freestyla freestyla komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krásná, krátká novela.

Pár citátů z knihy:
"Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí; vešla tam celičká a dveře se za ní zavřely. Všechny venkovní zvuky zmlkly. Ticho. Klid a mír. Byla tam."

"Ale dav, ať je jaký chce, byl podle Pugeta vžycky v neprávu. Dav, to byl nepřítel. Duch musí zůstávat samoten, řídit se jenom vlastními zákony a založit si stranou od hrubého lidstva a od státu malé uzavřené království myšlenky."

"Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže vidíme, proč trpíme, proč umíráme. Oběť je slastná, jestliže chápeme, proč jsme obětováni. Ale může dorůstající jinoch chápat smysl světa a jeho rozbrojů? Co ho může, je-li upřímný a zdravý, zajímat na té surové řeži národů, dorážejících na sebe jako tupohlaví berani nad propastí, do níž se nakonec všichni zřítí? Vždyť cesta byla dosti široká pro všechny!"

"Člověk, který jediný nevěří v prostředí, v němž všichni ostatní věří, je jako někdo, komu chybí nějaký orgán, možná zbytečný, ale orgán, který všichni ostatní mají; takový člověk stydlivě ukrývá svou nahotu před cizími pohledy."

15.02.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Animalismus - ehm, chci říct člověčismus - nejhrubšího zrna.
Velice nadčasová kniha, která bude aktuální vždy a za každého režimu, protože takových prasat se mezi námi vždy najde dost..

Pár citátů z knihy:

"Zvířata tomu všemu věřila. Popravdě řečeno, Jones a všechno ostatní z oné doby se jim už ze vzpomínek dost vytratilo. Věděla, že dnes se žije tězko, že mají často hlad a často je jim zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl - jak Pištík nikdy nezapomněl upozornit."

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

02.04.2019 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Krásná kniha o ještě krásnějším člověku, sedláku Janu Cimburovi. Takových lidí aby dnes člověk pohledal. Dal bych tuto knihu jako povinnou četbu, aby dnešní děti viděli, že existují i jiné hodnoty než jsou nám dnes podsouvány médii.

Pár citátů z knihy:

"Roste vzdělanost, ale hlásí se bezděky otázka, roste-li s ní i mravnost? Dobře už třicet let čtu noviny. Ale jednu věc v nich pozoruju - čím dál, tím víc nacházím v nich zpráv o podvodech, krádežích, žhářství, vraždách a sebevraždách. Někde něco není v pořádku. Tak se mému selskému rozumu zdá, že se vzdělává jenom stále hlava a zanedbává se srdce. Rozum se brousí, srdce otupuje. Přemýšlím o tom směru, a vidím, že čím dál bude hůř. Po vzdělání, školách, novinách, knihách všecko se sápe, jako by to platilo všecko a zatím to se mi nezdá nejprvnější věcí. Tou je v životě poctivost, střídmost, pravdymilovnost a zbožnost, to je základ štěstí, s tím musí jít vzdělání ruku v ruce, jinak na scestí svede člověka."

"S pánem řeč - na váze měř. Po peří ptáka - po řeči člověka poznáš - hodného i darebáka. Vystřelené broky nechytíš a hloupých slov nezadržíš - ale dobré slovo hodně zmůže a huby nespálí."

02.01.2018 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Nádherným jazykem napsaná kniha o šumavském pohraničí a těžkém životě lidí v něm žíjících.

17.04.2023 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásný příběh o dobru a zlu v každém z nás, a o tom, že si "můžeme" vybrat. Nic není dáno.

Pár citátů z knihy:

"A já věřím tomu, že svobodná, zkoumavá mysl lidského jednotlivce je největší hodnota na světě. A za to taky chci bojovat: aby se mohla svobodně a bez usměrňování rozletět, jakým chce směrem. A musím bojovat proti každé ideji, náboženství nebo vládě, která omezuje nebo ničí individualitu. Takový jsem a takové jsou moje cíle. Chápu, proč se systém, založený na určité formuli, musí snažit o zničení svobodného ducha - svobodný duch totiž může svým zkoumáním zničit takový systém. Ovšemže to chápu a nenávidím to a budu proti tomu bojovat za zachování toho jediného, co nás dělí od netvůrčích zvířat. Kdyby se podařilo zhasnout onu záři, jsme ztraceni."

