Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Stěží někdo dokázal popsat onen podivný svět duševní nemoci otevřeněji a krásněji, než jak to dokázala Joanne Greenbergová v tomto románu v oslnivém příběhu vyprávějícím o třech letech, která mladá dívka strávila v léčebném zařízení pro duševně choré, a o jejím návratu ze světa šílenství do světa skutečnosti. Kniha je autobiografickým příběhem duševně nemocné dívky, která se díky psychoterapii vyléčí. Je napsána s velkou citlivostí i hlubokým psychologickým ponorem, a protože vyrůstá z autorčiny trýznivé zkušenosti s psychotický onemocněním, je působivou a autentickou výpovědí o kořenech a historii jejího onemocnění i o její léčbě a procesu uzdravování. Autorka, která byla jako šestnáctiletá dívka léčena psychoanalytičkou dr. Friedou Fromm-Reichmannovou, podává dramatické a přesvědčivé svědectví o psychoterapeutické léčbě, která byla prováděna v době, kdy ještě na psychiatrii nebyly k dispozici antipsychotické léky. Z autorčina svědectví vyzařuje obdiv a láska k dr. Friedě Fromm-Reichmannové, která byla zakladatelkou americké interpersonální školy v psychoanalýze a průkopnicí dlouhodobé psychoanalytické psychoterapie psychotických pacientů. Tato žena byla známá svým tvořivým a hluboce empatickým přístupem k psychotickým pacientům, pro jejichž prožívání měla nevšední porozumění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42476/neslibovala-jsem-ti-prochazku-ruzovym-sadem-42476.jpg 4.4176
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Triton

I Never Promised You a Rose Garden, 1964

Kniha Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Pablo70

Je poněkud mimo žádat zábavu od knihy z blázince, jak tu někdo píše. No, abych byl spravedlivý, jestliže je kniha inzerována jako popis „podivného a svůdného světa duševních nemocí“, možná někdo očekává, že to takové bude…
Nemusíte ani chtít léčit lidské duše, jak tu jiný čtenář píše, ale jestliže jste se s někým léčeným potkali, určitě budete mít důvod si knihu přečíst. Na netu jsou celá fóra mladých lidí, kteří užívají psychofarmaka a diskutují o svých závislostech na nich, o tom, jak se jich zbavit. A hledají někoho, kdo by je vyslechl, kdo by jim aspoň trochu rozuměl.
Dr. Fromm uměla lidi vyslechnout, byla to interpersonalistka a myslím, že takových jako ona, je pomálu. Pacientů je mnoho a není čas se jimi zabývat. Úplně mě odrovnalo, když jsem se dočetl o jednom pacientovi, s kterým měla hodinové sezení a on na jeho začátku pronesl jedinou prosbu: „Neodcházejte!“ Tak s ním seděla celou hodinu mlčky, když to tak chtěl. Prostě na tom „pracovali“ ve svých hlavách! Ona věděla o hodinách svých klientů, kdy „nečinně“ leží na lůžku a toulají se ve svých světech, o kterých nemluví, protože jsou jen těžko vypověditelné. Mají stavy, kdy se jim ztrácí význam čehokoli známého a ona si musela klást otázku: lze je vůbec dovést zpátky? Kde se nachází to zpátky? Existuje vůbec? Jaký je jejich „druhý“ svět?
A pokud jste zainteresovaní, určitě budete při četbě této knihy uvažovat o své duši, o svém vnitřním (ne)klidu nebo úchylkách apod.
Kniha má i svůj historický rozměr. Je to dobrá kniha pro porozumění lidem.

lenka7348

Styl, jakým je kniha napsána, mně osobně příliš nesedl, proto bohužel nemohu dát vyšší hodnocení.

Zlatinka.Emilly
30.12.2020

Knihy takového rázu se mi moc nelíbí, protože ať chci nebo ne, staví přede mně otázky, na které neumím odpovědět. Nejhorší na tom všem je, že v knihách se ukrývá reálné utrpení druhých. Tohle nejsou příběhy, které mají pobavit.

Cajda
16.11.2020

Je to úžasná kniha! Vypůjčená mne natolik oslovila a zasáhla, že jsem si ji potřebovala i koupit. Povedlo se, tento týden mi má přijít. Jistě ji budu číst znovu. A nejspíš ne jen jednou. Výborná pro obě strany - pro pacienty i lékaře. Za mne - skvost!

petrarka72
22.09.2020

Respektuhodná kniha, která si na nic nehraje a zachycuje zápas s duševní nemocí z několika úhlů pohledu a metaforickým, bohatým jazykem. Tu a tam se nad ní těžko dýchá, protože ta směs zloby, pocitu viny a úzkosti, které jsou průvodními jevy rozpolcení mezi světy, je popsána živě a plasticky - stejně jako ta nejtěžší fáze: přijetí reálného světa, smíření se sebou a se svou možností, jak v něm fungovat.
"Na duševní nemoci je nejhorší ta strašlivá cena, kterou musíš zaplatit za přežití." (s. 66)
"Nejdřív musíš přijmout svět, slepě ho přijmout jako naprostý závazek. Teprve podle toho, co z toho závazku sama vybuduješ, se můžeš rozhodnout, jestli je to výhodný obchod nebo ne." (s. 267)

hu_87
11.08.2020

Ze začátku mě knížka trošku zmátla poměrně chaotickým začátkem, což ale krásně odráží závažnost schizofrenie jako takové.
Debora je dívka, které diagnostikovali schizofrenii a její rodina se s touto diagnózou jen postupně smiřuje. Když někdo na Deboru mluví, může si povšimnout, že její řeč je ovlivňována jejími aktuálními představami, nebo jinak řečeno, halucinacemi a bludy - a situaci ještě více komplikuje fakt, že Debora rozlišuje dva jazyky, kterými mluví, ale dokonce kterými i kreslí.
Je těžké porozumět světu, ve kterém si tito lidé pobývají a v této knize je to naznačeno více než perfektně. Debora je uvězněná ve vlastním světě a tápe v tom, aby se vyrovnávala se světem tam venku - resp. s realitou.
Je zde pěkně vyobrazený obraz této těžké a mnohdy chronické poruchy, která způsobuje utrpení, odosobnění a neschopnost radovat se z běžných věcí.

Prateri
20.01.2020

Chystala jsem se už dávno na četbu této knihy. Je fakt, že důvodem bylo vysoké hodnocení. Určitě kniha důležitá pro ty, které bolí duše, i pro ty, kteří dokáží duši léčit. Léčit duši neumím a z příběhu Debory moje duše nejásala, naopak. Halucinace, představy a útěky do vymyšleného světa nemám ráda. Asi se toho bojím, proto nad touto knihou nejásám. Je to pravda - není to procházka růžovým sadem.

TheAneta
02.09.2019

Skvělá kniha, která mě ihned vtáhla do příběhu. Oceňuji poutavě popsaný psychický svět hlavní postavy Debory. Ještě dlouho po čtení jsem ji nemohla dostat z hlavy.