Gabetka Gabetka komentáře u knih

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Jako u každé zatím přečtené knihy této autorky, jsem si na konci pomyslela pouze: "no, to si snad děláš srandu"...
Autorka umí psát skvěle, trefně a úderně. Vůbec by mi nevadil větší rozsah, ale je možné, že by pak kniha nebyla tak dobrá. Takže budu čekat na další autorský počin.
Jednou bych chtěla s autorkou posedět a ty závěry s ní probrat :-)

02.04.2024 4 z 5

Vánoční ozdoby Vánoční ozdoby Jana Slaninová

Začátek vypadal nadějně, asi i díky Annině zajímavé práci a střeleným nápadům. Jakmile však došlo na chlapy, tak byla tato dle svých slov nezávislá žena naprosto na ránu a chovala se jako malé děcko. Během jednoho dne se naprosto zamilovala hned dvakrát a najednou nutně potřebuje oba. Navíc tedy mizerná redakční práce, chyby a nesmyslné věty kazí celou knihu, která na mě působí jako obsáhlejší slohová práce nějaké studentky. Plusové body má kniha za obálku.

31.12.2023 2 z 5

Únik z knihovny pana Lemoncella Únik z knihovny pana Lemoncella Chris Grabenstein

Příjemná kniha o knihovnách, třídění knih, čtení a nadšení z nových vědomostí. Kéž bych ji měla k dispozici ve věku odpovídajícímu postavám. Ale nějakou takovou únikovou hru z knihovny bych si klidně zahrála i jako dospělá. Nápad i zpracování fajn, mouchy to mělo, ale ty s mávnutím ruky přejdu.

15.09.2023 4 z 5

Pověst potížistky Pověst potížistky Elle Kennedy

Oproti prvnímu dílu byl pro mě tento zklamáním. Nesedly mi ani hlavní postavy, ani jejich příběh a vývoj. Jakoby se celou dobu nic nedělo a konec nepřekvapil. Nejspíš za to mohl i překlad, kdy nesouvislé věty s nepochopitelným slovosledem naprosto rušily cokoliv, o co se autorka snažila. Nejlepší byla část s "velkým bratrem". Další pokračování si určitě nekoupím a možná ani nepřečtu.

15.09.2023 2 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Tohle mi hodně sedlo. Přímočarý úprk zajímavé skupiny uprchlíků (propuštěných z vězení zajímavým Lovcem), kterou pronásleduje smečka Vyvrženců. Postavy uprchlíků zaujaly svým příběhem nejen Lovce, ale hlavně čtenáře, a přestože šlo většinou o vrahy, nutí vás to fandit jim. Závěr mě dostal - v dobrém. Něco jsem čekala, něco tušila, něco mě překvapilo. Stále nad tím přemýšlím. Předchozí knihy s Lovcem neznám, musím napravit.

13.06.2023 5 z 5

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Knihu této autorky jsem si jako vždy užila, postavy si oblíbila a jen litovala, že už jsem na konci. Autorka si mě získala, umí vybudovat charaktery, které vám nebudou lhostejné a příběh prožíváte společně s nimi. Tentokrát je to hlavně o předsudcích a skvělých sarkastických hláškách. Sbližování je pozvolné, příjemné a realistické. Sedmnáctiletí se chovají rozumněji než leckteří dvojnásob starší v jiných knihách a je osvěžující nečíst stále dokola o tom, jak skvěle protějšek vypadá. Těším se na další knihy.

01.06.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Jodi Taylor

Konec druhého dílu sliboval Tróju. Té jsme se nyní dočkali a musím říct, že popis její zkázy mě hodně vzal za srdce. Nebyla by to ale Svatá Marie, aby zůstalo u jedné výpravy. I v tomto dílu najdeme spoustu akce, vtípků a zajímavostí z historie, ale také si víc zahrává s city čtenáře. Mám tuhle bláznivou partičku s Max v čele moc ráda a vzhledem k otevřenosti konce moc doufám, že pokračování vyjde a brzy!
Mrzí mne, že jako první hodnocení schytala kniha odpad, přestože ji ten, kdo ji takto odepsal, nemá ani v přečtených. Nejspíš nesedne všem, ale doufám, že si své čtenáře, které potěší jako mě, najde i přes tak nízké hodnocení. Držím jí palce.