"Lidé se samozřejmě zajímají jenom o sebe. Příběh, který není o nich, prostě neposlouchají. A teď vyslovím pravidlo - každý velký a trvalý příběh se musí dotýkat všech lidí, jinak by nepřetrval. Cizí a odlehlé motivy lidi nezajímají - jenom ty hluboce osobní a důvěrně známé."
Samuel se zeptal: " Ale jak vám to jde dohromady s příběhem o Kainovi a Abelovi?"
"Já myslím, že to dohromady jde," odpověděl Lee. "Je to snad nejznámější příběh na světě, protože se týká každého. Symbolizuje vlastně lidskou duši. Hledám teď slova - nepouštějte se do mě, jestli se nevyjádřím dost jasně. Největší hrůza pro každé dítě je žít bez lásky, a zavržení je peklo, kterého se nejvíc bojí. Snad každý na světě pocítil zavržení v té či oné míře. A pocit zavržení vyvolává hněv, a hněv zase nějaký druh zločinu, který má to zavržení pomstít, a ze zločinu vyplývá pocit viny - a to je příběh celého lidstva.
Kdyby se ten pocit zavržení dal amputovat, člověk by nejspíš nebyl to, co je. Snad by bylo míň šílenců. A jsem přesvědčen, že by nezůstalo mnoho věznic. Všechno vyplývá z toho - tady je příčina a počátek. Jedno dítě zbavené lásky, po které touží, kopne kočku a nese v sobě tajný pocit viny, jiné krade, aby si lásku koupilo za peníze, třetí se pustí do dobývání světa - a pořád se s ním táhne vina, pomsta a ještě větší vina. Člověk je jediný živočich s pocitem viny. Proto se mi ten starý a strašný příběh zdá důležitý, protože je jako mapa duše - utajované, zavržené a provinilé duše."

"Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuskopojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím."

"Já vím, že někdy se lže z laskavosti. Ale nevěřím, že je to k něčemu dobré. Prudká bolest z pravdy přejde, ale pomalá a sžíravá trýzeň ze lži nepomine nikdy. Je jako nevyhojitelný bolák."

21.11.2018 5 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 Analýza 17. listopadu 1989 Miroslav Dolejší

Povinná četba pro všechny! Sice napsáno občas docela odborně a složitě, ale i tak to stojí za to. Ta kniha je přímo proroctví. Už v roce 1990 pan Dolejší předpovídal rozdělění Československa. A i v drtivé většině jiných věcí měl pravdu.

Pár citátů z knihy:
"Kdokoliv může být populární, kdo je intenzivně po nějakou dobu propagován všemocnou reklamou. Je to otázka účelu a nákladů, nikoli otázka kvality člověka."
"Z bezvýznamného člověka a průměrného spisovatele vytvořila světová reklama nákladem cca 13 milionů USD z Václava Havla osobu, nazývanou světovým spisovatelem, králem filozofů, evropským politikem, největším žijícím humanistou atd. Ihned po svém zvolení presidentem republiky, k němuž byl předurčen od května 1989, vzal pod ochranu KSČ a její členy a dříve, než se občanská veřejnost vzpamatovala, nechal v parlamentu odhlasovat zákon č.15/1990 o politických stranách, jímž byla zajištěna legalita existence KSČ pro budoucnost, právo na účast ve volbách a podíl na legitimní moci ve státě."

"Před vypuknutím 1. světové války dlužily Spojené státy Evropě 50 milionů dolarů. Když v roce 1918 válka skončila, dlužila Evropa Spojeným státům 10,5 miliardy dolarů v tehdejší hodnotě. Americký průnik na evropský kontinent byl současně počátkem snah o sjednocení a pacifikaci Evropy."

"Cílem vítězů 1. světové války, především USA, bylo rozbití velkých mocenských států a zničení jejich vlivu v Evropě. Rakousko-Uherska, Německa, Ruska a Turecka. V těchto státech vládli dědiční monarchové, kteří byli současně hlavními oporami náboženských idejí a církví. Likvidace všech těchto pilířů mocenské stability byla základní podmínkou úspěšnosti světového nástupu amerického mezinárodního kapitálu do takto uvolněného prostoru a jeho politické projekce."

