freejazz freejazz komentáře u knih

Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce kolektiv autorů

absolútna špica na záver roka!
veľmi dobre som sa zabával, pretože môžem porovnávať (a aj som to robil) so svojimi skúsenosťami (od roku 1995 je ich viac než dosť) na rôznych pozíciách.
kniha, ktorá musela byť raz napísaná, pretože čitatelia netušia, čo sa za tými vytlačenými a popísanými stranami, ktoré ich dojímajú, vzrušujú, informujú a vzdelávajú vlastne ukrýva.
oceňujem obrovský nadhľad a pokoru tých, čo sa na Neviditelném řemesle (väčšinou) podieľali. (a súhlasím s georgearrow, že niektoré texty tu byť nemuseli.)
vďaka za možnosť nahliadnuť do naozaj širokej palety skrytej redakčnej práce v rôznych segmentoch a rôznych obdobiach.
je skvelé, že máme naozaj výnimočné osobnosti na svojom mieste a ich zásluhou možnosť čítať v kvalitnej podobe kvalitnú literatúru. bez tohto remesla v pozadí by to vyzeralo asi inak (nakoniec, všetci máme skúsenosť s odfláknutou redakčnou prácou a pri niektorých vydavateľských domoch nám bliká červené svetlo).
odporúčam všetkým, čo si myslia, že vydať knihu znamená dať potlačiť papier a potom ho zviazaný ponúkať v supermarkete medzi banánmi a klobásou.
môj hajlajt bola posledná kapitola od Michala Kašpárka. a úplne ma dostali kapitoly o komiksoch a rómskej literatúre. ale takto by som pokračoval takmer o celej knihe.
čítajte, je to lepšie ako čokoľvek iné a ak máte radi knihy, určite ich budete mať po prečítaní ešte radšej – aj s ľuďmi, ktorí sa okolo nich motajú a záleží im na tom, ako vyzerajú a čo obsahujú.

a úplne na odľahčenie:
v začiatkoch používania PC som dostal rukopis vytlačený na ihličkovej tlačiarni, ktorý potreboval milión zásahov, v podstate komplet prepísať, lebo obsah bol výborný, ale tá forma... potešilo ma, že autor je počítačovo zdatný a požiadal som ho o elektronickú verziu textu (vtedy legendárna T602). pokrčil plecami, že on žiadnu elektrickú verziu nemá. oponoval som - text je vytlačený na ihličkovej tlačiarni, ktorá musela byť pripojená k počítaču, kde teda ten súbor musí byť. ale autor trval na svojom, že on žiadny súbor nemá.
aby som to skrátil – detektívka sa skončila veľmi rýchlo. autor, otitulovaný zo všetkých strán mi vysvetlil, že keď v počítači dopíše stranu vytlačí ju, na obrazovke vymaže a píše ďalej.
takže som tých 200 strán rukopisu prepísal, aby som ich potom mohol napísať nanovo. a knižku sme vydali:)

veľa úspechov, Páni Redaktori!

29.12.2023 5 z 5

Deti v daždi Deti v daždi Dušan Dušek

vianočný darček. to najlepšie, čo sa mi mohlo stať je súhra sviatkov a termínu vydania. takto sú Vianoce dvakrát krajšie.
a kniha? dosť podrobné záznamy toho, čo sme si v nedávnej dobe odžili. s krásnou hrou slov a obrazov, s pripomienkami neviditeľného sveta, ktorý nosíme hlboko v sebe a ukazujeme ho zasa iba sami sebe - Dušan toto dokáže prekonať a predstavuje svoj svet aj nám - asi preto, aby sme sa v tom našom vedeli zorientovať a nestratiť.
jednoducho krásna kniha na ktorú sa oplatilo čakať.

26.12.2023 5 z 5

nenašel jsem tady sešitové vydání z edice Dobrodružné romány vydavatelství Smena, někdy ze začátku 70. let.
co říct? samotný Jekyll a Hyde je tak ošumělý příběh, že i ten, kdo to nikdy nečetl ví, o čem to je. kdo to nečetl ale neví, jaké jemné nuansy se v příběhu objevují. přesto mně neustále rozčiloval nejspíš zlý překlad, který škobrtal a nedovolil mi soustředit se na napsané. považuji to spíš za průměrný opus.
co mně ale zaujalo daleko víc, byly přídavky - Markheim a Zloději mrtvol. jako by to napsal někdo jiný a překládal taky někdo jiný. svěží, svižné, překvapivé a do hloubky propracované skice. zejména Markheim, který mi připomněl strašidelnou knihu Zločin a trest od přeceňovaného Dostojevského. to, co dokázal Stevenson na několika stranách, se nepovedlo FMD ani na tom veletoku pěti nebo šestiset stran.
a i když jsem to bral jenom jako oddechovku před Vánocemi, stálo to za čtení. naopak, rozpaky ve mně zase vyvolal příběh ze života Francoise Villona.
a vůbec, celý ten sešit byl nějak divně slepený.

