gad gad komentáře u knih

Nelítostná Nelítostná Scott Bergstrom

Možná trochu pohádka, ale velmi čtivá, napínavá a částečně se odehrávající v Čechách. Kdoví, zda se nedočkáme pokračování.

01.04.2018 5 z 5

2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa 2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa Miloslav Stingl

Tato kniha je spíše průvodcem po pozůstatcích mayské kultury v Americe, ale jsou zde i napínavé pasáže, jež se většinou týkají objevování nových vykopávek. Dokonce jsem zde nalezl zmínku o opeřeném toltéckém božstvu, které hraje důležitou úlohu v nedávno přečtené knize Kolibřík. Závěr knihy je pak úzce specializovaný a je určen odborníkům na stavitelství, neboť popisuje jednotlivé stavební směry v různých oblastech obývaných Mayi. Kniha je doplněna sadou fotografií, na kterých si můžeme uvědomit vyspělost této dávné civilizace. Stavby a stavební prvky jsou monumentální a manipulace s nimi musela představovat nadlidský výkon. Navíc tato kultura neznala kolo, pouze válec, kterým upravovali dávnověcí cestáři své silnice propojující jednotlivá centra. Nám dnes nezbývá než smeknout a vzdát úctu tomuto moudrému národu.

17.03.2018 5 z 5

Cesta do bláznovy zahrady Cesta do bláznovy zahrady Ladislav Szalai

Skvěle jsem se bavil. Autor ve svých sci-fi povídkách používá humor i nadsázku a jeho fantazie je bezbřehá. Určitě si zakoupím další jeho sbírky povídek, kterých vyšlo již několik.

17.02.2018 5 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Zpočátku jsem si musel zvyknout na styl psaní, ale to se brzy poddalo a příběh mne vtáhl. Fekete Anna je hlavní postavou a není to Finka. To je důležité, neboť autorka se na problematiku přistěhovalců hodně zaměřuje. Anna si díky svému neseverskému původu značně užívá narážek nového kolegy Eska. Kromě pátrání po pachateli brutálních vražd je to právě přistěhovalecká otázka, která tvoří jakýsi spodní či vedlejší proud knihy. V dnešní době dosti ožehavé téma a podle mého názoru se s ním autorka vypořádala nadmíru uspokojivě. Nečekejte žádné akční krimi a spoustu krve, ale můžete se těšit na zajímavý příběh a nečekané rozuzlení.

15.02.2018 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Perfektní. Opravdu všem vřele doporučuji. Vždy jsem měl Aljašku zařazenou mezi oblasti bez kriminality, ale jak se zdá zlo, chamtivost a násilí jsou dnes už všude. Příběh, jenž je tak mrazivý, až se tají dech a to nejen díky prostředí, ve kterém se odehrává. A když už si myslíte, že je konec, tak není. Napínavé až do úplného finále.

19.01.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Nejočekávanější krimithriller roku 2017. Není to špatné čtení, příběh má spád a je napínavý, plný nečekaných zvratů. Přesto mě tolik nevtáhl jako např. Otevřený hrob Angely Marsonsové.

16.01.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Dokonalá schíza, kterou bych nechtěl prožít ani ve špatném snu. Perfektně napsáno. Četl jsem a četl, protože jsem chtěl vědět, které dveře budou ty pravé. Doporučuji.

07.01.2018 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Čím dál lépe! Kim nám poodhalí něco více ze svého soukromí a my už začínáme lépe chápat její tvrdou slupku. Příběh samotný vás nenechá ani na chvilku odpočinout, od začátku do samotného konce je to jedno velké napětí kdo z koho. Vrah či policie? Opravdu dobře napsaná detektivka.

02.01.2018 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Jsem nadšen. Skvělý díl plynule navazující na předchozí knihu Hladový duch. Tentokrát pobudeme více v mrazivém Québecu, takže si o tomto městě prohloubíme nejen znalosti historické, ale i geografické. Ale i vesničku Three Pines navštívíme a to s Gamachovou pravou rukou inspektorem Beauvoirem. Tím se vyprávění rozjíždí ve dvou rovinách, které spojuje třetí. Udržuje to pozornost a nechává neustále v napětí, jak bude příběh pokračovat. Parádní čtení, těším se na další pokračování.