"Československý stát byl experimentem státu, uměle vytvořeného na základě výsledků 1. světové války na přání vítězné Velké Čtyřky. Nebyl založen ani na principu národnostním (žilo v něm 46,81% Čechů a Slováků, ostatní obyvatelstvo bylo jiných národností). Byl vytvořen jako klín, zabraňující styku Německa s Rakouskem, což bylo symbolicky vyjádřeno státní vlajkou. Československo nebylo zbudováno pro vojenskou nebo politickou sílu, nýbrž k docílení hospodářského úspěchu a proto dostalo hlavní přírodní zdroje a průmyslové bohatství starého Rakouska a bohatý díl přírodních zdrojů Uher, hýčkáno Francií, USA a Anglií jako instrument jejich politického vlivu v Evropě. Vzájemný poměr Čechů a Slováků byl v roce 1918 pro velmoci zcela zanedbatelný a nezajímavý. Jejich hlavní myšlenkou, jež vedla k rozhodnutí mírové konference vytvořit ČSR, bylo zřídit v centru Evropy vysoce vyvinutý a soběstačný průmyslový stát, fungující na principu parlamentní demokracie, a to bez ohledu na národnostní vztahy. Vše za jediné podmínky, že v něm německý a maďarský živel nebude tvořit většinu. Naopak při zřizování Rakouska a Uher se nehledělo k hospodářským potřebám, ale k tomu, aby byli soukmenovci pod jednou střechou. Rozdíl byl v tom, že v případě ČSR šlo o přátele vítězů, v druhém případě o jejich nepřátele."

"Veřejná moc viditelných úředníků a funkcionářů bude nahrazena neviditelnou a nekontrolovatelnou vládou pečlivě skrytých subjektů opravdové moci, ovládajících všechny prostředky masové manipulace. Do této mocenské, neviditelné báze, budou vpuštěni pouze ti, kteří jsou členy příslušných rodinných klanů, lobby, skupin, organizací či mafií!"

"Občanský spotřebitelský dav státu se zřetelně cítí lépe pod tlakem autorit než ve svobodné liberální demokracii, protože neví co si s takovou svobodou počít, zvláště, když je spojena s neutěšenou hospodářskou situací, protože jsou to velké děti, infantilní dospělí, kteří chtějí, aby se o ně někdo staral. V liberální demokracii však mají pocit, že se o ně nikdo nestará. Svoboda se jim stává břemenem a touží po silné ruce někoho, kdo by o ně pečoval a převzal za ně veškerou odpovědnost."

"Peníze, to je žárlivý Bůh Izraele, který nestrpí vedle sebe žádného jiného Boha. Ovládání peněz je spolehlivě anonymní, a prostřednictvím této anonymity je spolehlivě anonymní i moc jimi vykonávaná. Peníze tu představují boha v jeho absolutní neomezenosti a všudypřítomnosti, v atheistické podobě. Jejich zlatý háv způsobuje, že se jim klanějí i nevěřící."

"Uvedené principy byly jednou z příčin nynějšího ústupu komunismu a jeho stažení ze světové politiky: Stalinova a později Brežněvova koncepce hospodářské a finanční soběstačnosti se ukázala být méně efektivní, než se původně očekávalo, a volný trh na Západě zplodil konzumní společnost ovladatelnou totálně a s menšími riziky."

"Národní ekonomiky neexistují, existuje pouze světová ekonomika, jejíž řízení je určováno konsorciem 14 světových bank. Tento jediný fakt rozhoduje o suverenitě států a nezávislosti jejich politiky, protože toto konsorcium vlastní, řídí, nebo alespoň kontroluje 72 % veškerého světového oběživa."

25.02.2019 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Bude platit v jakékoliv době. Mazec.

