fmash fmash komentáře u knih

Na vlastní pěst Na vlastní pěst Miroslav Žamboch

Nějak mi postupně došlo, že Žambochova silná stránka jsou ženy a interakce s nimi (mluvím ovšem o stránkách jeho knih, autorův životopis neznám ani trochu) a hrdinské emoce - ty dokáže bravurně popsat a ve čtenáři vyvolat odpovídající dojem. Co se samotného děje týče, tak to odsejpá, ale o nic moc nejde. Nicméně v rámci série u mě pořád ještě za čtyři.

07.06.2016 4 z 5

Apokalypsa Z: Začiatok konca Apokalypsa Z: Začiatok konca Manel Loureiro

Komorní podání tomuto tématu sedne a celkově to není špatné, i když se autor neubrání drobným klišé, jako když si hrdina na poslední chvíli pořídí solární systém apod., aby si tak pořídil pomyslné pušky, ze kterých jde v dalších dějstvích aspoň trochu, i když nijak efektivně, vystřelit - podobně jako tím trpí Merleho Malevil. Čtyřku dávám slabou, ale pořád čtyřku, protože zombie téma v solidním hávu je nedostatkové zboží. Největší výhrady mám k překladu, resp. k redakci: přinejmenším v e-knize, kterou mám, se to jen hemží jazykovými nedostatky, jako jsou špatné větné vazby, nesprávně použité idiomy atd. (Mj. ryjeme možná s Petrem, ale rýčem - nikoli s rýčem, jak se zde dočteme... což může někomu připadat jako hledání hnid, ale dle mého to v knize - notabene z Argo - nemá co dělat.)

07.06.2016 4 z 5

Dlouhý černý úsvit Dlouhý černý úsvit Jiří W. Procházka

Procházka, zřejmě pod tíhou rozhodnutí zlikvidovat všechny oblíbené postavy, tentokrát nepsal frašku, ale celkem seriózní krvavý škvár. Méně je někdy více, takže kromě všudypřítomných popkulturních odkazů zůstalo rozumné množství hlášek, nad kterými se dalo uchechtnout, aniž by svou početností zabraly životní prostor ostatním věcem. Hezky nadčasové vyjádření, tuším Vegovo, "černej, hnědej, žlutej, bílej, domluvíme se s každým, hlavně když to není debil", by se dalo tesat do kamene. Celkově velmi slušné, takhle to Procházkovým příspěvkům do série dle mého sluší nejlépe.

16.05.2016 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Slušně čtivá kniha s mnoha převzatými prvky. A samozřejmě detektiv s duševní smrtí na jazyku (a s elektronickou cigaretou), dívka, která se za pár let na ulici naučila ovládnout digitální svět jako nikdo, lesbická policajtka, davy, které stačí jen postrčit a všechna nespravedlivost světa dostane na frak... Chacha. Asi už stárnu. V titěrně vymezených hranicích, v nichž se příběh pohybuje, je to ale docela propracované, funkční a zábavné.
Mimochodem, kniha se tak podrobně hrabe ve všelijakých smutných pocitech, že jsem se několikrát musel pohledem na obálku přesvědčovat o autorově pohlaví. Tipuju to na levicového intelektuála, prodavače falešných nadějí s touhou po sjednocení všehomíra pod křídly jedné velké matky.

15.04.2016 3 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Slušně napínavé, mírně přecpané futuristickými hejblaty s nálepkou zaručeně pravé. Obvyklé zapeklitosti a konspirace. Zato pravou romantiku a milostnou zápletku bych Brownovi do rukou raději nesvěřoval.
Audiokniha, Vladimír Kudla, slušné.

11.04.2016 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

S odstupem času (asi dvě dekády) vyprchala euforie z nepoznaného. Báječná kniha, kde mi málo vadí to "antické" přátelství mezi Frodem a Samem, ale hodně mě ruší servilnost a psí oddanost sluhy k pánovi, jenž mu mnohonásobně vděčí za život i duši, ale nikdy nedopustí setření třídní odlišnosti (i mezi hobity, sic!) a sebesrdceryvnější provolání vděku nezapomene zaobalit do blahosklonnosti. Jinak pánoprstenovská klasika a fajn čtení.

