GepardLady

Přečtené 188Tiché roky
? - červen 2019
Tiché roky 2019, A. Mornštajnová


Jak drahé je zdarma?
? - květen 2019
Jak drahé je zdarma? 2009, D. Ariely


Všichni žijem
duben - květen 2019
Všichni žijem' v blázinci 2014, R. Honzák


Labyrint pohybu
březen - duben 2019
Labyrint pohybu 2018, P. Kolář


Století Miroslava Zikmunda
březen - duben 2019
Století Miroslava Zikmunda 2017, M. Zikmund


Doktorka z domu Trubačů
? - březen 2019
Doktorka z domu Trubačů 1979, I. Borská


Cukr - náš zabiják
únor - březen 2019
Cukr - náš zabiják 2015, R. H. Lustig


Zdravá střeva
leden - únor 2019
Zdravá střeva 2016, J. Sonnenburg


Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let
? - únor 2019
Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let 2018, H. Groen


Tajný deník Hendrika Groena
leden - únor 2019
Tajný deník Hendrika Groena 2017, H. Groen


Velmi osobní kniha o zdraví
? - únor 2019
Velmi osobní kniha o zdraví 2018, M. Slimáková


Husí táta - Sedm divokých hus a objevování fascinujícího světa
listopad 2018 - leden 2019
Husí táta - Sedm divokých hus a objevování fascinujícího světa 2018, M. Quetting

Kdo s husami (nebo jinými divokými zvířaty) nežil, ten tuhle knížku nepochopí. Resp. nepochopí ji ten, kdo uznává jen "mazlíčky" typu pes a kočka a nanejvýš nějakého papouška či hlodavce a ostatní zvířata má jen jako příležitostnou pochoutku nebo tvory, kteří žijí v divočině a člověk s nimi nemá nic společného. Kdo stejně jako já nebo autor téhle knihy vyzkoušel, jaké je to sblížit se s těmi jinými/cizími zvířaty, pochopí. Na téhle knížce je krásně popsáno, že zvířata jsou oduševnělí tvorové a každý z nich má svůj jedinečný charakter. A když člověk chce, dokáže s nimi navázat hezký vztah. Ke komentáři níže bych jen podotkla, že mluvit na vajíčka a mláďata je stejně naivní, jako když někdo mluví k břichu těhotné ženy. Kdyby čtenář četl pozorně, pochopil by vysvětlení o vnímání vyvíjejících se plodů a účelu mluvení a pouštění dalších zvuků z přehrávače. A tak odborné, aby to bylo nepochopitelné, to opravdu není. Myslím, že třeba 10leté dítě to pochopí hravě :-) Za sebe doporučuji, protože jsem zažila něco podobného. I proto jsem knížku četla s porozuměním, se smíchem a chvílemi i se slzami v očích. A kdo to nepochopí, ten je asi jako "ti ostatní", o kterých autor píše na konci knihy a s nimiž po návratu do civilizace vnitřně tak bojoval.


Zvonokosy / Babylón / Lázně
? - leden 2019
Zvonokosy / Babylón / Lázně 1992, G. Chevallier


Pane Bůh, tady Anna
listopad 2018 (09.-19.)
Pane Bůh, tady Anna 2000, S. G. Hopkins

Zlaté rouno
říjen - listopad 2018
Zlaté rouno 1997, R. Graves

Je to taková alternativa ke klasickým, někdy až pohádkově podaným mýtům. Líbí se mi, že autor postavy polidštil - Jason není nedotknutelný hrdina, co všechno zvládne, Herkules je nadmíru silný, což je ale kompenzováno duševní omezeností... Místy mi to přišlo až karikující. Líbí se mi, že se autor vše snažil dát dohromady s určitými historickými poznatky, hledal vysvětlení a reálné podklady pro to, co možná jen z nedostatku povědomí, nepochopení významu piktogramů či překroucení skutečnosti předáváním ústní formou dnes chápeme jako mýtus - něco, co se nemohlo stát. Ale ono se to možná stalo. A když si přečtete tuhle knížku, odmyslíte si kouzla a zázraky, které Graves neváhal zapracovat, uvěříte, že to tak mohlo být - chce to jen přistoupit na způsob myšlení a chápání lidí, pro něž bylo vše nevysvětlitelné božské a nadpřirozené, a proto podřizovali veškeré své počínání víře. Vskutku zajímavé dílo :-)