Pár zajímavých myšlenek z knihy:
"Neboť křivdy mají být učiněny najednou, aby je bylo cítiti méně dlouho, a aby proto nadělaly méně škod. Dobrodiní mají naopak býti udělována pozvolna, aby je bylo cítiti déle. Neboť mýlí se, kdo myslí, že vynikající lidé zapomínají pro nová dobrodiní na staré křivdy."

"Neboť lidé škodí buď ze strachu, nebo z nenávisti."

"Všichni ozbrojení proroci zvítězili a neozbrojení byli zničeni."

"A kdo se stane pánem země zvyklé žíti svobodně a nezničí ji, ten musí čekat, že ona zničí jeho."

"Ten, kdo jinému pomáhá k moci, sám sobě kopá hrob; neboť pomáhá mu k moci buď důmyslem, nebo vojenskou silou, a to obé je podezřelé tomu, komu bylo pomoženo k moci."

"Nemalý význam má pro vladaře volba ministrů. Jsou - podle toho, jak moudrý je vladař - dobří, nebo špatní. A nejlepší úsudek o vladaři a jeho rozumu si uděláme, když se podíváme, jaké lidi má kolem sebe."

"Jsou tři druhy lidských mozků: jeden chápe sám, druhý chápe jenom to, co mu jiní ukazují, a třetí nechápe ani sám, ani na cizí upozornění - ten první je znamenitý, ten druhý dobrý a třetí nemá ceny."

31.01.2024 5 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Krásnou češtinou napsaná kniha o platonické lásce mladíka k ženě, která se odmítá smířit s osudem svých staropanenských sester a chytá se první příležitosti jak uniknout podobnému osudu.

Pár citátů z knihy:
"Poněvadž jsem byl školákem, je pochopitelné, že valná část rozprav, které se mnou Hanzelín vedl, byla o škole. Smával se svým chraplavým, posupným smíchem a špičkoval o učitelích, školské výchově i vyučovacích předmětech. "Tak, copak jste dnes zas měli? Zeměpis? Dějepis?" Rád a obšírně jsem mu odpovídal, podrobnosti ho bavily. Měl tak skvělou příležitost ke kritizování. Dějepis mu byl snůškou lží, šňůrou zkreslených událostí, seřaděných podle příležitostného klíče, v zeměpise nacházel spoustu zbytečností, které je holým nesmyslem cpáti dětem do lebek, když tak jako tak nebudou pravdou již za nějakých deset let; na tuhou disciplínu, již zavedl náš třídní, hleděl jako na drezúru cvičených psů, vedoucí k podlosti a patolízalství. Nejvíce najížděl proti přírodopisu, rozškatulkování zvířeny a květeny ho dopalovalo. "Co? Úzké či široké nosní přehrádky? Volné nebo srostlé tyčinky? člověče, to není přírodopis, to je nějaká sbírka poštovních známek! Příroda, to je živý svět, útulek pro mudrce a básníky. .
Z vlastních studií mu zůstala nenávist k papírové výchově, to bylo jisté. Když jsem po takových výstředních přednáškách od něho odcházel, poklepával mi na rameno a pitvorně se šklebil: "Tak, jen se pilně uč dál ze svých knížek, bifluj nazpaměť - máš kariéru zajištěnu, čím beznadějněji tě otupí a očesají tvé vzněty, s čím větší bravurou z tebe škola vykouzlí ziskuchtivou, bezcitnou figuru, tím lépe pro tebe. Nebudeš nešťasten. Výborně se vtěsnáš do toho jejich světa."

"Lidé rychleji jezdí, rychleji žijí, rychleji stárnou, zuřivěji se nenávidí a ubíjejí bez výčitek svědomí nejen jednotlivce, ale celé národy. Po starých pohromách se blíží nové, svět se svíjí v porodních bolestech příštích lepších časů."

"Hlavu vzhůru! Hlavu vzůru! Není důležité, zda se nám podařilo to, za čím jsme šli, ale jakou cestou jsme se k tomu ubírali. Hola! Žádnou trpkost! Život nezměníme, to, co máme v moci, je jenom naše vlastní nitro. Uveďme je do harmonie. Přemozme čerty v sobě. Nebe, které odměňuje, je v nás. A kdyby to, co v sobě postavíme, bylo sebeskvělejší, nezabráníme, aby se jednou nesesulo v popel. Přesto - marnost je vznešená. Buďme lékaři, jimž pacient nakonec vždycky přece jen umře. Buďme staviteli marnosti!"