02.01.2018 5 z 5

Sinón Sinón Dan Torsten Sehlberg

Měl jsem mezi oběma díly velkou pausu, takže jsem se chvíli musel orientovat, ale brzy jsem se naladil na vlnu příběhu. Opět to má spád a neotřelé téma. Nemohl jsem se od čtení odtrhnout. Doporučuji číst oba díly za sebou.

20.12.2017 5 z 5

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Velmi podařená kniha českého autora. Zajímavý mysteriózní příběh z moravského městečka. Doporučuji.

13.12.2017 5 z 5

Maska Maska Taylor Stevens

Takže tentokrát Japonsko. Proč ne? I další pokračování osudů Vanessy Michael Munroe je poutavým čtením, které nepostrádá napětí. Poznáte také kulturu, která je pro nás Evropany značně odlišná. Navenek technicky vyspělá společnost, která je však stále ovládána a svazována dávnými tradicemi a zvyky. Za mne spokojenost.

29.11.2017 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Kniha se mi četla velmi dobře. Vraha sice odhalíte brzy, přesto čekáte, zda bude dopaden či nikoliv. Příběh mi tak trochu připomínal pohodové vyšetřování inspektora Gamache z detektivek Louise Penny. Asi to bylo tím jídlem a popisem ostrova Gotland. Mimochodem to ve mně vzbudilo zájem o tento ostrov a rád bych tam zavítal. Celý příběh je o tom, že některé křivdy se odpouští jen těžko a zlo plodí zase jen zlo.

26.11.2017 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Tentokrát mne David Lagercrantz lehce zklamal. Nějak jsem se nemohl do knihy začíst. Přestože začátek vypadal nadějně, postupně napětí vyprchalo a konec byl takový americký happyend.

13.11.2017 3 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Zatím asi nejlepší případ Beatrice Kasparyové. Autorka krásně líčí rozvíjející se vztah mezi Beou a Florinem na pozadí náročného případu, který se tentokrát odehrává v psychiatrické léčebně. Moc pěkné.

13.11.2017 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Velmi zajímavá kniha. Já osobně jsem si ji užil. Příběh je zajímavý svým vyprávěním ve třech rovinách, ze třech pohledů tří různě starých žen. Netečou potoky krve a přesto je děj napínavý. V Giverny jsem sice nebyl, ale prošel jsem si to městečko na googlu a najednou jsem měl hrdinům knihy blíž. Navíc jsem si rozšířil mé, doposud mizivé, znalosti o impresionismu a jeho hlavním představiteli malíři Claude Monetovi.

30.10.2017 5 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Velmi zajímavý příběh psaný z pohledu osmnáctileté Marie Norbergové odsouzené za vraždu svých spolužáků. Trefné, ironické komentáře a postřehy, kterými Maja své vyprávění doprovází, vedou k zamyšlení, jak jsou nám naši nejbližší často příliš vzdálení.

06.10.2017 5 z 5

Alex Alex Pierre Lemaitre

Skvělý, ač smutný příběh. Chvilku jsem si zvykal na styl psaní, které mi přišlo místy zkratkovité, ale nakonec se z toho vyklubala moc dobrá detektivka. Napínavé, až do samého, byť trochu otevřeného, konce.

26.09.2017 5 z 5

Třináctá učednice Třináctá učednice Deepak Chopra

Kniha se nečetla špatně, ale připadala mi nějak zkratkovitá.

16.09.2017 3 z 5

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Málokdy je pachatelova totožnost odhalena hned na začátku knihy. Takže pak jen čekáte, co se bude dít. Řezník se mi četl velice dobře, stále jsem čekal, jak bude příběh pokračovat. Prostě jsem se nenudil.

12.09.2017 4 z 5