Gabetka

HanaHanaAlena Mornštajnová

Čtení Hany jsem dlouho odkládala, protože byla tolik vychvalována, že jsem měla strach, aby vůbec dokázala dostát mému vysokému očekávání založenému na této chvále. Musela jsem se k přečtení donutit před návštěvou divadelního zpracování a musím říct, že nelituji. Autorčin minimalistický, avšak maximálně vypovídající styl mě chytil od první stránky. Samozřejmě, vzhledem k časovému rámci, ve kterém se kniha odehrává, je děj občas předvídatelný a emočně vyděračský. Ale ta lehkost, se kterou autorka píše o tak hrozné době, je úchvatná. Prostě musíte číst, abyste věděli, jak to skončí. První část uvedla postavy, druhá vysvětlila pozadí a třetí nabídla smíření. Krásné myšlenky se prolínaly celou knihou. Přidávám se k fanouškům paní Mornštajnové a těším se na další knihy.

17.08.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Životní pravdy zabalené v humorném kabátě. U málokteré knihy se zároveň hlasitě směji a vzápětí slzím dojetím, ale Backman je v tomto sázka na jistotu. V jeho popisu lidských slabostí a pochybností se člověk poznává a tak nějak ho to dokáže uklidnit, že v tom vlastně není sám. Každý příběh, každé slovo a každá postava měla svůj smysl a i když jsem měla tušení a často správné, kterým směrem se vyprávění vydá, ani trochu mi to nezkazilo dojem ze čtení. Pro mě největší poučení, že za každou lidskou podivností je silný příběh a každý má ke svému byť neobvyklému chování důvod. Závěrem mohu doporučit, i když chápu, že kniha nemusí hlavně v začátku sednout každému. Já bych ocenila víc takových.

14.10.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Patřím k těm, kteří Igora považují za fiktivní postavu. Autor je kreativní, zvolil neokoukanou formu vyprávění, která působí přesvědčivě a realisticky i díky existujícím článkům, na které odkazuje. Rádoby autentické vyprávění lépe vtáhne do děje a už vás nepustí. Autor se vyhnul nadpřirozeným jevům a přesto vyvolal pocit strachu, což oceňuji. Kniha měla spád, byla napsaná netradičně, donutila mě přemýšlet (jde o skutečnou záhadu, nebo je to celé výplodem fantazie?) a hrůzy bloudění a strachu popsala velmi reálně včetně nepochopitelných úkazů. Autor nabídl i vysvětlení. Upřímně musím říct, že výlet na Tribeč si s radostí nechám ujít a nebudu na vlastní oči zkoumat, zda tam ta trhlina opravdu je nebo ne.

04.02.2020

Hodná a zlobivá holkaHodná a zlobivá holkaMichael Robotham

Doufám, že další díly ze série v češtině vyjdou, protože jsem velmi zvědavá na vývoj Cyruse a Evie. Kdo ta holka je? Cyrus byl skvělý, má skvělé jméno a děsivou rodinnou historii. Román odsýpal až na některé pasáže parádně, takže už se poohlížím po dalších autorových kusech.

07.04.2021

Pátá oběťPátá oběťJonathan Dylan Barker

Tohle byla prostě pecka. Od začátku našlápnutý děj, napětí stoupá každou další přečtenou stránkou. Autor příběh zaplétá víc a víc, místy zase rozplétá, v hlavě vám šrotují kolečka na plné obrátky, oči vylézají z důlků, vynořují se další a další otázky. Převládá jediná: panebože, je pravda, co si o tom právě myslím? No a na konci prostě zůstanete zírat s otevřenou pusou a vzápětí hledáte, kdy vyjde další díl.

22.10.2019

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

V dnešní době přesycené thrillery je to příjemná klasická detektivka, kde vraha odhalí bystrý mozek sympatického soukromého očka, který má k ruce šikovnou a nadšenou asistentku. Celá zápletka stála především na rozhovorech, přesto děj příjemně ubíhal k překvapivému závěru.

21.03.2014

Štěstí pro začátečníkyŠtěstí pro začátečníkyKatherine Center

Nechala jsem se zlákat anotací a čekala jsem zážitky z tábora přežití v divočině, ale hned v úvodu mi bylo jasné, že to hlavním tématem asi nebude. Jde o oddechovou romantickou knížku, ve které jde především o přerod hlavní hrdinky a její víru v lásku. I když nedostála mému původnímu očekávání, tak mě kniha nezklamala, byla čtivá i vtipná a něco o tom přežívání v divočině jsme se také dozvěděli.