Kdo v přírodě čaruje
srpen - říjen 2018
Kdo v přírodě čaruje 2018, A. Burdová

Ohnivá brána
srpen - říjen 2018
Ohnivá brána 2001, S. Pressfield

Když čtu komentáře níže, musím uznat, že autorovi se jeho záměr podařil. Vůbec nezáleží na historických faktech a souvislostech, když je příběh podán dostatečně drasticky a atraktivně. Historickou literaturu, a to i tu z antického Řecka, mám dostatečně načtenou, abych mohla říct, že knihy z dílny amerických autorů se vesměs vyznačují stejným neduhem - snahou o co největší líbivost, postavenou na vulgárnosti a drsnosti. Hrdinové nejsou podmaniví správňáci, jak tomu bývá v evropsky romantickém pojetí, ale arogantní krasavci, kteří sice vynikají fyzickou dokonalostí, ale jsou to hajzlíci, které čtenář prostě musí nenávidět, nebo jimi alespoň pohrdat. Jak typické pro to americké pojetí dávných dějin (příp. mytologie)! Ne jen v literatuře, ale i ve filmu - vezměme si např. bájného Achillea, kterého v Tróji ztvárnil Brad Pitt - uctívaný řecký íroás je tu ztvárněn jako nafoukanej blb, kterej se ale umí ohánět oštěpem tak, že před ním všichni padají na zadek. V Ohnivé bráně je takovým příkladem Polynikes. Já jsem přesvědčená, že kdyby Sparťané vychovávali chlapce a vedli vojáky tak, jak je uvedeno v téhle knize, byla by to banda demoralizovaných ubožáků, kteří by v životě nedokázali vytvořit pověstnou lakedaimonskou kulturu bojovníků. Knížku jsem ještě nedočetla a ani nevím, jestli najdu sílu ve čtení pokračovat (a že jsem schopná skousnout leccos). Skončila jsem v okamžiku, kdy Polynikés tyranizuje Alexandra přirovnáváním zabíjení soupeřů k "mrdání" a označuje ho za rozkoš. Je to prostě hnus! Co se literární stránky týče, pominu-li tu „smyčkovitou“ kompozici, kde se každou chvíli přes drobná faktaod hlavního děje odbočuje k jiným dějům, v jiném čase apod., jsem rozčarovaná i mizerným českým překladem. Mluvit o týmu, o chození do akcí a podobně, to je opravdu v historické literatuře z tohoto období neadekvátní. To chvílemi jeden v představách vidí zpocené hokejisty a v dalším chlapi s kulometama. Ach jo, a to jsem se na tuhle knížku tak těšila… P. S. Knížku jsem nakonec dočetla a kdybych komentář psala teď, asi by byl smířlivější, ale z celkového pohledu na mě neudělala nejlepší dojem a rozhodně ji nezařadím mezi to nejlepší, co jsem kdy z daného historického období četla.


Tulák po hvězdách
? - říjen 2018
Tulák po hvězdách 2001, J. London


Athéňanka Tháis
srpen 2018 (05.-21.)
Athéňanka Tháis 1990, I. A. Jefremov

Málokterá kniha ve mně vyvolá tolik protichůdných pocitů. Ta dokonale krásná a inteligentní hlavní hrdinka, resp. to, jak mi její klady autor stále předhazoval, mi chvílemi tak lezlo na nervy, že jsem chtěla knihu asi třikrát odložit. Naštěstí jsem se ale přes tu těžkou první třetinu přehoupla a dostala se i k hezkým, někdy poměrně napínavým pasážím. Ty však střídala sáhodlouhá umělecká pojednání a filozofické disputace, které mě ale často opravdu zajímaly. Na druhou stranu mě mrzelo, když se něčemu takovému autor prostřednictvím postav tak dlouho věnoval, pak poměrně zásadní události shrnul v několika větách a najednou jsem se s Thais ocitla někde úplně jinde, o několik let později (stejně tak konec byl jako ustřižený, s horkou jehlou přišitým epilogem). Nicméně celkový dojem je nakonec lepší než dobrý a já v duchu smekám před Jefremovem, který dokázal tak barvitě a uvěřitelně popsat všední i nevšední život lidí v dané době, jejich obyčeje atd. Skoro to působí, jako kdyby tam byl a vše líčil z pozice tichého pozorovatele. A tím si mě tahle knížka nakonec získala. Byla jsem v antickém Řecku! :-)


Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život
? - srpen 2018
Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život 2016, C. Voss