14.05.2020 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Pár zajímavých myšlenek/citátů z knihy:

"Pánové, došlo k politováníhodnému incidentu. A pokud dojde k politováníhodnému incidentu a je do něj zapletena kterákoliv odnož americké armády, neptáme se po kořenech incidentu, ale spíše, jak co nejlépe prořezat větve. Služba je naší matkou a naším otcem. A pokud naleznete matku znásilněnou a otce zbitého a okradeného, dříve než zavoláte policii, zakryjete jejich nahotu. Protože je milujete."

"Krása náboženské mánie je v tom, že má moc vysvětlit vše. Jakmile je Bůh (nebo Satan) přijat jako prvotní příčina všeho, co se děje v pozemském světě, nic jiného nemá šanci... a nic se už nemění. Jakmile si osvojíte magické fráze jako "nyní vidíme skrze sklo jen nejasně" nebo "tajemné jsou Jeho cesty, jimiž provádí své zázraky," logiku je možné vesele hodit z okna. Náboženská posedlost je jedním z mála neselhávajících způsobů, jak reagovat na vrtochy světa, protože naprosto vylučuje náhodu. Podle náboženského blouznivce má všechno svůj účel."

"Otcem hříchů je zlodějství, všechno z desatera lze zhustit v "Nepokradeš". Vražda je krádeží života, nevěra krádeží manželky, chamtivost tajným, plíživým zlodějstvím, které se skrývá v jeskyni srdce. Rouhání je krádeží Božího jména, vyvlečeného z chrámu Páně a poslaného šlapat ulici jako běhna.
Matkou hříchu je pýcha. Pýcha je ženskou podobou Satana v lidské rase, skrytým vejcem hříchu, vždy plodným."

"Mám ti říct, co nás o lidské rase učí sociologie? Podám ti to zaobaleně. Ukaž mi samotného muže nebo ženu a já ti ukážu svatého. Dej mi dva a oni se do sebe zamilují. Dej mi tři a oni vynaleznou tu úžasnou věc, které říkáme "společnost". Dej mi čtyři a oni postaví pyramidu. Dej mi pět a oni z jednoho udělají vyvržence. Dej mi jich šest a oni vynaleznou předsudky. A když jich bude sedm, vynaleznou válku. Možná byl člověk stvořen k obrazu Božímu, ale lidská společnost byla stvořena k obrazu jeho opaku a vždy se snaží svému obrazu zavděčit."

31.01.2024 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Je vidět, že Wim není spisovatel, protože je to psáno občas dost zmateně a pořadí věcí a myšlenek není úplně dobře srovnané. Ale mě se kniha líbila víc, než většina motivačních knih, které jsem četl a v dost věcech se s ním ztotožňuju. Kdo chce, tak si v této knize to svoje najde.

Pár citátů z knihy:

"Intuice a instinkty jsou utlačovány dogmaty a doktrínami už příliš dlouho. Čerstvé vědecké důkazy nám ukazují, že jsme schopni ovládat svůj stres a zánětlivost, nálady a emoce v daleko větší míře než jsme si mysleli. Můžeme se stát odpovědnějšími a schopnějšími rozpoznat, co je pro nás dobré a co není. Jsme jako počítače, které potřebují restartovat."

"Když dojde na podněcování ke změně, přikláním se ke Gándhího nenásilnému přístupu: neexistuje cesta k míru, mír je ta cesta. To je filozofie, za kterou bych se postavil"

"Může to znít jako protimluv, ale ti, kteří se umí nejlépe ovládat, jsou ti nejsvobodnější."

"Lidé jsou tak popletení, tak pohlcení vlastními myšlenkami, že si sami sobě stojí v cestě. Přitom ani netuší, že si stíní vlastnímu světlu. Já jen říkám - buďte štastní, silní a zdraví. Všechno ostatní jsou kraviny. Jenom vám to dělá binec v hlavě."