04.02.2020

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Nejdříve jsem viděla film, který mě přesvědčil, abych konečně sáhla po knize. Přestože se dějová linka vcelku výrazně liší, bavilo mě obojí stejnou měrou. Kniha šla možná ještě do větších absurdností, a i když jsem se nesmála až bych se za břicho popadala, tak jsem měla během čtení spokojený výraz, což mi v nelehkém životním období docela bodlo. Jediným problémem je rozsah, jde opravdu o jednohubku, kterou slupnete během odpoledne, což je škoda. A po přečtení všech dílů se ptám, kdy už bude další?

26.03.2021

Odbočka v lesíchOdbočka v lesíchKateřina Karolová

Oproti většině komentujících mi kniha v první části nepřišla nudná a zdlouhavá. Seznámení s postavami a jejich povahami mělo svůj účel. Dění na odbočce v lese nabralo rychlý spád a od čtení se nedalo odtrhnout, na konci každé kapitoly jste potřebovali vědět, co bude dál. Závěr přišel nečekaně rychle, vysvětlení bylo velmi stručné a kupodivu uvěřitelné, ale vadilo mi, že v kontextu všech událostí, které se v lese děly, mi přišel nedostatečný. Zpětně všechny záhady a jevy působí nahodile navrstvené, aby bylo docíleno mrazivé atmosféry. To se autorce povedlo dost dobře, proto mě ten jakoby odbytý konec mrzí.

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Emočně nabité drama z války, které se rozjíždělo pomaleji, ale pak je najednou nejen konec války, ale také knihy a nemáte tušení, jak je to možné. Z celého příběhu jasně zaznívá, že svět není černobílý, v každém z nás je něco dobrého i zlého a žádný člověk není pouze hrdina nebo zbabělec. Silný příběh žen, které zůstaly s dětmi v okupované Francii a musely udělat vše pro to, aby ochránily své děti a domov, do kterého by se mohli jejich muži po válce vrátit. Až do konce knihy jsem se nemohla rozhodnout, která ze sester je ta stařenka, která se impulzivně rozhodla přijmout pozvánku do Paříže a znovu vzpomínat na válečné časy.

20.02.2018

RůženkyRůženkyStephen King

Mám pocit, že to, co tu většina knize vytýká, se mně naopak líbilo. Pomalé rozehrávání děje, seznámení se spoustou postav, proplétání jejich osudů a směřování všech k jejich osudné roli v započaté hře. Nápad s usínajícími ženami mi přišel zajímavý a reakce mužů také. Na to, že román psali dva muži, je hodně mířený proti mužskému přístupu a chování nejen k ženám. Vyznívá mi to jako autorská pocta ženám v jejich životech.
Výtky bych měla jen proti epilogu, který mi přišel takový polovičatý. Buď tam být neměl, nebo měl být rozpracován víc.

29.07.2019

PolibekPolibekAnna Todd

Nevím, jak to autorka dělá, ale tak čtivý koloběh hádek a usmiřování jsem ještě nikdy nečetla. Ve stránkově docela obsáhlé knize se opravdu celou dobu neděje nic závažnějšího, než že se naivní slušně vychovaná slečna zamiluje do potetovaného sexy drsňáka, který má problémy především sám se sebou, a pak teprve zjistí, že to s sebou přináší značná úskalí. A přestože si pokaždé řekne, že tohle už ne, děkuji, stačilo, najednou je v tom kolotoči znovu. Fakt jsem nechápala, co mě na tom nutí pořád číst a číst a nakonec se pustit i do dalšího dílu. A věřte, že si přečtu i 3. a 4. díl. Oba hrdiny si totiž svým způsobem oblíbíte, i když vás téměř na každé stránce vytáčejí.

30.07.2019

Na špatném místěNa špatném místěJoy Fielding

Pro mě to po několika knihách byla zase jednou pravá Fieldingová, kterou jsem si kdysi oblíbila. Vrací se k dramatickým osudům žen, které v životě narazí na příliš sebevědomé muže. Její dialogy, ze kterých čiší frustrace a beznaděj, jsou autorčinou specialitou a zde mě opět pořádně vytočily. Nikdo mi nevymluví, že nepíše z vlastní zkušenosti a že muže příliš v oblibě nemá. Tentokrát jsem až do konce neměla ponětí, jak příběhy čtyř žen uzavře, a musím říct, že to měla vymyšleno parádně.