25.05.2023 5 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tohle není rychle odsýpající thriller, ale poctivá detektivka, kde s policajty pročítáte každou zprávu, navštívíte každého svědka, vypijete litry kávy a cítíte únavu i frustraci z vyčerpaných možností a žádného posunu. Ve střední části bych se nebránila nějakému zkrácení, ale hned na začátku mě příběh zaujal hlavně díky popsané hře. Kolem půlky jsem měla pocit, že vše vím a jen čekala, až to konečně dojde i těm detektivům. A teď možná SPOILER: A pak přijde konec, který mě dostal. Už jsem tušila, že jsem se sekla (ale aspoň motiv jsem odhadla správně), když přišlo na výslech mladšího myslivce, ale musím přiznat, že mě autor fakt překvapil. A naštval.

08.05.2023 4 z 5

Pražačka na vsi Pražačka na vsi Soňa Paleta

Kniha se dost vymyká těm, které běžně čtu. Musím přiznat, že na začátku jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec zvládnu přečíst, ale pak mě pár věcí zaujalo a čtení odsýpalo, takže jsem tuto jednohubkou zvládla pokořit. Jde o časově nijak specifikované, nahodile působící příhody o běžném životě na vesnici z pohledu lidí, kteří se do ní přistěhovali. Občas jsem se zasmála, někdy smutnila, leccos mě zaujalo, ale tento styl vyprávění mi prostě nesedí. Postavy mi však i během tohoto stručného vyprávění přirostly k srdci, takže autorka nejspíš věděla, co dělá.

08.05.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ne, že by kniha nebyla plná vtipných i milých situací, když se dvojice začala poznávat, ale člověk by si myslel, že jim je tak o deset let méně. V polovině už jsem se u opakujících scén začínala nudit, ale naštěstí se to na konferenci trochu rozjelo. Jestli je opravdu postavení žen ve vědě takové, jak autorka nastiňuje, tak se nedivím, že se jich tam více nehrne. A doktorandi jsou podle popisu snad jiný živočišný druh, ale bylo zajímavé číst knihu z jiného prostředí, než bývá obvyklé. Jako oddechovka určitě dostačující, za hit tohoto žánru bych ji určitě neoznačila.

02.05.2023 3 z 5

Scénář na lásku Scénář na lásku Annabel Monaghan

Neskonale čtivá a milá oddechová pohádka pro dospělé. Při čtení jsem se musela usmívat, Nora byla úžasně sympatická a svými komentáři mě celou dobu dostávala do kolen. Jako pohlazení po romantické duši a chvilkové odtržení od reality je to ta nejlepší kniha, po které jsem v poslední době sáhla.

13.04.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Autorčiny historické romány mám velmi ráda od té doby, co jsem narazila na Pána hor. Tento se od těch ostatních, které jsem četla, trochu liší. Začátek je pozvolný, spousta popisů a jmen bez zjevných souvislostí. Pak se to však rozjede ve velkém stylu a závěrečná část je až nebývale akční. O romantické lince se zde ani téměř nedá mluvit, převládá napětí a akce. Historická pohádka pro dospělé, která se mi velmi libila.

29.03.2023 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Svižné, úderné čtení. Autorka umně buduje atmosféru, nechává až příliš volnosti čtenářově fantazii, a pak nastolí jednoduché vysvětlení. Ale počkat: Monika, z jejíhož pohledu vyprávění vnímáme, nesouhlasí a čtenář s ní. Něco tu nehraje! Závěr, ať si každý přebere po svém, je ponechán prostor pro obě cesty. A právě zde mi zůstalo pár nejasností, se kterými se peru, abych si příběh v klidu uzavřela. Dávám 5 hvězd, i když bych autorku nejraději přetrhla nebo ji pozvala na kafe, aby mi to objasnila.

