.2012 5 z 5

Gričská čarodějnice 2. - Komtesa Nera Gričská čarodějnice 2. - Komtesa Nera Marija Jurić Zagorka (p)

Přečetla jsem tři díly. Mé celkové hodnocení viz III. Kladivo na čarodějnice.

03.11.2012 5 z 5

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Přečetla jsem tři díly. Mé celkové hodnocení viz III. Kladivo na čarodějnice.

03.11.2012

Gričská čarodějnice III. - Kladivo na čarodějnice Gričská čarodějnice III. - Kladivo na čarodějnice Marija Jurić Zagorka (p)

I. Tajemství krvavého mostu jsem přečetla takřka jedním dechem, i když rozjezd byl trochu pomalejší.
II. Komtesa Nera: Zřejmě nejlepší díl ze všech třech, které jsem přečetla.
III. Kladivo na čarodějnice: Druhá polovina už začala trochu umdlévat. Je to tím, že když se člověk v téhle sérii dostane až sem, už na začátku prohlédne kdejakou zápletku a ví, že se vyřeší důvtipem a bojovností hlavních hrdinů, jako všechny ostatní. A pomalu to začíná být nuda.
IV. Sokyně Marie Terezie: Tu už hodnotit nebudu, protože jsem ji nepřečetla. Po cca 50 stránkách jsem to vzdala.

03.11.2012 3 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Nechala jsem se nalákat na kamarádovo doporučení a historické téma. Od klasické detektivky se to ale moc neliší, tak mi to nic moc neřeklo. Zpočátku docela poutavé, čtivé, ale já holt na detektivky moc nejsem. Myslím, že by se mi tahle Vondruškova série s Oldřichem z Chlumu asi brzy zajedla, takže si ponechám vcelku dobrý pocit z téhle knihy a po další nesáhnu.

24.01.2012 3 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Docela zajímavý příběh a hezky napsaný. Je to nevšední knížka, která se mi stala zajímavým zpestřením v záplavě ostatní literatury.

13.01.2012 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Hodně rozporuplné pocity. Zezačátku se mi knížka moc líbila a četla jsem ji opravdu se zaujetím, ale když děj sklouznul do středověku, tak už mi všechno začalo připadat takové hodně nadnesené a nemohla jsem se zbavit otázky, jestli, kdyby taková TMA opravdu nastala, by lidi takhle zblbli. Ač jsem byla nucena dát autorovi v jistém směru za pravdu, tak ale ta otázka se pořád vtírala (ale to byl spíš můj problém, ne autorův). Nicméně, nechutné tyranské pasáže (zejm. hra s tělíčky) mi byly tak odporné, že jsem je musela přeskočit, to se prostě nedalo... A ten konec, to už mi přišlo vysloveně jako fraška.

13.01.2012 3 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

Richenza mě trochu zklamala. Čekala jsem poutavý historický román, ale místo toho se mi do rukou dostal spíš historický ženský román. Po čase mě přestaly bavit královniny milostné hrátky a to, jak je každý muž tak uchvácen její krásou, že si ho Rejčka zcela podmaní.

13.01.2012 3 z 5

Poslední z faraonovy družiny Poslední z faraonovy družiny Luděk Václav Wellner

Málokterá kniha mě takhle pohltí. Slova anotace nelžou: "Podmanivý dobrodružný příběh nás vtáhne..." Opravdu jde o velmi podmanivý příběh, který čtenáře přenese do úplně jiného světa, odkud se mu nechce zpět do reality. Navíc od začátku do konce se neustále něco děje, takže není čas se nudit nebo bloudit myšlenkami jinde. Alespoň u mě tomu tak bylo. Moc mě těší, že z pera českého autora vyšla takováto "světová" kniha - a opravdu bych jí přála, aby se světovou stala. Já mohu udělat jen to, že ji nominuji na knihu roku 2011 na Databázi knih :-)