12.09.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Musím přiznat, že fakt nechápu to vysoké hodnocení a velebení autora do nebes. Ano, je to čtivé. Ano, hlavní duo detektivů je sympatickým lákadlem. Ale kromě toho, že autor tlačí na pilu v popisu nejrůznějších brutálních způsobů mučení, nemá kniha oproti ostatním v tomto žánru nic navíc. Aspoň já to nevnímám. Vrah byl jasný od počátku a kličky na zmatení čtenáře mi přišly jako zbytečný balast. Zkusím i druhý díl a uvidím, jestli mě autor přece jen nenaláká na celou sérii. A jen tak na okraj, myslíte si, že by to Hunterovi tolik pálilo (i když na mě vlastně možná až tak chytře nepůsobil na to, že byl popsán jako génius), kdyby skoro nespal?

29.04.2021

Černé lžiČerné lžiAlessandra Torre

pro janesy: Asi není vhodné vložit do komentáře ke knize pointu bez předchozího upozornění. Knihu je teď vlastně zbytečné číst...

20.11.2016

Podbrdské ženyPodbrdské ženyJana Poncarová

Důležité dějinné události proběhly kolem hlavních hrdinek jen v náznacích, což mělo nejspíš umocnit dojem jednotvárnosti běžného venkovského života. Pro mě byla absence nějakých časových mantinelů v generačním románu trochu matoucí. U něčeho autorka prodlévala až příliš dlouho, jinde skákala rychlostí blesku. Kniha byla určitě čtivá, ale jako by se snažila ukázat jen to negativní. Ta konečnost a jednotvárnost mě ubíjela i při čtení, takže skutečný život musel být opravdu těžký, ale opravdu neexistovaly i světlé chvilky? Každopádně autorka pěkně poukázala na to, že každý člověk sní o něčem jiném a každá generace má jiné požadavky. Co pro jednu bylo celoživotním nesplněným snem, pro druhou bylo odtržení od jediné životní jistoty.

30.01.2019

Velké maličkostiVelké maličkostiJodi Picoult

Autorka opět dokázala své kvality. Umí psát tak zajímavě a postavy tak plasticky a živě, že se dokážete vžít i do těch, co vám nejsou sympatičtí. Příběh vyprávěný ze tří úhlů velmi rozdílnými postavami vás vtáhne a donutí vás přemýšlet o vašich názorech. Podle mého to vystihla přesně. Rozhodně doporučuji k přečtení.

14.02.2019

Vila na SadovéVila na SadovéRichard Sklář

Všechna negativa popsaná v dřívějších komentářích jsem postřehla a souhlasím s nimi, přesto mě kniha a hlavně Bo docela pohltila. Současná linie byla opravdu zbytečně podrobná včetně všech běžných denních rituálů od oblékání, jídlo a vyměšování, ale Bo to vše komentovala s takovou nadsázkou, že jsem si rychle zvykla a stala se součástí těch pár dní, které hlavní hrdinka prožila. Akční konec se paradoxně četl nejhůř a opravdu byl až příliš rozvláčný a detailní. Deník z válečné doby byl přínosem kvůli reálně popisovaným praktikám gestapa a života v Ostravě během protektorátu včetně tíživé atmosféry pro ty, kteří byli vyloučeni jak z české tak německé strany. Deníková a současná část byly tak rozdílné, že se opravdu nechce věřit, že jsou součástí jedné knihy. Navíc spolu většinu knihy ani přímo nesouvisely. Střídaly se v krátkých kapitolách, což mě na jednu stranu při čtení rušilo, ale na druhou stranu jsem musela číst dál a dál, abych se dozvěděla, co se právě děje v druhé linii. Dala bych šanci i dalšímu pokračování, protože Bo jsem si fakt oblíbila. Jen mě teda dostalo vysvětlení s obrazy, kterému jsem jaksi neporozuměla. Proč bylo schováno, co bylo schováno? (Čtenáři snad pochopí a třeba mi někdo chápavější jednou napíše vysvětlení do zprávy). :-)
Jsem ráda, že jsem se ke knize díky čtenářské výzvě dostala, za mě to ztráta času nebyla.