11.04.2016 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Trochu překvapivě, po těch dekádách, zjišťuji, že nejméně sympatická postava je pro mě Gandalf, takto hybatel dějin, strážce pořádku a proklamovaný mudrc, jak sám sebe rád nazývá, který se přesto nedovede zbavit přehnané chvástavosti, dětinské touhy po efektu a z toho plynoucího sklonu k neefektivnímu přenosu informací. Naopak Gimli, romatnická duše a pevný charakter, je překvapením příjemným, a to nejen pro vybroušenost mluvy. Vůbec je Tolkien, v duchu ostrovní literatury, mistrem krasořečnění.

14.03.2016 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Co napsat ke knize, která zásadně ovlivnila nejen literaturu, ale i myšlení generací (a to se vlastně jedná o brakový žánr)? Četl jsem několikrát, ale je to jistě přes dvacet let. Nic není jak bývalo, ale přesto je to i nyní příběh pro radost. Zvláštní, jak zdlouhavé popisy mohou přes svou rozvleklost bavit, jak postavy na pomezí dětinskosti (Bombadil) mohou dýchat hlubokým mýtem.
Nyní audiokniha, přednes Aleše Procházky slušný standard.

14.03.2016 5 z 5

Soumrak Camelotu Soumrak Camelotu Karolina Francová

Ačkoli mě nekonečné sklony Francové k té vší sexuální magii spíše odpuzují, nečekal jsem, že její další pokus v sérii bude o tolik lepší, než ten předchozí. Dal bych i čtyřku, kdyby mě neobtěžovaly neustálé královniny úvahy a popisy jejích pocitů (jsem si vědom, že totéž může pro jiné představovat zajímavé zpestření jinak stejnorodého žánru, jen to prostě není pro mě).
Když jsem to tak četl, předvídaje Kovářovy další eskapády, neustále mi běžel hlavou jeden z punkové scény převzatý text Metalliky:
"Well, I fucked a queen, I fucked fuck,
I've even sucked an old man's cock.
So what, so what.
And I fucked a sheep, I fucked a goat,
I rammed my cock right down its throat."

Pár kapek krve Pár kapek krve Vladimír Šlechta

Nebýt většinou zbytečných, mělkých a školáckých dialogů postav, nebál bych se řadit tento díl k těm lepsím v sérii. Takhle však bohužel. Jen další průměr.

14.03.2016 3 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Můj druhý Kotleta. Druhá stejná zkušenost. Solidně napsané, a i když bez ambicí na vyšší literaturu (již tu samozřejmě na rozdíl od zábavy nehledám), neposkytlo mi to ani tu zábavu. Ne v té míře, jakou bych čekal (kdyby to byl můj první Kotleta). Vlci, i když postavy nejsou zcela bez ducha, přes všechny peripetie jakoby kloužou po povrchu, nevtáhnou, jako čtenář na žádném místě nepřilnu, nikomu nefandím, tudíž vzápětí zapomínám a jediné, co mi opravdu zůstalo, je Slovan sem, Germán tam, všude kam se podívám.

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Tak trochu jiná Báječná léta pod psa... Hodně jiná. Začátek jako z nějakého lehce surreálného románku, ale kniha se brzy obrátí v příběh, který popisuje běžné dobro a zlo způsobem, jenž zasáhne přímo do srdce. Příběh a emoce, hodné legendy, obsažené v drobných epizodách. Snad jen ty záměrné lehce absurdní odbočky nebyly v tom množství pro čtenářův vhled nezbytné.
Poznámka: audiokniha, více předčítajících, velmi solidní přednes.

14.03.2016 4 z 5

Válka pašeráků Válka pašeráků Vlado Ríša

Už druhý díl od Ríši, a opět jsem měl co dělat, abych to dotáhl do konce. Jenže tentokrát už to bylo opravdu jen ze sportu. Zatímco předchozí bigglesovka ušla, jen patřila spíš do jiné knihovničky, tentokrát se slavný Angličan dočkal vedlejšáku, kde byl úplně zbytečný. Ale budiž.
Samozřejmě všichni někam jdou, jedou, plaví se nebo letí, až se tam nakonec dostanou. Co mě ale iritovalo nejvíc, byly nekonečné popisy, jak se co dělá. Jak se odmotává lano, jak se roztáčí vrtule a já nevím co ještě. Když kulomety asi po padesáté "dštily smrt," tak mi docházely síly, ale ve chvíli, kdy Kovář v letadle zdlouhavě hledá rukavice, až je nakonec v jedné z přihrádek najde a oblékne si je... to už jsem měl na kahánku. A tak se ptám: proč to? Já vím, že povinný rozsah je povinný rozsah, ale když mě to psaní nebaví, není lepší se na to prostě vysrat?
Jedna hvězda snad ze slušnosti a za to, že JFK se tu stará o interrealitní pašování, místo aby zastupoval všechna ostatní agenturní oddělení.