20.12.2023 4 z 5

Kto sa smeje naposledy ... Kto sa smeje naposledy ... Erle Stanley Gardner

jako přestávka mezi knížkami o.k. už aby byly Vánoce, snad na mně Ježíšek nezapomene.
ale jo, je to klasika a na klasiky se nemá nadávat. taky nenadávám, ale je to spíše úplná oddechovka, něco jako ty románky z červené knihovny, co teď zaplavují vánoční pulty. kdybych to nečetl, nic se nestane.

18.12.2023 4 z 5

Playback Playback Raymond Chandler

áno, oddychovka. a Phil Marlowe ako čistý ľudomil, to sa podarilo. v každom prípade lepšie ako celá krimi produkcia našich telekanálov, hoci v tom strašnom zošitovom vydaní z roku 1973, ktoré tu ani nie je zaznamenané, je to prudko odpudzujúce balenie.

12.12.2023 4 z 5

Dobro a zlo 21. století Dobro a zlo 21. století Marek Vácha

svět je místo hodně komplikované. je ale možné udělat si v něm jednoduchý systém, díky kterému je možné jej začít chápat. a dát si jako základ etická pravidla, jimiž se svět více či méně řídí od nepaměti je snad nejlepší možnost.
číst smysluplné povídání o nesmyslných a často i nepochopitelných aktivitách lidstva je velmi příjemné. žádné rady, žádné dogmy, na všechno musí čtenář přijít sám – pravda, jenom pokud má zájem.
děkuji a doporučuji.

03.12.2023 5 z 5

Nevím Nevím Josef Formánek

opravdu nevím.
na jedné straně může prsatý muž napsat cokoliv, rád po tom sáhnu, na straně druhé ale mám možná trochu větší očekávání.
tyto deníkové zápisky, záznam krátkého údobí života, kdy se zdánlivě nic neděje a přesto dochází k závažným rozhodnutím se čtou sami. jenom mi k tomu schází nějaké „lepidlo“ které z toho udělá velkou literaturu. takto jsou to spíš poznámky na větší opus.
ale četlo se to fajn, takže přikládám k dalším Formánkům:)

22.11.2023 4 z 5

Tvýma očima Tvýma očima Peter Høeg

Høeg nie je plochý a prvoplánový spisovateľ. preto sa asi nečíta úplne ľahko a do jeho príbehov potrebuje človek vkĺznuť.
Tvýma očima je presne ten typ čítania, ktoré si musí čitateľ dotvoriť sám. ak sa tomu poddá, rozbehne sa imaginácia, naštartujú spomienky, začnú sa stierať hranice medzi realitou, snami, napísanou knihou a fantáziami v nej. a čo z toho vylezie, za to nesie zodpovednosť sám čitateľ:)
a teraz sa idem pozrieť na Hansa Scherfiga, jeho obrázky na mňa pôsobia tak trochu ako snový svet colníka Rousseau. (nakoniec, pozrite si sami: https://tinyurl.com/4s94akar)
pekné čítanie na tento nijaký čas za oknami.

19.11.2023 4 z 5

Prinesené búrkou Prinesené búrkou Ivan Kolenič

nebol problém získať status bohéma v tej dobe. niekedy stačili dlhé vlasy a výtržnosti po nociach. veršami ma nikdy nepresvedčil.
a keď sa ma raz v kníhkupectve pýtali, či máme Prinesené búrkou, odpovedal som, že hej, ale že Odviate vetrom je lepšie.

