2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa

Cestovatel, etnolog a spisovatel Miloslav Stingl se v této knize vydává za tajemstvím indiánských měst a indiánských pyramid. Představuje jejich civilizaci jako nesmírně vyspělou, což platí zejména o Mayích, jimž věnuje nejvíce pozornosti, neboť je považuje za nejpozoruhodnější a nejinteligentnější z kultur předkolumbovské Ameriky. Čtení o Mayích je velmi aktuální, neboť na 21. 12. 2012 předpověděli zánik světa... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51797/-51797.jpg 3.714
Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Jota

Kniha 2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa

ijcro
29.10.2019

Kniha se svezla na zájmu o Maye kolem hypotetického roku konce jejich kalendáře. Ale je to zajímavé čtení, i když místy rozvleklé.

gad
17.03.2018

Tato kniha je spíše průvodcem po pozůstatcích mayské kultury v Americe, ale jsou zde i napínavé pasáže, jež se většinou týkají objevování nových vykopávek. Dokonce jsem zde nalezl zmínku o opeřeném toltéckém božstvu, které hraje důležitou úlohu v nedávno přečtené knize Kolibřík. Závěr knihy je pak úzce specializovaný a je určen odborníkům na stavitelství, neboť popisuje jednotlivé stavební směry v různých oblastech obývaných Mayi. Kniha je doplněna sadou fotografií, na kterých si můžeme uvědomit vyspělost této dávné civilizace. Stavby a stavební prvky jsou monumentální a manipulace s nimi musela představovat nadlidský výkon. Navíc tato kultura neznala kolo, pouze válec, kterým upravovali dávnověcí cestáři své silnice propojující jednotlivá centra. Nám dnes nezbývá než smeknout a vzdát úctu tomuto moudrému národu.

Mefistoteles
02.11.2017

Lehké seznámení s historií archeologických nálezů a popsání "současného" obrazu Mayských památek

Ajaxx1
24.01.2015

Četla jsem jí kvůli konci světa, který jak jinak....nenastal. Bohužel tam toho opravdu moc není o zániku, myslím že 3 věty. Musím ale přiznat, že jsem o této kultuře vůbec nic nevěděla. Po přečtení sice ještě nejsem znalec, ale už vím, že se na indiánské pyramidy musím jednou jet podívat. Dočíst se o obětech vržených do cenote, jak opouštěli svoje města a jak postavili dálnici, která byla naprosto rovná a nevynalezli kolo...sice mi to trochu trvalo, protože to nebylo občas moc záživné, ale jsem ráda, že jsem knihu četla.

Lector
21.12.2012

Shodou okolností píši příspěvek v okamžiku, kdy by asi mělo být po všem. :-) Ale ke knize: informace kolem 21. 12. 2012 a zkáze světa v ní nehledejte. Jsou tam jen okrajové - asi proto, aby se kniha lépe prodávala. Ale to ona nepotřebuje. Je to seriózní kniha, která vám toho hodně řekne o Mayích, Olmécích a ostatních středoamerickcýh civilizacích a o tom, jak to v dané oblasti vypadá dnes. Je zajímavá i bez data 21. 12. 2012.

rok 2012

Miloslav Stingl