frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Den na prokletí Den na prokletí David Gerrold

Opět průměr, opět slzy a opět děj natahovaný filozofováním. Opět, nebýt odhalování tajemství Chtorranů, kteří mění pozemský ekosystém na svůj vlastní a pár originální nápadů autora, tak je to místy nezáživné a dlouhé. Ovšem, rádoby vtipy Solomon Shorta před každou kapitolou mě obtěžovali.

12.07.2020 3 z 5

Věc pro lidi Věc pro lidi David Gerrold

Delší dobu jsem váhal při pohledu na obálku a odkaz na noční můru spojenou s tím co se má dít v knize. Zmínka o Trifidech, byla laciná a zavádějící informace. Průměrná sci-fi, kde se hlavní postava místy snaží být drsňák v boji, filozofuje ve vzpomínkách a přespříliš fňuká. Odhalování tajemství, které obklopuje Chtorrany mě udrželo do konce.

12.07.2020 3 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Po dlouhé době jsem se opět vrátil k osvědčenému humoru s oblíbeným hercem. Prima pohoda, zábava a relax.

28.06.2020 4 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Opakování dějových linek z bodu nula, kdy to vše vypuklo až opět později o jedno století dále tu už jednou bylo. Trochu mi to přišlo zbytečné, když už se stejný koncept použil v prvním díle. Cesty, lidé a časové úseky se spojují, informace doplňují. Místy je děj překombinovaný, akční, chování a motivace lidí jsou někdy zvláštní, ale vedou k vyvrcholení knihy. Za mě osobně, je druhý díl slabší. Dám si raději pauzu. Snad má časová prodleva ve vyprávění nebude ke škodě a nebudu mít problém se orientovat v následujícím ději.

07.06.2020 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Upíří postapo vyprávěna ve dvou časových úsecích oddělených stoletím mě trochu ze začátku mátla, ale jakmile se člověk začte je to v pohodě. Skupina velmi mladých lidí putuje Amerikou, aby našli odpovědi a naději. Jednání lidí a odkazy na upíří mýty vytváří mnoho otazníků a nejasností, což mě vede k dalšímu pokračování.

07.06.2020 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tři čtvrtiny knihy jsou plné samoty, strachu, beznaděje a napětí, kdy jsem se snažil odhalit trýznitele a měnil své domněnky. Poslední čtvrtina je o šílenství a prapodivném vysvětlení, za mě osobně byl závěr knihy s poskytnutými fakty spíš zklamáním. Jako celek budiž, ale potenciál knihy se hlavně v závěru nevyužil, nebo se někam ztratil.

06.06.2020 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Kniha poskytne výrazně více informací a osobních zkušeností vojáků z války než seriál, který je samozřejmě také kvalitní. Prožité zkušenosti vojáků skvěle vystihuje jediná věta z této knihy: za vítězství ve válce musely zaplatit zástupy vojáků strachem, krveprolitím a ohavnou, bolestivou smrtí.

06.06.2020 5 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Dlouhá démonská série se nachýlila ke svému konci, místy byla až moc akční, ale budiž je to volba autora. Rozhodně mě neurazila, narovnala pokroucené a zašmodrchané dějové linie. Musím kladně hodnotit, že autor neztrácel dech, jak se tomu u některých jiných autorů stává a držel dějovou linii víceméně stále napnutou.Trochu jsem zklamaný v otázce minulé války s Jadrnci, očekával jsem víc poodkrytých informací o minulé civilizaci, střety s démony před tisíci lety, o jejich původu, o jádru, o magických kostkách jak věští budoucnost.... Celá série byla propracovaná, slušně mě bavila a těšila. Nebylo by špatné se zase někdy podívat za hlavními postavami a také za jejich zvláštními potomky poznamenaných magií.

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

S rozrůstajícím dějem se rozrůstají i postavy, které jsou opět podrobně vykreslené. Přes pomalejší začátek se děj slušně rozjíždí. Mocenské pletichy, politikaření a boje o moc otřásají zavedeným pořádkem v obou kulturách a ohrožují hlavní postavy. Bohužel, přichází dlouho očekávaná smrt, které jsem se již v minulých dílech obával, aby teprve nyní zasáhla do děje u oblíbených postav.Nejen Krasijci, tak i Jadrnci mají také své plány a chystají se upevnit svou vládu nad lidmi. Arlen a Jardir se tomu všemu snaží čelit, ale na můj vkus mají tentokrát málo prostoru, tak snad to doženou v dalším pokračování.

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

(SPOILER) Díky podrobnému, dobře vystavěnému a širokému seznamování s postavami v podobě několika dílů se i na přeskáčku vypravovaný děj dal dobře snášet. Nebylo těžké si mnohé postavy oblíbit a i k zápornějším charakterům jako je Inevera si díky dalším podrobnostem a informacím z minulosti najít i trochu sympatií a vzít je na milost. Ovšem hysterická Renna mě osobně pěkně štvala a nepříjemně narušovala zavedený chod knihy. Magie, schopnosti a lidé se zdokonalují ve svém boji s Jadrnci. Zvraty někdy pořádně zahýbou zpomaleným dějem. Obzvlášť v závěru této knihy mě zásadní zvrat donutil rychle se poohlédnout po další pokračování.