27.04.2019

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Příjemné počtení pro knihomoly a knihovníky obzvlášť. Stanete se na měsíc součástí příběhu, který je z pohledu Animant vyprávěn detailně téměř den po dni včetně běžných záležitostí. Máte pocit, že se vlastně nic neděje, ale světe div se, já se ani chvíli nenudila. Líbila se mi Animant, která si dokázala přiznat své slabé stránky a nikdy neodolala dobrému jídlu. Ač je kniha veskrze romantická, dotkla se i vážnějších témat: vzdělání a postavení žen, rozdíly společenských vrstev a neoblíbenost židovské rasy. Existuje i pokračování a já doufám, že pozitivní ohlasy na první díl zaručí překlad druhého.

26.09.2020

Říkají mi LarsŘíkají mi LarsDaniel Gris

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, říkala jsem si, že zkusím něco nového a tohle vypadalo jako fajn oddechovka. A ejhle, Larse jsem si zamilovala i s jeho humorem a hudebním vkusem. Upřímně bych ho nejradši poznala naživo. Lars je vtipný, sebekritický a vše okolo dokáže skvěle okomentovat. Po dočtení jsem hned kupovala další díly, které mi přišly ještě lepší. Líbí se mi, že autor začne někde uprostřed, takže kulíte oči jakože cože, a pak se k tomu místu postupně dopracuje a většinou z toho vyjde skvěle promyšlený plán (2. a 3. díl). Závěr tohoto dílu byl velmi otevřený a trochu mě mrzelo, že na něj nebylo nijak navázáno dál. Docela by mě "skladišťové" vyústění zajímalo. Doufám, že autor plánuje i další díly, protože každý z nich jsem slupla jako malinu.

23.03.2021

SmršťSmršťJozef Karika

Další místo na Slovensku, kterému se raději vyhnu. A jen tak pro jistotu nebudu koukat stařenkám do obličeje, nedej bože, když zrovna fouká. Postavy jsou typicky Karikovské, prostě si je nezamilujete, ale i tak s nimi ten příběh prožijete. Mě se jeho mužští vypravěči se specifickým humorem prostě líbí. Tak jako celá kniha, i když si nejsem jistá, jak moc správně se mi podařilo uchopit a vstřebat onen diskutovaný závěr. Možná na něj tak úplně mentálně nemám. Autor však umí psát, to nikdo nemůže popřít, jeho budování napětí, přestože mírně šablonovité, je bez chyby. Ten mráz v zádech cítíte. Nenechám si ujít ani další autorovy knihy.

26.03.2021

Zamkni poslední dveřeZamkni poslední dveřeR. Sager (pseudonym)

Nevěřte dokonalým nabídkám. Kniha byla napínavá a téměř neodložitelná, tak moc jsem se chtěla dozvědět, co za tím vším vězí. Tušení jsem tak trochu měla, ale ocenila jsem autorovo svádění z cesty. Moc se mi líbil popis Bartolomějské a jednotlivých bytů. Některé věci nebyly stoprocentně dotažené do konce, ale jinak si myslím, že je to velmi slušný thrillerový počin. A od autora si přečtu určitě i další knihy.

Sametové iluzeSametové iluzePetr Čepek

Kniha mě dostala od první stránky. Hned tušíte, že hrdiny čeká něco neblahého. A že hrdinové nejsou žádní hrdinové, ale reální lidé s dobrými i špatnými vlastnostmi. Román je o několika postavách, jejichž osudy se protnou, a čím déle čtete, tím víc je propojení viditelné, i když každá z postav ho může vnímat jinak. Zaujal mě autorův osobitý, neokoukaný styl psaní, který se mi jevil objektivně vypravěčský a přesto jsem při čtení cítila celou škálu emocí. Jediný problém jsem měla s udržením pozornosti v časových skocích a uvědoměním si, kdo je kdo. Ale o to byla kniha lepším zážitkem. Teď se těším na Odloženou spravedlnost.

07.04.2021

Klikatá cestaKlikatá cestaBrian Freeman

Tenhle díl mi přišel nejpropracovanější. Reálnější mi přišla i motivace aktérů, kdy jde o peníze a moc, což vidíte všude kolem sebe častěji, než psychopatické sériové vrahy. Autor skvěle fabuloval, opravdu se nedalo nikomu věřit a musím uznat, že mě celou dobu dokonale mátl. Vzhledem k zdejším komentářům upozorňujícím na šokující závěr, jsem začala mít tušení, o co asi půjde a kupodivu bylo správné. I tak jsem po dočtení lapla po dechu a nadávala si, proč jsem to nezačala číst, až bude další díl na dohled!