"Myslíme si, že máme okolní svět pod kontrolou, skutečnost je ovšem přesně opačná. Naše chování zaměřené na pohodlí nás oslabilo. Ještě hůř, stali jsme se díky němu závislými. Abychom unikli stresům každodenního života, které jsme si sami způsobili, vysedáváme v místnostech s teplotou 22°C, díváme se na televizi a pojídáme u toho průmyslově zpracované potraviny, které nám "dělají dobře". Stala se z nás ztělesněná deregulace. Náš imunitní systém byl narušen, což vede k nemocem a poruchám. Naše biochemie je rozhozená a my už nemůžeme fungovat tak, jak jsme byli stvořeni. Spousta těchto nemocí je navíc psychosomatických. Prostrachujeme se až k nemoci."

"Odpovědi jsem nalezl v přírodě. Je to vrozená síla, kterou všichni disponujeme. Vyhnali ji z nás za přispění vzdělávacího systému, který není zaměřený na štestí, sílu, zdraví či hlubší kontrolu sebe sama. Víte, co potřebuje štastný člověk? Nic, protože je štastný. Tohle chci předat svým dětem, svým nejbližším milovaným a všem žijícím bytostem kolem sebe. Chci být štastný a totéž chci i pro vás. Všechny nás spojuje příroda. Strom vydechuje kyslík, my vydechujeme CO2. Živíme se vzájemně. Jsme jedno."

10.09.2021 4 z 5

Adam stvořitel Adam stvořitel Karel Čapek

Jako komedie mi to zrovna nepřišlo. Spíš smutný obrázek lidstva. Ale jako vždy od těchto pánů, jedná se o nadčasové dílo, které bude aktuální v kterékoliv době.

Pár citátů z knihy:
DAV (počne unisono hvízdat).
ADAM: Co to pískají?
ALTER EGO (V šílené radosti): To je má písnička! Pískají moji písničku! Stvořiteli, překonal jsem tě! Já jsem jejich Vůdce! Já jsem se stal Vůdcem!
ADAM: Proč tak křičíš?
ALTER EGO: Protože být Vůdcem je tisíckrát víc než být Tvůrcem, ty blázne!

ADAM (Vykročí rozčilen z jeskyně): Ano! Můžete se mnou udělat co chcete; můžete mne ubít nebo ukřižovat; ale nemůžete popřít, že jsem vás stvořil!
VĚDÁTOR: To je pověra!
PRVNÍ AE: My jsme odhlasovali opak!
ADAM: Pravda se nedá odhlasovat.
DRUHÝ AE: Lžeš! Pravda je, co je odhlasováno! Stačí prostá většina, aby se cokoliv stalo pravdou!

(Vchází Velekněz a Novic.)
NOVIC: Nicméně starší zprávy si odporují.
VELEKNĚZ: Všechny zprávy si odporují. Právě proto pravda musí být stanovena a nařízena. Je dáno článkem víry, že oba byli bezvousí a zářili v nadpřirozené kráse, a že právě na tomto místě , kde stvořili svět, vstoupili na nebesa. Byla kdysi sekta, jež učila, že Stvořitelé měli divoký vous. Toto učení, milý synu, bylo zavrženo a zatraceno.

31.03.2020 4 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Kniha plná zajímavých myšlenek a pohnutek. Pro mě mnohem lepší a uvěřitelnější příběh než Levhart. Co se týče napětí a hrůzy, tak Sněhulák je zatím v sérii nepřekonaný.

Pár citátů z knihy:
"Hrdinu odlišují od zločince náhoda a detaily v okolnostech, tak to bylo vždycky.
Čestnost je ctnost lenochů a lidí bez vizí. Bez zločinců a občanské neposlušnosti bychom ještě teď žili v prvotně pospolné společnosti."

"Někdo říká, že se tolik zločinců dostává na svobodu proto, že právní systém je síť s velkými oky. Jenže to je naprosto špatná představa. Je to slabá síť s jemnými oky, do níž se chytají malé ryby, ale která se trhá, když se do ní vřítí ryby velké. Chtěli jsme být další sítí za touhle sítí, těmi, kdo dokážou zastavit žraloky. Nebyli mezi námi jenom policisté, nýbrž i soudci, politici a úředníci, kteří viděli, že naše společenská struktura, naše zákonodárství a právní systém nejsou připraveny na mezinárodní organizovaný zločin, který do naší země vstoupil otevřením hranic."

