frantisek0724 frantisek0724 komentáře u knih

Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Edward Stachura

O tom, že autor byl básník a slovem vládl bravurně, není pochyb. Avšak.. To, že se autor otiskl do hlavní postavy, jsem pochopil záhy. Deprese, kterými trpěl na sklonku života sám Stachura ( Já osobně myslím že nejen na sklonku...), z knihy vyvstávají tak očividně, až mi to nebylo milé. Mlha, kouř, opakující se dokola jako mantra. Do toho hromada chlastu. Není lepší lék na smutek..
Zase se dostavil ten pocit. Chci tohle číst? Možná špatné načasování, snad bylo té mlhy, kouře a BZUKOTU až příliš.

09.01.2022 2 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Nic z čeho bych se posadil na zadek. Pěkně, srozumitelně napsáno, nicméně autorovi myšlenky jsou všeobecně známé. S knihami tohoto žánru se v poslední dekádě roztrhl pytel. Tato je za mě lepší průměr.

22.02.2021 3 z 5

Polní pošta ze Stalingradu Polní pošta ze Stalingradu Jens Ebert

Název knihy mluví za vše. Vypovídá o obsahu knihy, stejně tak člověku alespoň trochu znalého historii napoví, že to nebude čtení veselé. Člověk má prostřednictvím knihy možnost utvořit si jakž takž představu o Stalingradu z pohledu vojáka Wehrmachtu.

17.01.2021 5 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Komorní příběh o jedné válce, o lidech, které válka rozdělila.. Příběh, který se odehrál v tisíci různých podobách po celém světě. Stovky tisíc mladých mužů se domů nikdy nevrátili, další a další pak jen těžko hledali cestu zpět ke svým blízkým a normálnímu životu.
Četlo se hezky, neotřelý námět, zajímavý příběh, který se stal/nestal.

13.12.2020 4 z 5

Třetí vlna Třetí vlna Tomáš Dušek

Podle komentářů jsem čekal něco zcela jiného. Tato postapo kniha mě nenadchla.Škoda. Doufal jsem v napínavé čtení s dobrou zápletkou od českého autora. Místo toho se mi dostalo románu spíše pro děti, kde jedna věta jednoduchá střídá druhou, postavy jsou ploché jak jedna má kolegyně z práce, dialogy jsou strohé, Kopčem s Veverčákem měli větší slovní zásobu..
Námět je zvláště v dnešní době zajímavý, bohužel zpracování a styl psaní mně osobně nesedl.

21.11.2020 2 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Autorka pro mě doposud neznámá příjemně překvapila. Napsané je to osobitým stylem,hezky se četlo. Chvilku smutné, menší chvilku veselé,jindy k zamyšlení.

Tadam.

Pěkná kniha, zajímavé téma.

Chtegaska býzha hokofchena!!!

19.09.2020 4 z 5

Válečný deník 1914–1918 Válečný deník 1914–1918 Ernst Jünger

Jedinečná kniha, osobní deník Ernsta Jüngera, vydaný v ucelené knize po jeho smrti. Není to válečný román,je to deník pruského důstojníka. Podle toho jsem ke knize přistoupil a nebyl jsem zklamán. Naopak, takto ucelené vzpomínky přímého účastníka 1. světové války jsem doposud neměl možnost číst. V tomto směru je kniha takřka unikát, neboť Jünger si zapisoval často a pravidelně. Mohl jsem tak nasát atmosféru zákopů z první ruky. Byl sice důstojník, takže měl v té vší hrůze a bídě trochu větší " pohodičku" než obyčejný voják,ale i přez to jde o dokonalé zachycení průběhu války, bojové strategie a osobních pocitů poručíka Jüngera. S pohledem a pocity autora jsem se občas tak úplně neztotožnil,jeho touhu po zabíjení a dobrodružství úplně nechápu. Jenže jsem v té době nežil, můžu si jen říkat co bych asi na jeho místě dělal já,jak bych se možná zachoval. Každopádně Jünger patřil do skupiny vojáků, kteří se dobrovolně hlásili do první linie,sem tam by si rádi někoho zabili, přivedli zajatce a jsou trochu zklamaní, když to nevyjde. Měl bezesporu i velký kus štěstí,bez kterého se asi žádný voják nasazený v zákopech nemohl vrátit v relativním zdraví domů. Ze všech zranění se vylízal, definitivně domů ho pošle až poslední zranění z konce srpna 1918.
Nakonec jsem si Ernsta oblíbil, už jen za to, čím si prošel. Pro jeho statečnost a odvahu,jakou bych já sám v sobě asi těžko hledal. Za mě to byl top německý důstojník, který měl úctu nejen ve svých řadách,ale i v zákopech nepřítele.
Pokud se zajímáte o 1. světovou válku, knihu doporučuji. On se děj sice tak nějak stále opakuje do kola,ale taková už tato válka byla.
Na závěr si dovolím přiložit autorův citát,ze samého začátku knížky.
"Válečný konflikt,otec všech věcí,je i naším otcem; ukoval, vytesal a zocelil nás do podoby,kterou teď máme. A dokud se v nás ještě točí vibrující kolo života,bude válka osou,okolo které osciluje."