23.06.2021

Dívka, již jsi tu zanechalDívka, již jsi tu zanechalJojo Moyes

První část odehrávající se ve Francii během první světové války byla čtivá a napínavá od první stránky až ke svému konci. Skok k současnému příběhu Liv byl nenadálý a měla jsem pocit, že začínám číst úplně novou knihu. Naštěstí i zde se čtenář rychle ponoří do příběhu a brzy chápe spojitost s první částí. Příběh ubere na tempu během soudních tahanic, ale závěr to dokáže vynahradit. Autorka až do finále drží minulost v tajnosti a vy doufáte, že to třeba pořád může dopadnout dobře. Doporučuji.

Mizející dívkyMizející dívkyLisa Regan

Na prvních stránkách mi Josie přišla pořádně vlezlá a otravná, ale když nás autorka seznámila s její minulostí, názor jsem změnila. Postavy byly reálně vykreslené s dobrými i špatnými stránkami, autorka se nebála jim pořádně zavařit, došlo k nějakým překvapením v ději a příběh byl zamotaný a vysvětlený tak akorát. Na konci do sebe vše zapadlo a já jsem docela zvědavá na další pokračování.

Špatná dceraŠpatná dceraJoy Fielding

Klasická čtivá Fieldingová, které nelze téměř nic vytknout, až na to, že jsem od začátku věděla, kdo za střelbou stojí, a ke konci už jsem netrpělivě četla, aby už to teda konečně vyšlo najevo. Autorka si nadále libuje v dysfunkčních rodinných vztazích a dialozích, které často nikam nevedou.

14.02.2019

Malé černé a devět ženMalé černé a devět ženJane L. Rosen

Filmovým stylem pojatá kniha, ve které se protnou osudy několika lidí, je napsána opravdu skvěle. Vyprávění vás během jedné kapitoly dokáže seznámit s postavou tak zajímavě, že si přejete, aby jí bylo věnováno mnohem víc prostoru. V postavách není zmatek, každá je svým způsobem ojedinělá. Jde samozřejmě o červenou knihovnu, ve které ten dobrý konec musí přijít, ale je to tak nenásilné, že to na vaší tváři dokáže vykouzlit úsměv. Pokud jsou vašimi oblíbenými filmy Láska nebeská apod., tak neváhejte a čtěte, je to dokonalé odreagování.

07.03.2019

InferiumInferiumRoman Bureš

Autor báječným způsobem dokázal čtenářům zprostředkovat atmosféru pekla, jak ho neznáme a poznat nechceme. Čtení by mělo být povinné, aby nás přešly choutky páchat zlé skutky. Popis utrpení hříšníků po smrti byl občas opravdu až nechutný, ale na druhou stranu to vyvažovaly skvostné vtípky. Děj, popis pekla, jeho provázání se světem a lidmi, postavy... to všechno bylo do detailů promyšlené a propracované do maximálně čtivého celku. Vnímání světa nebylo černobílé, rozhodně nešlo o klasický souboj dobra a zla, kdy je jasné, na kterou stranu se při čtení přikloníte. Zde šlo o střet kultur, z nichž každá má své zvyky, nad kterými ani nepřemýšlí, a najednou je konfrontována interpretací z jiného úhlu a musí se s tím nějak popasovat. Kniha je chytrá, čtivá a vtipná, nejde o bezmyšlenkový akční nářez prokládaný vtipnými hláškami. Mohu jen doporučit.
Dle mého názoru byl Satan jednou z nejinteligentnějších postav :-)
A Asfalt si přečtu, abych mohla jako ostatní srovnávat.

17.04.2019

Podivná knihovnaPodivná knihovnaHaruki Murakami

Neodvažuji se hodnotit, protože ta kniha je tak zvláštně podivná. Sympatický mladý čtenář, tajemné podzemí pod knihovnou, čtivý styl a krásné ilustrace přesně vystihující text... Ale... Budu muset vyzkoušet i nějaký autorův román, protože tahle povídka pro mě vyzněla do ztracena a nadějný začátek vystřídal rychlý konec, který mi ke zbytku nějak neseděl.
Na druhou stranu ji pořád promýšlím, takže mi utkvěla v paměti a to je nakonec dobře, ne?

29.07.2019