19.04.2020 4 z 5

Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Eugene B. Sledge

Jde o osobní záznamy a vyprávění autora, který velmi podrobně popisuje surové boje v Pacifiku ze svého osobního pohledu amerického kluka. Boje a pocity jsou velmi sugestivně popsány, kniha se čte sama. Už je to zde jednou někým uvedeno, ale neodpustím si tuto větu z knihy znovu citovat. Autor svým autentickým vyprávěním této větě, která se říká mezi vojáky dává nadčasovost a pravdivost.
„Jestli je ti země dost dobrá, abys v ní žil, je dost dobrá, abys za ní i bojoval".
Výsady jdou ruku v ruce s povinnostmi.

19.02.2020 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Dvě vraždy, loupež a osobní propojení s HH je komplikované a složitě zapletené. Nemohl jsem se zbavit dojmu překombinovanosti i když se vše rozplétalo.Vodítka jsou v příběhu poházená, stačí je vnímat a sbírat. Autor se klidně mohl spokojit jen s linií jednoho zločinu. I přes zbytečnou komplikovanost se to slušně četlo a děj byl napínavý a dobře ubíhal.

12.02.2020 4 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

No vida tak dva spasitelé dostávají více prostoru. Druhý díl víceméně využívá téma z prvního dílu, jen je větší měrou vyprávěn z pohledu Krasijců, kterým se v prvním díle věnovalo málo prostoru. Zde naopak dominuje jejich vyprávění, motivace a další odhalování informací o jejich kultuře a zvycích. Jejich barbarský svět a zvyky jsou podrobněji podány, jsou díky tomu nyní srozumitelnější a mohl jsem si o Jardirovi opravit mínění. Dva velmi rozdílné národy se tedy setkávají a díky tomu se mohou hlavní postavy setkat a prolnout příběhem. Stejně se vrací vedlejší postava Renny a jejího chlípného otce na které jsem už zapomněl. Jadrnci se také snaží překvapit a zasáhnout do děje aby po sobě zanechali pár dalších otazníků.

12.02.2020 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Tohle novodobé fantasy mě osobně potěšilo. Je zajímavé se pročítat osudy dětí až po jejich dospělost a jejich začlenění do světa, který autor originálně vytvořil. S postupným sbírání střípků o minulosti, chranách a nocích, které patří jadrncům, propojené s hlavními postavami, které není těžké si oblíbit jsem snadno prošel na konec knihy. Místy se to krapet táhne, ale nepůsobí to rušivě. Různá tajemství a provázanost osudů postav je slušně dávkované.

09.02.2020 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Od minulé sirové kriminálky a politického náhledu do světa v SSSR je tento díl politicky a dějově překombinovaný. Divil jsem se co vše se podle autora mohlo dít v Sovětském trestaneckém táboře, Maďarsku a v době, kdy se prolíná minulost s časem, kdy se příběh vyprávěn. I když je kniha slabší než první díl, má své silné momenty a nabízí relativně dost napětí.

08.12.2019 4 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Další průměr v historické detektivce, kde se odkazuje na tajemno a přízrak. Ještě nevím jaký si udělat názor na osobou skeptického františkána Blasiuse, zatím se jeví jako velmi svérázná postava.

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Verze středověké detektivky a Jacka rozparovače. Závěr knihy mi přišel velmi jednoduše zakončen s chabými důkazy, bez nejmenšího zpochybnění. Některé jednání a výroky postav mě přišli v rozporu s onou dobou, ale to je autorova věc. Více mě bavili Bauerovi série životopisných příběhů z českých dějin, než romány o Rychtáři Protivovi a spol. Osobně jsou mi o něco bližší knihy pana Vondrušky, ale ani pan Bauer neurazí.

Noční jezdec Noční jezdec Frederick Schiller Faust

Zde bych dal dva a půl hvězdy. Víceméně sympatická postava z prvního dílu je stále legendou,jen jeho chování je čím dál tím více sobecké a pro mě stále více ztrácel sympatie, tak jak píše Owain. Spíš mám pocit, že v prvním a druhém dílu je spojuje nějaké psychické postižení, které se negativně podepisuje na jeho zvláštním jednání.

08.12.2019 3 z 5

Hvízdavý Dan Hvízdavý Dan Max Brand (p)

Před čtvrt stoletím pro mě měla kniha jinou sílu a zábavu než dnes. Postava Dana se mi nezdála tak úžasná. Dnes byl příběh průměrný, některé jednání a pohnutky postav byly velmi divné. Taktéž mi přišlo zvláštní to, když se zločinci odvolávají na dání čestného slova. Čtivé to bylo, a děj měl stále něco do sebe.

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Kniha mě víceméně mile překvapila. To, že je napsaná pochybnou osobou známého politika bylo stejným překvapením. Pan Macek to jako celek zvládl velmi dobře. Sice si citelně vypomáhá konstrukcí původního Saturnina, ale postavy neztratili nic ze svého charakteru. Dokonce obohatil pokračování o novou celkem zábavnou osobu a slušně šermuje příslovími tety Kateřiny. Osobně bych neměl nic proti filmovému zpracování, ovšem dnes je to s tak velkým odstupem času a díky aktérům nereálné. Neodpustím si domněnku, že tohle by mohl kladně a nezaujatě ohodnotit i pan Ráth, pokud by si tam kde dnes je našel čas na tuto knihu.

07.12.2019 4 z 5