"Existuje jenom jedna větší prázdnota než život bez lásky, totiž život bez bolesti."

"Máte tu uklizeno," pochválila ho Martina, když si v chodbě zouvala boty.
"Mám málo věcí," odpověděl Harry z kuchyně.
"A kterou z nich máte nejradši?"
Harry se zamyslel. "Desky."
"Fotoalbum ne?"
"Nevěřím na fotoalba."
"Nevěříte? Co to má znamenat?"
"Mají ničivý vliv na schopnost zapomínat."
"Ale věříte na desky."
"Ano. Ty lžou mnohem pravdivějším způsobem."

"Asi toho o Armádě spásy moc nevíte. Dvě třetiny důstojníků jsou ženy.
"Ale komisař je muž. A ředitel správy majetku taky."
Martina přikývla. "Náš zakladatel William Booth říkal, že jeho nejlepšími muži jsou ženy. Přesto je to u nás jako ve zbytku společnosti. Hloupí, sebejistí muži rozhodují o chytrých ženách, které mají strach z výšek."

"Chtěl jsem tím říct jen to, že když člověk používá při hledání odpovědí vlastní hlavu, brzy zůstane sám."

"Mám problém s náboženstvím, které tvrdí, že věřit v cosi vyššího má být vstupenkou do nebe. Tedy to, že ideálem má být vaše schopnost manipulovat s vlastním rozumem, aby přijal něco, co vaše myšlení neakceptuje. je to stejný model intelektuálního podřízení, jaký využívaly všechny diktatury ve všech dobách, idea vyššího principu, u něhož nelze požadovat doložení existence důkazy."

"To povídala ona. Že jsem ponorka. Nořím se tam, kde panuje tma a chlad a kde se nedá dýchat, a na hladinu se vynořuju jen jednou za měsíc. Nechtěla mi dělat společnost tam dole. Nejspíš."

31.01.2020 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

"Ti, kdo se nepoučí z minulosti, jsou odsouzeni k tomu, aby ji opakovali." Vannay Rolandovi

"Ty patříš k těm, co se nikdy nezmění," řekl jednou Rolandovi Cort. "Bude to tvoje prokletí chlapče. Unosíš stovky bot, než dojdeš do pekla."

31.03.2016 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tenká, velmi tenká je hranice mezi láskou a šílenstvím, a tato mistrovsky napsaná kniha to ukazuje jako žádná jiná.

13.08.2015 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Kniha psaná krásným, květnatým jazykem. To, jak jsou zde popsány každodenní radosti Colase Breugnona, je opravdu nádhera. Takové slovní obraty a přirovnání, to se hned tak nevidí.

Pár citátů z knihy:
"Říkají, že jsem si to zvolil pěknou dobu na své zpívání, časy jsou dnes smutné. Není smutných časů, jsou jenom smutní, zamračení lidé. A z těch já chválabohu nejsem."

"Chceš-li tímto světem rovně chodit, aspoň dvě sklenky do sebe musíš hodit."

"Každé soužení v sobě ubiješ, když dobře pojíš, dobře popiješ."

"Jak známo, soudnictví je umění nazvat za peníze černým to, co je bílé."

"Každý má právo na kus slunce a na svůj stín."

01.02.2019 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Film je dle mého názoru mnohem lepší. Ano, občas jsem se od srdce zasmál, ale je tam taky spousta hluchých míst, a občas je to až přitažené za vlasy (třeba scéna v Hollywoodu).

21.08.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásná kniha. Všem, kterým se líbila bych doporučil knihu Jan Cimbura od J.Š. Baara - hlavní hrdina vyznává podobné hodnoty a i když se děj odehrává v úplně jiné době, po dočtení Oveho jsem si na tuto knihu hned vzpomněl.

Pár citátů z knihy:
Ove se za beznadějného nepovažoval. Domníval se pouze, že by ve světě měl panovat klid a pořádek. Životní světonázor, že se všechno může později vyměnit za něco nového, rozhodně nepovažoval za správný. Jako by loajalita dávno ztratila význam. Dneska lidi mění věci takovou rychlostí, že už nepotřebujou vědět, jak udělat něco trvanlivýho. Už dávno nikomu nezáleží na kvalitě.