14.03.2023 5 z 5

Karpatský kníže Karpatský kníže Natalja Ščerba

Hlavní předností knihy je její čtivost. Bez hluchých míst svištíte příběhem a najednou je konec. Postavy jsou veskrze lidské, plné sobeckosti, chamtivosti a nerozhodnosti. Výjimkou je Táňa, která vyčnívá svou dobrosrdečností až naivitou jako bolavý prst, ale pro příběh to má své opodstatnění. Záporem je občasná zmatečnost a drobné logické nesrovnalosti, které mi při čtení skřípaly v mysli. Je možné, že jde o nedokonalý překlad, těžko říct. Třetí díl si nenechám ujít. Už jen abych se dozvěděla, v čem tkví Tánina schopnost přežít ve světě, kde jí jde téměř každý po krku/náramku.

09.03.2023 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Na začátku jsem trochu ohrnovala nos nad tím, že policisté pořád jen někam chodili a s někým mluvili. Ve výsledku to však působí velmi reálně, skoro bych řekla, že autorka má s vyšetřovacími postupy nějaké zkušenosti. Musím říct, že jsem nad případem musela pořád přemýšlet, zaujalo mě to propletení, celé to bylo hodně realistické, uvěřitelné a zajímavé. Jen nechápu, proč první vychází Vodník, když je v něm několik odkazů na Klekánici. Na kterou se samozřejmě těším.

09.03.2023 4 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Nemám problém s romantickou linkou v thrilleru, ale zde se častěji než případ řešila jeho vůně a mužnost a její krása a křehkost. Když se vrah poprvé objevil na scéně, měla jsem správné tušení, ale jakým vodítkem byl vypátrán vyšetřovateli, to mi tedy uniklo. Dlouhé chození odnikud nikam, spousta nových mrtvol a nakonec bum a je hotovo.
Ovšem abych jen nehanila, zaujala mě linka rodiny, kolem které se celá kniha točí, tudíž přece jen jsem zvědavá na pokračování.

26.02.2023 3 z 5

Magický náramek Magický náramek Natalja Ščerba

Kniha pro mě byla příjemným překvapením. Zajímavý svět i magie, neotřelé a rozhodně ne černobílé postavy, odvážná (i když trochu naivní) hrdinka a lehce netradiční zápletka včetně romantické linky. Rozhodně jdu hned do dalšího dílu, nechci tento magický svět opustit. Úvod mi sice přišel podivně zmatený a občas ta zmatenost probleskovala celou knihou, ale jinak byl děj svižný, stále se dělo něco napínavého a zničehonic tu byl konec. Díky výzvě jsem objevila zajímavou autorku.

14.02.2023 4 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Jako oddechové čtení ano, ale nic co by dlouhodobě utkvělo v paměti. Prostě víte, jak to dopadne už na samém začátku, když se postavy představí. Zarazily mě časové nesrovnalosti a vztah Avy k matce, když ve čtyřiadvaceti není schopná argumentovat, že chce žít svůj život jinak, než si matka představuje. Klidně bych pár stran ubrala, aby to více odsýpalo, protože se spousta myšlenek často opakovala.

24.01.2023 3 z 5

Knižní hon Knižní hon Jennifer Chambliss Bertman

Kniha je určena mladým čtenářům, což je znát hlavně v jednoduchosti příběhu, doslovnému výkladu luštění šifer a jasnému rozložení toho, kdo je dobrák a kdo ne. Ovšem i dospělí milovníci knih, šifer a hledání pokladů (navíc prostřednictvím knih) si přijdou na své. Jde o milý příběh o síle přátelství, lásce ke knihám a touze po dobrodružství. Kéž by se mi kniha mohla dostat do ruky, když mi bylo těch 12 jako má hrdinka Emily. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

24.01.2023 4 z 5

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Sophie de Villenoisy

Nejsem si jistá, jestli sama autorka věděla, jak knihu uchopit. První část je dle mého téměř fraška, ta druhá už nese nějaké prozření a poselství, ale společně mi nejdou dohromady. Mám se smát nebo to brát vážně? Hlavní postavu jsem nedokázala pochopit, tak velká sebenenávist a shazování svého já, přesto se chovala jako hloupá sebestředná koza. Na druhou stranu si vážím toho, že mám blízké, u kterých vždy najdu objetí, protože tak osamělý život odtržený od jiných lidí musí být opravdu depresivní.

16.01.2023 2 z 5