14.11.2023 3 z 5

Malá víla Malá víla Karol Pém

Karolko, inventár kaviarne u Michala, ktorý svojimi básnickými pokusmi otravoval každého, kto sa neubránil, sa predstavil krásnou rozprávkovou knihou o jednoduchých veciach. ale aj tak sme všetci vedeli, že najviac tú knihu pochopia dospelí.
Andersen? bol dobrý, ale určite nevedel opravovať písacie stroje:)

Lístok na státie Lístok na státie Karol Pém

Karolko, opravár písacích strojov, ktorý sa naučil po japonsky u profesora Eichi Chino, aby ako liftboy v Carltone mohol soloviť Japonku, do ktorej sa bláznivo zaľúbil.
kráčali sme starým mestom s Dušekom, keď sa odrazu oproti nám vynoril Karolko s úsmevom od ucha k uchu.
„Chlapci, ja mám takú radosť! Ja neviem, čo by som vám od radosti daroval, aby ste si zapamätali tento deň!“ zo svojej povestnej aktovky vylovil čerstvý Večerník a vnútil nám ho.
„Aby ste vedeli, že som dnes zmaturoval!“ a jeho víťazoslávny úsmev ma sprevádza dodnes. mal vtedy 42 rokov...

a z knižky krásnych minibásní a bonmotov?

Mamička, kto je rýchlejší?
Otecko alebo dostihový kôň?

Nepoložená otázka Nepoložená otázka Taťjana Lehenová

čo na to povedať?
len čo som sa dozvedel, že táto kniha vyšla, utekal som si ju kúpiť. odložil som všetky ostatné rozčítané knihy a pustil som sa do tejto.
Bratislava, v ktorej som aj ja vyrastal.
ľudia, s ktorými som sa stretal – a spoznal som ich aj napriek kamufláži s menami, Tánička vystihla ich charaktery presne.
kaviareň u Michala, ako prvé a posledné útočisko životom skúšaných a prenasledovaných básnikov života.
Mexiko, ktoré poznám trochu z inej strany. a aj na ten byt som si spomenul:)
milión spomienok, ktoré vo mne vyprskli ako zle nastavený ohňostroj.
vďaka, Táňa, bolo to skvelé čítanie!

Pomsta oceána Pomsta oceána Frank Schätzing

kričalo to na mňa v knižnici ako výzva. tak som ju prijal.
dosť podrobná diagnóza súčasného marazmu aj s pokusom (trochu naivným) označiť príčinu katastrofy, do ktorej sa rútime. že sme to my sami asi nie je nič prekvapujúce.
neviem, či by som ako vydavateľský redaktor škrtal, či by som sa odvážil. asi to treba nechať tak, ako to bolo napísané aj za cenu rizika, že je to niekedy trochu spomalené. život nie je akčný film.

01.11.2023 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

tak toto bola asi najlepšia zo všetkých „mitchelloviek“. krásny príbeh o strete kultúr. kniha, ku ktorej sa určite ešte vrátim.

01.11.2023 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

najprv som si chcel pozrieť film, ale nejako som naň nevedel natrafiť. tak som sa pustil do čítania - a nevedel sa od knihy odtrhnúť. keď som sa zorientoval, bola to báječná jazda, v ktorej všetko do seba zapadalo a výsledkom bol veľmi farebný obraz toho, odkiaľ ideme, kam kráčame a čo nás tam čaká.
takže som si potom pozrel aj ten film. a bol nemenej zaujímavý. navyše tým, že sa dosť držal literárnej predlohy som ho pozeral tak, že som vedel, wocogou.
a tak teraz zháňam knihu za rozumnú cenu, aby som si doplnil knižnicu:)

01.11.2023 5 z 5

Láska Adama a Evy II. Láska Adama a Evy II. Jean Effel

a pretože ten, kto sem toto dielko vkladal, urobil zásadnú chybu a rozdelil ho na dva samostatné tituly, musím dať „zárez“ aj sem:). všetko ostatné som napísal k prvému dielu (https://www.databazeknih.cz/knihy/laska-adama-a-evy-i-135082).

31.10.2023 5 z 5

Láska Adama a Evy I. Láska Adama a Evy I. Jean Effel

kedysi dávno sa mi do ruky dostalo krásne dielko o stvorení sveta. bolo to lepšie ako Dorého biblia, lebo tu všade svietilo slnko, stvoriteľ sa stále usmieval a mal pochopenie pre všetky neplechy sebou stvorených tvorov. tak si tú radosť a úsmevy nesiem so sebou celý život.
a keď som nedávno natrafil na ďalšiu drobnosť z jeho bohatej tvorby, pojednávajúcu o láske Adama a Evy, samozrejme som ju zhltol na posedenie. veď prečo nie? je to čosi ako leporelo pre dospelých, veľa milých obrázkov, trochu vysvetľujúceho textu a najmä usmievavý deduško, ktorý to všetko sleduje a podľa potreby a možnosti včas zakročí.
pán Effel dal svetu žiariace dielo. vďaka.