07.01.2012 5 z 5

Jak jsem plul ke královně Severu Jak jsem plul ke královně Severu Kárlis Skalbe

Dá-li se soudit podle pohádek, pak je to velmi svébytná kultura. Každopádně, dětem bych to nečetla :-) Nejde jen o častý výskyt krve, ženského poprsí, ale mnohdy i o složitost líčení, alegorie, ale i hledání štěstí ve smrti jako úniku z nedobrého světa atp. Myslím, že by to něco dalo jen velmi nadprůměrně inteligentnímu dítěti.
Byly kapitoly, které se mi vůbec nelíbily , ale byly i krásné pohádky, které svým živým líčením vysloveně unášely do jiného světa (např. Pohádkový drak). Ale mám z toho tak rozporuplné pocity, že knížku raděj hodnotit nebudu.
P. S. Není nad naše české pohádky :-)

18.11.2011

Táborská republika Táborská republika Václav Kaplický

Vynikající kniha vynikajícího autora, která mi docela slušně uspořádala přehled o husitském hnutí. Proč tedy jen 4 hvězdičky? Dílo je velmi rozsáhlé, a tak se neubrání občasnému opakování myšlenek. Ale to není chyba autora. Jen to čtenáře trochu unaví. Jinak doporučuji všem milovníkům historické literatury :-)

25.09.2011 4 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Vždycky jsem si myslela, že taková ta naše lehká národní zkaženost a pokleslá morálka je výdobytkem moderní doby, postkomunistického "osvěžení" ducha. Ale Szczygiel mi v tom udělal trochu jasno, nebo spíš vzbudil další otázky, jak se to vezme... Asi jsme takoví byli vždycky. Nebo je to podstata naší svébytnosti...? Možná se to dozvím z další knihy tohoto polského autora.

23.06.2011 4 z 5

Dvojí trůn Dvojí trůn Ludmila Vaňková

Když jsem byla asi tak v půlce, napadlo mě, že je tenhle díl slabší než ten první. Hlavně už mě moc nebavily ty milostný části. Ale pak se děj zašmodrchal, přišly neapolské události, bitva u Kresčaku... a nemůžu nedat plný počet hvězd.

04.05.2011 5 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Montefiore dokáže vtáhnout do děje. Nejen tím, o čem píše, ale jak o tom píše - nejen, že dokáže líčit prostředí do nejmenších detailů, takže čtenář má pocit, že je na místě, ale skvěle vykresluje postavy a jejich psychologii, takže je nelze nepochopit. Například se mi moc líbilo, jak se znatelně šestnáctiletá dívka Sašenka proměnila v druhé části ve zralou ženu a milující matku.
Nelze nedoporučit!

27.04.2011 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Velmi pěkný historický román. Ludmila Vaňková je, soudě podle první přečtené knihy od ní, skvělá spisovatelka. Moc se mi líbí její jazyk a živé líčení děje. Už vím, že bude patřit k mým oblíbeným autorům a těším se na pokračování série Orel a lev (a i na ostatní série, které jsem odhodlaná přečíst). Cval rytířských koní je nabytý dějem a čtenář se opravdu nenudí. Akorát historické souvislosti a politické záležitosti občas matou, když se v nich člověk moc nevyzná, ale kniha naštěstí není jen o tom. Doporučuji!

21.04.2011 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Boboking už to níže shrnul ve velmi zdařilé recenzi, tak k téhle knížce jen dodám, že je to přesně ta, kterou bych i já volila jako knihu roku 2011 na Databázi knih. A jestli mě nepřejede parní válec nebo neporazí letadlo, tak to i udělám* :-)

*) Splněno ;-)

24.03.2011 5 z 5

Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my Miloš Kratochvíl

Docela milé a veselé čtení pro děti. V předvánočním čase může zkrátit čekání na Ježíška a ještě pobavit :-)

27.12.2010 4 z 5

Pohádky vánočního zvonku Pohádky vánočního zvonku František Kožík

Kouzelná knížka. Nejsou to jen vánoční pohádky, ale každá z nich má tak velké kouzlo a vyzařuje z ní tolik lidského tepla, že k vánočním pohádkám patřit může.

27.12.2010 5 z 5

Vánoční pohádky Vánoční pohádky Zbyněk Malinský

Úžasná je audioverze téhle knížky. Pohádky četli V. Brodský a P. Nárožný a je to radost poslouchat. To pravé k navození vánoční atmosféry :-)

10.11.2010 5 z 5