Velmi zajímavé čtení! Sice jsem ještě neměla možnost vyzkoušet uvedené metody v praxi, ale určitě to při práci využiji. Samozřejmě nejde knížku jen přečíst a hned být guru vyjednávání, počítám s nutností tréninku, ale už tak mi knížka v mnohém otevřela oči. Lidská psychologie je založena na vzorcích chování, které nikdy neselžou. Voss vám je pomůže "vyhmátnout". A určitě je neuplatníte jen v pracovním, ale i běžném životě - prohlédnete manipulativní jednání a budete se mu umět bránit, nebo spíš dostat míč na druhou stranu hřiště. Ale samozřejmě, nejdřív se musíte naučit jednat s lidmi, dostat emoce na uzdu a trošku vypilovat herecké umění :-)


Svět bez stížností
? - srpen 2018
Svět bez stížností 2017, W. Bowen

Stejně jako někteří čtenáři níže, i já jsem měla pochybnosti, když jsem četla anotaci knihy. Ale chtěla jsem uplatnit slevu, a tak jsem si ji koupila. Musím říct, že jsem byla hodně překvapená. Je to hezké, pozitivní čtení, ale žádné memorování. Člověk se u knížky zasměje i zamáčkne slzu, když autor vypráví silné příběhy ze života (nejen svého) a ukazuje na nich, jak důležitá je morální a mentální síla. Je to obrovská motivace a i já, ač jsem se do výzvy ještě nezapojila, jsem odhodlaná do toho jít - ať už s fialovým náramkem, nebo bez něj :-) A dokonce už mám plán knížkou a náramkem v budoucnu obdarovat několik svých přátel. Určitě je to obohatí a já na to aspoň nebudu sama :-D


Vězeň času
? - červenec 2018
Vězeň času 2018, M. Haig


Pohádky s Hvězdičkou
? - červen 2018
Pohádky s Hvězdičkou 1982, L. Středa

Tuhle knížku zbožňuji do dneška! Milovala jsem ilustrace Stanislava Holého (třeba pana Pipa) a tahle knížka navíc měla kouzelné příběhy :-)


Hana
květen - červen 2018
Hana 2017, A. Mornštajnová


Volá Berlín
květen 2018 (17.-25.)
Volá Berlín 2018, K. Durham


Tajemný Etrusk
březen - květen 2018
Tajemný Etrusk 2004, M. Waltari

Konec prokrastinace
? - duben 2018
Konec prokrastinace 2013, P. Ludwig

Poslední z Králů
březen 2018 (03.-23.)
Poslední z Králů 2005, M. C. Ford

Já nevím... Vůbec to není špatná knížka, ale stejně jako u Deseti tisíc mi ve Fordově vyprávění chybí určitá složka poutavosti. Tedy u Posledního z králů mnohem víc. Nestává se mi často, aby se mi u knihy rozbíhaly myšlenky jinam. Není to nezajímavá kniha, naopak je nabytá událostmi, bitvami... Jenže je toho asi až moc - když také titul tohoto rozsahu má popsat 50 let vlády jednoho krále, musí to autor vzít sakra zkrátka. Začátek jsem četla se zaujetím, druhá třetina knihy už šla hodně ztuha a děj mě opět zaujal až v posledních dvou částech vyprávění. No, ale závěr docela chytil za srdce a vykompenzoval předchozí dojmy.


Deset tisíc
únor - březen 2018
Deset tisíc 2004, M. C. Ford

Je to hezká knížka, jen mě to, na rozdíl od Cameronova Tyrana, kterého jsem četla předtím, nedokázalo tak vtáhnout do sebe. Zřejmě je to tou formou (stylem vyprávění), protože jinak je to jistě kvalitnější dílo. Připadalo mi však, že je tam nějak málo hlavního hrdiny, protože vypravěč se postupem času začne více zaobírat sám sebou a Asterií. V závěru mi chyběla přiměřená gradace, která by víc podtrhla vyústění příběhu.


Bouře šípů
leden - únor 2018
Bouře šípů 2013, C. Cameron

Po prvním dílu jsem měla při čtení tohoto pocit, že už jen dobíhá jakýsi příběhový setrvačník poháněný otázkou, jestli se vyplní Kineiův prorocký sen o jeho vlastní smrti. Čtenář se musí smířit s tím, že hrdinové během strategických porad neustále přikyvují, tahají se za vousy a podobně (to už sice dělali dřív, ale teď častěji). Čili i po literární stránce tento díl klesl oproti prvnímu ještě o něco níž, jazyková úroveň českého překladu je navíc mizerná. Ale celkem vzato, někteří hrdinové si mě získali už v Tyranovi, a tak jsem si docela ráda přečetla i pokračování a nemůžu říct, že by mi činilo násilí knížku dočíst.


