2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa

2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51797/-51797.jpg 4 18 6

Cestovatel, etnolog a spisovatel Miloslav Stingl se v této knize vydává za tajemstvím indiánských měst a indiánských pyramid. Představuje jejich civilizaci jako nesmírně vyspělou, což platí zejména o Mayích, jimž věnuje nejvíce pozornosti, neboť je považuje za nejpozoruhodnější a nejinteligentnější z kultur předkolumbovské Ameriky. Čtení o Mayích je velmi aktuální, neboť na 21. 12. 2012 předpověděli zánik světa...... celý text

Marcela52
03.06.2022 5 z 5

Známý cestovatel a etnograf, který se celý život věnoval životu Indiánů, v této knize velmi poutavě přiblížil jednu z nejstarších indiánských civilizací. Vydal se několikrát po stopách Mayů do Jižní Ameriky, a při svých objevných cestách si zároveň kladl otázku, proč Mayové už před tisíci lety předpověděli, že 21. 12. 2012 dojde k obrovské katastrofě, která zničí celý svět. Kniha vyšla už v roce 2010 a Mayské proroctví se nenaplnilo, ale všichni jsme svědky toho, že velkých přírodních katastrof přibývá. Tato kniha je pro tedy nás určitým varováním před bezohledným drancováním Země a také připomínkou toho, abychom se zajímali o historii i zdánlivě zaniklých civilizací.

Elprofesor
05.03.2021 4 z 5

Asi jsem dal o jednu hvězdičku méně kvůli lehce zavádějícímu názvu knihy - moc se to okolo kalendare a roku 2012 netočí.

ijcro
29.10.2019 3 z 5

Kniha se svezla na zájmu o Maye kolem hypotetického roku konce jejich kalendáře. Ale je to zajímavé čtení, i když místy rozvleklé.

gad
17.03.2018 5 z 5

Tato kniha je spíše průvodcem po pozůstatcích mayské kultury v Americe, ale jsou zde i napínavé pasáže, jež se většinou týkají objevování nových vykopávek. Dokonce jsem zde nalezl zmínku o opeřeném toltéckém božstvu, které hraje důležitou úlohu v nedávno přečtené knize Kolibřík. Závěr knihy je pak úzce specializovaný a je určen odborníkům na stavitelství, neboť popisuje jednotlivé stavební směry v různých oblastech obývaných Mayi. Kniha je doplněna sadou fotografií, na kterých si můžeme uvědomit vyspělost této dávné civilizace. Stavby a stavební prvky jsou monumentální a manipulace s nimi musela představovat nadlidský výkon. Navíc tato kultura neznala kolo, pouze válec, kterým upravovali dávnověcí cestáři své silnice propojující jednotlivá centra. Nám dnes nezbývá než smeknout a vzdát úctu tomuto moudrému národu.

Mefistoteles
02.11.2017 3 z 5

Lehké seznámení s historií archeologických nálezů a popsání "současného" obrazu Mayských památek

Ajaxx1
24.01.2015 4 z 5

Četla jsem jí kvůli konci světa, který jak jinak....nenastal. Bohužel tam toho opravdu moc není o zániku, myslím že 3 věty. Musím ale přiznat, že jsem o této kultuře vůbec nic nevěděla. Po přečtení sice ještě nejsem znalec, ale už vím, že se na indiánské pyramidy musím jednou jet podívat. Dočíst se o obětech vržených do cenote, jak opouštěli svoje města a jak postavili dálnici, která byla naprosto rovná a nevynalezli kolo...sice mi to trochu trvalo, protože to nebylo občas moc záživné, ale jsem ráda, že jsem knihu četla.

pyramidy Indiáni Mayové Mexiko konec světa rok 2012 cestopisy mayský kalendář české cestopisy

Miloslav Stingl
česká, 1930 - 2020