"Chlapa dělají činy a ne slova," prohlásil Ove. Ředitele ta slova překvapila. Tolik najednou jich Ove neřekl od doby, kdy do práce nastoupil.

Uvědomil si, jak má domy rád. Nejvíc asi proto, že jim rozuměl. Daly se vypočítat a zakreslit. Pokud nebyly dobře utěsněné, propouštěly, a když nebyly pořádně postavené, mohly se zhroutit k zemi. Domy byly spravedlivé a dávaly každému, co si zasloužil. A to bylo mnohem víc, než mohl říct o lidech.

Ove dobře věděl, že do nemocnice se jezdí umřít. Domníval se, že člověk vysolí státu už tak dost za všechno, co dělá během života. Pokud má ale platit parkovný i ve chvíli, kdy má umřít, je podle něj načase zařadit zpátečku. Takhle to vysvětlil hlídači, načež hlídač začal mávat pokutovým bločkem.

Každý člověk musí vědět, za co bojuje.

26.03.2018 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

MASAKR! Pan Čapek zde vystihl vlastnosti lidské povahy, které se nikdy nezmění. Dnes to platí stejně, jako před 100 lety.

Jeden citát z knihy:
DR. GALÉN: Jenže kdyby nebylo vás,... tak by váš národ do žádné výbojné války nešel, že ano. MARŠÁL: Nešel. Nemohl by. Nebyl by tak dobře připraven. Nebyl by si tak vědom své síly - a svých šancí. Dnes o nich bohudík ví; a já plním jen jeho vůli - DR. GALÉN: - kterou jste vy sám vyvolal. MARŠÁL: Ano. Vzbudil jsem v něm vůli žít. Vy věříte, že mír je lepší než válka. Já věřím, že vítězná válka je lepší než mír.

15.03.2018 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Hezká kniha, jako dítě jsem ji úplně nedocenil. Přečteno nyní znovu po 25 letech a moc se mi líbila.
Citát z knihy:
Jako vzdalující se bouře utichají na dřevěných schodech kroky posledních žáčků a školou rozkládá se dusné, nevlídné ticho. "Každý mi krasopisně napíše desetkrát na tabulku, " poroučí náhle pan učitel, bere křídu do ruky a už píše na tabuli svým krásným písmem Komenského moudrost: Chceš-li míti synka vola, hleď ať jemu smrdí škola, " a doma to dáte i s tabulkou přečíst a podepsat otci," dodává ještě pan učitel a už sám také usedá si k nějakému psaní za stoleček.

10.11.2017 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Výborná kniha zamyšlející se nad lidskou psychikou a jednáním.
Zde několik citátů z knihy:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Takže mám pocit, že tím, kým jsme, jsme ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení."
"Zemřel bych pro tebe, ale nebudu pro tebe žít." Myšlenka je taková, že každý musí žít svůj vlastní život a až pak se může rozhodnout, že se o něj podělí s dalšími lidmi.
"Lidé, kteří se snaží mít neustále situaci pod kontrolou, se vlastně bojí, že kdyby to tak nebylo, nic by nedopadlo tak, jak chtějí."
"Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží." Bill

Je zde i spousta mouder "ze života", např:

"Charlie, holky maj rády, když má to, co dělaj, díky někomu smysl."
"Smysl?"
"Přesně tak. Víš co, holky maj rády kluky, který jsou pro ně výzva. Je to nějakej model, podle kterýho se můžou chovat.."
"Prostě věc se má tak, že některý holky si myslej, že můžou kluky změnit. A vtipný je na tom to, že když je fakt změněj, tak se začnou nudit. Nemaj už před sebou žádnou výzvu. Takže prostě musíš dát holkám čas, aby si mohly rozmyslet, jak k tomu přistoupit nějak jinak, to je všechno. Některý to pochopí hned. Některý pozdějc. Některý nikdy. Ale zas tak bych se toho nebál."

06.06.2016 4 z 5