06.09.2020 4 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

Autobiografie na jeden večer, napsaná jednoduchým a srozumitelným jazykem. Zakoupil jsem přímo v Památníku Lidice, zážitek z knihy byl pak dvojnásobný. Vlastně zde není co hodnotit, tento příběh se skutečně odehrál, jsou to fakta ve vzpomínkách autorky. Smutné, nicméně nutno číst a hlavně pamatovat!!!

27.12.2019 4 z 5

Dvakrát jsem začal číst,ani jednou jsem nedočetl do konce. Za mě jedna ze slabších autorových knih.

20.02.2019 1 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Nuda. Styl formou otázek a odpovědí mě nenadchl. Pan Nevrlý prožil zajímavý život, který může být pro mnohé inspirativní, avšak ze stránek knížky se na mě nic z těch krásných míst nepřeneslo.

12.01.2024 2 z 5

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Smutné, ze života,z pohledu současného čtenáře chvílemi nuda. Nicméně jistou hloubku a smysluplnost většina příběhů má.

11.10.2023 3 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Za popis duševní choroby bych dal plný počet hvězd. Je to autobiografie, navíc autorka umí psát, kniha vám podle mého názoru dosti přesně a barvitě popíše rozpolcený svět schizofrenie. Samotný příběh a styl vyprávění byl pro mě už trochu nuda.

21.09.2023 2 z 5

Královské námluvy - Anna Jagelonská, královna uherská, česká a římská Královské námluvy - Anna Jagelonská, královna uherská, česká a římská Jaroslava Černá

Trocha historie nikdy neuškodí, zvláště když jde o tu naší, českou. V období Jagelonců zela u mě dosud poměrně značná mezera,kterou jsem románem Královské námluvy částečně, byť nepatrně,zacelil. Román je to útlý a stručný-obsahem i po jazykové stránce. Možná i díky autorčinu střídmému vyjadřování se to hezky četlo. Jednoduchý příběh na jeden dlouhý zimní večer.

10.03.2023 3 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Nic moc čtení, chvílemi sice lehce úsměvné,ale jinak rozpaky...Bydlel jsem na Francouzské,Brnox znám dobře,trochu jinak než autorka ... Dobře znám i Bedřichovice nad Temží, mám známé mezi místními účastníky projektu, když se Bedřichovice přestěhovaly do Londýna. Smysl tohoto projektu zůstal některým zúčastněným utajen, stejně tak i mně. A stejné je to i s touto knihou. Přečteno kvůli čtenářské výzvě,vracet se ke knize nebudu...

15.02.2023 2 z 5

Cesta do zaslíbené země a jiné povídky Cesta do zaslíbené země a jiné povídky Ladislav Fuks

Autorův osobitý styl psaní mi celkem sedl, některé povídky mi přišly obsahově slabší, poslední a nejdelší povídka celkem poutavá se zajímavým vyústěním. ... Při splouvání Dunaje si budu dávat pozor na slepá ramena

05.02.2023 3 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Úplně nechápu záměr autora a poselství knihy,je-li nějaké...Kolaboranti a zrádci byli,jsou a budou v každém režimu. Styl psaní úsporný a nezáživný. Zklamání. Jediné + je množství fotografií, které tři příběhy dokumentují.

07.11.2022 1 z 5

Perly v kapse u vesty Perly v kapse u vesty Osho

Každý by v knize mohl najít to své.. Ovšem ne každý to bude číst, ne všichni pochopí. Každý není otevřen meditaci, názorům mistra.. Pro někoho byl Osho manipulátor a sektář, který si užíval přepychu a zhýralého života. Pro jiného je to mistr a jeho myšlenky jsou plné moudra.

Jedno je však jisté- život je cesta, cesta je cíl..

18.06.2022 3 z 5

Průvodce Průvodce R. K. Narayan

K Průvodci jsem se dostal čirou náhodou. A jak už to v mém životě bývá, náhody u mě fungují spolehlivě dobře. Sympatický příběh, s trochou nevtíravé a opravdové moudrosti.

11.06.2022 3 z 5

Dvojí ortel Dvojí ortel Jana Pažoutová

Nakonec hodnotím 4*,byla to celkem příjemná četba, i když za sebe musím dodat, že nikterak strhující. Asi tak v polovině jsem věděl, jak to vše dopadne, nicméně jsem příběh dočetl v poklidu až dokonce.

16.05.2022 3 z 5

Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Thubten Chodron

Kniha nezůstane příliš dlužná svému názvu, pokud toho o buddhismu mnoho nevíte a chcete se dozvědět něco málo více, kniha vám poskytne jednoduché a srozumitelné odpovědi na základní otázky. Jak jsem již zmínil, kniha je napsaná srozumitelně,vždy krátce vysvětluje jednotlivé pojmy z buddhismu,aby to pochopil i člověk ze západní kultury.

11.03.2022 4 z 5