DivergentCzech
? - únor 2018
DivergentCzech 2015, *. antologie


Bonaparťačka - Lásky pražské plavovlásky
? - leden 2018
Bonaparťačka - Lásky pražské plavovlásky 2016, T. Schejbalová


Tyran
prosinec 2017 - leden 2018
Tyran 2012, C. Cameron

Zas až tak hluboce filozofické, jak jsem očekávala, to nebylo. Nebylo to ani nijak dobrodružné nebo napínavé. Většina textu jsou jen hovory mezi postavami, vojenská strategie... Ale když už dojde k nějaké té bitvě, autor se nezdráhá vylíčit ji do všech podrobností. Takže čtenář s dostatečnou představivostí jako by se ocitl přímo na bitevním poli, nebo se na ni dívá z nadhledu, jako ta sova, v níž se ve snech Kineiás mění. Suma sumárum: Není to nijak fantastická kniha, určitě nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem četla, ale špatné to vůbec není. A není to ani nudné. Naopak jsem s hlavním hrdinou a jeho přáteli trávila celkem příjemné večery. Nakonec mi nevadil ani fakt, že knížka oproti očekávání v podstatě vůbec není o Tyranovi, jak jsem dle názvu očekávala.


Tři útěky z Korintu
prosinec 2017 (11.-19.)
Tři útěky z Korintu 1961, W. Makowiecki

Volné pokračování Řeka Melikla se mi líbilo o něco víc. Jen ten závěr Diossova příběhu mi přišel trochu rychlý a jednoduchý, takže jsem si ho ani nestihla pořádně vychutnat. Jinak jsem ale ráda, že jsem mezi KODovkami objevila další skvělou knížku :-)


Příhody Řeka Melikla
prosinec 2017 (03.-11.)
Příhody Řeka Melikla 1974, W. Makowiecki

Po přečtení Černých korábů byla laťka nasazena hodně vysoko. Není to špatná knížka, ale vyprávěcí styl autora mě nedokázal úplně vtáhnout do děje a nacházela jsem i nějaké skuliny ve vyprávění. Celkově je to ale hezký příběh a napínavější části vyrovnají ty méně napínavé.


Černé koráby II.
listopad - prosinec 2017
Černé koráby II. 1979, J. Alex (pseudonym)

Výborná knížka! Od začátku prvního dílu až do konce druhého střídá jedna napínavá situace druhou - zkrátka KODovka, jak se patří. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, protože jsou to hrdinové v pravém smyslu slova. Závěr druhého dílu mě překvapil, takový zvrat jsem nečekala.


Černé koráby I.
listopad 2017 (12.-19.)
Černé koráby I. 1979, J. Alex (pseudonym)


Třetí přání
říjen - listopad 2017
Třetí přání 2004, R. Fulghum

Jak píše Faila, vypovědět příběh nelze. Kdo chce hltat napínavé příběhy, pro toho to nebude. Ale kdo se chce zastavit, uklidnit po rušném dni, odreagovat se a zamyslet se nad smyslem života, ne jen konzumovat knihu, tomu se to bude líbit. Líbí se mi lidskost hlavních postav a jejich nevšední pohled na svět, jejich vztahy... Kdybychom takhle uctiví a kreativní vůči ostatním byli všichni, hned by na světě bylo líp. Jinak mě ale trochu zklamal konec - ten "kriminalistický" náznak se mi tam vůbec nehodil. A jak někdo píše, že mu v knížce chybí typický autorův humor - pro mě je to první Fulghumova knížka, takže se o to víc těším, až se začtu do některé z dalších :-)


Domácí řecká kuchyně
? - říjen 2017
Domácí řecká kuchyně 2017, V. Hájková

Nikdy by mě nenapadlo, že se zamiluju do kuchařky. Ale tohle není jen tak nějaká kuchařka, to je knížka, která pohladí po duši. Fotografie s krásnou řeckou atmosférou, zajímavosti z historie řecké gastronomie, která je vlastně pramáti gastronomie západní civilizace. Jen těch receptů mi tam teď s odstupem času přijde málo :-D Už jsme některá jídla dělali i víckrát a pořád bychom chtěli zkoušet něco dalšího.


Hlášení El Grecovi
září - říjen 2017
Hlášení El Grecovi 1982, N. Kazantzakis


1 2 3 4 5 >