31.10.2023 5 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

dlouho jsem odkládal tento titul. přece jenom, prožívat to celé na vlastní kůži, i když „pouze“ posledních 60 let je možná jednodušší, než do toho marasmu vidět.
skláním se před schopnostmi autora „spolknout“, analyzovat a syntetizovat tak obrovské množství informací a udělat z nich smysluplné čtení. navíc nejde o obyčejnou faktografii, občas jsem nabýval dojmu, že se jedná o politický thriller.
zhruba od poloviny knihy mě děsí vyjádření polského tajemníka ministerstva zahraničních věcí Jana Szembeka z března 1939: „Slováci nejsou zformovaný národ. Je to nanejvýš kmen.“ že to není jenom situační bonmot se můžeme přesvědčit i dnes.
co je k nevíře další, je jakási neschopnost ctít si a poznávat opravdové velikány svého národa. a jedním dechem dávat prostor podivným pseudohrdinům, ověnčeným mýty a legendami, počínaje líným loupežníkem, kterému se nechtělo ani studovat, aby měl lepší život a tak radši krad a šířil strach, až skončil na šibenici. prý nedávno našli někde kolem Mikuláše šibenici, na kterou věšeli zbojníky, to zas bude poutní místo pro zdejší svojstojné dvojzubce.
a s tím snad souvisí i neschopnost vybírat si ty správné vůdce a myslitele, se kterými by bylo možno ve vzájemné zhodě dopracovat se zlepšení životní úrovně a zvýšení blahobytu a rovněž i postavení země v očích ciziny.
prostě to, co autor nepojmenoval je absence morání autority. nelze ji hledat na akademické půdě (jak taky, když na Slovensku je univerzita pomalu v každé kůlně), nelze ji hledat v církevních kruzích (které jsou zticha a když náhodou něco řeknou, přikloní se k nejhorší možné alternativě - a z toho „příklonu“ je možné vycítit kalkulaci, neboli obyčejné kupecké počty, počítající s prospěchem) a tím pádem už vůbec ne v politice, kde se to mydlí hlava - hlava, jak kdysi řekl klasik (prostě vždycky bude někdo zasažen), když navíc do slovenské politiky jdou různé divné bytosti s vidinou zbohatnutí a získání moci a služba pro národ nebo aspoň pro zemi, ve které žijí, je jim k smíchu (kdybych měl vyjmenovávat příklady, neskončím do rána). jako přímý účastník řeže v roce 1998 velmi dobře vím, v jaké situaci se země ocitla.
snad by bylo možné s několikaletým odstupem dopsat další kapitolu neslavných dějin této země.
doporučuji ke čtení, je to opravdu smysluplná literatura, navíc nezatížená čecháčkovským pocitem nadřazenosti a přezíravosti, který obyvatelé Slovenska tak důvěrně znají.
a komu není dost, seznam literatury k tomuto tématu čítá 28 stran:)

30.10.2023 5 z 5

Zasľúbená zem Zasľúbená zem Barack Obama

bola by to dobrá učebnica zmysluplnej politickej práce, vyjednávania, kompromisov a dosahovania úspechov. lenže - kto by ju u nás čítal, keď tu sa razí politika buchnutia päsťou do stola, oblbnutia hlupače a najmä grandiózneho rabovania a likvidácie politických oponentov.
neviem si predstaviť, ako by sympaťák Obama, ktorý nikdy nestrácal nádej a vždy hľadal cestu, dokázal prežiť tu.
takže na jednej strane je to pekná politická rozprávka, na strane druhej číra utópia. nie je možné používať demokratické nástroje v zemi, ktorá ešte nedorástla a je úplne zbytočné prejavovať úctu politickému nepriateľovi.
takže po prečítaní tohto diela sa stanem svedkom demontáže krajiny a asi sa začnem baliť.

27.10.2023 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

takže jsem vydržel „studovat“ tři první díly této volné série. Hotýlek jsem vzdal. prostě už dál to přeslazené blábolení a nimrání se ve vlastní nicotnosti s vidinou prince na bílem koni na konci tunelu nedovedu sníst.
když k tomu připočtu fakt, že snad kromě kodaňské a pařížské epizody si nemůžu z těch opusů vybavit ani čárku - je to prostě konzumní literatura, reklamní spisek jeden za druhým, jehož cílem je navnadit naivní děvy a nic netušící hospodyňky na exotické scenérie a dojímavé historie se šťastným koncem, který je v případě této spisby podmíněn nejspíš výjezdem do dané destinace. složitý marketing každého z opisovaných míst by vyšel mnohem dráž.
je to pro mně zklamání.

25.10.2023 2 z 5