27.01.2016 1 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Jaroslav A. Polák

Nechci říct, že kniha byla zvlášť špatná, ale neseděla mi mytologie příslušného světa, kde sice mohou být démoni zvučných jmen, dokonce Antikrist, ale žádný opravdový bůh (natož Bůh), protože to už by bylo tak nějak příliš směšné. V tom kontextu a ohledu mi pak příběh jako celek přišel neúplný a jaksi plochý, závěr kostrbatý a chvatný. Navíc díly, kde tři agenti zastaví X-Hawkovu přímou invazi, mi zpravidla neimponují. Na druhou stranu temná atmosféra blížícího se konce měla něco do sebe a nechala by se více rozpracovat, ostatně celé chiliastické téma má slušný potenciál. Skoro tři hvězdy, ale jen skoro.

27.01.2016 2 z 5

Vincent Vega Vincent Vega Miroslav Žamboch

Žamboch si chtěl napsat western, tak to udělal. Docela obstojně - v rámci série sice skoro zbytečně, protože jako čistokrevná kovbojka bez v tomto případě spíš rušivých JFK prvků by si kniha myslím stála lépe, ale proč ne. Ocenil jsem linii kolem španělské šlechtičny, která svou civilností bez zbytečných cirátů, ale efektivně odklonila zbytek příběhu od obvyklé "podej, přines, doběhni" dráhy hrdinů série. Ve finále výborná šestáková kovbojka s pořádnými chlapy.

27.01.2016 4 z 5

Budiž vám Měsíc lehký Budiž vám Měsíc lehký Josef Pecinovský

Nemohu si pomoci, ale jestli si pan Pecinovský předsevzal, že bude psát brak, protože jde koneckonců o brakovou sérii, tak svému předsevzetí dostál. Těžko mu to seriózně vyčítat, ale lehko hodnotit nízkým počtem. Navíc (e-kniha) text snad vůbec neprošel finální redakcí, všude kulhavé a opakující se obraty, chyby, mizérie. O ději ani nemluvím, pokusy o zajímavosti kolem časoprostorového cestování považuji za odbyté a zbytečné, stejně jako celou knihu. Je mi líto, od tohoto autora bych čekal víc.

22.01.2016 2 z 5

Věk mloků Věk mloků Karolina Francová

Ani se mi nechce přemýšlet nad důvody, proč mě tenhle díl nebere. Utkvělo mi zejména to, že (dle veškeré dosavadní logiky série) skvělá vědkyně, která to dotáhla na von Vonderovu oblíbenou asistentku, se chová a zejména přemýšlí jako nevzdělaná kravka, nikdy neprošla portálem, nikdy jí nic nedojde, táhne s sebou na nesmyslnou výpravu zrovna nenáviděného Kováře, atd. atp. Vycucané z prstu od A do Z.
Na druhou stranu Zřídlo moci v závěru bylo dle mého velmi dobré a pro sérii přínosné.

11.01.2016 2 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Na můj příběh příliš rádobyviktoriánské strašidelné historky, ze kterých se mi ještě tak nejvíc líbil Zelený muž kvůli jeho zakotvení ve folklóru a mytologii. Ostatní je prostě taková ta moderní dětská gotika.

11.01.2016 3 z 5

Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Miroslav Žamboch

Sice mi Boormanovo sebelítostivé skuhrání, stejně jako jeho praktická nezničitelnost, přišlo přes moc, ale v rámci série pořád nadprůměr.

11.01.2016 4 z 5

Stín legendy Stín legendy Tomáš Němec

Od nepovedené Chladné hry dost velký skok - slušně vystavěné prostředí, zajímavá zápletka (nemám na mysli její detektivní část), solidní odrazový můstek.

11.01.2016 4 z 5