Nepoložená otázka

Nepoložená otázka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523709/bmid_nepolozena-otazka-651c6d57e8f0a.png 5 2 1

Dievčina Ela vyrastá a dospieva v časoch komunizmu. V skutočnosti o komunizmus nešlo, súdruhovia a s nimi povinne celá spoločnosť sa ho iba snažili vybudovať. Nevybudovali, respektíve nedobudovali. Malá Ela a s ňou statisíce ďalších detí si však neuvedomovali, o čo ide. Svoju realitu - veď sa do nej narodili - vnímali ako jedinú možnú. Elin pohľad na svet a dennodennú skúsenosť relativizuje z veľkého odstupu ponúkaný postoj jej babičky, ktorá cez vlastné spomienky a celkom inú životnú skúsenosť komentuje Elin život. Ela - spočiatku dieťa, postupom času mladá žena - nie je zúfalec, žije naplno, so všetkým, čo sa ponúka, čo je možné. Pritom však v sebe nesie niečo, čo tají, o čom sa vonku, ale ani doma príliš nehovorí, čo jednoducho nie je možné celkom zamiesť pod koberec - mrazivý príbeh svojho otca.... celý text

freejazz
14.11.2023 5 z 5

čo na to povedať?
len čo som sa dozvedel, že táto kniha vyšla, utekal som si ju kúpiť. odložil som všetky ostatné rozčítané knihy a pustil som sa do tejto.
Bratislava, v ktorej som aj ja vyrastal.
ľudia, s ktorými som sa stretal – a spoznal som ich aj napriek kamufláži s menami, Tánička vystihla ich charaktery presne.
kaviareň u Michala, ako prvé a posledné útočisko životom skúšaných a prenasledovaných básnikov života.
Mexiko, ktoré poznám trochu z inej strany. a aj na ten byt som si spomenul:)
milión spomienok, ktoré vo mne vyprskli ako zle nastavený ohňostroj.
vďaka, Táňa, bolo to skvelé čítanie!

Taťjana Lehenová
slovenská, 1961